Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sylwek
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: środa 22 lut 2023, 07:39

Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Sylwek »

Cześć,

Przymierzam się do zakupu 0,5ha działki leśno budowlanej (zrobione odwierty i nie ma przeciwwskazań, mpzp mówi że można przeznaczyć 400m2 na zabudowę, sąsiad z jednej strony z wybudowanym domem a z każdej innej strony las).

Nasuwa mi się parę pytań:

1. Czy ogrodzenie typu siatka zalicza się do powierzchni budowlanej tej działki? Czy warto iść w inne ogrodzenie (głównie chodzi jako ochrona przed zwierzętami/spacerowiczami)

2. Czy 400m2 przeznaczonej na zabudowę jest na takich samych zasadach co powierzchnia biologicznie czynna czy są jakieś dodatkowe zasady?

3. Jest to działka rezydencjonalna z brakiem możliwości podzielenia na ten moment. Czy są sytuacje gdzie taką działka już po wybudowaniu domu można przekształcić z rezydencjonalnej na budowlana? Już nie mówiąc o tym, że w mpzp figuruje jako LS/M

4. Czy po 'zalesieniu' dachu i obsadzaniu go jakąś roślinność obowiązuje w tym przypadku zasada, że wtedy zbudowany już dom jest traktowany jako 50% faktycznej powierzchni zabudowanej niz 100% przy budowie 'normalnego dachu'? Co by znaczyło że zabudujac 200m2 tak naprawdę, w świetle prawa, byłoby to 100m2? Czytałem o tym artykul jednak nie wiem czy to dalej obowiązuje.

5. Z racji tego, że działka jest zalesiona jednak obwody drzew są mniejsze niz 30cm zakladam, że można je wyciąć bez zgłaszania tego faktu. Jednakże jeśli chodzi o usadowienie domu to warto upewnić się z leśnikiem?

6. Grille elektryczne - z racji, że to LS/m to jak rozumiem obowiązuje i w takich działkach prawo jak w zwykłym lesie (bez otwartego ognia, grill to tylko elektryczny itp.)?



Dzisiaj też otrzymam najnowszy MPZP bo poprzedni jest z 2018 (nie powinno się nic zmienić ale warto sprawdzić).
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Kuna lesna »

1 Nie
2 Nie wiem
3 Trudno określić
4 Nie
5 Tu napiszę, że musisz określić czy las to las czy zadrzewienie.Starostwo wydaje decyzję na las ,gmina na zadrzewienie .Nie ruszaj bez zezwolenia.
6 Mając dom to otwarty ogień i tak będzie w zasięgu twojego lasu . Twoja odpowiedzialność w razie wypadku pożarowego,ale nikt nie będzie cię mandatował za grilla chyba że sąsiad złoży taki wniosek a gmina ma swoje zasady co do używania grilla czy ogniska
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: crocidura »

Ciekawe są te warunki zabudowy niektórych samorządów... w porównaniu do tych które na ziemi rolnej nakazują zamieniać całą działkę na B... a tu mamy LS z budynkiem.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Piotrek »

crocidura pisze: środa 22 lut 2023, 23:51Ciekawe są te warunki zabudowy niektórych samorządów...
Mnie ciekawi co znaczy użyte w MPZP oznaczenie LS/M, bo w rozporządzeniu nic takiego nie znalazłem...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Sylwek
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: środa 22 lut 2023, 07:39

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Sylwek »

Kuna lesna pisze: środa 22 lut 2023, 14:24 1 Nie
2 Nie wiem
3 Trudno określić
4 Nie.
Hej, jesteś pewny co do nr 4?
Ten artykuł świadczy inaczej:
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... hyYxFuEXOM
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Kuna lesna »

Nie można to uznać bo budynek będzie na gruncie ujęty jako budynek i geodezyjnie wydzielony
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Wiesław »

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do powierzchni biologicznie czynnej wlicza się 50% powierzchni "zielonych dachów i tarasów".
Nie zmniejsza to więc powierzchni zabudowanej, lecz tylko zwiększa powierzchnię biologicznie czynną.
Może to być przydatne na małej działce budowlanej, gdy wyłożone betonową kostką podjazdy i chodniki mogą przekroczyć % powierzchni od której gmina zaczyna naliczać "podatek od deszczu", lecz chyba w tym przypadku nie ma takiej obawy.
Sylwek
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: środa 22 lut 2023, 07:39

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Sylwek »

Rozumiem, dziękuję za wytłumaczenie.
Sylwek
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: środa 22 lut 2023, 07:39

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Sylwek »

Piotrek pisze: czwartek 23 lut 2023, 06:07
crocidura pisze: środa 22 lut 2023, 23:51Ciekawe są te warunki zabudowy niektórych samorządów...
Mnie ciekawi co znaczy użyte w MPZP oznaczenie LS/M, bo w rozporządzeniu nic takiego nie znalazłem...
crocidura pisze: środa 22 lut 2023, 23:51 Ciekawe są te warunki zabudowy niektórych samorządów... w porównaniu do tych które na ziemi rolnej nakazują zamieniać całą działkę na B... a tu mamy LS z budynkiem.
Dodaje załącznik z fragmentem z mpzp.

Sprawdzam parę kwestii i jeśli będzie okey to kupuje.

Jeśli macie jakieś pytanie to dawajcie znać, zrobię screena z mpzp
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Piotrek »

Ja w tym MPZP czytam, że budować można dopiero po wydzieleniu działki przeznaczonej do zabudowy, a w pierwszym poście mamy:
Sylwek pisze: środa 22 lut 2023, 08:14Jest to działka rezydencjonalna z brakiem możliwości podzielenia na ten moment.
Czyli budować tam się raczej nie da.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Sylwek
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: środa 22 lut 2023, 07:39

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Sylwek »

Piotrek pisze: poniedziałek 27 lut 2023, 11:29 Czyli budować tam się raczej nie da.
Dzwoniłem do gminy i podobno da się wybudować.
Działki nie da się podzielić ale to w kontekście dwóch mniejszych. Całość to 0,55ha i jest to działka rezydencjonalna a rezydencjonalna ma 0,4ha minimum. Znaczy to, że nie mogę miec 0,15 ha i 0,4ha.
Jednakże wybudować mogę.
Sylwek
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: środa 22 lut 2023, 07:39

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Sylwek »

Ale dzięki Piotrek za komentarz, zasięgnę opinii u jeszcze jednej osoby bo jak czegoś nie ma na papierze to wiadomo jak jest :)
Sylwek
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: środa 22 lut 2023, 07:39

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Sylwek »

Podbijam temat bo mam jeszcze jedno pytanie.

W mpzp podanym kilka wiadomosci wyżej, jest napisane, że ustala sie, że można zainwestować nie więcej niż 400m2 gruntu leśnego oraz utrzymanie pozostałego drzewostanu w gospodarczym użytkowaniu.

Jak rozumiem, znaczy to, że nie mogę prosić dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenia z produkcji leśnej 1000m2 (akurat tyle bo jest jeszcze powiechcnia biologiczna czynna i więcej się nie da)?
Czy to może jest coś innego?
Sylwek
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: środa 22 lut 2023, 07:39

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: Sylwek »

Dla potomnych (bo sprawdziłem w dyrekcji i starostwie) w tym wypadku można jedynie wyłączyć 400m2.
Co dyskwalifikuje działkę w moim przypadku bo sama droga wychodzi minimum 150m2 wgłąb działki (nie ma możliwości aby bliżej zrobić) i dom ma mieć 250m2 a już nie pisze o kilku innych rzeczach na które potrzebowałbym powierzchnie.
No nic, szukamy dalej:)
yarnot
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 01 gru 2022, 11:19

Re: Działka Leśna z 400m2 do zabudowy

Post autor: yarnot »

Z tego co mi wiadomo to można wyłączyć z produkcji leśnej pod zabudowę jednorodzinną 499m kwadratowych bezpłatnie w odpowiedniej terenowo RDLP. Decyzje wydaje dyrektor. Natomiast jesli chce sie wyłączyć ponad 499m wchodzi się w wersję płatną. Czyli jeśli ktoś chce 1000m kwadratowych odlesić to płaci za wyłączenie gruntu leśnego od 1-1000m odpowiednie opłaty, które również wyliczy RDLP i wyda stosowną decyzję. Trzeba się zatem zastanowić gdzie chcemy postawić domek i jakiej on ma być wielkosci. Biuro architektoniczne przeprowadzi cały proces jak się da upowaznienie, zdobeda wszelkie potrzebne papiery, zaprojektuja dom. Z tego co rozmawiałem z przedstawicielem takiej frmy to całkiem spore domki pietrowe można wystawic na takich 5 arach odlesionej powierzchni. Ale jak ktoś chce miec długą drogę dojazdową itd...

Tu jest fajnie opisany proces odlesienia gruntu, kosztów, potrzebnych dokumentów:
https://www.bialystok.lasy.gov.pl/wylac ... D40B3ZBy72
ODPOWIEDZ