Historia leśnictwa - ciekawe materiały w internecie.

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Glaca pisze: Ciekawy problem - może przenieść te trzy posty do nowego tematu w dziale "Prawo w lasach" :?:
Zdecydowanie tak - ten problem zasługuje na osobny temat - o ile nie dyskutowano o tym wcześniej. wcześniej.
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22739
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Kol. Glaca i Gorajczyk66 - macie rację. W tym temacie piszemy o historii leśnictwa.
Temat bezpłatnych mieszkań funkcyjnych w świetle archiwalnych rozporządzeń oraz problem ich aktualności został wydzielony: http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtop ... 997#309997
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Skumbria pisze:....Przed wojną prawie każdy leśnik, począwszy od gajowego do nadleśniczego i dyrektora - posiadł wykształcenie wojskowe w Przysposobieniu Wojskowym Leśników /PWL/ lub w regularnych jednostkach wojskowych. Zazwyczaj byli to oficerowie i podoficerowie rezerwy ....
Zbierając materiały o pewnym obiekcie natknąłem się na informację o tym, że oficerowie pruscy po ukończeniu służby wojskowej otrzymywali w nagrodę posadę nadleśniczego. Rzecz miała miejsce na obszarach zaboru pruskiego.
Zanim jednak królewski pruski strzelec konny otrzymał taką nagrodę musiał oczywiście odbyć służbę wojskową w korpusie strzelców konnych ( RFC). Służba ta mogła trwać nawet do 20 lat. Powoływani zaś do niej byli zazwyczaj synowie leśników ( chociaż nie zawsze). Także podczas tej służby odbywał studia leśne zazwyczaj w Eberswalde.
Tak przygotowany obejmował jako Królewski Nadleśniczy wskazane nadleśnictwo.
Niejednokrotnie też zostawał odznaczony Orderem Czerwonego Orła - drugim co do ważności pruskim orderem.

Mam nadziej, że wszystko to dokładniej opiszę w swoim opracowaniu, którego pisanie już rozpocząłem . Nie potrafię określić daty zakończenia pracy nad tym opracowaniem.
Obecnie bowiem przebywam na wyspie, która powstała w wyniku odcięcia od lądu ziemi zaoranej przez nordycką boginię rolnictwa i opiekunkę dziewic - Gefion.
Poprosiła ona kiedyś swojego króla o kawałek ziemi; ten zaś obiecał jej tyle, ile zdąży zaorać w ciągu jednego dnia .
W tym celu Gefion zamieniła czterech swoich synów w woły i nimi właśnie wykonała tę pracę...
Oczywiście każdy forowicz oraz forowiczka wie doskonale gdzie w tej chwili przebywam. :wink:

Zwiedziłem też znajdujący się tutaj obiekt związany z :beer:
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105145
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

j24 pisze:Temat bezpłatnych mieszkań funkcyjnych w świetle archiwalnych rozporządzeń oraz problem ich aktualności został wydzielony: http://www.forum.lasypols...p=310074#310074
I teraz wydzielenie tematu prowadzi na stronę z komunikatem:
"Taki post lub temat nie istnieje, być może został przed chwilą usunięty, wróć i spróbuj ponownie" :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170100
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22739
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Dzięki Sten - dobrze Ci się zdaje. :beer:
Coś musiałem zrobić nie tak. :oops: Grunt, że wszystko działa a link już poprawiam. :spoko:
No to wracajmy do historii leśnictwa. Starczy tego OT.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Ritter von Rey
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: piątek 23 lip 2010, 17:30
Lokalizacja: Drei Kaiser Ecke

historia lesnictwa w Galicji

Post autor: Ritter von Rey »

czy ktos interesuje sie i moglby mi pomoc w poszukiwaniach informacji nt historii lesnictwa, mundurów , stopni lesnych w Galicji i ck monarchii?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170100
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Ciężko coś znaleźć niestety. No chyba, że kiedyś źle szukałem.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Na początek proponuję: > "podobne wydania"...
Różne wyszukiwarki pokazują różne wyniki podobnych wydań - nawet do ponad 226 000; pierwsze z 1890r.

Jest też
coś z łowiectwa.

Zapewne nie jest to satysfakcjonująca podpowiedź, ale wskazuje jakiś kierunek poszukiwań...
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Znalazłem takie zdjęcie
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36384
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Z Galicją i Tatrami wiąże się kolejny, bardzo ważny etap życia i działalności Władysława hr. Zamoyskiego. Stało tak się za sprawą nabycia dóbr Zakopane – Kościelisko. W tym wypadku objawiła się raz jeszcze u Zamoyskiego wola wspierania “sprawy narodowej”, gdyż do tego wymiaru urosła kwestia sprzedaży tych dóbr, co miało związek z ochroną tatrzańskich lasów przed ich całkowitą zagładą, a także dążeniem do zapobieżenia przejścia ich w niepolskie ręce.

http://www.zakopianskibazar.pl/region-m ... owski.html
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
WujekMajer
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: środa 15 gru 2010, 21:10
Lokalizacja: Z Lasu

Post autor: WujekMajer »

Sten, Mam pytanie odnośnie almanachu, który kolega posiada z danymi zatrudnionych pracowników.
Czy jest może Kalendarz informacyjny leśny??

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170100
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

WujekMajer pisze:Czy jest może Kalendarz informacyjny leśny??
Niestety, w owym almanachu nie ma nic takiego.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170100
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Przeglądając sobie książeczkę "Leśnik Polski"- wydaną pewnie w połowie lat 20-ych XX w. znalazłem fajną reklamę:
Najprzyjemniejsza rozrywka Pań na samotnej leśniczówce ---- to
>>ŚWIAT KOBIECY<<
REKORD
Czasopismo poświęcone modzie i sprawom kobiecym
Wychodzi dwa razy na miesiąc
Obficie ilustrowane - Bogata treść: mody, teatr, literatura, higjena, kosmetyka, gospodarstwo domowe, kurs robót ręcznych, nowele, powieści itp. - Około 150 modeli mód, robót ręcznych itp. miesięcznie
DOSTARCZA KROJE I WZORY
Najwięcej rozpowszechnione pismo kobiece w Polsce. Cena numeru zł 1.50 - Egzemplarze okazowe wysyła na żądanie Administracja: Lwów, Chorążczyzna 27
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Trochę zaniedbałem zamieszczanie kolejnych linków. Wynikło to stąd, że przez kilka miesięcy ubiegłego roku zwiedzałem ziemię Hrabiego Ogiera Duńskiego .
Uporałem się trochę z powstałymi w tym okresie zaległościami i teraz mogę już powrócić do zasadniczego tematu tego wątku - zamieszczania kolejnych z historii leśnictwa.
Na początek więc : Przewodnik dla służby leśnej rządowej czyli przepisy zawiadywania rządowego lasów, wydane pod koniec 1852 roku, o ile są obowiązujące

Oraz : Myślistwo z ogary z 1859r autorstwa hr. Jana Ostroroga z interesującą dedykacją "Najjaśniejszemu Królewicowi Polskiemu i Szwedzkiemu..." mówiącą m.in. o zażywaniu przez szlachtę polską myślistwa uczciwego, nie zyskownego...
W tymże dziele znajduje się księga "HIPPIKA czyli księga o koniach..." Krzysztofa Drohostajskiego. ( od str. 30/169).
Zaś o "Życiu i pismach " Jana hr. Ostroroga na str. 29-30.
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Gorajczyk66 pisze:......
:spoko:
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

zul pisze:
Gorajczyk66 pisze:......
:spoko:
:shock: :oops:

patrzu, patrzu i ne widzu....

Oświeć - proszę - mnie starego , w którym to miejscu nie wyszło? :oops:

Bo sznureczki działają.
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
ODPOWIEDZ