Jeleń szlachetny

Zwierzęta łowne, hodowla, broń śrutowa i kulowa, psy myśliwskie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Pan Adam
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 08 sty 2023, 08:56

Jeleń szlachetny

Post autor: Pan Adam »

Darz bór
Jestem początkującym obserwatorem przyrody, i mam duży problem z Jeleniami. Na stronie BDL pisze, że mam ich około 250 w lesie, bardzo chciał bym zaobserwować te zwierzęta, aczkolwiek mi się to nie udaje. Często wybieram się przed wschodem na polanę, chodzę po lesie, lecz nigdy jeszcze nie widziałem tych zwierząt. Wielokrotnie widywałem natomiast sarny. Wiem, że jelenie nie przebywają w okolicy saren, więc chodziłem po innych częściach lasu i odwiedzałem inne polany. Bezskutecznie. Wiem bardzo dużo o ich dobowych aktywnościach lecz w praktyce, nigdy nie udało mi się ich zaobserwować. Miałby ktoś jakieś porady?

Darz Bór
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Jeleń szlachetny

Post autor: Kuna lesna »

Po pierwsze doświadczenie w poszukiwaniu trochę zmusza do przebywania w lesie. Z rad to w zimę można spotkać jelenie na świeżym zrębie, szukają tam świeżych kłód do zgryzania.Okres września i października to wtedy jest najłatwiej bo je słychać. Ja ogólnie chodzę w okolicach OHZ więc nie trudno je spotkać.
Tak na marginesie skąd BDL ma informacje o ilości jelenia.?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Jeleń szlachetny

Post autor: Blues Brothers »

Zanim znajdziesz żywy okaz, poszukaj najpierw śladów i tropów. Możliwe , że w "Twoim" lesie w ogóle ich nie ma.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77501
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: Jeleń szlachetny

Post autor: drwalnik »

... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Jeleń szlachetny

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze: niedziela 08 sty 2023, 13:15Tak na marginesie skąd BDL ma informacje o ilości jelenia.?
Jak piszą w części zawierającej zestawienia, dane pobierają z rocznych planów łowieckich.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33523
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Jeleń szlachetny

Post autor: góral bagienny »

Pierwsza rzecz to dobra analiza śladów i tropów. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy w lesie bytują również dziki. Sprawdź, choćby w googlach, jak wyglądają odchody jelenie. Ta zalegają długo i najłatwiej je zidentyfikować. Z tropami już trudniej, ale w zimie, po ponowie (świeży opad śniegu) stanowią pewny ślad bytności jeleni. W śniegu świeże tropy jelenie łatwo odróżnić od dziczych, trzeba tylko wcześniej popatrzeć na szkice i zdjęcia. Bez trudu je znajdziesz w sieci.
Następna ważna i często ignorowana rzecz to wiatr, a raczej ruch powietrza. Zawsze trzeba poruszać się pod wiatr, bo idąc z wiatrem w plecy z daleka głosisz: JA TU IDĘ! Najlepiej wybrać się na poszukiwania zwierza w trakcie silnego wiatru. Wtedy łatwo jest określić jego kierunek a szum tłumi nieco twoje odgłosy. Ale ostrożne, ciche poruszanie się to podstawa w każdej sytuacji.
Najłatwiej popełnić błąd w ocenie wiatru gdy... go nie ma. Teoretycznie, bo chociaż dla człowieka jest w lesie całkowita flauta to ruch powietrza zawsze istnieje. Wytrawni myśliwi mają na taką okoliczność pudełeczko z jakimś drobniutkim proszkiem którego szczypta puszczona z palców nigdy nie spadnie pionowo na ziemię. Najlepsze są zarodniki wytrzepane w wcześniej zebranych, dojrzałych i wysuszonych hub.
No i ciągłe rozglądanie się, szukanie na pozór mało istotnych śladów (świeżo zgryzione młode gałązki, obgryziona charakterystycznie kora, ślady zranień pni młodych drzew poprzez tarcie go łbem) i odgłosów. Często pierwsze ostrzeżenia że nadchodzisz pochodzą od ptaków. Na przykład sójka/orzechówka swoim skrzekiem spowoduje u jeleni podwyższoną czujność.
Wąchaj powietrze, bo chociaż powonienie masz o wiele mniej czułe od jelenia, to ten potrafi nieźle capić i wcale nie jest trudno, przy odpowiednim wietrze, go zwietrzyć.
Trzeba też być przygotowanym że to nie ty podejdziesz jelenia ale on ciebie. Kiedyś siadłem na pniaczku by spokojnie oddać się nikotynizmowi gdy nagle pięć metrów za mną zaszczekała łania. A trzeba wiedzieć że szczekanie łani jest jeszcze głośniejsze, niższe i bardziej chrapliwe od szczekania sarny. Nie spodziewając się takiego żartu spadłem z pniaka i szczerze mówiąc nie byłem pewien czy strach w formie półpłynnej nie zmaterializował mi się w gaciach...
Powodzenia, młody tropicielu!
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Jeleń szlachetny

Post autor: Blues Brothers »

Wszedłeś na wyższy poziom poszukiwań. Ja odradzam podchodzenie. Lepiej poszukać pola gdzie wychodzą na żer, i zasiedlić najbliższą ambonę. Pod warunkiem , że myśliwy też na to nie wpadnie😉
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33523
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Jeleń szlachetny

Post autor: góral bagienny »

Ot i myślenie leśnika z centralnych lasów. Gdzie nie depniesz tam jest ambona! :lol:
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Jeleń szlachetny

Post autor: Blues Brothers »

I pól więcej 😉
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33523
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Jeleń szlachetny

Post autor: góral bagienny »

Nasze wszystkie pozamykane przed wrogim elementem. Zamiast wyleźć i wysrać się na ambonie najwyżej obszczają z zewnątrz. Podpalać na razie się boją bo to są cykory, wiedzą że z tego grubsza sprawa a i słusznie podejrzewają że gdzieś jest nastawiona fotopułapka. I tak to się kręci...
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
ODPOWIEDZ