Topór leśniczego?

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

Walper
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 19 lut 2023, 22:19

Topór leśniczego?

Post autor: Walper »

Dzień dobry. Powiedz proszę, czy ten temat należy do leśnictwa? Wydaje mi się, że to coś do brandingu drzewa, LP - czy to lasy Polski? Czy się mylę? Byłbym wdzięczny za dokładniejsze informacje. PS. Przepraszam za elektroniczne tłumaczenie tekstu.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Capricorn »

Tak, to jest tak zwana cechówka. Służyła do znakowania drewna.
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=641A0DA2
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Sylvan »

LP to Lasy Państwowe.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Piotrek »

Cechówki były różne:
- odbiorcze (okrągłe) - odbijane na pozyskanym drewnie oraz na pniakach w cięciach sanitarnych
- kontrolne (kwadratowe) - odbijane na skontrolowanym drewnie przez kontrolującego
- defraudacyjne (trójkątne) - odbijane na skradzionym odzyskanym drewnie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Sylvan

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Sylvan »

I dla lasów niepaństwowych z literkami LN (te jeszcze są).
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169936
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Sten »

Może ktoś by się pokusił określenia z jakiego nadleśnictwa ta cechówka pochodzi ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Piotrek »

Sten pisze: poniedziałek 20 lut 2023, 12:11Może ktoś by się pokusił określenia z jakiego nadleśnictwa ta cechówka pochodzi ...
Numer raczej łatwo odczytać - na moje oko to może być tylko 337. Niestety nie mam listy numerów z tamtych czasów.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33740
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Topór leśniczego?

Post autor: góral bagienny »

nie mam listy numerów z tamtych czasów.
A wiesz z jakich to czasów?
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Piotrek »

Przypuszczam. że lata '80 ubiegłego wieku. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5576
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Blues Brothers »

Trochę starsza, na dodatek używana jako młotek. Nasze były precyzyjniej wykonane.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169936
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Sten »

Myślę, że nasz forumowy kolega Sosnowisko mógłby się w tym temacie wypowiedzieć ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33740
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Topór leśniczego?

Post autor: góral bagienny »

Ale on się chyba rzadko wypowiada. Nie wiem czy się kiedyś z jego wypowiedzią spotkałem. :P
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169936
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Sten »

Wyślę mu jutro smsa coby tu zajrzał ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Walper
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 19 lut 2023, 22:19

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Walper »

Kto pracował podobną siekierą (lub młotkiem), leśniczy, czy może ta osoba miała inny zawód? W jaki sposób nanoszono piętno - przez wygrzewanie i kauteryzację, czy też maczano w farbie i pozostawiano barwny ślad na drewnie? Interesujące jest poznanie roku zastosowania takiego znamienia oraz leśnictwa, do którego ono należało. Gdzie mogę znaleźć numery sekcji? Najprawdopodobniej, jak wspomniano powyżej, na naszym zdjęciu nr 337.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Piotrek »

Walper pisze: poniedziałek 20 lut 2023, 22:51Kto pracował podobną siekierą (lub młotkiem), leśniczy, czy może ta osoba miała inny zawód?
Leśniczy lub podleśniczy.
Walper pisze: poniedziałek 20 lut 2023, 22:51W jaki sposób nanoszono piętno - przez wygrzewanie i kauteryzację, czy też maczano w farbie i pozostawiano barwny ślad na drewnie?
Było takie mazidło czarne (sadza+jakiś smar?), nanoszone na kawałek filcu przybity do deseczki z uchwytem. Smarowało się główkę cechówki i odbijało na odziomku/czubku/pniaku. To samo mazidło służyło do nanoszenie tej czarnej mazi na numerator i nabijania na sztukę numeru.
Walper pisze: poniedziałek 20 lut 2023, 22:51Interesujące jest poznanie roku zastosowania takiego znamienia oraz leśnictwa, do którego ono należało. Gdzie mogę znaleźć numery sekcji? Najprawdopodobniej, jak wspomniano powyżej, na naszym zdjęciu nr 337.
Tego nie wiem.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5576
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Blues Brothers »

Urządzenie powyższe to tzw cechówka. Na stanie leśniczego. Zaostrzona część służyła do robienia zaciosów na stojących drzewach - w ten sposób były znakowane drzewa do wycięcia. Część z logo LP służyła do "zalegalizowania" odebranego drewna. Na tym samym "czole" był nabijany kolejny numer w danym leśnictwie. Dziś podobne znaczenie mają czerwone płytki nabijane przez leśników. Ponoć była specjalna pasta, u nas służyły do jej produkcji sądzę wymieszane z olejem, nanoszone za pomocą szczotki do butów na cechówkę lub numerator.
No zdublowałem😉
PS
Numeracja cechówek ograniczała się do zasięgu dyrekcji OZLP vel RDLP
Awatar użytkownika
Sosnowisko
początkujący
początkujący
Posty: 205
Rejestracja: poniedziałek 04 lip 2011, 09:36
Lokalizacja: Z lasu

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Sosnowisko »

Witam. Moim skromnym zdaniem jest to cechówka wydatkowa, więc okres do 1939roku. Duże litery, wiadomo Lasy Państwowe, mniejsza litera L- leśnictwo, cyfry to nr konkretnej cechówki. istnieje opcja, że cechówka mogło być używana również po wyzwoleniu do ustanowienia nowych wzorów. cechówki powojenne miały troszkę inny kształt siekierki, pieczęć natomiast nawiązywała do wzorca przedwojennego. Cechówki odbiorcze stosowane do drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych miały już oznaczenie dyrekcji odpowiednim numerem, nieznacznie różniły się kształtem siekierki oraz orłem. Ciekawy eksponat chętnie bym włączył do moich zbiorów. Więcej na temat wzorów cechówek i nie tylko znajdziecie na FB "Miłośnicy, Poszukiwacze, Kolekcjonerzy Leśnej Historii. Mobilne Muzeum", oraz ...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169936
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Sten »

Wiedziałem, że na Ciebie można liczyć :beer: Dzięki za szybką odpowiedź.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sosnowisko
początkujący
początkujący
Posty: 205
Rejestracja: poniedziałek 04 lip 2011, 09:36
Lokalizacja: Z lasu

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Sosnowisko »

Sten pisze: wtorek 21 lut 2023, 09:17 Wiedziałem, że na Ciebie można liczyć :beer: Dzięki za szybką odpowiedź.
To ja dziękuje za podrzucenie tematu, dobrze wiesz, że cechówki w całym moim zbieractwie, traktuję priorytetowo.
Moje skromne zdanie oparłem na moich zbiorach i dociekaniach-obserwacjach, więcej danych by się przydało np. wymiary całości , stempla, zdjęcie przedmiotu z trzech-czterech rzutów.
Sylvan

Re: Topór leśniczego?

Post autor: Sylvan »

Był czas, że wyznaczając drzewo do wycięcia wykonywało się zacios, a na nim miała być odbita cechówka. Poza tym miał być jeszcze zacios na szyi korzeniowej z odbitą cechówką aby można było zweryfikować czy wycięte drzewo było wyznaczone.
Co do smarowidła: Mam gdzieś jeszcze taką niby kredkę gdzie w kartonowej rurce siedzi jakaś czarna maź. Mam też chyba jeszcze trochę farby drukarskiej służącej do tego celu. A najczęściej jak to już poprzednicy napisali stosowane były sadze lub osady z filtra od ciągnika uzupełnione zużytym olejem silnikowym lub smarem. Do nanoszenia służyły różne wynalazki. Od wspomnianych wyżej, przez różne szczotki mocowane na nodze, do pędzli i króliczych łapek.
Sosnowisko
Może napisałbyś coś więcej? Co to np ta cechówka wydatkowa?
ODPOWIEDZ