Odnowienie lasu

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
michal_g83
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 16 lut 2023, 11:09

Odnowienie lasu

Post autor: michal_g83 »

Witam serdecznie. Działka na zielono-wykonany niedawno wyrąb przez poprzedniego właściciela. Zostało 5 dużych sosen z myślą o zasianiu nasion. Klasa gleby IV i V.
Szukam ciekawego pomysłu na zagospodarowanie. Mam następujące dylematy: czy odnowienie naturalne, czy sztuczne? Które jest uzasadnione ekonomicznie? Jeśli sztuczne to jakie gatunki? Myślę, że skoro klimat się zmienia, to najciekawszą opcją są drzewa liściaste. Brzoza 25 letnia obok na działce sama urosła, w miejscu gdzie wcześniej było pole.
Idealnie gdyby udało się uzyskać kompromis między najwyższą rozmaitością gatunkową , a ekonomicznym zyskiem w przyszłości.
Czy taka działka jest wystarczająca aby znalazły się na niej lipy, brzozy, sosny, dęby, buki, graby, czereśnia ptasia, jodła i może coś jeszcze? Czy za dużo kombinuję? I ewentualnie jak się sadzi takie różnorodności? pasami, skupiskami?
las.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Odnowienie lasu

Post autor: Kuna lesna »

Odnowienie naturalne nie kosztuje dużo . Ale czy uda ci się to osiągnąć jeżeli drzewa obok są za duże i dają cień (70 lat to jest d-stan prawie dojrzały ) . Ja bym spróbował z przygotowaniem gleby najlepiej na jesień . Po odnowieniu naturalnym ,miejsca słabo obsiane uzupełnić gatunkami domieszkowymi .
Sylvan

Re: Odnowienie lasu

Post autor: Sylvan »

A mnie się wydaje, że dobrze kombinujesz. Ja bym nie czekał. Jak najszybciej orka pasów. W strefie południowej powinna Ci się obsiać brzoza z niewielką domieszką sosny. Dlatego z niewielką bo sosna z szyszkami jest od wschodu a nasiona pod wiatr nie polecą. Na północy są warunki do obsiewu sosny.
Orka jak najprędzej. Czekanie do jesieni to strata roku, a nie wiadomo czy sosna zaowocuje. I jak się powierzchnia zachwaści. A jeśli zaorzesz teraz będziesz miał jeszcze obsiew od razu.
Piszesz IV i V klasa gleby. Niewiele to mówi bo nawet słabe często użytki rolne są dosyć bogate jak na wymagania drzew leśnych.
Poza tym udatność odnowienia naturalnego czyli z samosiewu uwarunkowana jest kilkoma czynnikami (teoretycznie). Są to: Przygotowanie gleby, urodzaj nasion szczególnie na nawietrznej, Ilość opadów sumaryczna w roku i w okresie wegetacyjnym. Piszę teoretycznie bo w praktyce na każdej powierzchni w Polsce prędzej czy później coś się posieje (nie licząc Słowińskiego PN).
Pytasz czy taka działka....... A nie podajesz jej wielkości. Równie dobrze może mieć hektar jak 3. Obstawiam między 1,5 a 2,5. Jeśli będą po 2-3 latach nie obsiane miejsca dosadzisz co będziesz chciał. Tylko trzymaj się naszych gatunków. Myślę jednak, że nie będzie takiej potrzeby. Raczej będziesz wycinał niż dosadzał.
I w ten sposób dochodzimy do kosztów. W zasadzie kosztem jest uporządkowanie powierzchni aby umożliwić orkę. Jak domyślam się są tam pniaki więc nawet gdybyś chciał to pełnej orki nie zrobisz, a tylko pasy wyorzesz. Pełna orka ma swoje zalety, ale w lesie lepiej sprawdzają się pasy bo później łatwiej(a więc i taniej) uprawę i młodnik pielęgnować, co przydaje się jeśli powierzchnia się mocno zachwaszcza albo gdy obsiew jest zbyt silny.
Powodzenia.

PS. Co to znaczy "trzebież na zero?" :wink:
michal_g83
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 16 lut 2023, 11:09

Re: Odnowienie lasu

Post autor: michal_g83 »

Sylvan, "trzebież na zero" wkradło się mi laikowi jakoś bezmyślnie, ale prawda, że przynajmniej jest milsze uchu niż wyrąb? :)
Powierzchnia około 1,5 ha. Chyba skłaniam się ku naturalnemu odnowieniu. Tylko trochę słońce błyśnie, to wskoczę i pozbieram większe gałęzie i poproszę lokalną firmę o zrobienie pasów. I wydaje się mądre aby tam, gdzie nie zasieje się, dokonać sztucznego nasadzenia i wtedy można będzie wprowadzić trochę ciekawszych gatunków.
Czy naturalne odnowienia ogradza się, czy raczej las poradzi sobie ze zwierzyną wystarczająco?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Odnowienie lasu

Post autor: Kuna lesna »

To zależy od presji zwierząt. Pamietaj też o wcześniejszy zabiegu czyszczenie wczesne aby uniknąć osutki sosny,ale tym będziesz martwił później.
michal_g83
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 16 lut 2023, 11:09

Re: Odnowienie lasu

Post autor: michal_g83 »

Ok, tak też robię. Będą pasy za kilka tygodni i czekamy na rozwój wydarzeń z naturalnym odnowieniem
ODPOWIEDZ