Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33524
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: góral bagienny »

Z zaskoczeniem na stronie ONETu zobaczyłem ogłoszenie jednego z n-ctw RDLP Katowice na temat wyłożenia do konsultacji projektu pul. Zaskoczenie wynikło z faktu, iż nigdy wcześniej z taką formą promocji konsultacji społecznych się nie spotkałem. Początkowo myślałem, że to jest jakiś artykuł kąśliwy, zachęcający do wyrażenia oburzenia i dania odporu, ale nie, pod tytułem wiadomości było przekierowanie na regionalny portal informacyjny, gdzie było tylko ogłoszenie o konsultacjach bez żadnego komentarza. Co prawda zarówno tytuł jak i treść ogłoszenia zilustrowana jest zdjęciami, które przypadkowemu, poddanemu praniu mózgu w ekopralni, odwiedzającemu link z ogłoszeniem jego odbiorcy mogłyby wszcząć alarm ALE RĄBIĄ LAS!, lecz ja jestem prawdopodobnie przewrażliwiony i wszystko z dupą Maryni mi się kojarzy.
Ciekaw jestem czy to ogłoszenie zaistniało w onecie z inicjatywy leśników (n-ctwo, rdlp) i taki teraz mamy/będziemy mieli tryb upubliczniania tego typu ogłoszeń, czy to może inicjatywa, albo jej etap pierwszy, skierowania aktywności społecznej na "rabunkową gospodarkę leśną" by świętooburzeniowy ekohejt, kropla po kropli, drążył podstawy np. przemysłu drzewnego. 8)

https://www.onet.pl/informacje/plesspl/ ... q,30bc1058
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169510
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Sten »

Może to pomysł znanego wszystkim nadleśniczego ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33524
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: góral bagienny »

O, przepraszam! Silę się na oryginalność i nie znam tamtegoż włodarza śląskich lasów.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169510
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Sten »

:lol:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Piotrek »

Treść ogłoszenia ws. konsultacji projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Kobiór na okres 2023-2032 nie pozostawia wątpliwości co do celów:
Wyłożenie dokumentacji do konsultacji społecznych ma na celu zapewnienie udziału
społecznego w przedsięwzięciach z zakresu ochrony środowiska, zgodnie z ustawą
z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie,
udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na
środowisko (Dz. U. z 2022 r., poz. 1029 z późn. zm.) oraz treścią wytycznych zawartych
w Instrukcji Urządzania Lasu wprowadzonej Zarządzeniem Nr 55 Dyrektora
Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011 r. w sprawie Instrukcji
Urządzania Lasu.

Źródło: https://www.gov.pl/attachment/a9469535- ... 6af4942c1f
PS. Na stronie (https://drive.google.com/drive/folders/ ... -6_UMYhzE8), gdzie umieszczono projekt przeznaczony do konsultacji, są także, oprócz projektu dla N-ctwa Kobiór, projekty dla nadleśnictw: Świerklaniec, Ujsoły i Zawadzkie.

PPS. Konia z rzędem przeciętnemu Kowalskiemu, który zrozumie coś z owych projektów, w dodatku na tyle aby wyrazić sensowną opinię...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66922
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Capricorn »

Nie chodzi o Kowalskiego, ale o obowiązek. Organizacje przeróżne próbują podważać PULe mówiąc, że konsultacje są pozorne. Tego typu informacja, choć mało istotna dla Kowalskiego, wytrąca jeden z argumentów eko...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Piotrek »

Wiesz, mimo wszystko przypomina mi to sytuację gdyby plan skomplikowanej operacji kardiologicznej także poddać społecznym konsultacjom.
Dla mnie poziom wiedzy konsultujących ma zasadnicze znaczenie - brak podstaw wiedzy musi skutkować biciem piany zamiast rzetelnej informacji zwrotnej. No chyba, że zakładamy, iż na żaden feedback nie oczekujemy. Tylko po co wówczas ponosić koszty owych konsultacji?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Kuna lesna »

Takie konsultacje są przewidziane prawem jako jeden z elementów tworzenia PUL , natomiast wyniki konsultacji nie są wiążące dla projektu
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33524
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: góral bagienny »

O wymogu konsultacji to ja wiem, zaskoczyło mnie jedynie, że ogłoszenie ich znalazło się w serwisie onetu, najpopularniejszego, ogólnopolskiego serwisu internetowego. W części głównej, a nie regionalnej. Ktoś o tym zadecydował, widział w tym korzyść, sens. I to mnie zainteresowało. No i te zdjęcia stosów papierówki wzdłuż błotnistej drogi bez końca z rzadkim lasem na drugim planie.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Kuna lesna »

To są zdjęcia aby przyciągnąć uwagę albo takie akurat mieli do dyspozycji (lub się im z tym kojarzą)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169510
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Sten »

Napisali, że to zdjęcie ilustracyjne, cokolwiek by to znaczyło ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Piotrek »

Sten pisze: środa 14 gru 2022, 14:09Napisali, że to zdjęcie ilustracyjne, cokolwiek by to znaczyło ...
Zdjęcie ilustracyjne jest tym samym dla dziennikarstwa, czym "propozycja podania" dla producentów sosów czy innych składników spożywczych. To po prostu zdjęcie, które, ze względu na brak innego zdjęcia, wstawiono do artykułu jako ilustrację mającą na celu zarysowanie pewnego kontekstu. Zdjęcie ilustracyjne to, można rzec, taki obrazek nie z miejsca zdarzenia, tylko wykupiony ze stockowych stron internetowych typu Pixabay lub GettyImages. Ma ono urozmaicić artykuł oraz przyciągnąć uwagę potencjalnego czytelnika.

Źródło: sjp.pl
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Kuna lesna »

I wszystko jasne.🤔
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 628
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: malkontent2 »

góral bagienny pisze: środa 14 gru 2022, 07:59 Z zaskoczeniem na stronie ONETu zobaczyłem ogłoszenie jednego z n-ctw RDLP Katowice na temat wyłożenia do konsultacji projektu pul.
Nie nadleśnictwo ogłosiło, tylko:
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach zawiadamia, że od 1 do 21 grudnia wyłożony jest do konsultacji społecznych projekt Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Kobiór na lata 2023-2032.
nawet:
Uwagi i wnioski należy przesyłać do 21 grudnia na adres:
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach ul. św. Huberta 43/45 00-543 Katowice
lub mailowo — rdlp@katowice.lasy.gov.pl.
Uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
Tak więc:
Sten pisze: środa 14 gru 2022, 08:12 Może to pomysł znanego wszystkim nadleśniczego ...
Nie ma racji bytu ;)

Od czasu pojawienia się Zarządzenia nr 58 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 5 lipca 2022 r. w sprawie wprowadzenia „Wytycznych do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych” staje się to normą...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66922
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Capricorn »

Dodam jeszcze, że uwagi niekoniecznie muszą być merytoryczne przyrodniczo. Jak wspomniał malkontent2, funkcje społeczne mają tu główne znaczenie. Przy takich wnioskach rozpatruje się w pierwszej kolejności rezygnację z cięć zupełnych, i stosowanie rębni IV, a w drzewostanach starszych V z nastawieniem na wykorzystywanie odnowień naturalnych. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Ja drugi operat czwórkami jadę, ale ja mam niemal same liściaki.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33524
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: góral bagienny »

Chyba cały czas źle definiuję swoją ciekawość...
To zapytam inaczej.
Czy ktoś wie jak umieścić na głównej stronie Onetu ogłoszenie w formie artykułu (mój Adblock nie podejrzewa że jest to ogłoszenie w formie reklamy) o konsultacjach społecznych projektu pul jakiegoś nadleśnictwa, ile to kosztuje i czy w ogóle ma to sens?
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Piotrek »

Góralu, jeśli ktoś ci zarzuca, że nie było konsultacji, a ty się zarzekasz, że przecie PUL był wyłożony jak przepisy wymagają, to najczęściej w następnej kolejności zarzucą ci, że informacja była powszechnie niedostępna (bo na przykład wywieszona na tablicy informacyjnej w twojej siedzibie), No to następnym razem robisz wszystko i płacisz każde pieniądze, aby ogłoszenie było dostępne w środkach przekazu publicznego. To chyba jasne, nieprawdaż?

PS. Sytuacja z ogłoszeniem na tablicy nie jest wyssana z palca. Tak robią np. Urzędy Gmin z MPZP - wieszają ogłoszenie na tablicy w urzędzie i mają odfajkowane powiadomienie zainteresowanych. Choćby nawet wiedzieli, że duża część zainteresowanych (właścicieli działek) mieszka poza terenem gminy i zmianami w planach zostaną zaskoczeni po fakcie i terminie składania uwag/odwołań.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33524
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: góral bagienny »

Piotrek, to do mnie nie trafia. Podajesz przykład działań skrajnych. Upubliczniać by informacja była publicznie dostępna - tak. Płacić za podanie jej w ogólnopolskich mediach - nie. No bo po uj? Toż to sprawa lokalna, no chyba że dotyczy nadleśnictw o charakterze "wrażliwym", białowieskich, bieszczadzkich, może też pomorskich. W tym śląskim przypadku ogłoszenie w lokalnym, pszczyńskim serwisie internetowym to działanie na miarę wymogów nie litery, ale i ducha obowiązującego prawa.
Jeśli zadecydowali o ogłoszeniu w ogólnopolskim Onecie leśnicy, i za to słono zabulili, no to jest to co najmniej oczywista niegospodarność. Ale moje dociekania nie idą w tym kierunku, a wręcz odwrotnie. Taką mam prywatną "teorię spiskową", którą miałem nadzieję potwierdzić lub zdementować zakładając ten wątek. Ale na to chyba się nie zanosi....
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Naj »

Z pewną dozą przykrości musze zgodzić się z Góralem. O ile wywieszenie zawiadomienia w gablocie nctwa mnie nie zadawala, to umieszczenie na stronie Internetowej nctwa i rdlp wyczerpuje według mnie wymogi podania do publicznej wiadomości. Niektóre nctwna mają swój profil na FB. Też można tam umieścić informacje o wyłożeniu PUL... Byle odpowiednio wcześniej.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Ogłoszenie o wyłożeniu do konsultacji społecznych PUL

Post autor: Piotrek »

Nie brałem pod uwagę zlecenia z RDLP zamieszczenia informacji na Onecie. Raczej upatrywałem tu inicjatywy własnej redaktorów Onetu lub inspiracji zewnętrznej: "a wiecie, że RDLP informuje o..."
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ