Paulownia na borze

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Paulownia na borze

Post autor: haru112 »

Witam wszystkich,
jest taka sprawa.... chce zmienić swój młody las (sosna, brzoza) w kiepskim stanie na coś bardziej dochodowego. Pomysł to plantacja paulowni ? Co o tym sądzicie ? Macie jakieś pomysły ? Leśnicy będą się drzeć i utrudniać, ale jakoś ich ogarnę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Paulownia na borze

Post autor: Piotrek »

Nie sądzę aby paulownia dała ci jakikolwiek dochód. Najbardziej dochodowa to ona jest dla dystrybutorów sadzonek. Nie ma natomiast powszechnie dostępnych, niezależnych ocen opłacalności tych plantacji.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Re: Paulownia na borze

Post autor: haru112 »

Miałeś jakieś do czynienia z tym drewnem ? Chciałbym nawet z ciekawości wrzucić wałek na tokarkę, żeby sprawdzić jakie ono ma właściwości... Sadzonki rzeczywiście drogie... Nie ukrywam, że nawet "gniazdko" bym założył tego gatunku ze zwyczajnej ciekawości...
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Paulownia na borze

Post autor: Naj »

haru112 pisze: niedziela 14 sty 2024, 11:48 Leśnicy będą się drzeć i utrudniać, ale jakoś ich ogarnę.
Leśnicy nie będą się drzeć. Twoja ziemia, Twoja decyzja. Można tyko doradzić abyś poczytał o wymaganiach glebowych/wilgotnościowych tego drzewa. No i poznał opinie plantatorów . A najlepiej jakbyś odwiedził najstarsze plantacje... Z tym, że nigdzie nie znajdziesz ich adresów 8) :lol:

https://www.farmer.pl/komentarze/artykuly,82802.html

Np.
Po tej zimie ( -20stopni) wyleciało mi 70 % plantacji z 2 ha. Część plantacji 3 letniej . Wypuszczają co prawda na nowo z korzenia, ale co z tego jak już jestem w plecy z czasem. Rosną bardzo nie równo - od 0,5m do 2,5 m w roku Wymarzają i jak na Polskę to nie ich klimat. Nie polecam wchodzić w ten biznes. Dobry interes to mają sprzedawcy sadzonek.
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Re: Paulownia na borze

Post autor: haru112 »

Naj pisze: niedziela 14 sty 2024, 12:28
haru112 pisze: niedziela 14 sty 2024, 11:48 Leśnicy będą się drzeć i utrudniać, ale jakoś ich ogarnę.
Leśnicy nie będą się drzeć. Twoja ziemia, Twoja decyzja. Można tyko doradzić abyś poczytał o wymaganiach glebowych/wilgotnościowych tego drzewa. No i poznał opinie plantatorów ...

https://www.farmer.pl/komentarze/artykuly,82802.html
Dzięki za link, skoczę jeszcze do IBLu poproszę o materiały z ich biblioteki... Trochę poczytam... Tylko szkopuł w tym, że to jest las (bez uPUL) więc mogą być problemy odnośnie sposobu gospodarowania i "wpychania" obcych gatunków...
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Paulownia na borze

Post autor: Naj »

haru112 pisze: niedziela 14 sty 2024, 12:35 ...skoczę jeszcze do IBLu poproszę o materiały z ich biblioteki.....
O ile wiem, IBL nie prowadził takich badań. Wszystkie informacje o plantacjach w Internecie pochodzą z Hiszpanii,Rumunii ... :wink:
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Re: Paulownia na borze

Post autor: haru112 »

Alternatywa to wierzba albo topola.... Coś co da zyski przed moją śmiercią... Pytanie czy nadleśnictwo zgodzi się na zmianę lasu w planacje ? I na nieco wcześniejszą wycinkę "pokoślawionych" drzew... które pójdą na S2a albo S2b...
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Paulownia na borze

Post autor: Naj »

haru112 pisze: niedziela 14 sty 2024, 12:35 ... więc mogą być problemy odnośnie sposobu gospodarowania i "wpychania" obcych gatunków...
Nie słyszałem i takich problemach. P. jest sztucznym gatunkiem i nie rozmnaża się płciowo :x
Oxytree, czyli drzewko tlenowe to roślina, która została stworzona przez hiszpańskich biotechnologów w laboratorium. Nie jest drzewem naturalnie występującym na Ziemi,
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Re: Paulownia na borze

Post autor: haru112 »

Naj pisze: niedziela 14 sty 2024, 12:38
haru112 pisze: niedziela 14 sty 2024, 12:35 ...skoczę jeszcze do IBLu poproszę o materiały z ich biblioteki.....
O ile wiem, IBL nie prowadził takich badań. Wszystkie informacje o plantacjach w Internecie pochodzą z Hiszpanii,Rumunii ... :wink:
Mają jakieś materiały, patrzyłem on-line w ich bazie, ale o czym te materiały są konkretnie to już trzeba poczytać... :)
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Paulownia na borze

Post autor: tumanleśny »

haru112 pisze: niedziela 14 sty 2024, 11:48 Witam wszystkich,
jLeśnicy będą się drzeć i utrudniać, ale jakoś ich ogarnę.

Pozdrawiam
Zaciekawiłeś mnie...... :wink:
A o awokado albo kakao nie myślałeś?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Re: Paulownia na borze

Post autor: haru112 »

tumanleśny pisze: niedziela 14 sty 2024, 12:59
haru112 pisze: niedziela 14 sty 2024, 11:48 Witam wszystkich,
jLeśnicy będą się drzeć i utrudniać, ale jakoś ich ogarnę.

Pozdrawiam
Zaciekawiłeś mnie...... :wink:
A o awokado albo kakao nie myślałeś?
Nie wiem Misiaku co masz na myśli ?
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Re: Paulownia na borze

Post autor: haru112 »

Celem jest stworzenie czegoś co da "dość szybko" jakieś profity. Dość szybko = w ciągu 10 - 20 lat
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Paulownia na borze

Post autor: tumanleśny »

Paulownia w naszym klimacie to raczej ciekawostka (choć może gdzieś jednak rośnie?).
Jeśli już to poczytaj sobie o ślazowcu pensylwańskim.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Paulownia na borze

Post autor: j24 »

U nas w UPUL-ach jest podany ramowy skład odnowienia (wprowadzanych upraw leśnych). I my tego wymagamy.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Re: Paulownia na borze

Post autor: haru112 »

j24 pisze: niedziela 14 sty 2024, 13:39 U nas w UPUL-ach jest podany ramowy skład odnowienia (wprowadzanych upraw leśnych). I my tego wymagamy.
No właśnie w tym widzę problem, że wy wymagacie, mając oczywiście do tego podstawę prawną, a ja tego co wy wymagacie nie chcę na moim gruncie :-) To co Wy chcecie nie daje pieniędzy, a wymaga pracy... Zyski mogą być, ale mnie już na tym świecie nie będzie, a fundacją charytatywną też nie jestem. Dlatego odlesienie i założenie plantacji byłoby najbardziej racjonalnym rozwiązaniem... Tylko czy się da ?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Paulownia na borze

Post autor: j24 »

Art. 13 Ustawy o lasach:

1. (...)
2. Zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów.
3. W sprawach, o których mowa w ust. 2:
1)w stosunku do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa decyzję wydaje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, na wniosek nadleśniczego;
2)w stosunku do lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa decyzję wydaje starosta na wniosek właściciela lasu.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Re: Paulownia na borze

Post autor: haru112 »

Właśnie tak, trzeba będzie trochę powalczyć...
Andy64
leśniczy
leśniczy
Posty: 533
Rejestracja: niedziela 18 gru 2016, 19:15
Lokalizacja: Kresy

Re: Paulownia na borze

Post autor: Andy64 »

Paulownia po wyjściu ze strefy przemarzania ma dość duże przyrosty na wysokość oraz grubość
(wiem z praktyki: u znajomego rośnie kilka drzew na posesji, środkowo wschodnia Polska).
Nie jest prawdą iż jest wysoko miododajna; pszczoły nie wykazują zainteresowania, mimo obfitego kwitnienia,
może dlatego iż mają inne pożytki w tym czasie.
O właściwościach drewna nie mogę nic powiedzieć.
Jak zrobię zdjęcia to wrzucę.
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Paulownia na borze

Post autor: tumanleśny »

Naj pisze: niedziela 14 sty 2024, 12:41
Nie słyszałem i takich problemach. P. jest sztucznym gatunkiem i nie rozmnaża się płciowo :x
Oxytree, czyli drzewko tlenowe to roślina, która została stworzona przez hiszpańskich biotechnologów w laboratorium. Nie jest drzewem naturalnie występującym na Ziemi,
Jeśli chodzi oxytree to może i prawda. zapodasz skąd cytat?

A jeśli chodzi o Paulownię to :https://pl.wikipedia.org/wiki/Paulownia.
To już w 1835 roku tworzono nowe gatunki?

Już wiem o co chodzi.
Niemniej jednak samo Paulownia prowadzi do nieporozumień.
Paulownia Oxytree to niepłodna mieszanka dwu innych gatunków Paulowni..
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Paulownia na borze

Post autor: tumanleśny »

haru112 pisze: niedziela 14 sty 2024, 13:45
j24 pisze: niedziela 14 sty 2024, 13:39 U nas w UPUL-ach jest podany ramowy skład odnowienia (wprowadzanych upraw leśnych). I my tego wymagamy.
No właśnie w tym widzę problem, że wy wymagacie, mając oczywiście do tego podstawę prawną, a ja tego co wy wymagacie nie chcę na moim gruncie :-) To co Wy chcecie nie daje pieniędzy, a wymaga pracy... Zyski mogą być, ale mnie już na tym świecie nie będzie, a fundacją charytatywną też nie jestem. Dlatego odlesienie i założenie plantacji byłoby najbardziej racjonalnym rozwiązaniem... Tylko czy się da ?
To nie leśnicy wymagają. To Prawo!
A pomyśl sobie, że masz jeszcze wyłączyć z użytkowania 20% powierzchni.
Bo tak chcą ekolodzy!
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
ODPOWIEDZ