pomylił żubra z dzikiem

Zwierzęta łowne, hodowla, broń śrutowa i kulowa, psy myśliwskie...

Moderator: Moderatorzy

tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: tumanleśny »

"A ty dziwisz się że prokuratura nie usunęła z grona myśliwych "gostka" -
A gdzie coś takiego napisałem?
Postanowiłeś udowodnić, że według Ciebie zastrzelenie nierozpoznanego zwierzęcia jest cacy to udowadniaj.
Twoje prawo.
Ja piszę, jak funkcjonuje stereotyp, że leśnik to myśliwy, a Ty odwracasz kota ogonem.
I tylko prawem się zasłaniasz wybierając to co wygodne dla udowodnienia Twoich tez.
To się kiedyś jakoś nazywało....... Na razie nie pomnę, ale może pomroczność mi przejdzie.
No i polecam drugi wątek w temacie.
Tylko, że w roli celu wystąpił człowiek nie żubr.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

Napisałeś:
tumanleśny pisze: środa 22 lis 2023, 09:14 "A ty dziwisz się że prokuratura nie usunęła z grona myśliwych "gostka" -
A gdzie coś takiego napisałem?
Odpowiadam- tutaj napisałeś:
Ale czy musi on polować?!
Ja okoliczności łagodzących nie widzę!
Napisałeś:
tumanleśny pisze: środa 22 lis 2023, 09:14 Postanowiłeś udowodnić, że według Ciebie zastrzelenie nierozpoznanego zwierzęcia jest cacy to udowadniaj.
Czy to wygląda na tekst, w którym postanowiłem udowodnić...?
Nie, nie wiem lepiej o konkretnej sprawie, więc nie wydaję wyroków i do tego samego namawiam ciebie. Nawet tego artykułu nie doczytałem do końca, bo chcą ode mnie jakiegoś logowania się...
Napisałeś:
tumanleśny pisze: środa 22 lis 2023, 09:14 Ja piszę, jak funkcjonuje stereotyp, że leśnik to myśliwy, a Ty odwracasz kota ogonem.
I tylko prawem się zasłaniasz wybierając to co wygodne dla udowodnienia Twoich tez.
Powtarzając stereotyp pokazujesz jak on funkcjonuje? :wink:
https://dzialasz.ceo.org.pl/node/131
To się kiedyś nazywało stereotypizacja.......
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

tumanleśny pisze: środa 22 lis 2023, 09:14 No i polecam drugi wątek w temacie.
Tylko, że w roli celu wystąpił człowiek nie żubr.
Nie do końca wiem o jaki drugi wątek ci chodzi. Mam pewien domysł (przy czym z artykułów medialnych nie wiem nawet czy opisywano przypadek kłusownictwa na strzelnicy wojskowej, czy przypadek wykonywania odstrzału redukcyjnego)... Na wszelki wypadek przypominam:
Jednocześnie wyjaśniam, że odstrzał redukcyjny nie jest polowaniem w rozumieniu ustawy – Prawo łowieckie i nie ma związku z prowadzeniem racjonalnej i zrównoważonej gospodarki łowieckiej oraz zarządzaniem populacjami zwierzyny.
https://orka2.sejm.gov.pl/INT9.nsf/kluc ... 886-o1.pdf
Więc łączenie tych wątków jest kolejnym przykładem stosowania stereotypów...
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: tumanleśny »

Gdy Ty interpretujesz czyjąś wypowiedź to jest cacy?
Ale jeśli ktoś zinterpretuje Twoją to niedopuszczalne?

O jaki wątek chodzi? Ten że strzelnicą. Tam zginął człowiek bo ktoś pomylił go z dzikiem. Z czego te pomyłki wynikają? I czy jest jakaś różnica w tamtym przypadku i w tym?
I tu i tam strzelano do nierozpoznanego celu.
I jakbyś nie kluczył, jakich byś paragrafów nie przytoczył normalne to nie jest.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 642
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: malkontent2 »

Wiesław pisze: wtorek 21 lis 2023, 21:42
tumanleśny pisze: wtorek 21 lis 2023, 21:16
Teraz porównujesz jabłka do orzechów i kilogramy do gramów:
- W Polsce jest około 5000 obwodów łowieckich;
- 4766 z tych obwodów dzierżawią koła łowieckie;
- około 50 obwodów łowieckich jest w zasobach wojska, rządu i służb specjalnych;
- 43 obwody użytkuje bezpośrednio PZŁ jako "ośrodki hodowli zwierzyny";
- resztę, czyli 141 obwodów łowieckich (tylko leśne) prowadzą jednostki LP (a obsługują je leśnicy, często nie będący myśliwymi, bo do liczenia zwierzyny i budowania urządzeń łowieckich nie jest to konieczne, zaś myśliwymi na tych obwodach bywają różne osoby, które za polowanie zapłacą - często obcokrajowcy, ale przyznaję, że trochę polujących leśników też tu poluje - wykonując "z obowiązku" plany, gdy zawiodą ci, którzy płacą).
Więc twoje zdanie powinno brzmieć:
Na 5000 obwodów łowieckich jest tylko 141 OHZ...
Niby tak, ale zauważ proszę jedno.... Kto tworzy Wieloletni łowiecki plan hodowlany? Art. 8c. - [Wieloletni łowiecki plan hodowlany] - Prawo łowieckie.:
Wieloletni łowiecki plan hodowlany jest sporządzany przez dyrektora regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, w uzgodnieniu z właściwymi marszałkami województw i Polskim Związkiem Łowieckim, po zasięgnięciu opinii właściwych izb rolniczych.
Wiesław pisze: wtorek 21 lis 2023, 20:59 No i nie myl "gospodarki leśnej" z "leśnictwem". Łowiectwo na obszarach polnych jest integralną częścią leśnictwa? :wink:
Tu też nadleśniczy "miesza" ;)
Roczny plan łowiecki jest sporządzany przez dzierżawcę obwodu łowieckiego, po zasięgnięciu opinii właściwych wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) oraz właściwej izby rolniczej, i podlega zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. W przypadku gdy obwód łowiecki jest położony w granicach więcej niż jednego nadleśnictwa, roczny plan łowiecki dla tego obwodu zatwierdza nadleśniczy właściwy dla obszaru, na którym jest położona największa część tego obwodu.
Marginalnie wspomnę o tym, że zwierzyna na polach żeruje, w lasach (głównie) bytuje ;)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

tumanleśny pisze: środa 22 lis 2023, 12:50 I jakbyś nie kluczył, jakich byś paragrafów nie przytoczył normalne to nie jest.
Normalne powinno być złożenie zażalenia na błędne decyzje prokuratury, a nie powinno być normalne używanie stereotypów aby wzmóc hejt...
Dlatego:
https://24kurier.pl/ekurier/nie-ma-kary ... okuratury/

I mam dziwne wrażenie, że topinambur nie stanowi integralnej flory naszych lasów... - to w kwestii łączenia przez ciebie całej sprawy z leśnictwem.

Wieloletni łowiecki plan hodowlany dotyczy większej liczby sąsiadujących obwodów łowieckich (rejon hodowlany) - jest on sporządzany przez dyrektora RDLP, jednak w uzgodnieniu z właściwymi marszałkami województw i PZŁ, oraz po zasięgnięciu opinii właściwych izb rolniczych. Wieloletni plan łowiecki porównałbym do 10-letniego planu urządzania lasu - jest on kierunkowym wskaźnikiem gospodarki łowieckiej.
Decydują jednak roczne plany, które sporządza dzierżawca (użytkownik) obwodu łowieckiego, a opiniują wójt, nadleśniczy,dyrektor PN (jeśli taki graniczy z obwodem), itp.
I tu właśnie narasta od lat konflikt pomiędzy kołami łowieckimi a nadleśnictwami, bo coraz częściej nadleśniczowie odmawiają pozytywnego zaopiniowania tych planów... Znamienne, że się o tym w mediach nie słyszy... czyżby to było niezgodne ze stereotypem? :wink:
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

malkontent2 pisze: czwartek 23 lis 2023, 05:00 Marginalnie wspomnę o tym, że zwierzyna na polach żeruje, w lasach (głównie) bytuje ;)
https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bw ... eckich.pdf
Pierwotnie zasadniczym środowiskiem bytowania dzika był las.
/ciach/
Przedstawiona wzorcowa biologia gatunku ulega jednak ciągłym zmianom. Dzik ze zwierzęcia typowo leśnego staje się gatunkiem bytującym w większości na polach, głównie w dużych łanach zbóż, gdzie oprócz obfitej bazy żerowej znajduje schronienie aż do zimy. Tylko okresy najcięższych mrozów spędza w głębi lasu, a wraz z nastaniem wiosny wraca w pobliże swych letnio-jesiennych ostoi. Udział spożywanej roślinności uprawnej, w tym głównie kukurydzy, wzrasta z optymalnych 30 %, do ponad 70 %. W wielkoobszarowych łanach dziki aktywne są cały dzień, ruja trwa od jesieni do późnej wiosny, udział w niej biorą już osobniki młodociane, a wyproszenia występują od zimy do lata.
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 642
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: malkontent2 »

Wiesław pisze: czwartek 23 lis 2023, 10:16

https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bw ... eckich.pdf
Pierwotnie zasadniczym środowiskiem bytowania dzika był las.
/ciach/
Przedstawiona wzorcowa biologia gatunku ulega jednak ciągłym zmianom. Dzik ze zwierzęcia typowo leśnego staje się gatunkiem bytującym w większości na polach, głównie w dużych łanach zbóż, gdzie oprócz obfitej bazy żerowej znajduje schronienie aż do zimy. Tylko okresy najcięższych mrozów spędza w głębi lasu, a wraz z nastaniem wiosny wraca w pobliże swych letnio-jesiennych ostoi. Udział spożywanej roślinności uprawnej, w tym głównie kukurydzy, wzrasta z optymalnych 30 %, do ponad 70 %. W wielkoobszarowych łanach dziki aktywne są cały dzień, ruja trwa od jesieni do późnej wiosny, udział w niej biorą już osobniki młodociane, a wyproszenia występują od zimy do lata.
Przedstaw to proszę naszym dzikom, jeszcze nie czytały i nie wiedzą, że źle czynią ;)
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: tumanleśny »

Dzika może i tak.
A jelenia i sarny?
Tylko nie pisz, że wszystko wyszło z wody....
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: pomylił żubra z dzikiem

Post autor: Wiesław »

Z sarną pomalutku robi się podobnie jak z dzikiem:
https://parkilodzkie.pl/aktualnosci/155 ... roda-sarna
Niektórzy badacze uważają, że należy rozróżnić populację leśną sarny od populacji polnej. Pierwsza zamieszkuje głównie lasy i niewielkie tereny otwarte, drugiej wystarczą duże obszary pól i łąk z niewielką ilością zadrzewień. Każdy mieszkaniec wsi oraz terenów pozamiejskich, wie, że sarny występują również blisko siedzib ludzkich, gdzie znajdują się niewielkie lasy, zarośla i łąki.
Natomiast jelenie, póki co, unikają dłuższego przebywania na terenach otwartych. Preferują zaś naprawdę duże kompleksy leśne, przy czym samce unikają lasów z gęstym podszyciem (coby się porożem nie zaplątały w krzakach)... tylko w czasie rykowiska niekiedy głupieją:


A jak zeszliśmy już na zmianę preferowanych siedlisk, to pierwotnie tarpany, czy żubry były gatunkami stepów - to człowiek wypchnął je do lasów (musiały się przystosować, żeby przetrwać):
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/new ... inier.html
ODPOWIEDZ