Zalesienie wąskiej działki.

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

kamilllo93
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lis 2022, 21:12

Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: kamilllo93 »

Witam!

Razem z bratem przymierzamy się do przelesienia działki leśnej w środku lasu. Na chwile obecną rosną głównie graby i gdzieniegdzie sosny zwyczajne. (przy niedzieli postaram się o zdjęcia.) Gleba lekka, piaszczysta. Leśniczy osobiście widział tą działkę i powiedział, że bardzo ważnym kryterium jest szerokość działki. Mówił o około 30 metrów. Ta działka tyle może mieć taką szerokość lub minimalnie mniej. Są w lesie działki o szerokości 10 metrów i zasadzenia sosny się nie udały. Czy warto próbować wystartować ze sztucznym przelesieniem sosny i topoli osiki na takiej działce? Jeśli nie to jakie gatunki drzew sprawdzą się w takich warunkach?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: j24 »

Skoro rosną graby, to chyba gleba słaba nie jest ... Jakie jest tam siedlisko (typ siedliskowy lasu)?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

Przede wszystkim sprawdź czy masz na tą działkę UPUL (uproszczony plan urządzania lasu) i jakie zabiegi są tam dopuszczalne. Teoretycznie na pasie 30 można już jakąś uprawę założyć. Natomiast dobór gatunków do "przelesienia" (czyli przebudowy drzewostanu) jest dość kuriozalny. Zarówno osika jak i topola wymagają specyficznych warunków glebowych i wodnych. A już połączenie tych gatunków z sosną to trochę dziwaczne. Nie bardzo rozumiem jaki masz cel takiej przebudowy.
Jeżeli masz na działce sosnę i graba a ten grab nie siedzi tylko w formie podszytu ale stara się dostać do dolnego pietra, to można by przypuszczać, że siedlisko pozwala na wprowadzenie liściastych (buk, dąb). Ale o tym musi zadecydować specjalista urządzania lasu...
kamilllo93
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lis 2022, 21:12

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: kamilllo93 »

Ogółem to potrzebuje lasu z drzewem budulcowym. Osike lubimy używać na deski.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104866
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Piotrek »

kamilllo93 pisze: piątek 11 lis 2022, 22:57Osike lubimy używać na deski.
Za 50-60 lat też będziecie potrzebowali osiki na deski?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kamilllo93
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lis 2022, 21:12

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: kamilllo93 »

Chcę po sobie zostawić drzewo budulcowe. Co będzie za 50 lat, nikt nie wie.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

Poczytaj, czego osika potrzebuje, szczególnie jeśli chodzi o glebę. Na wąskiej działce trochę mało miejsca. Ale próbować można...
http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ ... -hodowlana

lub tutaj

https://gardeneo.pl/osika
kamilllo93
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lis 2022, 21:12

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: kamilllo93 »

wszedłem dziś w mapki i okazało się że niektóre działki mają 31 oraz 34 metry. Próbowałem znaleźć typ siedliskowy. Nie mogłem znaleźć tego na maps.geoportal.gov.pl oraz na mapie bdl.lasy.gov.pl. Chyba że ktoś wie jak to sprawdzić? Sa symbole cx/S087 ale nie wiem co one oznaczają.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

Na mapach tego nie sprawdzisz. Musisz sprawdzić czy masz UPUL w nadleśnictwie albo starostwie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104866
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Piotrek »

Naj-u, jeśli jest to działka leśna (Ls) to na mapie BDL można sprawdzić STL. W warstwie "Wydzielenia poza PGL LP". Klikasz na ikonę identyfikacji (literka "i" po lewej stronie) a następnie kursorem (krzyżykiem) najeżdżasz na wydzielenie i klikasz lewym przyciskiem. To wyświetla opis taksacyjny wydzielenia w nim STL.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

Ale tylko, jeśli wydzielenie poza lasami jest opisane na mapach BDL. Patrzyłem na moją okolicę i tylko jedno takie wydzielenie ma opis. Ale nie linkuje do opisu taksacyjnego...
2022-11-12.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
kamilllo93
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lis 2022, 21:12

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: kamilllo93 »

Nie wiem mój post się nie zapisał. U mnie typ siedliskowy to LMśw
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

A jaki jest opis składu gatunkowego i zalecania w UPUL?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104866
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Piotrek »

Naj pisze: sobota 12 lis 2022, 21:24Ale tylko, jeśli wydzielenie poza lasami jest opisane na mapach BDL.
Jeśli jest opisane na mapach BDL to można przypuszczać, że ma lub miało UPUL. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kamilllo93
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lis 2022, 21:12

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: kamilllo93 »

Gdzie można ten UPUL sprawdzić? Starostwo czy Nadleśnictwo?
Sylvan

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Sylvan »

Lasami prywatnymi zajmuje się Starostwo.
Jednakże nader często nadzór ten zleca właściwemu miejscowo Nadleśnictwu.
PS. Od czego telefon?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104866
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Piotrek »

kamilllo93 pisze: niedziela 13 lis 2022, 13:56Gdzie można ten UPUL sprawdzić? Starostwo czy Nadleśnictwo?
To zależy. Jeśli nadzór nad lasami prywatnymi prowadzi starosta to w Starostwie. Jeśli starosta powierzył nadzór nadleśniczemu to w Nadleśnictwie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

Albo tu, albo tu. Jeśli nadleśnictwo ma nadzór nad lasami prywatnymi, to w nadleśnictwie. A jeżeli nie - to w starostwie.
Ale jeśli wyczytałeś (chyba) z BDL rodzaj siedliska to powinieneś mieć link do opisu taksacyjnego...
Jeśli znajdziesz swoją działkę na BDL, musisz odhaczyć "wydzielenia poza lasami państwowymi" Jeżeli pokaże się nr działki. klikasz po lewej stronie dolną ikonę "opis taksacyjny" i najeżdżasz kursorem (krzyżykiem) na swoja działkę. Jeżeli masz UPUL to pokaże Ci się tabelka.
2022-11-12.jpg

Jeśli masz LMsw to Twój dobór gatunków jest możliwy. Ale... Jeśli w UPUL nie masz wpisanej przebudowy drzewostanu, to jest kłopot i nie wiem jak Ci doradzić. Bo aby przebudować (Twoje "przelesić") las musisz najpierw usunąć znajdujący się tam drzewostan.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1769
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: bynajmniej »

Na działce występuje grab to mamy pewność, że jest to siedlisko lasowe należy zastanowić się nad doborem gatunku czy gatunków ze względu na wąską działkę.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zalesienie wąskiej działki.

Post autor: Naj »

Ale autor chce dokonać przebudowy drzewostanu ("przelesienia") co z merytorycznego punktu widzenia może być uzasadnione (nie wiemy jaki jest opis taksacyjny). Jednak podjęcie takiego zabiegu może być kłopotliwe jeśli w UPUL nie ma takiego zalecenia. Ja nie wiem co w takim przypadku doradzić właścicielowi... Żeby drzewostan przebudować trzeba najpierw powierzchnie (całą lub część) odlesić...
ODPOWIEDZ