Zasady hodowli lasu

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

bynajmniej Dzięki
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1808
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Bynajmniej, bynajmniej
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1808
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Mam inne zdanie odnośnie pozostawiania 10% powierzchni w rębniach złożonych w postaci kęp.
Ponadto zrezygnowanie z przygotowania gleby przy pomocy wszystkich „pługów leśnych” jest bardzo dyskusyjne. Zrezygnowałbym ze specjalistycznego przygotowania na siedliskach wilgotnych (rabaty, rabatowałki, itd.) zastosować odnowienia bez przygotowania gleby.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

Ale ze jak to widzisz? Sadzić wprost do wody licząc, ze obeschnie?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

O ile pamiętam to użyłem sformułowania "pługów odkładnicowych", a to różnica.

Odnośnie sadzenia "w wodę" to może da się "nie sadzić" w ogóle na takich siedliskach? Pewnie tego tu nie rozstrzygniemy - trzeba by jakiś przypadek "na gruncie" rozkminić. Nie mniej uważam,że da się tak pokierować cięciami by to się udało - przynajmniej w przeważającym odsetku . Trzeba oczywiście wyzwolić się z chomąta utartych schematów - bez urazy to nie jest uwaga ad persona.
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1808
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Sadzić bez przygotowania gleby na siedliskach wilgotnych sosnę z zakrytym systemem korzeniowym. Sadzić na wywyższeniach, w pobliżu pniaków uzyskuje się dobre pokrycie. W długiej perspektywie czasowej uzyskuje się obniżenie kosztów, nie dewastuje się powierzchni która po specjalistycznym przygotowaniu jest niedostępna przez dziesięciolecia.
„Sadzić wprost do wody licząc, ze obeschnie?”
A do wody sadź ryż jako domieszkę upiększającą.
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Możliwości odnowienia naturalnego są bardzo niedoceniane, częściowo także z powodu uruchomienia szkółek kontenerowych. Kiedyś muszę się wybrać do lasów Górnego Śląska żeby zobaczyć o co chodzi z ta wodą.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

ferszta pisze: piątek 15 mar 2024, 11:27 Odnośnie sadzenia "w wodę" to może da się "nie sadzić" w ogóle na takich siedliskach? Pewnie tego tu nie rozstrzygniemy - trzeba by jakiś przypadek "na gruncie" rozkminić. Nie mniej uważam,że da się tak pokierować cięciami by to się udało - przynajmniej w przeważającym odsetku . Trzeba oczywiście wyzwolić się z chomąta utartych schematów - bez urazy to nie jest uwaga ad persona.
Znasz moje "leniwe" podejście do sadzenia, więc wiem, że to nie do mnie personalnie ;) Chodziło mi miejsca z dość ciężkimi glebami, gdzie każdy deszcz powoduje koryto wypełnione wodą, która właściwie nie ma gdzie się wchłonąć. Wówczas nadsypanie rabatu, czy rabatowałków pomaga sadzonkom na starcie. Mam takie gleby, więc gdy chcę już coś sadzić to w sumie tylko w taki sposób. Tam gdzie tylko mogę, staram się wykorzystać odnowienia naturalne.
bynajmniej pisze: piątek 15 mar 2024, 13:18 Sadzić bez przygotowania gleby na siedliskach wilgotnych sosnę z zakrytym systemem korzeniowym. Sadzić na wywyższeniach, w pobliżu pniaków uzyskuje się dobre pokrycie. W długiej perspektywie czasowej uzyskuje się obniżenie kosztów, nie dewastuje się powierzchni która po specjalistycznym przygotowaniu jest niedostępna przez dziesięciolecia.
„Sadzić wprost do wody licząc, ze obeschnie?”
A do wody sadź ryż jako domieszkę upiększającą.
Sosnę? Znaczy masz na myśli siedliska borowe. .Ja mam lasy. Gleby gliniaste lub gliniasto-piaszczyste. Freza, orka, a nawet orka z wywyższeniem to po pierwszym deszczu rynny wypełnione wodą...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Mam u siebie tez gliny zwałowe, ale pewnie ilość opadów mniejsza. Dominujący jest tam Bk i całkiem fajna domieszka Md i So. Wszystko odnawia się naturalnie. ale Db na gniazdach rośnie ze hej! Pod sadzenie przygotowujemy frezem leśnym z pogłębiaczem. obecnie już w właściwie sadzenie jest w zaniku.
Sama kwestia przygotowania gleby jest drugorzędna w kontekście całych ZHL,
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1808
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Capricorn pisze: piątek 15 mar 2024, 13:35
bynajmniej pisze: piątek 15 mar 2024, 13:18 Sadzić bez przygotowania gleby na siedliskach wilgotnych sosnę z zakrytym systemem korzeniowym.
Sosnę? Znaczy masz na myśli siedliska borowe. .Ja mam lasy. Gleby gliniaste lub gliniasto-piaszczyste. Freza, orka, a nawet orka z wywyższeniem to po pierwszym deszczu rynny wypełnione wodą...
Napisałem sosnę, jak wyżej.
Można i inne gatunki.
Andy64
leśniczy
leśniczy
Posty: 533
Rejestracja: niedziela 18 gru 2016, 19:15
Lokalizacja: Kresy

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Andy64 »

ferszta pisze: piątek 15 mar 2024, 11:27 O ile pamiętam to użyłem sformułowania "pługów odkładnicowych", a to różnica.

Odnośnie sadzenia "w wodę" to może da się "nie sadzić" w ogóle na takich siedliskach? Pewnie tego tu nie rozstrzygniemy - trzeba by jakiś przypadek "na gruncie" rozkminić. Nie mniej uważam,że da się tak pokierować cięciami by to się udało - przynajmniej w przeważającym odsetku . Trzeba oczywiście wyzwolić się z chomąta utartych schematów - bez urazy to nie jest uwaga ad persona.
Uważam iż Ferszta jesteś teoretykiem, manipulujesz ludźmi .
Duzo czytałaś teorii, nie masz ŻADNEJ PRAKTYKI
(to moja subiektywna ocena na podstawie Twoich wpisów)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

Andy64 pisze: piątek 15 mar 2024, 20:35 Uważam iż Ferszta jesteś teoretykiem, manipulujesz ludźmi .
Duzo czytałaś teorii, nie masz ŻADNEJ PRAKTYKI
(to moja subiektywna ocena na podstawie Twoich wpisów)
Trudno odnieś się do takich słów autorowi, więc pozwolę sobie napisać, że w bardzo wielu kwestiach się zgadzam, a jestem praktykującym praktykiem. Niestety jeszcze nie przeczytałem artykułu, ale pewnie parę zdań przy najbliższej okazji skreślę.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: tumanleśny »

Nawet nie przypuszczałem, że tak ciekawie będzie poczytać fachową dyskusję. Wprawdzie nie za wiele rozumiem ale coś tam przebłyskuje.
I jak widzę ekolodzy mają sporo racji. Sami udowadnianie, że aby las rósł leśników nie potrzeba...
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

Światu nie potrzebni są ani leśnicy, ani drzewiarze, ani w ogóle ludzie. Będzie trwał, rozwijał się w jakimś tam kierunku i nic złego mu się nie zadzieje. Problem w tym, że część z dwunogów chce, by świat, a wraz z nim i las rozwijał się dla doba tych dwunogów, a część z nich za wszelką cenę chce, by te dwunogi wyginęły, bo są szkodnikami, jednocześnie przecząc dekalogowi ekologii mówiącemu, że w przyrodzie nie istnieje pojęcie "szkodnika". Nisza trwa dopóki się nie skończy. Ot i tyle.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: tumanleśny »

ferszta pisze: piątek 15 mar 2024, 14:14 Mam u siebie tez gliny zwałowe, ale pewnie ilość opadów mniejsza. Dominujący jest tam Bk i całkiem fajna domieszka Md i So. Wszystko odnawia się naturalnie. ale Db na gniazdach rośnie ze hej! Pod sadzenie przygotowujemy frezem leśnym z pogłębiaczem. obecnie już w właściwie sadzenie jest w zaniku.
Sama kwestia przygotowania gleby jest drugorzędna w kontekście całych ZHL,
To może ktoś mi objaśni skąd na gniazdach ( rozumiem, że to takie malutkie zręby) bierze się ten dąb? Chyba jednak sadzony jest?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

tumanleśny pisze: piątek 15 mar 2024, 21:22
ferszta pisze: piątek 15 mar 2024, 14:14
To może ktoś mi objaśni skąd na gniazdach ( rozumiem, że to takie malutkie zręby) bierze się ten dąb? Chyba jednak sadzony jest?
Owszem dąb bywa sadzony , bywa i z odnowienia naturalnego. Gniazda to faktycznie takie małe zręby o powierzchni do 0,5 ha. Dąb lub w rosnąć w kożuchu lecz z odkrytą głową (za młodu) - czyli potrzebuje górnego światła i osłony z boku od zimnego powietrza. Niestety do niedawna sztuka odnowienia samosiewem dębów była sztuką rzadko się udającą. obecnie, czy to z powodu zmiany klimatu, czy to z większej desperacji leśników dąb coraz częściej zazielenia dno lasu. Mam uzasadnione powody przypuszczać, że walnie przyczynił się do tego ołów półpłaszczowej amunicji myśliwskich sztucerów skutecznie zmniejszający pogłowie jeleniowatych tu i tam, a i kły wilcze walnie się do tego przyczynić mogły. Niestety pięknoduchostwo eko zasiewa zarazę łosi i żubrów, które skutecznie potrafią zamienić las w lasostep a nawet step.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

ferszta pisze: piątek 15 mar 2024, 21:36 obecnie, czy to z powodu zmiany klimatu, czy to z większej desperacji leśników dąb coraz częściej zazielenia dno lasu.
Się mnie zdaje, że obserwacja tego, co pozostało po "podsadzeniach produkcyjnych", które w zamyśle miały dać dodatkową masę (chyba) drewna, a z jakiegoś powodu zostało zauważone jako przyszłe nowe pokolenie, przez niektórych, stały się pomysłem na wykorzystanie tego dobrodziejstwa. Tak sobie myślę, że nasi poprzednicy mieli sporo zielonego sprytu we łbach i liczyli na to, że załapiemy ich mądrość wbrew socjalistycznym założeniom. Myślę, że choć część z nas zauważyła, że warto popatrzeć na te drugie piętra jako na nowe pokolenie lasu, i przynajmniej jakiś procent spróbuje zrobić coś podobnego dla przyszłych pokoleń, i również popełnia cokolwiek, by następcy mogli skorzystać z ich pracy dla stworzenia różnowiekowej oraz wielopiętrowej struktury lasu, który z monokulturami ma niewiele wspólnego. Oby tak.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Zdarza mi się wykorzystywać dęba z drugiego pietra do reprodukcji drzewostanu. Jednak ma to swoje ograniczenia. Nie mniej sednem sprawy jest świadome inicjowanie odnowień z samosiewu..... Co zbiorowisko to inna funkcja dla dębu przypisana....
Tydzień temu Regionalny do nas przemawiał i wskazał , że przebudowa drzewostanów w kierunku gatunków liściastych idzie zbyt wolno.... 8% na 30 lat .... trzeba to radykalnie przyspieszyć (cytat). Znaczy się ciąć będziemy więcej? ktoś coś wie? :lol:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

Chyba stanęliśmy w rozkroku nad szerokim rowem i nie wiemy, co dalej robić, bo ani gałęzi nie ma co by się chwycić, ani pomocy od przyjaciół, za to kamer wszędzie pełno i reporterów, którzy tylko patrzą w jaki sposób tyłki pomoczymy w brei...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Andy64
leśniczy
leśniczy
Posty: 533
Rejestracja: niedziela 18 gru 2016, 19:15
Lokalizacja: Kresy

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Andy64 »

ferszta pisze: piątek 15 mar 2024, 21:36
tumanleśny pisze: piątek 15 mar 2024, 21:22
ferszta pisze: piątek 15 mar 2024, 14:14
To może ktoś mi objaśni skąd na gniazdach ( rozumiem, że to takie malutkie zręby) bierze się ten dąb? Chyba jednak sadzony jest?
Owszem dąb bywa sadzony , bywa i z odnowienia naturalnego. Gniazda to faktycznie takie małe zręby o powierzchni do 0,5 ha. Dąb lub w rosnąć w kożuchu lecz z odkrytą głową (za młodu) - czyli potrzebuje górnego światła i osłony z boku od zimnego powietrza. Niestety do niedawna sztuka odnowienia samosiewem dębów była sztuką rzadko się udającą. obecnie, czy to z powodu zmiany klimatu, czy to z większej desperacji leśników dąb coraz częściej zazielenia dno lasu. Mam uzasadnione powody przypuszczać, że walnie przyczynił się do tego ołów półpłaszczowej amunicji myśliwskich sztucerów skutecznie zmniejszający pogłowie jeleniowatych tu i tam, a i kły wilcze walnie się do tego przyczynić mogły. Niestety pięknoduchostwo eko zasiewa zarazę łosi i żubrów, które skutecznie potrafią zamienić las w lasostep a nawet step.
:smiech: :smiech: :smiech: :smiech:
i osłony z boku od zimnego powietrza.

:smiech: :smiech: :smiech: :smiech:

OSŁONY POTREZBUJE PO TO ABY ROSŁ W GÓRĘ I SIĘ DOBRZE OCZYSZCZAŁ
A NIE TWORZYŁ "DĘBU PARKOWEGO " !!!!!
ODPOWIEDZ