Jak walczyć z czeremchą amerykańską?

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Jak walczyć z czeremchą amerykańską?

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze: wtorek 16 sty 2024, 14:12 Coś zakwalifikowane jako zagrożenie średnie, i z tego tytułu nie zwalczane
Dlaczego nie zwalczane? Nikt nie zabrania zwalczania roślin inwazyjnych w stopniu mniejszym niż duży.
Pod względem prawnym czeremcha amerykańska JEST gatunkiem inwazyjnym, ale nie jest wpisana do rozporządzenia z listą gatunków inwazyjnych podlegających szybkiej eliminacji.
Gatunki wpisane do rozporządzenia podlegają "szybkiej eliminacji" (co może być dotowane z budżetu), ale gatunki spoza listy też oczywiście można zwalczać. Przykładem jest kolczurka klapowana, na której niszczenie organizowane są całe akcje, z licznymi wolontariuszami...

Różnica taka, że nie można ubiegać się o dotację na eliminację gatunków spoza listy. ..
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67163
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Jak walczyć z czeremchą amerykańską?

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze: wtorek 16 sty 2024, 14:12 Albo coś jest inwazyjne, albo nie. Zero-jedynkowo.
Niekoniecznie. U mniej zjawisko jest ciekawe z dębem czerwonym. Otóż ta inwazyjna roślina podobno wypiera nasze dęby, zajmuje ich miejsce, albo i nawet rozmnaża się jurnie jak nie przymierzając króliki. Otóż ja mogę zgodzić się z tym twierdzeniem wyłącznie w jednym, niewielkim wydzieleniu z całego leśnictwa. Dlaczego akurat tam, a w innych miejscach nie, tego nie mam pojęcia. Nawiasem mówiąc wydzielenie owo znajduje się w rezerwacie jedynie tam tworzy w miarę zwartą grupę drugiego piętra. W innych miejscach odnowienie pojawia się jednostkowo lub wcale.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Jak walczyć z czeremchą amerykańską?

Post autor: Wiesław »

tu jest aktualna lista gatunków, także tych o mniejszej inwazyjności:
https://dane.gov.pl/pl/dataset/1760/res ... 0&q=&sort=
kazekpisek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 424
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 08:41
Lokalizacja: z lasu

Re: Jak walczyć z czeremchą amerykańską?

Post autor: kazekpisek »

Szkoda że randapu nie można używać
kazekpisek
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Jak walczyć z czeremchą amerykańską?

Post autor: tumanleśny »

Na pewno nie można?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 480
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Re: Jak walczyć z czeremchą amerykańską?

Post autor: doralek »

Capricorn pisze: niedziela 14 sty 2024, 18:55
bynajmniej pisze: niedziela 14 sty 2024, 17:53 Zwalczanie mechaniczne czeremchy amerykańskiej, robinii, dębu czerwonego daje 100% efekty pod warunkiem wykonania cięć we właściwych terminach.
Masz doświadczenie z czeremchą? Kiedy najlepiej toto chlastać? Ja tnę dwa razy w roku, ale może jest lepszy patent :roll:
ferszta pisze: niedziela 14 sty 2024, 18:54 Do administracji : może temat zmienić na "pestycydy w lesie" Piotrek
Zmieniłem :)
Publikacja...obszerna, ale można coś z tego wybrać:
https://spychowo.olsztyn.lasy.gov.pl/do ... 553bd8e647
ODPOWIEDZ