pomylił żubra z dzikiem

Zwierzęta łowne, hodowla, broń śrutowa i kulowa, psy myśliwskie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77785
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

pomylił żubra z dzikiem

Post autor: drwalnik »

... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: tumanleśny »

Ja siem na tym nie znam, ale wydaje misię, że jeżeli jest ciemno to siem w domu siedzi, a nie poluje?A już na pewno nie jest to powód do usprawiedliwień.....
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

tumanleśny pisze: wtorek 21 lis 2023, 12:12 Ja siem na tym nie znam
Rzeczywiście się na tym nie znasz...
Ustawa Prawo łowieckie §10:
Polowanie w nocy może odbywać się na:
- dziki, lisy, borsuki, tchórze, kuny i piżmaki - na polowaniu indywidualnym, przez myśliwego wyposażonego w myśliwską broń palną z zamontowanym optycznym przyrządem, celowniczym oraz w lornetkę,
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77785
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: drwalnik »

... i pomimo takiego sprzętu nie rozpoznał dokładnie celu? a gdyby to był pochylony człowiek na swoim polu?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: tumanleśny »

Według mnie nie wolno strzelać do zwierzyny nierozpoznanej( Dzik czy żubr co za różnica?),a tłumaczenie, że było ciemno i dlatego zwierzynę się pomyliło powinno dyskwalifikować myśliwego. I to pomimo, a może zwłaszcza przepisu przytoczonego przez Wiesława. Wolno, tak wolno, ale przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. W przytoczonym przykładzie tej ostrożności zabrakło.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

tumanleśny pisze: wtorek 21 lis 2023, 13:36 Wolno, tak wolno, ale przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. W przytoczonym przykładzie tej ostrożności zabrakło.
Polować w nocy wolno, oczywiście w ramach przepisów ustawy.
A od oceny błędów i tego czy w konkretnym przypadku zabrakło ostrożności są odpowiednie organy, które prowadzą teraz czynności wyjaśniające.
Potem być może sprawa trafi do sądu (najpierw musi wpłynąć formalne zażalenie na umorzenie). A jeśli dziennikarz od tego artykuliku zażalenia nie złożył, to znaczy że szukał tylko sensacji i poczytności, a sprawę ma głęboko...
Szermowanie dziś wyrokami (na podstawie artykuliku w mediach) przez osoby, które nie znają całej sytuacji jedzie mi jakoś linczem... i proponuję dać z tym na wstrzymanie...
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

drwalnik pisze: wtorek 21 lis 2023, 13:00 ... i pomimo takiego sprzętu nie rozpoznał dokładnie celu?
Od lat fachowcy postulują, że luneta i lornetka w nocy to za mało... że potrzebne są specjalne przyrządy do warunków nocnych (noktowizja, itp).
I były nawet próby wprowadzenia tego do ustawy, ale zaprotestowali ekolodzy... bo jak to? przy noktowizji zwierzyna nie będzie miała żadnych szans...

I czy wtedy ów dziennikarz robił w mediach sensację, że ekolodzy nie chcą zapobiegać takim wypadkom, który właśnie się zdarzył?
Ale ja siem natym nieznam...
Dziwne że wojsko modernizuje czołgi, żeby one jednak miały przyrządy optyczne nocne, coby była szansa odróżnić bojowy wóz piechoty od wrogiego ambulansu medycznego, albo cywilnego wozu drabiniastego...
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: tumanleśny »

I po co się Pan tak zaperzasz?
Jakimiś linczami straszysz?
Każdy może swoją opinię wyrazić.
A że czasem może i zbyt naiwną?
Grzech to śmiertelny ma być smołą i siarką tępiony?
Strzelano do dzika.
Zastrzelono żubra....
Trudno, można by powiedzieć....
Wśród ponad 100 tysięcy może się trafić słabiej widzący....
Ale czy musi on polować?!
Ja okoliczności łagodzących nie widzę!
PS. A jeśli ktoś nie jest fachowcem, i może czegoś nie wiedzieć, to może lepiej wyjaśnić o co chodzi, a nie łupu cupu z góry i na dół, i w poprzek, i w zaparte iść.
Także na tym przykładzie widać czemu coraz częściej ludzie ulegają propagandzie anty-leśniczej. Ja wiem lepiej, a Tobie wara! Taka tam dyskusja. Nie pomijając, że druga strona też tak potrafi argumentować.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

tumanleśny pisze: wtorek 21 lis 2023, 17:13 Ja wiem lepiej, a Tobie wara!
Nie, nie wiem lepiej o konkretnej sprawie, więc nie wydaję wyroków i do tego samego namawiam ciebie. Nawet tego artykułu nie doczytałem do końca, bo chcą ode mnie jakiegoś logowania się...

Z innych mediów wiem, że prokuratura nie dopatrzyła się złamania przez myśliwego przepisów karnych, więc dochodzenie zakończyła umorzeniem. I tam podano też że właściwy sąd łowiecki wszczął wobec myśliwego postępowanie dyscyplinarne w kwestii popełnienia przewinienia łowieckiego, ale jeszcze nie wypowiedział się co do złamania przez myśliwego zasad etyki (temat odrębny od prawa karnego) i myśliwemu nadal grozi wykluczenie z grona myśliwych...
Kompetencje sądu łowieckiego wynikają z ustawy Prawo łowieckie (Rozdział 6a "Odpowiedzialność dyscyplinarna").

Prokuratura i sądy powszechne nie zajmują się (nie powinny) aspektami etyki i moralności, gdy aspekty te nie mającą odbicia w paragrafach.
A twoje "opinie" prowadzą do utożsamienia przepisów karnych z zasadami etyki i moralności...
I powiedz mi jeszcze co ta sprawa ma wspólnego z leśnictwem?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77785
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: drwalnik »

... oprócz przepisów, jest jeszcze etyka łowiecka i właśnie przez jej nagminne łamanie przez innych myśliwych a nawet władze koła odszedłem drzewiej z koła łowieckiego i PZŁ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

drwalnik pisze: wtorek 21 lis 2023, 20:15 ... oprócz przepisów, jest jeszcze etyka łowiecka i właśnie przez jej nagminne łamanie przez innych myśliwych a nawet władze koła odszedłem drzewiej z koła łowieckiego i PZŁ...
Może powinieneś po prostu zawiadamiać rzecznika dyscyplinarnego okręgowego sądu łowieckiego o przypadkach łamania etyki, zamiast obrażać się i odchodzić z koła... To by mogło pomóc w oczyszczeniu środowiska z "elementów"... a usuwając się doprowadziłeś do ich wzmocnienia...
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77785
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: drwalnik »

Wiesław pisze: wtorek 21 lis 2023, 20:25
drwalnik pisze: wtorek 21 lis 2023, 20:15 ... oprócz przepisów, jest jeszcze etyka łowiecka i właśnie przez jej nagminne łamanie przez innych myśliwych a nawet władze koła odszedłem drzewiej z koła łowieckiego i PZŁ...
Może powinieneś po prostu zawiadamiać rzecznika dyscyplinarnego okręgowego sądu łowieckiego o przypadkach łamania etyki, zamiast obrażać się i odchodzić z koła... To by mogło pomóc w oczyszczeniu środowiska z "elementów"... a usuwając się doprowadziłeś do ich wzmocnienia...
... jeden zawiadomił, to go potem po sądach ciągali
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

rozumiem, postanowiłeś żyć wygodnie i unikać kłopotów związanych z naprawianiem świata... ;)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77785
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: drwalnik »

Wiesław pisze: wtorek 21 lis 2023, 20:32 rozumiem, postanowiłeś żyć wygodnie i unikać kłopotów związanych z naprawianiem świata... ;)
... oczywiście!
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: tumanleśny »

"A twoje "opinie" prowadzą do utożsamienia przepisów karnych z zasadami etyki i moralności..."
Ciekawe stwierdzenie. Ale czy odpowiada prawdzie? Wątpię.

"I powiedz mi jeszcze co ta sprawa ma wspólnego z leśnictwem?"
A to, że większość ludzi nie do końca widzi różnicę między leśnikiem, a myśliwym.
Większość dzieciaków poproszona o narysowanie leśnika rysuje myśliwego.
Starsi zresztą też.
I w znacznej mierze jest to prawda.
Zresztą co mówią leśnicy?
" Łowiectwo jest integralną częścią leśnictwa"....
Czy łowiectwo, a myślistwo to to samo to już inna bajka.
Dla przeciętnego zjadacza chleba jest to to samo.
A leśnicy co mówią?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

tumanleśny pisze: wtorek 21 lis 2023, 20:41 Ciekawe stwierdzenie. Ale czy odpowiada prawdzie? Wątpię.
To może przeczytaj ustawę Prawo łowieckie, żeby zweryfikować swoje wątpliwości.
tumanleśny pisze: wtorek 21 lis 2023, 20:41 A to, że większość ludzi nie do końca widzi różnicę między leśnikiem, a myśliwym.
/ciach/
A leśnicy co mówią?
Czyli powołujesz się na stereotypy wynikające z bajki o czerwonym kapturku. Większość Amerykanów uważa, że po polskich miejscowościach grasują białe niedźwiedzie, a tutejsza ludność podróżuje konnymi zaprzęgami...
Tymczasem myśliwych jest w Polsce 130 tys, zaś leśników czynnych zawodowo jest 25 tys i zdecydowana większość z leśników nie poluje...

Ponadto:
https://www.agropolska.pl/aktualnosci/p ... e,501.html
To artykuł sprzed ośmiu lat. Od tej pory konflikt tylko się zaognił...
Nadleśnictwo, w którym do niedawna pracowałem sądzi się z jednym z kół łowieckich...
I przykładów takich znam dużo...

No i nie myl "gospodarki leśnej" z "leśnictwem".
Łowiectwo na obszarach polnych jest integralną częścią leśnictwa? :wink:
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: tumanleśny »

"tumanleśny pisze:
Ciekawe stwierdzenie. Ale czy odpowiada prawdzie? Wątpię.

To może przeczytaj ustawę Prawo łowieckie, żeby zweryfikować swoje wątpliwości. "
Przyznaję, że nie wiem o co Ci chodzi?
Co ma prawo łowieckie do:""A twoje "opinie" prowadzą do utożsamienia przepisów karnych z zasadami etyki i moralności..."
Czy ja gdzieś o jakiejś karze pisałem? A powinienem. Bo zastrzelenie gatunku naturowego nie zdarza się codziennie.
Czy kieruję się stereotypami?
Może tak, może nie.
Ale udawanie, że one nie istnieją to chowanie głowy w piasek.
Tutaj przytaczasz pewne dane.... No i dobrze!
Przynajmniej czytelnicy tego forum będą lepiej uświadomieni. To już całkiem pokaźny zysk.
Czy zdecydowana większość leśników nie poluje? Jeśli masz na myśli biuro to zapewne tak. Co do SL to może jest inaczej? Na 429 nadleśnictw jest "tylko" 141 OHZ - znaczy się ktoś je chyba obsługuje? Jak widzisz sam sobie strzelam w kolano obniżając liczbę potencjalnych leśników myśliwych o połowę. A ludzie i tak "wiedzą" , że leśnicy to myśliwi i nie pytają.
Ale spytaj na ulicy ludzi co o tym myślą. Odpowiedzą Ci stereotypowo. A dlaczego?
Bo leśnicy nie robią nic by te stereotypy zmienić.
Bo przeciętny przechodzień nie czyta codziennie biuletynów i Dzienników Ustaw. Nie poszukuje danych GUSu. On łyka to co mu ktoś podsunie i nawet nie sprawdzi.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

tumanleśny pisze: wtorek 21 lis 2023, 21:16 Przyznaję, że nie wiem o co Ci chodzi?
Co ma prawo łowieckie do:""A twoje "opinie" prowadzą do utożsamienia przepisów karnych z zasadami etyki i moralności..."
Wydawało mi się, że jasno napisałem:
- prokuratura umarza sprawę, gdy nie złamano przepisu karnego;
- sąd łowiecki prowadzi sprawę w zakresie naruszenia etyki łowieckiej, bo takie ma kompetencje z mocy ustawy (i standardowo zaczyna ją po zakończeniu dochodzenia prokuratorskiego, żeby nie dublować w tym samym czasie procedur);
A ty dziwisz się że prokuratura nie usunęła z grona myśliwych "gostka" - podczas gdy to nie są kompetencje prokuratury. Przeczytaj więc ustawę, bo piszesz bzdury...
tumanleśny pisze: wtorek 21 lis 2023, 21:16 Na 429 nadleśnictw jest "tylko" 141 OHZ - znaczy się ktoś je chyba obsługuje?
Teraz porównujesz jabłka do orzechów i kilogramy do gramów:
- W Polsce jest około 5000 obwodów łowieckich;
- 4766 z tych obwodów dzierżawią koła łowieckie;
- około 50 obwodów łowieckich jest w zasobach wojska, rządu i służb specjalnych;
- 43 obwody użytkuje bezpośrednio PZŁ jako "ośrodki hodowli zwierzyny";
- resztę, czyli 141 obwodów łowieckich (tylko leśne) prowadzą jednostki LP (a obsługują je leśnicy, często nie będący myśliwymi, bo do liczenia zwierzyny i budowania urządzeń łowieckich nie jest to konieczne, zaś myśliwymi na tych obwodach bywają różne osoby, które za polowanie zapłacą - często obcokrajowcy, ale przyznaję, że trochę polujących leśników też tu poluje - wykonując "z obowiązku" plany, gdy zawiodą ci, którzy płacą).
Więc twoje zdanie powinno brzmieć:
Na 5000 obwodów łowieckich jest tylko 141 OHZ...
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

Po "sprywatyzowaniu" Arłamowa i podobnych - jest możliwe że obwodów łowieckich rządowych itp jest teraz znacznie mniej - nie mam dostępu do danych. Ale na pewno coś jeszcze po socjalizmie zostało...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170033
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Sten »

Nie ma już takich obwodów ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ