Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

gregg
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 26 lis 2023, 14:57

Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: gregg »

Dzień dobry,
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie. Jednocześnie przepraszam jeśli pytanie jest chaotyczne.
Chciałbym zapytać czy na działce prywatnej oznaczonej jako LsV żeby cokolwiek wyciąć muszę składać wniosek o wyłączenie z produkcji leśnej i wtedy na tym obszarze dopiero mogę to zrobić?
Czy też niezależnie od wyłączenia mogę złożyć jakieś inne pismo (rozumiem, że do nadleśnictwa) i na jakiejś podstawie wnioskować o możliwość wycinki?
Od razu wyprzedzająco jeśli tak to rozumiem, że w tym piśmie musiałbym powołać się na ew. chorobę drzew lub zagrożenie powaleniem przez wiatr, a nie na moje widzi mi się, a do takich rzeczy potrzebowałbym opinii jakiegoś specjalisty, leśniczego?
Pozdrawiam,
Grzegorz
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67157
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: Capricorn »

Kwestia porządkowa - o wyłączenie z produkcji https://www.lodz.lasy.gov.pl/wylaczenia ... -produkcji
Jeśli chcesz wyciąć część drzew (zabieg trzebieży), albo nawet wszystkie jeśli to zrąb, to las nie zmieni swojego charakteru, więc nie trzeba wnioskować o wyłączenie z produkcji.
Sprawdź czy ta działka ma UPUL (Uproszczony Plan Urządzenia Lasu)? Co tam napisano?
Nadzór nad lasami niepaństwowymi prowadzi Starosta, który może ten nadzór powierzyć nadleśniczemu https://www.katowice.lasy.gov.pl/nadzor ... anstwowymi
W zależności od decyzji Starosty doradzić może jego pracownik lub miejscowy leśniczy/leśniczy d/s lasów niepaństwowych.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
gregg
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 26 lis 2023, 14:57

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: gregg »

Po pierwsze dziękuje za szybką odpowiedź

Tutaj
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
widze ze dzialka jest jako D-STAN - LMŚW, na tej mapy nie widzę informacji o zrębie niestety. Ale zakładam, że skoro figuruje na tej mapie to znaczy że jest tym UPUL objęta.
Tym samym rozumiem, że skoro nie ma tam informacji na temat zrębu to znaczy, że nic nie mogę zrobić nawet jeśli drzewa wyglądają na chore i tylko pozostaje kwestia wyłączenia z produkcji?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67157
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: Capricorn »

Dałeś sznurek do całej mapy, a nie do konkretnej działki ;)
gregg pisze: niedziela 26 lis 2023, 19:21 Tym samym rozumiem, że skoro nie ma tam informacji na temat zrębu to znaczy, że nic nie mogę zrobić nawet jeśli drzewa wyglądają na chore i tylko pozostaje kwestia wyłączenia z produkcji?
Źle rozumiesz. Wyłączenie ma miejsce wyłącznie gdy zmienia się rodzaj użytkowania gruntu. Usunięcie chorego lasu, albo usunięcie chorych/połamanych drzew nie zmienia użytku. To jest nadal las. Dowiedz się kto nadzoruje las w imieniu Starosty i zwróć się do niego o doradztwo.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
gregg
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 26 lis 2023, 14:57

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: gregg »

Rozumiem
Mam taką ideę, żeby najpierw usunąć chory las a potem patrząc co zostanie wyłączyć z produkcji 500m
Nie wiem czy sensowniej można to rozegrać
Bo niestety przy LMŚW to są jakieś chore opłaty :(
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67157
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: Capricorn »

Jeśli chcesz "odlesić" las, to rób to jak należy. Postawienie przed faktem może skutkować nakazem przywrócenia go do stanu pierwotnego i karą. Stracisz podwójnie.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
gregg
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 26 lis 2023, 14:57

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: gregg »

Nie zrozumieliśmy się.
Usunięcie chorych drzew chcę zrobić po decyzji leśniczego. Jeżeli taka będzie oczywiście. Nic po cichu...
Natomiast wyłączenie 500m na wniosek do RDLP chcę zrobić jak już na działce nie będzie tych chorych drzew i świadomie zdecyduje, które to 500m ma być wyłączone.
Jest to moim zdaniem sensowne rozwiązanie bo mając świadomość stanu drzew nie chciałbym żeby drzewa mieszczące się poza wyłączeniem spadły mi w przyszłości na dom.
Czy to nie jest ok?
gregg
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 26 lis 2023, 14:57

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: gregg »

I jeszcze jedno rozumiem, że jeśli działka jest na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy i posiada swój adres leśny wraz z określeniem typu siedliskowego to znaczy, że tym samym posiada UPUL?
gregg
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 26 lis 2023, 14:57

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: gregg »

Jeszcze dodam, że w planie zagospodarowania przestrzennego ta działka jest pod teren zabudowy mieszkanowiej jednorodzinnej, ale jednocześnie jest zapis
"minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej: 70 % powierzchni działki budowlanej, z zachowaniem ich leśnego charakteru"
rozumiem, że ustawa o lasach jest ważniejsza i to, że np. 40% działki będzie posiadało chore drzewa nie będzie stanowiło sprzeczności z planem? Wiem oczywiście, że powierzchnia biologicznie czynna to też trawnik, ale nie wiem jak dokładnie interpretować "leśny charakter" czy 5 drzew to jest już leśny charakter czy bardziej 10 :)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: j24 »

1. Nawet jeśli na działce nie będzie żadnego drzewa, ale jest użytek w ewidencji gruntów Ls (las), to masz las
2. Ilość drzew nie ma wpływu na należność za wyłączenie gruntu leśnego z produkcji i na opłaty roczne.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
gregg
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 26 lis 2023, 14:57

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: gregg »

@j24
Jasne wiem, że mam Ls i nawet jak wszystkie drzewa teoretycznie bym wyciął to i tak będzie Ls
Wiem, że nie ma wpływu na wycenę, piszę tylko, że przy LMŚW i 2000m to jest lekko 10tys. rocznie opłaty, zakładając, że tą jednorazową należność uda się wyzerować to przez 10 lat nie są małe koszty. Dlatego chce wyłączyć bezpłatne 500m ale jednocześnie na pozostałych 1500m zrobić porządek z chorymi drzewami.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: j24 »

Jedno jest niezależne od drugiego. Inne procedury, inna podstawa prawna, inny organ.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: tumanleśny »

Ciągle piszesz o chorych drzewach.
A po czym poznajesz, że są chore?
I druga sprawa - opłaty.
To ile tego lasu jest, że 10 tys rocznie podatku? Nie pomyliło Ci się coś?
2000m to długość. 500m też długość.
Ale nawet gdyby było m 2 to coś nie pasuje.
Przy tym wszystkim biorąc Twoje liczby wychodzi, że i tak zostałoby 7,5 tysiąca opłat. A nawet więcej bo te 500m wejdzie w inną stawkę podatkową i nie będzie to zero a więcej niż za las.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
gregg
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 26 lis 2023, 14:57

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: gregg »

@tumanleśny
znalazlem wzor tutaj
http://www.niebowlesie.pl/2019/03/koszt ... ienia.html
ktory przy 2000m dzialki lesnej
oraz LMŚW
i cenie metra drewna wg. GUS za 2022 r. daje blisko 10 tys. opłaty rocznej
+ oczywiscie jednorazowe odszkodowanie
i opcja, ze nie zaplace naleznosci jednorazowej za wylaczenie z gosp. lesnej
yarnot
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: czwartek 01 gru 2022, 11:19

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: yarnot »

Za dużo "gdybania" w tej rozmowie wg mnie.
Masz las prywatny to idziesz/dzwonisz do starostwa, do wydziału ochrony środowiska, pracownika zajmującego się lasami prywatnymi. Lepiej wcześniej zadzwonić dowiedzieć się gdzie się udać, w jakim terminie najlepiej, żeby nie pocałować klamki jak gość będzie akurat na pracy terenowej. Za las prywatny odpowiada starosta i pracownik przez niego wyznaczony lub w porozumieniu z nadleśniczym pracownik Lasów Państwowych może się tym zajmować, dlatego warto zadzwonić najpierw i się dowiedzieć.
Jak już mamy wyjaśnione kwestie do kogo masz się zwrócić to teraz druga kwestia: Czy działka jest ujęta w UPULu czy ISL? Czy w ogóle jest ujęta się dowiedz. Wcale nie musi być ujęta. To, że masz grunt zapisany jako leśny nie oznacza, że działka jest opisana w UPUL lub ISL (widziałem takie przypadki bo np. ktoś kupił działke z KOWRu jak już UPUL i ISL były zrobione kilka lat wczesniej a KOWR nie zrobił takich dokumentów dla działek w swojej ofercie). Teraz załóżmy że działka jest ujęta w UPUL lub ISL to co chcesz zrobić z tym lasem? Wyciąc kilka drzew bo sa chore, bo chcesz na opał, bo chcesz na stolarkę budowlaną- nie ma znaczenia tak naprawdę. Jeśli chcesz wyciąć to u pracownika zajmującego się lasami prywatnymi w starostwie składasz dokument "zgłoszenie wycinki", bezpłatnie. Pracownik Starostwa powinien z Tobą pojechać na miejsce obejrzeć las doradzić co możesz zrobić, co możesz wyciąć. Bo to co jest zapisane w UPULu a co faktycznie rośnie to mogą być dwie rózne sprawy. Jeśli działka jest ujęta w ISL a nie UPULu to trochę dłuższa droga bo pracownik Starostwa musi wydać decyzję administracyjną na podstawie ISL co możesz tam zrobić. Do miesiąca czasu zejdzie. Jak juz masz ustalone z pracownikiem co wycinasz/co robisz to przystępujesz do wycinki i po wycięciu drzew pracownik starostwa wystawia Ci asygnatę legalizującą pozyskanie drewna.
Jesli nie chcesz wycinać/pielęgnować lasu tylko się budować na tej działce to musisz odlesić grunt. 1-499m kwadratowych odlesisz bezpłatnie robi to Dyrektor RDLP własciwy dla danego obszaru (dowiesz się w Starostwie lub nadleśnictwie). Jeśli odlesiasz 500 lub więcej metrów kwadratowych to wchodzisz w wersję płatną i to wyliczą Ci w RDLP. Kwota zalezy od obszaru odlesienia. Widziałem opłaty >150tys za odesienie >40 arów lasu pod inwestycję... ale i tak do odlesienie musisz uzyskać opis taksacyjny lasu ze Starostwa z UPUL więc co bys nie chciał zrobić: łap telefon i dzwoń do starostwa tam Ci wyjaśni odpowiedni człowiek co i jak.
Chyba wyczerpująco odpowiedziałem ;)
gregg
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 26 lis 2023, 14:57

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: gregg »

@yarnot
Bardzo wyczerpująco, dziękuje!

Jestem po telefonie do leśniczego, który z ramienia starostwa zajmuje się lasami prywatnymi. W tygodniu ma podjechać na działkę, wcześniej sprawdzi dokumenty.
Chcę po prostu żeby niezależnie od wyłączenia pozwolił na pozostałej części działki zrobić porządek.

Dziś jadę złożyć wniosek o wypis z uproszczonego planu lasu do starostwa, już sobie wydrukowałem. Dzięki za info, że będzie potrzebny do odlesienia, niestety w RDLP nie powiedzieli mi tego, a pewnie odrzuciliby wniosek.
yarnot
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: czwartek 01 gru 2022, 11:19

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: yarnot »

A to jak coś tam wyłączasz z produkcji pod budowę to jedna sprawa, bo to załatwiasz w RDLP i bierzesz opis taksacyjny z UPULu ze Starostwa żeby dołączyć do wniosku do RDLP, a jak już masz decyzje od dyrektora RDLP o wyłączeniu z produkcji leśnej to zgłaszasz wycinkę w Starostwie i pokazujesz decyzję z RDLP, wycinasz na tym fragmencie i pracownik Starostwa musi Ci to zalegalizować po wycince (czyli wystawić asygnatę), ale pozostała część działki dalej jest leśna i tam działasz w oparciu o UPUL i na tamtym fragmencie normalnie zgłaszasz wycinkę na druku w starostwie. Generalnie jednak warto zawsze zadzwonić dowiedzieć się bo złożenie druku na biurze podawczym to "czas start" i masz miesiąc na wycinkę i odbiórkę. A z tym bywa różnie zanim się znajdzie pilarza itd..
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: Kuna lesna »

Chyba nie asygnatę tylko świadectwo legalizacji .
gregg
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 26 lis 2023, 14:57

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: gregg »

Dziękuje ponownie za odpowiedzi!
Jeszcze jedno pytanie czy do wniosku o wyłączenie z produkcji leśnej muszę załączać projekt domu? Czy wystarczy tylko ten obrys długopisem na mapie zasadniczej zrobić dla powierzchni 500m?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Wycinka bez wyłaczenia z produkcji leśnej

Post autor: j24 »

gregg pisze: poniedziałek 27 lis 2023, 12:37 Dziękuje ponownie za odpowiedzi!
Jeszcze jedno pytanie czy do wniosku o wyłączenie z produkcji leśnej muszę załączać projekt domu? Czy wystarczy tylko ten obrys długopisem na mapie zasadniczej zrobić dla powierzchni 500m?
Na przykładzie RDLP w Stolicy:

https://www.warszawa.lasy.gov.pl/wylacz ... HQur2f5__4
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ