Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: bynajmniej »

Sytuacja jest szczególna dlatego lasy powinny wyjść z propozycją sprzedaży drewna opałowego bo są w tym zakresie monopolistą. W ubiegłym roku mimo upustów na niektóre partie S4 nikt nie był zainteresowany zakupem, zainteresowanie zakupem PKN z każdym rokiem jest coraz mniejsze ciężka praca a i często ceny nie są atrakcyjne. Że było 1026 klientów to dużo ale jakie to sprawiło trudności nadleśnictwu, bo według mnie nieistotne.
Odpowiadam na zadane 4 pytania:
Po pierwsze czy każdego rokuwykonujecie dokładnie 1/10pul wątpię,plan sortymentowy też każdego roku nie jest identyczny i n-ctwo sobie radzi, czy zwiększone pozyskania o 2-3 tys.nie można rozłożyć proporcjonalnie na pozostałe lata obowiązywania pul
Po drugie napisałem 2-3 mln mp a nie m3 wiadomo dlaczego, i sugeruje wyrabiać maksymalnie opał jak najmniej innych sortymentów
Po trzecie decyzje o sprzedaży czy pozostawienie na zapasie powinno decydować n-ctwo zależnie od planowanego wyniku
Po czwarte różne są umowy z ZUL i tu nie ma jakiejkolwiek trudności
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5470
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Blues Brothers »

A tak na marginesie, trochę późno na kupno drewna na najbliższy sezon grzewczy 😉
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 270
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

Piotrek pisze: piątek 02 wrz 2022, 14:07 wujek12, centralne planowanie, regulowane ceny ustalane w Warszawie już przerabialiśmy. Przypominam ci, że takie praktyki doprowadziły do kompletnej ruiny socjalistycznej gospodarki i ekonomii.
bynajmniej, w polskich lasach wycina się co roku około 55% przyrostu rocznego. Sądzisz, że można więcej bez uszczerbku dla przyszłości lasów w Polsce?
W obecnej sytuacji nadzwyczajnej tj. zagrożenia wojną ze wschodu a także istniejącym zagrożeniem ekonomicznym z zachodu, wszystko jest bez znaczenia. Ruina naszego Kraju w postaci rozbioru to może nastąpić.Zakończenie wojny na Ukrainie może nastąpić jedynie z pomocą Polski. Taka pomoc będzie dotąd Ukrainie aż nie wyniknie jakaś rewolta w naszym Kraju na skutek braku opału albo siły proniemieckie i prorosyjskie dojdą do władzy.
wujek12
taxusbaccata
początkujący
początkujący
Posty: 27
Rejestracja: czwartek 17 cze 2021, 22:09

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: taxusbaccata »

bynajmniej - popieram Twoje stanowisko. Parę postów wcześniej (na 4 stronie) już pisałem, że trzeba podjąć jakieś kroki - to mnie wyśmiano. Wszyscy w Polsce, a przede wszystkim rządzący żyją tak, jakby nic szczególnego się nie działo (może rzeczywiście węgla i gazu wystarczy - tego ja nie wiem). Ale bardzo mnie zastanawia to co się dzieje na Zachodzie Europy, mam na myśli paniczne oszczędzanie energii. Jeżeli w Polsce miałoby zabraknąć opału (węgla, gazu, drewna) to pewne kroki należałoby poczynić już dawno. Teraz robi się za późno, ale dopiero teraz na górze LP zaczynają podejmować jakieś sensowne decyzje np. nie pozwalają już wystawiać opału na nowych aukcjach. Lepszy to krok niż program chrust+, który ośmieszył Lasy, ale d..py nie urywa. Nadleśnictwa nie narobią opału na zapas, bo muszą realizować umowy na sprzedaż drewna. Najlepiej w maksymalnym dopuszczalnym poziomie (nie będę operował procentami bo to może jakaś wielka tajemnica). Umowy w Lasach są świętością. Rozumiemy - umowy dają kasę. Szkoda tylko że tej kasy pracownicy lasów nie widzą w wynagrodzeniach. Zule w 2022 dostały podwyżki około 15%. Pracownicy 5%. Inflacja realna 20%. Wracając do tematu. Można jeszcze zrobić zapas S4 w nadleśnictwie - ale trzeba przestawić ZUL na przygodne i trzebieże. A jeżeli nie chcemy zwiększać planu rocznego to musimy umowy zrealizować w minimalnym umownym zakresie (a nie maksymalnym!). No ale zysku może nie być (aż tak dużego). Choć i tak będzie ogromny i ktoś się ucieszy (tylko kto? bo nie ZULE i nie pracownicy).
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

Jeszcze całkiem niedawno niejaki Morawiecki, premier taki, wzywał Unię, by zakończyła handel węglem z Rosją, bo to wraży kraj. Teraz, gdy handel stanął niejaki Morawiecki, premier taki, oskarża Unię, że nie ma węgla, bo ta nie chce z Rosją handlować. To w kwestii przypomnienia. Poza tym... Z poziomu firmy trzeba zauważyć, że S4 to drewno wynikowe, więc wypadałoby popełnić wszystkie inne sortymenty tylko po to, by ten nieszczęsny opał podać. Co zrobić z drewnem, które nadal może się deprecjonować? Kto ma ponieść koszty tej deprecjacji i kto zapłaci za zniszczony surowiec? Piszecie, że to tylko tymczasowo, a skąd wiecie, że ta wojna jeszcze rok, dwa, może i więcej nie potrwa? Skąd wiecie, czy Rosja nie pójdzie na udry z Unią i czy nie okaże się, że trwałe nie zakręca kurka, a całego gazu nie skierują do Indii? Teraz zaczniemy ciąć intensywniej i przez następne lata też będziemy przecinając PULe w nieskończoność? Coś mnie się zdaje, że to gonienie w piętkę dokładnie tak, jak dodruk pieniędzy, by pokryć kolejne emerytury plus, że o innych zasiłkach nie wspomnę.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: malkontent2 »

bynajmniej pisze: piątek 02 wrz 2022, 21:10 Że było 1026 klientów to dużo ale jakie to sprawiło trudności nadleśnictwu, bo według mnie nieistotne.
A gdzie napisałem, że sprawia to trudność? Podałem fakty, to Ty je interpretujesz...
bynajmniej pisze: piątek 02 wrz 2022, 21:10 czy każdego rokuwykonujecie dokładnie 1/10pul wątpię,plan sortymentowy też każdego roku nie jest identyczny i n-ctwo sobie radzi
W pierwszy roku mamy nieco więcej, pozostałe 9 lat staramy się mieć identyczne (nie biorę pod uwagę wiatrów itp).
bynajmniej pisze: piątek 02 wrz 2022, 21:10 napisałem 2-3 mln mp a nie m3 wiadomo dlaczego, i sugeruje wyrabiać maksymalnie opał jak najmniej innych sortymentów
2-3 mln mp to około 1,95 mln m3. To zaś w rozbiciu na 430 nadleśnictw daje około 4500 m3....... Nadal twierdzisz, że to marginalne? No i w tym (jeśli odbierasz zgodnie z KJW) maksymalnie 10% opału....Sugerujesz przenikanie S i W do opału...... Super.....
bynajmniej pisze: piątek 02 wrz 2022, 21:10 decyzje o sprzedaży czy pozostawienie na zapasie powinno decydować n-ctwo zależnie od planowanego wyniku
Tak robimy od lat....
bynajmniej pisze: piątek 02 wrz 2022, 21:10 różne są umowy z ZUL i tu nie ma jakiejkolwiek trudności
Zazwyczaj zmieści się to w prawie opcji, jednak czasami trzeba będzie zamówienia dodatkowe uruchomić w takim wypadku.....

A tak abstrahując od powyższego, ja nie odmawiam społeczeństwu opału, dlatego sprzedamy go więcej niż rok/dwa lata temu wykorzystując nasze tegoroczne wywroty. Nie mniej jednak, widać tu przysłowie: "Jak trwoga, to do Boga"..... I właśnie dlatego, że węgiel drogi to mamy ulec presji i naginać prawo? Mam płacić kary za niezrealizowane umowy do odbiorców bo więcej opału mam zrobić? Tak po prostu nie jest tak łatwo pogodzić to wszystko. Wczoraj krzyczano na nas, że dużo tniemy, dziś, że za mało :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

Tak po prawdzie, to dokładne wczoraj nakrzyczał na mnie, że znowu rżniemy las, a ludzie mają możliwości korzystania z innych źródeł ciepła i to tylko lenistwo powoduje, że z nich nie korzystają. Niestety nie dane mi było się dowiedzieć jakie to źródła, bo wzburzony pan odszedł był w dal krokiem szybkim mieląc przekleństwa pod nosem.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Sten »

Nadleśnictw mamy od tego roku 429 ... :roll:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: bynajmniej »

Moja propozycja wynika z potrzeby ocieplenia wizerunku leśnika oraz z obecnej sytuacji energetycznej. Udział leśników w miesięcznikach, jarmarkach, dożynkach słyszałem, że i w odpustach (stoiska z namiotami) tego wizerunku nie poprawia. Jestem leśnikiem i wiem, że optymalnie jest palić drewnem sezonowanie ale drewno posuszowe nie jest złym opałem, ale przy obecnej koniunkturze zakup opału na następny sezon grzewczy bez dobrych układów jest nierealny. Zwiększenie pozyskania o 2 mln mp daje przeciętnie ok.3000m3 na nadleśnictwo a ,tak jak pisałem część nadleśnictw należy wyłączyć to byłoby to ok.3,5 tys.m3. Nie spowoduje to zapaści finansowej w lasach. A co zrobiono z olbrzymim zyskiem ze sprzedaży z ostatniego okresu? Przejedzone?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5470
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Blues Brothers »

Nie chciałbym bym być złym prorokiem, ale pierwsi więksi odbiorcy wycofują się z realizacji umów. To będzie prawdziwy problem.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

Dlatego bezwzględnie należy egzekwować pobieranie drewna zgodnie z upływem czasu. Każde drewno nieodebrane powinno trafiać na "e". Przyjdzie grudzień i nagle wszyscy zechcą drewno w jednym czasie odebrać, albo nas po dzwonkach szarpać za brak drewna...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 270
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

bynajmniej pisze: sobota 03 wrz 2022, 09:36 Moja propozycja wynika z potrzeby ocieplenia wizerunku leśnika oraz z obecnej sytuacji energetycznej. Udział leśników w miesięcznikach, jarmarkach, dożynkach słyszałem, że i w odpustach (stoiska z namiotami) tego wizerunku nie poprawia. Jestem leśnikiem i wiem, że optymalnie jest palić drewnem sezonowanie ale drewno posuszowe nie jest złym opałem, ale przy obecnej koniunkturze zakup opału na następny sezon grzewczy bez dobrych układów jest nierealny. Zwiększenie pozyskania o 2 mln mp daje przeciętnie ok.3000m3 na nadleśnictwo a ,tak jak pisałem część nadleśnictw należy wyłączyć to byłoby to ok.3,5 tys.m3. Nie spowoduje to zapaści finansowej w lasach. A co zrobiono z olbrzymim zyskiem ze sprzedaży z ostatniego okresu? Przejedzone?
Prawdziwy wizerunek Lasów Państwowych, nie leśniczych i podleśniczych, uwidocznił się teraz przy sprzedaży detalicznej drewna opałowego. Proces wyrobu i sprzedaży drewna pozyskiwanego tzw. kosztem nabywcy urąga wszelkiej racjonalności. Przy pozyskaniu drobnicy trzeba ją ułożyć w stosy z oddzieleniem grubizny, której zulowi się nie opłacało pozyskać. Do takiego sortowania trzeba mieć średnicomierz. Ustalenie ilości drobnicy pozyskanej tzw. kosztem nabywcy powinno odbywać się szacunkowo na danej powierzchni albo na pojazdach. Także Lasy Państwowe powinny umożliwić pozyskanie drobnicy na zrębki po tzw. czyszczeniach i powierzchniach zrębowych, powinno to odbywać się łącznie tj. zrywaną drobnicę bez okrzesywania po odpięciu z wciągarki pakować zaraz do rębaka.Proces pozyskania i sprzedaży drewna w systemie KN przez leśniczych i podleśniczych jest długi w czasie i podlega zbędnej kontroli.
wujek12
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

wujek12 pisze: sobota 03 wrz 2022, 11:38Proces wyrobu i sprzedaży drewna pozyskiwanego tzw. kosztem nabywcy urąga wszelkiej racjonalności. Przy pozyskaniu drobnicy trzeba ją ułożyć w stosy z oddzieleniem grubizny, której zulowi się nie opłacało pozyskać.
Możesz podać jakąś podstawę prawną tego, co napisałeś? :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze: sobota 03 wrz 2022, 12:23Możesz podać jakąś podstawę prawną tego, co napisałeś? :roll:
Wymaganie nadleśniczych. Skrzętnie kontrolowane przez IN. Widziałem to co prawda dawno temu, ale śmiem twierdzić, że wciąż żyje...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

Dawno temu obowiązywały nas normy. Teraz mamy WT...
Inna rzecz, że jeśli w stosie układa się S4 razem z M2 to układający skazuje się na uznaniowość leśniczego, bowiem to leśniczy decyduje jaki procent danego sortymentu zawiera każdy stos.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 270
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

Capricorn pisze: sobota 03 wrz 2022, 12:23
wujek12 pisze: sobota 03 wrz 2022, 11:38Proces wyrobu i sprzedaży drewna pozyskiwanego tzw. kosztem nabywcy urąga wszelkiej racjonalności. Przy pozyskaniu drobnicy trzeba ją ułożyć w stosy z oddzieleniem grubizny, której zulowi się nie opłacało pozyskać.
Możesz podać jakąś podstawę prawną tego, co napisałeś? :roll:
Niektórzy w Lasach Państwowych mają wybujałe mniemanie o sobie, wydaje im się,że tylko oni znają się hodowli, ochronie, użytkowaniu lasu oraz przepisach związanych z gospodarką leśną. Zadają prowokujące pytania na tym forum dotyczące przepisów i zasad prowadzenia gospodarki leśnej. Drodzy leśnicy, nie tylko wy macie wiedzę o prowadzeniu gospodarki leśnej, taką wiedzę i doświadczenie ma jeszcze wielu ludzi, którzy widzą wasze błędy przy prowadzeniu gospodarki leśnej, łowieckiej i ochronie lasu.
wujek12
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

A coś w temacie odpowiedzi na zadane pytanie? :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Piotrek »

Daj spokój Capri. wujek12 to to osobnik z rodziny Wielepków
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 270
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

Piotrek pisze: sobota 03 wrz 2022, 16:03 Daj spokój Capri. wujek12 to to osobnik z rodziny Wielepków
Może jeszcze coś?
wujek12
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: g »

Capricorn pisze: sobota 03 wrz 2022, 09:53 Dlatego bezwzględnie należy egzekwować pobieranie drewna zgodnie z upływem czasu. Każde drewno nieodebrane powinno trafiać na "e". Przyjdzie grudzień i nagle wszyscy zechcą drewno w jednym czasie odebrać, albo nas po dzwonkach szarpać za brak drewna...
ja bym dołożył jeden zapis - w przypadku wystawienia nie odebranego drewna z Umów - ten który nie odebrał nie może startować do E tego samego sortymentu w tym roku. Skończyłoby się wyliczanie - czy opłaca mi się zerwać umowę, zapłacić karę i kupić np. taniej, bo najpierw windują cenę a potem rezygnują licząc, że kupią taniej
ODPOWIEDZ