Pomocy zarośnięty las

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Pomocy zarośnięty las

Post autor: asaledr »

Witam,

Mam problem, nie było mnie w świeżo posadzonym lesie (na wiosne sadzony) 2 miesiące. To grunt porolny. Kosiłem go 2x w Maju i w Czerwcu, teraz przyszedłem dzisiaj tam ponieważ nie mogłem tam chodzić z przyczyn zdrowotnych. I to co zobaczyłem to aż mi się słabo zrobiło. Chwasty tam jakieś różne pokrzywy nie pokrzywy, jeżyny i jakieś ustrojstwa są wyższe od człowieka. Żeby odszukać 1 bruzdę i te sadzonki w niej to musiałem kijem jakoś te trawy/chwasty odginać i jakoś udało mi się wykosić pomiędzy dwiema bruzdami, ale to takie chodzenie na oślep, ja więcej chodzę i szukam, przyglądam się niż tą kosiarką ruszam. Nie wiem co zrobić, Ładne dęby jak się je jakoś już wykosi wokoło ale dajcie spokój nie wiem co tam się wydarzyło, jakby ktoś z samolotu nawoził codziennie... Może to poczekać na jesień i wtedy trawa jakoś uschnie i te różne pokrzywy i te inne i będzie widać bardziej te sadzonki? Czy też będzie trudno rozróżnić bo liście stracą sadzonki? Sam nie wiem, Kosić tą działkę to nie problem, kosiłbym sobie ale ja nie wiem co mam kosić żeby drzewek nie wykosić, bo ciężko je znaleźć
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: j24 »

1. Jaka jest powierzchnia tego zalesienia?
2.Jakie gatunki są tam posadzone?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: asaledr »

1. 60 arów
2. Buk + Dąb
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: j24 »

Zamiast wykaszarką możesz spróbować ręcznie - np. tasakiem. Wykasza się tylko wokół sadzonek. Jeśli sadzonki były sadzone w rzędach w regularnej więźbie, to nie powinno być problemu z ich odnalezieniem. Natomiast jest to pracochłonne.

PS. Pozostawienie całej uprawy w stanie bez pielęgnacji może skutkować tym, że śnieg poprzygniata chwasty i one przykryją sadzonki, A te się już potem nie podniosą.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: asaledr »

A w nadleśnictwie mi w planie zapisali koszenie raz w roku w czerwcu. Ciekawe co by to było...
A czy te chwasty nie zagłuszają sadzonek? W sensie one mogą umrzeć? Czy po prostu nie będą rosły?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: j24 »

Oczywiście, że zagłuszają. Jak śnieg je przywali na sadzonki, to te sadzonki mogą wypaść.
Poza tym w następnym sezonie chwasty jednoroczne (trawy, pokrzywy itp.) "wystartują" od zera. Natomiast te wieloletnie będą rosły dalej, wyżej.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: asaledr »

j24 pisze: sobota 26 sie 2023, 19:54 Wykasza się tylko wokół sadzonek.
Co to znaczy tylko wokół sadzonek? Jaki obszar od sadzonki powinien być wykoszony? To nie kosi się wszystkiego obok bruzdy?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: j24 »

asaledr pisze: sobota 26 sie 2023, 21:41
j24 pisze: sobota 26 sie 2023, 19:54 Wykasza się tylko wokół sadzonek.
Co to znaczy tylko wokół sadzonek? Jaki obszar od sadzonki powinien być wykoszony? To nie kosi się wszystkiego obok bruzdy?
Odnajdujesz sadzonkę i wycinasz chwasty tasakiem wokół niej. W promieniu do ok. pół metra.

PS. Czy uprawa jest jakoś zabezpieczona przed zwierzyną? Czy w okolicy zwierzyna wyrządza szkody na uprawach?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: asaledr »

Tak jest całość zagrodzona 2 metrową siatą.
Masz może zdjęcia jak wygląda tak wykoszony świeży lasek?
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: asaledr »

j24 pisze: sobota 26 sie 2023, 21:46
asaledr pisze: sobota 26 sie 2023, 21:41
j24 pisze: sobota 26 sie 2023, 19:54 Wykasza się tylko wokół sadzonek.
Co to znaczy tylko wokół sadzonek? Jaki obszar od sadzonki powinien być wykoszony? To nie kosi się wszystkiego obok bruzdy?
Odnajdujesz sadzonkę i wycinasz chwasty tasakiem wokół niej. W promieniu do ok. pół metra.
Czyli poł metra dalej nie przeszkadza jak jest chwast wielkości człowieka?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: drwalnik »

... nie
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: asaledr »

Czy jest jakiś kluczowy okres w którym należy zachowywać sadzonkę odchwaszczoną? Przykładowo kluczowy jest maj i czerwiec kiedy jest wzrost czy należy regularnie o to dbać po prostu?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: j24 »

asaledr pisze: sobota 26 sie 2023, 22:07 Czy jest jakiś kluczowy okres w którym należy zachowywać sadzonkę odchwaszczoną? Przykładowo kluczowy jest maj i czerwiec kiedy jest wzrost czy należy regularnie o to dbać po prostu?
Dla dęba i buka - maj i czerwiec sadzonki muszą być odsłonięte. Dąb lubi rosnąć "w kożuchu, ale bez czapki" - z wolnym wierzchołkiem, ale osłonięty z boku. Lipiec i sierpień - tak, by chwasty "nie zamknęły się nad sadzonkami". Później ma być tak, by ewentualny śnieg nie przywalił sadzonek.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: Kuna lesna »

Ogólnie Db i Bk są gatunkami które dobrze radzą sobie z zachwaszczaniem . Z twojego opisu wnioskuję że pokrzywy znacznie przerastają sadzonki .. Radzę poczekać do końca października i wtedy pokrzywy stracą liście . Poprzez tzw wydeptywanie dookoła sadzonki odsłonić je od pozostających łodyg pokrzyw w celu zabezpieczenia przed wykładaniem od śniegu . Jeżeli są to trawy sprawa jest poważniejsza i koszenie jeszcze raz na jesień ale możesz także wokół sadzonki . Koszenie w wysokim chwaście jest bardzo trudne i często niechcący wykasza się sadzonki dlatego wydeptywanie jest bezpieczniejsze . Kiedyś stosowano krążki z tektury układane wokół sadzonki aby chwasty przy sadzonce nie rosły .Nie stosowałem tej metody ale jest w literaturze leśnej . Są to krążki wcięte do środka nałożone przy ziemi do sadzonki . Zabezpiecza się tak ok 30 % sadzonek na uprawie .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze: wtorek 29 sie 2023, 17:19Z twojego opisu wnioskuję że pokrzywy znacznie przerastają sadzonki .. Radzę poczekać do końca października i wtedy pokrzywy stracą liście . Poprzez tzw wydeptywanie dookoła sadzonki odsłonić je od pozostających łodyg pokrzyw w celu zabezpieczenia przed wykładaniem od śniegu . Jeżeli są to trawy sprawa jest poważniejsza i koszenie jeszcze raz na jesień ale możesz także wokół sadzonki .
Ale w opisie są też jeżyny i inne bliżej niezidentyfikowane rośliny.
asaledr pisze: sobota 26 sie 2023, 19:34Chwasty tam jakieś różne pokrzywy nie pokrzywy, jeżyny i jakieś ustrojstwa są wyższe od człowieka.
To z całą pewnością nie może czekać, bo się może okazać, że jest za późno dla Db i Bk...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: asaledr »

Kuna lesna pisze: wtorek 29 sie 2023, 17:19 Są to krążki wcięte do środka nałożone przy ziemi do sadzonki . Zabezpiecza się tak ok 30 % sadzonek na uprawie .
Takie coś samemu się robi? Tylko skąd wziąć tyle tektury hmm
Kuna lesna pisze: wtorek 29 sie 2023, 17:19 Radzę poczekać do końca października i wtedy pokrzywy stracą liście
Tak myślałem żeby kosić jesienią, ale tak sobie pomyślałem, drzewka stracą liście i już nie będę wiedział czy to dąb czy jakiś zdrewniały chwast, więc chyba lepiej teraz
Kuna lesna pisze: wtorek 29 sie 2023, 17:19 Jeżeli są to trawy sprawa jest poważniejsza i koszenie jeszcze raz na jesień ale możesz także wokół sadzonki
Trawa wokół sadzonki jest gorsza od chwastów? W sensie bardziej wpływa na wzrost sadzonki czy o co chodzi?

--
Siedziałem tam trochę dzisiaj, przyjąłem metodę że idę obok bruzdy wydeptuje chwasty i wiem już gdzie bruzda więc koszę tą scieżkę między bruzdami. Nawet to jakoś szło. Bruzdy jak się okazało po wykoszeniu tej ścieżki są zarośnięte ale jednak nie tak bardzo jak zwykły teren. Trochę zdziabałem wyższe chwasty w bruździe motyką, są teraz jakieś pojedyncze kwiatki takie ala stokrotki te takie wysokie. Ale tak idąc działką to parę rzędów widać już ładnie te dęby. Nawet trochę urosły w takich chwastach. Bruzda była robiona dosyć głęboko dobre 20 cm na pewno są niżej posadzone niż domyślny poziom gruntu, może to pomogło właśnie i tak bardzo się nie zagłuszały bo miały dosyć czysto?

Tylko tak myślę jak się zabezpieczyć na przyszłość, bo wiecie w tym koszeniu to najbardziej się oczy męczą, bo ja czasem patrze patrze i nie widzę tej sadzonki zajmuje dobrą chwilę żeby ją znaleźć. Jakbym miał takie paliki jakieś widział tą bruzdę to i można w nocy kosić, a tak to ciężko tak. Jak wejdę do bruzdy to niektóre sadzonki mam po pas (jakiś niski nie jestem 177 cm mam wzrostu). Ale dużo takich nie ma, sadzone w tym roku ale nawet podskoczyły.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: Kuna lesna »

Db i Bk trochę stagnują i rosną dosyć wolno . Natomiast nie pomylisz je jesienią bo będą miały liście jeszcze w zimie tzn nie opadają nawet gdy są suche . Co do traw jeżeli są to trawy wysokie to na pewno wyłożą się na śniegu na sadzonki , pokrzywy już mniej są na to narażone bo rosną rzadziej i są sztywniejsze . Co do krążków musisz poszukać w specjalistycznych sklepach .
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1807
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: bynajmniej »

Koszenie chwastów wykonane wg Autora w maju i następnie w czerwcu było w terminie optymalnym dla wzrostu posadzonych sadzonek i obecne koszenie uważam za niecelowe a motyczenie wręcz za szkodliwe dla nasadzeń ( pobudza wzrost)można je wykonać wiosną. Miejscowe wydeptania uschłych chwastów całkowicie wystarczy chociaż w uprawie rocznej nie wydaje się mi za potrzebne. Nie widziałem podczas swej pracy aby w uprawach rocznych założonych na pasach miały miejsce szkody od śniegu.
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1807
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: bynajmniej »

I jeszcze jedno tekturki, niestety nie sprawdziły się i dzisiaj nikt tego nie robi.
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: asaledr »

bynajmniej pisze: sobota 02 wrz 2023, 18:22 Nie widziałem podczas swej pracy aby w uprawach rocznych założonych na pasach miały miejsce szkody od śniegu.
No ale załóżmy że są sadzonki które mają np. 30 cm, a chwasty obok nich np. 160 cm i zdecydowanie grubsze od nich, to aż dziwnie tak nie wykosić.

No ale dobra mniejsza z tym powiedzcie mi teraz ile ja jeszcze mam tak jak wół robić w tym lesie z tym koszeniem. Ile wysokości cm ma mieć sadzonka żebym to już zostawił i nie zaglądał do czasu przerzedzania i usuwania drzewek w młodniku. Ile wysokości muszą mieć już te sadzonki żebym nie musiał tam zaglądać.
ODPOWIEDZ