Nadchodzi trudny okres dla Lasów Państwowych

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Js
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 309
Rejestracja: wtorek 24 cze 2008, 16:09
Lokalizacja: .......

Post autor: Js »

Silver napisał/a:
Drewno jest o tyle specyficznym surowcem, że do piekarni się go nie sprzeda.
Uśmiejesz się, ale największą ilość drewna w tym roku kupiła z mojego leśnictwa... piekarnia
Bez znaczenia czy piekarnia czy na trumny - ważne że płaci, a drewno wyjeżdża z lasu.
silva
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 16 sie 2008, 20:01
Lokalizacja: bardzo daleko

Post autor: silva »

A w jaki sposób jest u was sprzedawane drewno firmom z puli detalicznej? Bo podobno niedozwolone jest sprzedanie firmie drewna na asygnatę.
madic
początkujący
początkujący
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 18 gru 2008, 20:43
Lokalizacja: góry

Post autor: madic »

Imiennie - na Jan Kowalski itp.
kodżak7
początkujący
początkujący
Posty: 171
Rejestracja: piątek 26 wrz 2008, 22:57
Lokalizacja: Biuro

Post autor: kodżak7 »

Drewno dla firm w sprzedaży detalicznej,faktura na dane przekazane przez kupującego,nie wklepujemy do kasy fiskalnej w leśnictwie,sprzedaż obecnie bez ograniczeń ilościowych.Fakturę wystawia nadleśnictwo na podstawie asygnaty.Jak sobie klient życzy tak koledzy starają się dopasować do rynku,oczywiście w granicach prawa.
Jasiu
początkujący
początkujący
Posty: 242
Rejestracja: niedziela 26 lis 2006, 13:24
Lokalizacja: W drodze.......

Post autor: Jasiu »

jest pismo w tej sprawie z srody bodajże, takze nie ważne czy kominiarz czy tartacznik- jak ma kase to moze sprzedac- w koncu bez zadnych ograniczeń.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

madic pisze:Imiennie - na Jan Kowalski itp.
Wszędzie, podkreślam wszędzie, oprócz LP mogę kupić detalicznie na fakturę. Tak jest przynajmniej u nas.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

silva pisze:Bo podobno niedozwolone jest sprzedanie firmie drewna na asygnatę.
Firma nie zechce kupić na asygnatę bo nie może tego zakupu puścić w koszty ani odliczyć z niego VAT. To można zrobić jedynie przy zakupach udokumentowanych fakturą.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kodżak7
początkujący
początkujący
Posty: 171
Rejestracja: piątek 26 wrz 2008, 22:57
Lokalizacja: Biuro

Post autor: kodżak7 »

Zarządzenia wcześniejsze nie zabraniały sprzedaży detalicznej firmie,były pewne ograniczenia dla kupujących na portalu.Dziwne,że co podwórko to inaczej. :x
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kodżak7 pisze:Zarządzenia wcześniejsze nie zabraniały sprzedaży detalicznej firmie
Jeśli pisząc "sprzedaż detaliczna" masz na myśli sprzedaż na asygnatę i paragon fiskalny to zarządzenia nie musiały niczego zakazywać bo to jest w ustawie o VAT. Podatnik VAT jest obowiązany wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż pod groźbą kary w wysokości 180 stawek dziennych. Sąd ustala wysokość stawki dziennej biorąc pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od 29,97zł ani też przekraczać 11 988zł. Tych kwot nie jestem pewien, może się zmieniły bo moje informacje pochodzą z 2006 roku.
Jedynie sprzedając osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej można nie wystawić faktury.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kodżak7
początkujący
początkujący
Posty: 171
Rejestracja: piątek 26 wrz 2008, 22:57
Lokalizacja: Biuro

Post autor: kodżak7 »

Asygnata wystawiona na firmę przez leśniczego nie podlega fiskalizacji.Na żądanie osoby fizycznej na podstawie asygnaty wystawiamy fakturę,a na firmę zawsze.Ta koledzy działają u nas. :roll:
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Piotrek pisze:Jeśli pisząc "sprzedaż detaliczna" masz na myśli sprzedaż na asygnatę i paragon fiskalny to zarządzenia nie musiały niczego zakazywać bo to jest w ustawie o VAT.
Czyli jak Cię dobrze zrozumiałem, mogę jutro iść i kupić u nas detalicznie 20 m3 np. S2b i poprosić o fakturę ?
Co jeszcze: pieczątka: bez prawa do dalszej odsprzedaży pewnie też nie ma żadnej mocy prawnej ?!
kodżak7
początkujący
początkujący
Posty: 171
Rejestracja: piątek 26 wrz 2008, 22:57
Lokalizacja: Biuro

Post autor: kodżak7 »

Możesz każdy sortyment kupić,jeśli jest na stanie magazynowym leśnictwa :?: Czasami mogą nie chcieć posiadać. :lol:
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

kodżak7 pisze:Możesz każdy sortyment kupić,jeśli jest na stanie magazynowym leśnictwa :?: Czasami mogą nie chcieć posiadać. :lol:
Ok,OK, ale u nas nie chcą sprzedać na fakturę firmie !!
Na asygnatę owszem.
kodżak7
początkujący
początkujący
Posty: 171
Rejestracja: piątek 26 wrz 2008, 22:57
Lokalizacja: Biuro

Post autor: kodżak7 »

Na podstawie asygnaty nadleśnictwo ma obowiązek wystawić Ci fakturę,ale musisz szepnąć słowo :!: :roll:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

zul pisze:Czyli jak Cię dobrze zrozumiałem, mogę jutro iść i kupić u nas detalicznie 20 m3 np. S2b i poprosić o fakturę ?
Co jeszcze: pieczątka: bez prawa do dalszej odsprzedaży pewnie też nie ma żadnej mocy prawnej ?!
Zul-u - sprawa jest jednoznaczna. Jeśli kupujesz na swoja firmę, czyli nabywcą jest "Dendropol" - LP nie maja prawa sprzedać tego na asygnatę, to MUSI być faktura bo tego wymaga ustawa o VAT (art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). Tu masz to opisane: http://www.twoja-firma.pl/artykuly/637, ... r-vat.html
Jeśli kupujesz drewno prywatnie i nabywcą jest R.H. - faktura zostanie Ci wystawiona tylko wówczas gdy tego zażądasz (wyjątek opisany pod tym samym adresem co wyżej). Ale jako nabywca na tej fakturze będzie osoba fizyczna! I nie ma znaczenia czy prowadzi firmę - tej faktury do firmy nie wprowadzisz i w koszty jej nie puścisz, a także nie masz prawa odliczyć z niej VAT!
Jeśli chodzi o oświadczenia co zrobisz lub czego nie zrobisz z zakupionym drewnem to moja opinia jest taka: TOWAR NABYTY NA PODSTAWIE LEGALNEJ TRANSAKCJI STANOWI MOJĄ WŁASNOŚĆ I TO CO Z NIĄ ZROBIĘ JEST MOJĄ PRYWATNĄ SPRAWĄ. Oczywiście LP mogą takowego oświadczenia od Ciebie wymagać bo nie jest to w prawie zabronione. Także mogą przystawiać dowolne pieczęcie na dokumencie zakupu. Prawo określa jedynie jakie pieczęcie muszą znaleźć się na dokumentach aby były ważne i zgodne z prawem. Nie zabrania przystawiania innych - prawem nie wymaganych. Co zabawniejsze - nie zabrania też przystawiania pieczęci z prawem niezgodnych :) Przynajmniej ja takowego zapisu nie znalazłem.
Natomiast wyegzekwowanie od Ciebie zachowania zgodnego z oświadczeniem (lub treścią pieczęci) jest niemożliwe ponieważ żądanie w treści owego oświadczenia/pieczęci zawarte jest niezgodne kilkoma ustawami a także konstytucją jakby kto głęboko poszukał. Poza tym nie ma w owym oświadczeniu/treści pieczęci żadnej sankcji za niedotrzymanie warunków. Tak więc spokojnie podpisuj oświadczenie, bierz drewno a potem odsprzedaj je z zyskiem. I niech mnie ktoś przekona, że LP dowiedzą się o tym i będą mogły cokolwiek zrobić na drodze prawnej przeciwko takiemu nabywcy :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
tomcat411
leśniczy
leśniczy
Posty: 953
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 23:12
Lokalizacja: Forstservice

Post autor: tomcat411 »

Ja nie pojmuję sensu tej całej reglamentacji drewna - czy ktoś mi poda jakiś towar do kupienia w Polsce podlegający podobnym ograniczeniom ?
Nic tylko patrzeć jak pojawią się kartki na drewno.
kodżak7
początkujący
początkujący
Posty: 171
Rejestracja: piątek 26 wrz 2008, 22:57
Lokalizacja: Biuro

Post autor: kodżak7 »

Można wypisać asygnatę na firmę,żadna ustawa tego nie zabrania.Po dokonanym transferze danych przez leśniczego,nadleśnictwo wystawia fakturę i wysyła nabywcy. :roll:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kodżak7 pisze:Na podstawie asygnaty nadleśnictwo ma obowiązek wystawić Ci fakturę
Nie. Na podstawie asygnaty nie ma takiego obowiązku. Na podstawie PARAGONU FISKALNEGO ma obowiązek...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kodżak7
początkujący
początkujący
Posty: 171
Rejestracja: piątek 26 wrz 2008, 22:57
Lokalizacja: Biuro

Post autor: kodżak7 »

Leśniczy nie drukuje paragonu fiskalnego na asygnatę wystawioną na firmę,dalsze procedury załatwia nadleśnictwo. :roll:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kodżak7 pisze:Leśniczy nie drukuje paragonu fiskalnego
Jeszcze jedno przestępstwo karno-skarbowe...
kodżak7 pisze:na asygnatę wystawioną na firmę
... bo o tym już pisałem.
kodżak7 pisze:dalsze procedury załatwia nadleśnictwo. :roll:
A powinno od początku do końca...
Jest jedna możliwość - asygnata wystawiona przez leśniczego nie jest dowodem zakupu a jedynie zleceniem dokonania zakupu w biurze nadleśnictwa - coś na kształt WZ. Ale wówczas nie rozumiem czemu miała by się nazywać "asygnata" a nie "dowód wydania zewnętrznego WZ" :?:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ