Zasady hodowli lasu

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Rębnia zaplanowana we wniosku IV D - literówka w tekście, opisy poprawne, brak jednej spacji w opisie IIp.
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1807
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

ferszta pisze: piątek 09 lut 2024, 14:36 Opis przed rębnią 6Brz75l 2So75l 1Md 75l 1Db 95l IIp na 0,3 6Db40 l4 Św 35l wskazówka IIIA poprzednie 10lecie TP - wykonano w 2007, następny zabieg to IVDU w 2022
ferszta pisze: piątek 09 lut 2024, 09:10 Nie dawno w dość podobnej sytuacji po pierwszym wejściu rębnym (na etapie wykonania zmiana rębni z ID na IVDU ) został drzewostan 6Db 49l 2Db 38 l 1Db 20l 1Brz 20l. Życie niesie niespodzianki.
A te opisy?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

Z doświadczenia (krótkiego, ale myślę, że cennego, bo we współpracy z kilkoma doktorami i profesorami) uwagę mam taką, by celowo pozostawiać po kilka grubych (ponad 50cm) i najlepiej dość wadliwych (WDP, bo szkoda kasy) brzóz buków lub grabów do naturalnego rozkładu celowo ściętych. W "moim" leśnictwie spowodowało to pojawienie się kilku owadów reliktowych, a nawet i zagłębek bruzdkowany Rhysodes sulcatus się pojawił. Warunek, by leżały w dość wilgotnych i ocienionych miejscach.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Capricorn To jeden z elementów dobrego zachowania siedlisk przyrodniczych - to powinien być kanon wpisany do ZHL.
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

bynajmniej pisze: piątek 09 lut 2024, 19:25
ferszta pisze: piątek 09 lut 2024, 14:36 Opis przed rębnią 6Brz75l 2So75l 1Md 75l 1Db 95l IIp na 0,3 6Db40 l4 Św 35l wskazówka IIIA poprzednie 10lecie TP - wykonano w 2007, następny zabieg to IVDU w 2022
ferszta pisze: piątek 09 lut 2024, 09:10 Nie dawno w dość podobnej sytuacji po pierwszym wejściu rębnym (na etapie wykonania zmiana rębni z ID na IVDU ) został drzewostan 6Db 49l 2Db 38 l 1Db 20l 1Brz 20l. Życie niesie niespodzianki.
A te opisy?
A co? Udział/gatunek/wiek np 6 Db 49 l - sześćdziesiąt procent zajmuje dąb i ma czterdzieści dziewięć lat. Chcesz szczegółowsze?
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1807
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Chodzi mi o rębnie ID, IIIA i IVDU.
Opis taksacyjny jest dziwny.
Przed rębnią w II piętrze był Db 40 l po rębni jest Db49l upływ czas OK
Ale po rębni pojawił się 2Db 38l i 1Db 20l skąd?
Sądzę, że jest jeszcze pow. do odnowienia z 30%.
A wszystko wygląda na IIIC
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Opis wykonywałem osobiście na potrzeby uznania odnowienia naturalnego. Wpisałem zadrzewienie 0.8. Powierzchnia odnowiona w całości. Nawet jeszcze nie sprawdziłem co wpisał taksator, a już tam był niedawno.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

bynajmniej pisze: piątek 09 lut 2024, 20:01 Ale po rębni pojawił się 2Db 38l i 1Db 20l skąd?
Wspominałem już o tym. W czasie używania relaskopów, jeśli coś "weń nie wchodziło" to często nie było opisywane. Jak leśnik zauważył i się uparł to trafiało do opisu, jeśli był świeży na terenie to nawet nie wiedział i dopiero po rębni wstawiał do opisu... Strasznie mnie to drażniło.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1807
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

To po co aktualizacja opisów taksacyjnych ?
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Capricorn pisze: piątek 09 lut 2024, 20:18
bynajmniej pisze: piątek 09 lut 2024, 20:01 Ale po rębni pojawił się 2Db 38l i 1Db 20l skąd?
Wspominałem już o tym. W czasie używania relaskopów, jeśli coś "weń nie wchodziło" to często nie było opisywane. Jak leśnik zauważył i się uparł to trafiało do opisu, jeśli był świeży na terenie to nawet nie wiedział i dopiero po rębni wstawiał do opisu... Strasznie mnie to drażniło.
Zagladając do opisy patrzyłem tylko na gatunki główne, podszyt nalot i podrost jest często zapisany w części opisowej - tam nie zaglądałem, mógł tam być ten Db. Ponadto od dwóch rewizji już się relaskopu nie używa. Nie przypuszczałem ze inspektor bynajmniej będzie mnie tak ćwiczył :lol:
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1807
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Manipulant. Czy ja pisałem o relaskopach?
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Tekst dotyczy wpisu Capricorna co zostało uwidocznione w sposobie cytowania,
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1807
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

OK,sorry
doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 480
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: doralek »

ferszta pisze: piątek 15 gru 2023, 10:14 Ostatnie są z 2012 chyba , Nie mniej, mogą się zmieniać, moim zdaniem. Szkoda tylko że na gorsze. obecne pod pozorem uwspółcześnienia są zbitkiem swego rodzaju nowomowy nie mającej odniesienia do rzeczywiście funkcjonujących pojęć, sporo w Zasadach sprzeczności.
Mam prośbę! Czy mógłbyś wskazać zmiany jakie wprowadzono do nowych ZHL w stosunku do ZHL z 2012 roku? Dziękuję :D
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Takie opracowanie dotyczące zmian jest na grupie Głos Lasu na FB. To dość trudno opisać bo nowe ZHL to nie jest korekta poprzednich, tych 2012. Jakby co to mój artykuł na temat nowych ZHL- już potwierdzone - ukaże się lada dzień, w numerze 4/2024 Lasu Polskiego.
doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 480
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: doralek »

ferszta pisze: poniedziałek 26 lut 2024, 17:09 Takie opracowanie dotyczące zmian jest na grupie Głos Lasu na FB. To dość trudno opisać bo nowe ZHL to nie jest korekta poprzednich, tych 2012. Jakby co to mój artykuł na temat nowych ZHL- już potwierdzone - ukaże się lada dzień, w numerze 4/2024 Lasu Polskiego.
Dziękuję bardzo!
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Artykuł juz opublikowany - dostałem dziś egzemplarz autorski. Zachęcam do lektury i.... Z pełną konsekwencją dekonspiry, ale nie obawiam się tego. Kto będzie chciał poznać kto się kryje pod nickem "ferszta" ten niech zajrzy do 4 nr Lasu Polskiego - dla wielu to nie była tajemnica. Jedynie prośba by nie publikować tego tutaj, to może być niebezpieczny precedens.
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: tumanleśny »

A gdzie można ten Las Polski dostać?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Można zamówić przez internet, część nadleśnictw ma prenumeratę.
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1807
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Przeczytałem artykuł,
Gratuluję weny twórczej
Zgadzam się ze stwierdzeniem, że zapis :
„Zgodność składu gatunkowego rozpatruje się w ramach oddziału”…. jest nietrafny.
ODPOWIEDZ