mLas - opis pomiarów

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kukaburra
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5833
Rejestracja: sobota 01 kwie 2006, 19:21
Lokalizacja: Puszcza Zielona

mLas - opis pomiarów

Post autor: kukaburra »

Mam pytanie.
W terenie robię pomiary w mLas, następnie (najczęściej) obrabiam w QGis i wysyłam do szkicownika leśniczego. Niestety, nie wiem, gdzie co wpisać, żeby w szkicowniku uzyskać opis - np wydzielenie czy gatunek itp. W mLas wpisuję kod obiektu, wpisuję uwagi. Niestety, w tabeli obiektów nic z tego nie ma...
I am not altogether on anybody’s side, because nobody is altogether on my side - Treebeard

Z prawdą jest jak z d... Każdy ma inną i każdy ma swoją... I nie każdy powinien ją pokazywać ;)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Kuna lesna »

Tylko w uwagach możesz zapisać te dane .Ja wykorzystuję notatki w m las.W szkicowniku też nie ma gdzie to ująć.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: j24 »

A ja nie używam mlasa. Mapa z Leśnika+ mi w zupełności wystarczy.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Kuna lesna »

No są ludzie którzy się przyzwyczaili do mlasa.Ja pracuję na obydwu i przy mapie + trochę mi przeszkadza panel edycyjny trochę mało czuły szczególnie jak coś chcesz zrobić z pkt . Ogólnie mapa + będzie mocno rozwijana dojdzie w najbliższym czasie notatki ( podobne jak w mlasie) a w dalszej przyszłości panel do przygotowania projektów planu.
Awatar użytkownika
kukaburra
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5833
Rejestracja: sobota 01 kwie 2006, 19:21
Lokalizacja: Puszcza Zielona

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: kukaburra »

Dzięki za podpowiedzi. Może się trzeba będzie do mapy+ przekonać, chociaż mLas jest w telefonie i zawsze go mam na podorędziu (chyba że zapomnę), a mapa+ w rejestratorze, którego nie zawsze mam w lesie...
I am not altogether on anybody’s side, because nobody is altogether on my side - Treebeard

Z prawdą jest jak z d... Każdy ma inną i każdy ma swoją... I nie każdy powinien ją pokazywać ;)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: j24 »

kukaburra pisze: czwartek 27 lip 2023, 07:39 Dzięki za podpowiedzi. Może się trzeba będzie do mapy+ przekonać, chociaż mLas jest w telefonie i zawsze go mam na podorędziu (chyba że zapomnę), a mapa+ w rejestratorze, którego nie zawsze mam w lesie...
U nas od tego roku nie mamy rejestratorów. Wszystkie aplikacje leśne działają na naszych służbowych telefonach.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Kuna lesna »

Napisz coś więcej,bo to chyba bardzo ciekawe choć z mojego punktu widzenia trochę niebezpieczne rozwiazanie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze: piątek 28 lip 2023, 07:11z mojego punktu widzenia trochę niebezpieczne rozwiazanie.
Jakie niebezpieczeństwa widzisz w takim rozwiązaniu?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Kuna lesna »

Bo znając ludzkie podejście do komórek to można spodziewać się niebezpiecznych zachowań.(np.instalacja apek ) Na rejestratorach jest mocna blokada na instalację programów (tylko sprawdzone)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Piotrek »

Nic nie stoi na przeszkodzie aby administrator zablokował użytkownikowi możliwość instalacji, innych niż dozwolone, aplikacji. Zarówno na smartfonach z Androidem jak i tych z iOS. :-)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Capricorn »

Kwestia emm o ile dobrze pamiętam nazwę. Prosta konfiguracja i telefon oraz aplikacje są bezpieczne
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze: sobota 29 lip 2023, 00:26Kwestia emm o ile dobrze pamiętam nazwę.
Dokładnie. Właśnie Enterprise Mobility Management (EMM) miałem na myśli. Każde oprogframowanie EMM powinno w sobie zawierać (i najczęściej zawiera) moduły:
  • Zarządzanie urządzeniami mobilnymi – MDM pozostaje integralną częścią EMM. Zarządzanie urządzeniami jest nadal wymagane, ponieważ urządzenia często gubią się, uszkadzają lub zostają skradzione. Przedsiębiorstwa muszą mieć możliwość usuwania danych z tych urządzeń, resetowania i zarządzania oprogramowaniem mobilnym.
  • Zdalne monitorowanie – Przedsiębiorstwa wymagają zdalnej kontroli aplikacji i danych. Dział IT musi mieć możliwość zdalnego czyszczenia danych lub zdalnego wyszukiwania urządzenia. Szczególnie ważna jest możliwość przeprowadzania zintegrowanych kontroli zarejestrowanych urządzeń w celu raportowania i egzekwowania przestrzegania zasad.
  • Mobile Application Management (MAM) – dobre rozwiązanie EMM powinno umożliwiać i wspierać bezprzewodową instalację, aktualizację i usuwanie publicznych aplikacji korporacyjnych. Ważne jest również zapewnienie, że aplikacje te są uruchomione w bezpiecznym środowisku lub aktualizowane w razie potrzeby, tj. aktualizacja iOS jest wypuszczana, gdy jest to wymagane.
  • Mobile Content Management (MCM) – Z utratą i wyciekiem danych biznesowych poradzi sobie rozwiązanie Mobile Content Management (MCM), które umożliwia bezpiecznemu kontenerowi danych bycie uwierzytelnianym i szyfrowanym w celu aktualizacji narzędzi i dostępu do plików biznesowych. Kontenery te można łączyć z usługą SharePoint lub chmurą korporacyjną.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5602
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Blues Brothers »

Rejestrator w telefonie jest OK, tylko po pracy go nie używamy 😉
Przechodzimy na priv.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: j24 »

Kuna lesna pisze: piątek 28 lip 2023, 07:11 Napisz coś więcej,bo to chyba bardzo ciekawe choć z mojego punktu widzenia trochę niebezpieczne rozwiazanie.
Koledzy już napisali. Dodam, że telefon jest w systemie EMM, instalacja nowych apek mocno ograniczona przez administratora. Ja mam swój, podleśniczy ma swój. Wygodne rozwiązanie. Na telefonie działa Leśnik+, Brakarz+ (ja nie używam - wolę na stanowisku), SIlP-WEB (jak poprzednio) i poczta.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Kuna lesna »

Ale telefon jest używany tylko w pracy? Drugie pytanie czy marka telefonu i jego czas pracy jest gotowa do odbiórki podczas złych warunków pogodowych.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: j24 »

1. Mam go generalnie cały czas przy sobie.
2. W deszczu ekran się rozmazuje, na mrozie się wyłącza. Ale to samo działo się z poprzednim rejestratorem.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5602
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Blues Brothers »

Kuna lesna pisze: sobota 29 lip 2023, 21:35 Ale telefon jest używany tylko w pracy?
Trochę za późno do tego doszedłem. Radzę oddzielić życie prywatne od zawodowego.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170029
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Sten »

:spoko:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Kuna lesna »

Dlatego pytam . A co z pożarami poza godzinami pracy ? Jak zostajecie powiadomieni gdy telefon leży schowany w biurku ?Pytam bo też jestem zwolennikiem takiego rozwiązania . Co się dzieje z telefonem gdy zostanie skradziony ?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: mLas - opis pomiarów

Post autor: Capricorn »

Skradziony telefon admin może zdalnie dezaktywować. Tak, jak rejestrator. Pożar to raczej sprawa dyżuru. Masz dyżur, to masz i telefon.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ