Przecinka lasu, jak wykonać

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Krzysiek88
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 21:50

Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Krzysiek88 »

Po raz kolejny proszę Was o poradę, jak ktoś ma czas to niech zerknie, staram się objaśnić o co mi chodzi.

Las ma 10 lat
28 arów, posadzony na gruncie rolnym, nigdzie nie zgłaszałem tego. Kilka rodzajów drzew na takim klinie, który bardzo źle się uprawiało.

Obrazek

Jeden gość co ma las mówi, że trzeba przeciąć, nie widział tego, ja mu opisywałem sprawe bo wiedziałem, że coś w lesie robi, tak trzeba ciąć aby czubki/korony się nie spotykały, bo mi chojoki urosną, a nie las, i mi pokazał swój las i sąsiada nie czyszczony, jest różnica. Jego stwierdzenie tnij tak aby "korony nie powinny się spotykać" zrozumiałem najlepiej i najbardziej mi utkwiło w głowie, a później jeszcze oglądałem jutuba i czytałem wątki i jakoś JEDEN do JEDEN wszystkiego nie łapie tych mądrości w filmach i forach.

Dbałem o ten las, reperowałem zgnite sosnowe słupki co rok aby sarny nie zniszczyły, kosiłem wykaszarką 3-4 razy w roku żeby ta sosna wystrzeliła, żeby dąbków nie dusiła trawa, szlag mnie trafiał jak przypadkowo coś wykaszarką skosiłem, a teraz mam ciać te młode "cienkie" drzewa kiedy 50cm drzewka mi było żal - tak to pojmowalem. A tu mi gość mówi, że trzeba to charatać jak coś z tego ma być tak na prawdę.

Tu temat sosen, trochę choinki. Tak to wygląda.
Sosna 1



Tutaj drugi film też sosen



Mam tam też dęba i klona, i to? to też trzeba tak ciąć aby się korony nie spotykały? A może One są za młode na taką akcje? Dębe tak masywnie rosną że tak się wyrażę, mają gołęzie w bok idące choć sporo suchych, a klony to strasznie idą w górę i gałęzie boczne mają dużo wyżej, może dlatego, że z jednej strony mają sośne od wschodu, a od zachodu dęba, są w środku









A co w takiej sytuacji gdzie widać gołym okiem, ze klony się kładą w prawo, odsuwają się od sosny? Trzeba cały rząd sosny usunąć? Nie wiem pytam ....



Olchy to już w ogóle wystrzeliły jak szalone, bo wszak większość mówi, że to rośne jak chwast, już 2-3 lata temu były takie sztuki, że jak się czlowiek o nie oparł to się łamały, nawet nie trzeba się opierac, generalnie takie z wyglądu jakby chorowały, ta kora taka dziwna jak dla mnie, w sumie taka jakby walka o światło właśnie a nie o jakość .... tutaj ewidetnie trzeba ciąć?



Nie prezentuje brzóz, ładnie rosną, grubsze, cieńsze, też bym myślał, że trzeba je "przeżedzić"

Jak ktoś ma chęci pomóc to chętnie wysłucham, chciałbym to zrobić jak najlepiej, nie jest to pewnie trudne, ale pytałem Was tu o wszystko to czemu i teraz nie zgłosić prośby. Dziękuję
PRINCZI
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 396
Rejestracja: sobota 21 cze 2014, 11:20

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: PRINCZI »

ten las ma tylko 10lat ?
Krzysiek88
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 21:50

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Krzysiek88 »

PRINCZI pisze: sobota 12 lis 2022, 07:59 ten las ma tylko 10lat ?
W kwietniu bedzie mial dokladnie 10 lat
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Capricorn »

Faktycznie za gęsto. Trzeba się pokusić o czyszczenie. Jeśli tego nie zrobisz drzewa będą gnały do góry za słońcem, a nie rozbudują koron i korzeni. Potem nawet słaby śnieg je poprzewraca.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Krzysiek88
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 21:50

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Krzysiek88 »

Ale zalożenie korony nie powinny się spotykać jest poprawne? Wybierać najwyższe i zostawiać a te mniejsze obok ciąc? W dębinie to samo? Ja tu nie szukam doktoratu tylko takiego chłopskiego słowa od Was czy dobrze mysle, troche mną kieruje tez to ze ladny dąbek a trzeba go ciac zeby ten obok wyrósł na piekne drzewo :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Capricorn »

"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Wiesław »

Dobra, zaryzykuję monolog moich „mundrości” w odpowiedzi. Pomijam zapisy w ewidencji, gdzie to nie jest las. Na gruncie jest to las (z sadzenia), posadzony po to aby w nim prowadzić gospodarkę leśną i ostatecznie uzyskać efekt produkcyjny za kilkadziesiąt lat. Czyli jest to produkcja roślinna… niewiele się różniąca od produkcji marchewki na grządce (dłuższy tylko czas trwania cyklu produkcji).
Marchewkę sieje się gęsto, a potem się ją cyklicznie przerzedza, żeby korzenie tych roślin, które dotrwają do końca były grube, dorodne – a jednocześnie żeby całość rosła w zwarciu, stanowiąc zwarty obszar danej uprawy, nie zdominowany przez jakieś chwasty…
Dokładnie tak samo robi się w produkcji leśnej: drzewka trzeba cyklicznie przerzedzać, żeby te pozostawione miały warunki do wzrostu na grubość i wysokość.
Ponieważ masz tam „grządki” kilku gatunków (przez analogię: nie tylko marchewka, ale też pietruszka, cebula, ziemniaki, kapusta) – musisz też uwzględnić zachowanie odmiennych potrzeb drzewek znajdujących się na granicy pomiędzy grządkami tych gatunków. Rosnące szybciej i wyżej, oraz potrzebujące więcej nasłonecznienia mają tendencje do „zakrywania” nieba sąsiadującym wolniej rosnącym. To u ciebie ostatni moment aby w rządkach granicznych zdecydować który egzemplarz (i którego gatunku) wspierasz.
Najwyższy czas na przerzedzenie w iglastych (sosna, świerk)… za jakieś 4 lata powinno się praktycznie dać przez ten las w każdym kierunku przemieszczać pieszo, prowadząc rower, z lekkim tylko uginaniem gałązek sąsiadujących ze sobą drzewek. To oznacza, że najpóźniej za 4 lata ma być wycięte jakieś 1/3 z ogólnej liczby rosnących tam drzewek.
A skoro cięcie konieczne, to w pierwszej kolejności trzeba zrezygnować z drzewek jakoś tam w przeszłości uszkodzonych i dziś mających rozwidlenia głównego pnia, ewidentne krzywizny i wyraźne objawy jakichś chorób. Takie działanie zrób w pierwszej kolejności. Nazwijmy to cięcie zabiegiem sanitarnym…
A potem wejdź ponownie do lasku i popraw przerzedzenie, żeby było równomierne… i wtedy trzeba będzie w wielu przypadkach zrezygnować z niektórych równorzędnej jakości i wzrostu drzew… Kiedy 3 kolejne sztuki obok siebie są równorzędne – wydajesz wyrok na środkowe… Kiedy 2 obok siebie są równorzędne – decyzja jest trudniejsza, ale musi być podjęta, bo dwa drzewka obok siebie w odległości 60 cm, to już w wieku 30 lat będzie zdecydowanie za gęsto, i jeśli dziś jednego nie usuniesz, to prawdopodobnie one obydwa nawzajem się „zakonkurują” i za jakiś czas będziesz zmuszony usunąć obydwa jako zamierające przedwcześnie.
Więc narzędzie do ręki i tnij. Nie musisz tego zabiegu zrobić za jednym wejściem. Lasek nieduży, możesz bawić się w etapy, odsuwając na jakiś czas wyrok na poszczególne egzemplarze. Ale w ciągu 4-5 najbliższych lat zabieg powinien być konsekwentnie zakończony na całości.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Wiesław »

W polskich warunkach klimatycznych na 1 ha sadzi się jakiś 5-6 tyś sztuk drzewek w lesie. A potem się przerzedza przez lata... I w wieku dojrzałości rębnej w lesie pozostaje jakieś 1 - 1,5 tyś drzew na hektarze, z czego tylko jakieś 0,8 tys szt można uznać za drzewa dorodne, a reszta to wypełnienie przestrzeni (gorszej jakości, często młodsze, z samosiewu, które rosły już pod osłoną tych posadzonych przed laty).
U ciebie jest nieco ponad ćwierć hektara, więc i liczby powinny być proporcjonalnie mniejsze.
Więc nie lituj się za bardzo nad poszczególnymi, których ci dziś żal...
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Kuna lesna »

I pamiętaj:lepiej w głowie jasno a w lesie ciemno niż odwrotnie .Tnij trochę mniej ale co kilka lat powtórz niż za mocno .
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Naj »

Ja bym jednak radził skonsultować się z praktykiem-leśniczym (choć może nie każdym... :wink: ). "Stykanie się koron" to nie jest najlepszy wyznacznik. Zależy od pokroju drzewek... Ważniejsze jest aby nie dopuścić do przerwania zwarcia, czyli właśnie tego "stykania". Cięcie powinno być wykonane tak aby w następnym roku (...2..) korony się "stykały"... Natomiast z tą sosną obok gniazda liściastych to trzeba ją mocno przerzedzić choć nie koniecznie wycinać cały rządek...
Krzysiek88
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 21:50

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Krzysiek88 »

Panowie bardzo Wam dziekuje, o takie informacje mi chodzilo, mam swoje przemyslenia i zostalem w nich utwierdzony oraz dowiedzialem sie kilku rzeczy. W zasadzie to az sie trzese zeby cos dzialac, bo takie prace mnie wyciszaja, ale najwczesniej cos pod koniec roku moze zawalcze bo czlowiek pracuje i wiem, ze etapy nie beda tu przeszkoda co bardzo mnie cieszy. Dziekuje :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Capricorn »

Dodam jeszcze, że nie tak dawno temu sadziliśmy sosnę co 30cm. Policz sobie ile musieliśmy drzewek wycinać, by dojśc do ilości, o których pisał Wiesław. Las wbrew temu, co próbują wmawiać niektórzy ekolodzy, kształtuje się tasakiem, siekierą i piłą. A odległość... No cóż na początek nie ma co myśleć o odległości. Jak pisali poprzednicy, usuwaj chore, wielopędowe, ale i nadmiernie wybujałe względem reszty.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Krzysiek88
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 21:50

Re: Przecinka lasu, jak wykonać

Post autor: Krzysiek88 »

Dokladnie tak bedzie, etapami, chore, krzywe i tak dalej, sytuacja sama sie bedzie wyjasniac.
ODPOWIEDZ