Badanie w Polskiej Akademii Nauk: technologie cyfrowe w leśnictwie

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jenn
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 09 paź 2023, 15:29

Badanie w Polskiej Akademii Nauk: technologie cyfrowe w leśnictwie

Post autor: jenn »

Dzień dobry!
Jestem pracownikiem Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Filozofii i Socjologii. Obecnie prowadzę projekt badawczy dotyczący danych cyfrowych i nowych technologii informatycznych w leśnictwie. Projekt nosi nazwę "DATAFORESTS: Public Forest Governance in a Datafied Society" i jest finansowany z unijnego programu Horizion 2020. Celem badania jest lepsze zrozumienie, jak zmienia się sektor leśny oraz praca leśników pod wpływem szerszego stosowania nowych technologii (baz danych, systemów informatycznych, dronów itp). W ramach projektu prowadzimy rozmowy z centralnymi instytucjami, takimi jak Biuro Urządzania Lasu, Zakład Informatyki LP czy GIOŚ.

Zależy nam jednak również na rozmowach z leśnikami (obecnie pracującymi lub byłymi), praktykami czy naukowcami leśnymi. Chcielibyśmy lepiej zrozumieć doświadczenia pracy z np. Bankiem Danych o Lasach, SILP, terminalami mobilnymi, dronami czy teledekcją (lub innymi cyfrowymi narzędziami). Zależy nam na lepszym poznaniu korzyści, wyzwań oraz tego, co nowego wprowadzają do pracy leśnika. Niekoniecznie zależy nam na kwestiach technicznych, bardziej na codziennych doświadczeniach.

Jeśli ktoś z Państwa miałby możliwość porozmawiania na ten temat lub miałby dodatkowe wskazówki, zapraszam do rozmowy. Chętnie też zapoznamy się z wszelkimi innymi wskazówkami, które mogą dotyczyć projektu. Zachęcamy również do dyskusji
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Badanie w Polskiej Akademii Nauk: technologie cyfrowe w leśnictwie

Post autor: tumanleśny »

A ten projekt to nie mógłby jakiejś polskiej nazwy mieć?
Chociażby roboczej?

Ja myślę, że tylu różnej maści fachowców, czynnych i mniej czynnych niż tutaj, to nigdzie nie ma.
Pozostaje tylko owocnej współpracy życzyć.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5601
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Badanie w Polskiej Akademii Nauk: technologie cyfrowe w leśnictwie

Post autor: Blues Brothers »

Dodam tylko, że piękny efekt dała by ankieta wysłana do szeregowych pracowników np drogą służbową - 25 tys odbiorców. Oczywiście anonimowa na zewnętrznym serwerze
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Badanie w Polskiej Akademii Nauk: technologie cyfrowe w leśnictwie

Post autor: Kuna lesna »

Ja jestem chętny do rozmowy na konkretne tematy informatyczne . Tylko może zacznij od jakiś tematów mniej ogólnych np . mapy , rejestratory itd. Siedzę w tym trochę jako leśniczy i mam swoje zdanie jak z tym się pracuje . Myślę że znajdzie się tu kilku w temacie .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Badanie w Polskiej Akademii Nauk: technologie cyfrowe w leśnictwie

Post autor: Piotrek »

Na mnie nie licz. 10 lat po ostatnim kontakcie z systemem informatycznym PGL LP to cała epoka. I pomimo tego, że byłem przy tym jak się rodził oraz kilkunastu lat pracy z coraz bardziej rozwijanym produktem, nic do powiedzenia obecnie nie mam.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5601
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Badanie w Polskiej Akademii Nauk: technologie cyfrowe w leśnictwie

Post autor: Blues Brothers »

Spoko, spoko, wchodzisz z marszu i się dziwisz, jak to było niedawno😉
Andy64
leśniczy
leśniczy
Posty: 533
Rejestracja: niedziela 18 gru 2016, 19:15
Lokalizacja: Kresy

Re: Badanie w Polskiej Akademii Nauk: technologie cyfrowe w leśnictwie

Post autor: Andy64 »

wybory ważniejsze ?
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Badanie w Polskiej Akademii Nauk: technologie cyfrowe w leśnictwie

Post autor: tumanleśny »

Ale tu tłok!?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
jenn
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 09 paź 2023, 15:29

Re: Badanie w Polskiej Akademii Nauk: technologie cyfrowe w leśnictwie

Post autor: jenn »

Dzięki za wszystkie podpowiedzi i głosy w dyskusji. Od razu dodam, że bardzo chętnie byśmy porozmawiali też z osobami, które uczestniczyły przy tworzeniu systemów (czy pracowały z nimi wcześniej). To by było świetne, bo dla nas też w badaniu kluczowe jest uchwycenie jak np. wprowadzanie systemów zmieniało pracę leśników. Więc nie trzeba być specem od tego co super nowe.

A jeżeli chodzi o bardziej szczegółowe tematy. To też jak najbardziej, może powinienem to wcześniej dodać - szczególnie chodzi o mapy (LMN oraz nowe sposoby mapowania przy pomocy dronów czy innych narzędzi), pracę na danych (np. przy pracy inwentaryzacyjnej, co gdzie się rejestruje, ile czasu zajmuje, jak dużo wysiłku potrzeba itp).

Ankieta - ciekawy pomysł! Chociaż to wtedy też trzeba mieć dostęp do tych wszystkich 25 tys maili i narzędzia do obróbki. Na razie póki co zostają nam rozmowy.

I polski tytuł wiem wiem. Strasznie ta angielszczyzna brzmi, akurat tak się przyjęło, bo finansowanie z UE i też wnioski po angielsku tylko. Po polsku myślę, że brzmiałoby to jakoś "DATAFORESTS: Zarządzanie lasami publicznymi w społeczeństwie zinformatyzowanym" (tak bardziej roboczo).

Jeszcze raz dzięki za wszystkie sugestie!
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Badanie w Polskiej Akademii Nauk: technologie cyfrowe w leśnictwie

Post autor: Kuna lesna »

Pracuję od początku na SILP ie ale go nie współtworzyłem. Za to pamiętam dobrze jak to wszystko ruszyło tzn od momentu kiedy wrzucaliśmy wszystko do systemu. Co do map kibicowałem od początku jej rozwój oraz korzystałem z pierwszych wersji Mlas .Sam udoskonalałem sobie pracę pracując na mapach lotniczych ,analizowałem mapy dla swojej pracy w lesnictwie. Co do dronów ,obrazowania czy skanowania jestem trochę do tyłu ale jest to coś co ułatwia mi pracę.
ODPOWIEDZ