Zalesienie wąskiej działki.

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1766
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: bynajmniej »

Opis taksacyjny mamy, Autor napisał Gb pjd So a chce mieć sosnowo - osikowy. Ze względu na skrętaka sosny uważam taki skład za niecelowy, z sosny nie będzie dobrych desek. Jeżeli ma być osika to zamiast sosny proponuję świerka lub jodłę są cienioznośne. Na działce rośni grab to znaczy, że urośnie również osika.
kamilllo93
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lis 2022, 21:12

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: kamilllo93 »

Ostatnio przyglądałem się właśnie świerkowi i chyba będzie lepszym wyborem niż osika w przypadku zacienienia. Widzialem różne egzemplarze tego drzewa i potrafily rosnąć tuż przy ścianach domu od strony północnej. Jodły na moim terenie nigdy nie widziałem. Osika na tej glebie rośnie bardzo dobrze i to można trafić na potężny okaz.
Czy może ktoś tu wstawić legendę z symbolami drzew? Gb rozumiem ale pjd już nie. W "Zasadach Hodowli Lasu" w tabelach nie ma objaśnień
EDIT: Mam opis taksacyjny:
Gatunki w warstwach drzewostanu
Warstwa Gat. Udział Wiek Pier. (cm) Wys. (m) Bonitacja Zasobność (m3/ha)
DRZEW SO 6 85 30 19 III
DRZEW OS 4 85 42 19 IV
PODSZ GB .
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

To mniej więcej tak:
Drzewostan główny:
Sosna - udział 60% - wiek 85 lat - Pierśnica 30 cm - Wysokość 19 m - Bonitacja III (zasobności nie podano)
Osika - udział 40% - wiek 85 lat - Pierśnica 42 cm - wysokość 19 m - Bonitacja III (zasobności nie podano)
Podszyt Grab
pjd = pojedynczo
Z tym wiekiem osiki to chyba taksator coś pokićkał. Wiek rębności dla osiki to 60 lat. W wieku 85 lat to powinna zamierać szybko...
A jaka jest oszacowana zasobność ?
Jakie są zalecenia hodowlane?

Z tego opisu to by wyglądało na marny drzewostan z sosną i przeszłorębną osiką. W wieku 85 lat sosna bonitacji III powinna mieć zapas na hektarze ok. 270 m3.
Zaplanowanie odnowienia powinno się dokonać na podstawie oględzin działki. Jeśli w okolicy osika wstępuje w dobrej kondycji to bym nie widział przeszkód w jej wprowadzeniu w postaci gniazd na szerokość całej działki. Osika da sobie radę z sąsiadami.
Ale to trzeba zaplanować na gruncie.
I powtórzę: zabiegi powinny być zgodne z UPUL...
No i rację ma bynajmniejpisząc o kolizji sosny i osiki...
Stosuje się tu usuwanie osiki (i ewentualnie także innych drugich gospodarzy) z kultur i młodników sosnowych, jak również z pobliża tych obiektów (w odległości do około 400—500 m), ponadto wprowadzanie domieszki innego gatunku, niepodatnego na patogena, np. świerka.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Wiesław »

tylko czy świerk ma rację bytu za 60 lat, w zmieniającym się klimacie, przy obniżaniu się poziomu wód gruntowych? Planujemy las, z którego pożytek pobiorą wnuki...
Skoro siedlisko mocne, ja bym postawił na dąb - to będzie wartościowy surowiec. A inne gatunki owszem, jako domieszki (zanim dąb dorośnie, osikę dwa razy się spożytkuje).
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1766
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: bynajmniej »

Opis taksacyjny umieszczony w UPUL jest opisem według stanu na gruncie na dzień 1 stycznia wiadomego roku, wskazania gospodarcze są do opisanych drzewostanów. W wyniku upływu czasu a głównie w wyniku użytkowania wskazania z UPUL stają się nieaktualne. Tak jest w tym przypadku na gruncie był drzewostan osikowo sosnowy z podszytym grobowym, usunięto drzewostan panujący i jego funkcje przejął podszyt grabowy. Gdyby jego pokrycie na powierzchni byłoby właściwe można by go pozostawić. Gdybym miał taką działkę na swoim terenie w LP to planowałbym uznanie graba (jeżeli spełnia wyżej wymienione warunki) lub odnowienie powierzchni dębem szypułkowym. Gdybym był właścicielem tej działki to postąpiłbym jak Kamilo to znaczy postawiłbym na osikę. Cykl produkcyjny dębu wynosi 130-160 lat osiki przeciętnie 50 lat czyli w jednym cyklu dęba mieszczą się trzy cykle osiki.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

Może nie zauważyłem, ale Kamilo nie pisał, że drzewostan główny został osunięty...
kamilllo93
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lis 2022, 21:12

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: kamilllo93 »

Będę na dniach w lesie to porobie zdjęcia.
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1766
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: bynajmniej »

kamilllo93 pisze: piątek 11 lis 2022, 21:22 Witam!

Razem z bratem przymierzamy się do przelesienia działki leśnej w środku lasu. Na chwile obecną rosną głównie graby i gdzieniegdzie sosny zwyczajne. (przy niedzieli postaram się o zdjęcia.)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Piotrek »

bynajmniej, gdy cytujesz, to rób to jak trzeba...
Tym razem poprawiłem. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Kuna lesna »

Też uważam że Db jest tu lepszy sama osika jest ekspansywna to i tak się pojawi w składzie.
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1766
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: bynajmniej »

Będę się starał, Piotrze. Moja wina. Jeżeli na działce odnawia się tak dobrze grab i osika to pewnym jest, że to optymalne siedlisko dla dęba, tam gdzie te gatunki nie odnawiają się posadzony dąb będzie wiecznym podszytym czasami może II piętrem. Kamilllo chce mieć deski z osiki będzie miał po 20-25 latach po 30 nawet grubsze. Można na środku posadzić również modrzewie, jak będą dobrze prowadzone za 30-40 lat z odziomków będą deski taką dymensje dęby osiągną w wieku około 80 lat
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

Kuna lesna pisze: wtorek 15 lis 2022, 11:10 ...osika jest ekspansywna to i tak się pojawi w składzie.
Nie jestem tego pewien. Skoro nie pojawiła się do tej pory jako nalot naturalny to raczej się nie pojawi... Autor pisze tylko o osice 85 lat a w podszycie tylko grab... I to mnie dziwi, bo skoro są przestoje osikowe to nalot owinie być też.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Piotrek »

Też jestem zdania, że jeśli chce doczekać "zbiorów" powinien postawić na osikę i modrzewia. No i ta sosna razem z osiką mi się raczej wykluczają...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

Piotrek pisze: wtorek 15 lis 2022, 12:54 ... sosna razem z osiką mi się raczej wykluczają...
Mnie też. Ale ta działka jest wąska i nie wiadomo, co jest obok...
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1766
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: bynajmniej »

Nalot osikowy na działce ze względu na podszyt grabowy którymoże być nowym drzewostanem nie pojawi się ze względu na ocienienie. Osika z nasion odnawia się tam gdzie nie ma pokrywy zielonej. Czasami brak odnowienia z nasion spowodowane jest tym, że osika jest drzewem dwupiennym. Super trwałe odnawia się z odrośli korzeniowych ale na otwartej powierzchni, gdy jest zacienienie odrośla również pojawiają się osiągają wysokość ponad 0,5m i obumierają już w pierwszym roku. Widoczne to jest teraz np. w miejscach gdzie w roku bieżącym wycięto osiki. Odrośla korzeniowe sięgają do kilkunastu metrów od pniaków.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

Uwagi jak najbardziej słuszne. Ale co poradzić autorowi wątku ? Trudno to zrobić bez obejrzenia terenu na miejscu. Ale....
- z opisu taksacyjnego wynika, że na działce są przestoje osikowe (85 lat). Aby uzyskać odnowienie naturalnego, można rozważyć następujący zabieg:
- usunięcie podszytu grabowego i resztek sosny III bonitacji (85 lat). Chyba występuje jako pojedyncze drzewa
- przeoranie/skaryfikacja gleby pod pozostawionymi osikami
- czekanie na obsiew osiki lub usunięcie części drzew co może spowodować powstanie nalotu z odbitek...
kamilllo93
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lis 2022, 21:12

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: kamilllo93 »

Jeszcze mam takie pytanie organozacyjne. Jak sprawdzić adres leśny działki ewidencyjnej? Granice na mapkach katastralnych nie pokrywają się z granicami BDL
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66905
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Capricorn »

BDL może mieć nieaktualne dane. Może starostwo?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

W BDL masz adres leśny w opisie taksacyjnym. Według mnie (ale mogę się mylić) nie ma powiązania BDL z Geoportalem (ewidencją geodezyjną). Poniżej dla porównania zrzuty tego samego terenu z BDL i Geoportalu...

Geoportal
FLP_4f.jpg

BDL
FLP_5.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Wiesław »

kamilllo93 pisze: czwartek 17 lis 2022, 21:51 Jak sprawdzić adres leśny działki ewidencyjnej? Granice na mapkach katastralnych nie pokrywają się z granicami BDL
Działka ewidencyjna może być tylko częściowo lasem, a część jej może stanowić inny użytek (na przykład łąka). W BDL opisany jest tylko fragment leśny, stąd możliwa różnica granic w stosunku do mapy ewidencyjnej. W starostwie można dostać (za opłatą) wyrys i wypis z działki ewidencyjnej, gdzie wyróżniono rodzaje i powierzchnie użytków. Ewentualnie dane te można sprawdzić na mapach którejś ze stron Geoportalu...
https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html
lub
https://polska.geoportal2.pl/map/www/ma ... apa=polska
ODPOWIEDZ