Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: bynajmniej »

Dyrektor Adam Loret tak działał i to było jak najbardziej słuszne. Było to 100 lat temu i to co wtedy było doskonałym działaniem w obecnej rzeczywistości nie ma racji bytu. Lasy powinny sterować w zależności od koniunktury wielkością pozyskania, gatunkami, sortymentami itd.
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 270
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

Capricorn pisze: środa 31 sie 2022, 15:22 Rozumiem, że jesteś też właścicielem tartaku, zakładu meblarskiego, fabryki pelletu, stolarni, młynu oraz piekarni. Nie sprzedajesz zbóż tylko je przetwarzasz na gotowe produkty i dostarczasz wprost do sklepów, a z drewna produkujesz finalne produkty. Z drugiej strony dlaczego sprzedajesz nadwyżki surowca? Możesz je magazynować, przetwarzać i sprzedawać gotowe produkty. Możesz też zakupić jakieś bydło i zacząć skarmiać nadwyżkami zwierzęta. Potem wystarczy otworzyć rzeźnię, masarnię, sklep i handlować gotowymi produktami zamiast pozbywać się za grosze surowców...

Cóż, nie każdy ma taką możliwość, a już na pewno nie Lasy Państwowe. Gdybyśmy zaczęli produkować deski i meble z mety oskarżono by nas o działania monopolistyczne i słusznie. Po to są zakłady drzewiarskie i przeróżne fabryki mebli oraz wyrobów drzewnych, by to one zajmowały się produkcją towarów gotowych. My produkujemy surowiec i zajmujemy się szeroko rozumianą gospodarką leśną. Nie naszym zadaniem jest zabawa w przerób drewna.
Jakbym miał prowadzić w taki sposób gospodarkę w moim gospodarstwie to stałbym się nieprzyzwoicie bogaty, dobre pomysły mi sugerujesz ale moim celem nie jest bogactwo bo do grobu tego nie zabiorę. Natomiast jestem zbulwersowany jak nasz rząd nie kontroluje prowadzenia gospodarki leśnej i obrotu drewnem, jaką prowadzi reprezentant Skarbu Państwa tj. PGL LP. Takie pomysły na gospodarkę drewnem przekaż do Premiera RP, jest to dobry pomysł na stworzenie silnego przedsiębiorstwa, które zwiększyłoby znacznie dochody do Skarbu Państwa. Do tego potrzebne są zmiany ustawowe.
wujek12
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

Jeszcze raz, bo nie rozumiesz. Chciałbyś, by PGL LP stało się wielkim monopolistą, przez którego upadłyby wszystkie papiernie, tartaki, zakłady meblarskie i inne przetwarzające drewno? Gdyby rządzący poszli takim tokiem myślenia to musieliby wprowadzić pełen komunizm. Wszystkie prywatne zakłady musiałyby upaść, bo żadna firma prywatna nie byłaby konkurencyjna wobec monopolistów. Gratuluję pomysłów rodem z Korei.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: malkontent2 »

wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 08:43 Gdy słucham potencjalnych nabywców drewna opałowego z lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Włocławek odnoszę wrażenie,że w końcu społeczeństwo zainteresuje się jak prowadzona jest gospodarka leśna na tak znacznym majątku państwowym. Wielu ludzi pyta się jak to jest,że dyrektor rdlp przydziela swoim kolegom intratne stanowiska. Także pytają się czy leśnicy, którzy biorą deputaty opałowe w drewnie też dostaną dodatki węglowe?
Czy leśnicy którzy nie mieszkają w leśniczówkach też dostaną dodatki węglowe?
Hmmmm.... W kwestii stanowisk - znam grubsze tematy, nie będę przytaczać (u nas jednak choć wykształcenie kierunowe trzeba mieć). Co do deputatów..... Mylisz otrzymywanie czegoś, co jest "świadczeniem pracowniczym" w zgodzie z PUZP z przydziałem na piec..... To może emerytów górników zapytaj, czemu na jeden dom dwóch emerytów ma po 8 ton węgla..... Jedzą go?
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: malkontent2 »

wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 09:00 Czy nasze Państwo stać na ,,taką ochronę lasu" aby zostawiać po lasach tak dużo posuszu ekologicznego, który z powodzeniem mógłby być wykorzystany jako opał?
Kwestionujesz ekologie i standardy FSC itp?
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: malkontent2 »

wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 09:12 Zima i kryzys już się zbliża, a niektórzy leśniczowie zapisują do swoich książek służbowych nabywców drewna opałowego i informują,że oddzwonią w tej sprawie.Natomiast przy leśniczówkach duże ilości drewna opałowego, które jest suszone na opalanie leśniczówek.
Może maja piece na drewno klasy 5 i muszą dwa lata leżakować drewno.
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: malkontent2 »

wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 11:05 . Większość leśników otrzymuje bezpłatnie deputat opałowy w ilości około 20 m3 drewna opałowego ze Skarbu Państwa i do tego jeszcze otrzymują dodatek węglowy albo na inne żródło energii. Do tego jeszcze prawie bezpłatne mieszkanie służbowe. Ja uważam,że takie przywileje się leśnikom należą, bo Polscy Leśnicy najlepiej i najtaniej prowadzą gospodarkę leśną na świecie.
Większość moich sąsiadów nie płaci za mieszkania socjalne (bo gdzie ich wyrzucą), pracuje na lewo nie tylko w Polsce, palą, piją i śpiewają.... A wbrew leśnikom bezprawnie z walorów korzystaja....
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: malkontent2 »

wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 14:58 Analizując obrót drewnem, tarcicą i wszystkimi produktami z drewna w kontekście importu węgla i gazu należy stwierdzić,że Skarb Państwa a tym samym wszystkie ekipy rządzące nie panują nad obrotem drewna w naszym Kraju.
Podaj proszę źródła analiz, przejrzę z przyjemnością.
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: malkontent2 »

wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 15:07 . Nabywcy opału zależy aby jego drewno na spalenie nie było droższe brutto od drewna eksportowego i na papier.
Kup 10 ha lasu i tak sprzedawaj jak leci....
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 270
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

Capricorn pisze: środa 31 sie 2022, 18:17 Jeszcze raz, bo nie rozumiesz. Chciałbyś, by PGL LP stało się wielkim monopolistą, przez którego upadłyby wszystkie papiernie, tartaki, zakłady meblarskie i inne przetwarzające drewno? Gdyby rządzący poszli takim tokiem myślenia to musieliby wprowadzić pełen komunizm. Wszystkie prywatne zakłady musiałyby upaść, bo żadna firma prywatna nie byłaby konkurencyjna wobec monopolistów. Gratuluję pomysłów rodem z Korei.
Dlaczego przypisujesz mi swoje pomysły, w ten sposób,że ,,chciałbyś". Chcesz mnie zakrzyczeć, wyhamuj z tym przypisywaniem swoich pomysłów i uspokój się.
wujek12
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 270
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

malkontent2 pisze: środa 31 sie 2022, 18:44
wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 15:07 . Nabywcy opału zależy aby jego drewno na spalenie nie było droższe brutto od drewna eksportowego i na papier.
Kup 10 ha lasu i tak sprzedawaj jak leci....
Nie muszę kupować, odzyskałem las po moich przodkach, którym komuniści zabrali.
wujek12
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 270
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

malkontent2 pisze: środa 31 sie 2022, 18:32
wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 08:43 Gdy słucham potencjalnych nabywców drewna opałowego z lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Włocławek odnoszę wrażenie,że w końcu społeczeństwo zainteresuje się jak prowadzona jest gospodarka leśna na tak znacznym majątku państwowym. Wielu ludzi pyta się jak to jest,że dyrektor rdlp przydziela swoim kolegom intratne stanowiska. Także pytają się czy leśnicy, którzy biorą deputaty opałowe w drewnie też dostaną dodatki węglowe?
Czy leśnicy którzy nie mieszkają w leśniczówkach też dostaną dodatki węglowe?
Hmmmm.... W kwestii stanowisk - znam grubsze tematy, nie będę przytaczać (u nas jednak choć wykształcenie kierunowe trzeba mieć). Co do deputatów..... Mylisz otrzymywanie czegoś, co jest "świadczeniem pracowniczym" w zgodzie z PUZP z przydziałem na piec..... To może emerytów górników zapytaj, czemu na jeden dom dwóch emerytów ma po 8 ton węgla..... Jedzą go?
Takie przywileje prowadzą do upadku naszego Kraju.
wujek12
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 19:19 Dlaczego przypisujesz mi swoje pomysły, w ten sposób,że ,,chciałbyś". Chcesz mnie zakrzyczeć, wyhamuj z tym przypisywaniem swoich pomysłów i uspokój się.
Napisałeś dokładnie tak:
wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 14:58To jest swoiste kuriozum aby Skarb Państwa przez swojego reprezentanta PGL Lasy Państwowe tylko hodował surowiec drzewny i sprzedawał go bez przerobienia. Na takiej gospodarce leśnej zbijają biznes rekiny, którzy przerabiają surowiec drzewny choćby na samą tarcicę i eksportują.
Pomijając kwestie monopolistyczne wystarczy wziąć pod uwagę zwykły rachunek ekonomiczny. Utworzenie inwestycji w postaci sieci zakładów przerobu drewna to całkiem sporo monet. Zatrudnienie i wyszkolenie pracowników to kolejne monety. Na wszystko potrzeba czasu, a do tej pory koniunktura może się zmienić. Kto poniesie koszty inwestycji jeśli koniunktura się odwróci? Kto poniesie koszty ewentualnych upadłości istniejących zakładów? Teraz dodaj do tego kwestie prawne, kwestie procesów, wojna z drzewiarzami, protesty społeczne, bo jeśli choć jeden zakład upadnie z powodu działań PLG LP to dym się podniesie do samego nieba.
Jestem spokojny, a moje pomysły to nie chęć zakrzyczenia. Jeszcze jedno - dlaczego Skarb Państwa ma ograniczać się wyłącznie do PGL LP? Dlaczego nie ma kontynuować tego pomysłu w stosunku do np. szeroko rozumianego górnictwa, czy innego hutnictwa? Dlaczego mamy być traktowani wyjątkowo?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: bynajmniej »

A może bezmyślne prawo tworzone przez ludzi bez wiedzy prowadzi do upadku kraju?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

Nie wiem, czy bezmyślne. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy jakaś firma wykorzystując sytuację przejmuje całe spektrum inwestycji związanych z danym przemysłem. Najpierw niszczy konkurencję stosując ceny dumpingowe, a gdy konkurencji już nie ma dyktuje ceny jakie tylko chce i społeczeństwo musi za to zapłacić. Takie dla naprzykładu górnictwo węglowe może przejąć elektrownie i ciepłownie. Winduje ceny prądu i ciepła w nieskończoność i nikt nie może im nic zrobić, bo nie ma żadnej firmy, która mogłaby w jakikolwiek sposób wpłynąć na obniżenie cen. Co więcej, nawet gdy w lecie węgla i energii potrzeba mniej, to popełnia się wstrzymanie wydobycia, zmniejsza podaż energii, ale za to podwyższa ceny. Ludzie i tak muszą energię kupić, a wyłącznie od właściciela, czyli w tym wypadku Skarbu Państwa zależy ile zapłacą... W Korei Północnej wszystko jest państwowe i to państwo decyduje ile za co płacą obywatele. Ludkowie zrywają trawę żeby obiad ugotować... Moim zdaniem akurat w tym przypadku prawo nie jest bezmyślnie stworzone.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: bynajmniej »

Mój post o bezmyślnym prawie dotyczy wypowiedzi o deputatach. Jaka jest wina górnika emeryta który mieszka w jednym domu z dwoma synami również z emerytowanymi górnikami i wszystkim należy się deputat. To dopłata na piec węglowy im się należy czy nie i w jakiej wysokości?
Czy leśnikowi nie pobierającemu deputatu w naturze, mieszkającemu w bloku w w którym opłaty za co wzrosły 150% dodatek się należy?
Proponuje przeniesienie dyskusji do nowego tematu.
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 270
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

Capricorn pisze: środa 31 sie 2022, 20:40
wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 19:19 Dlaczego przypisujesz mi swoje pomysły, w ten sposób,że ,,chciałbyś". Chcesz mnie zakrzyczeć, wyhamuj z tym przypisywaniem swoich pomysłów i uspokój się.
Napisałeś dokładnie tak:
wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 14:58To jest swoiste kuriozum aby Skarb Państwa przez swojego reprezentanta PGL Lasy Państwowe tylko hodował surowiec drzewny i sprzedawał go bez przerobienia. Na takiej gospodarce leśnej zbijają biznes rekiny, którzy przerabiają surowiec drzewny choćby na samą tarcicę i eksportują.
Pomijając kwestie monopolistyczne wystarczy wziąć pod uwagę zwykły rachunek ekonomiczny. Utworzenie inwestycji w postaci sieci zakładów przerobu drewna to całkiem sporo monet. Zatrudnienie i wyszkolenie pracowników to kolejne monety. Na wszystko potrzeba czasu, a do tej pory koniunktura może się zmienić. Kto poniesie koszty inwestycji jeśli koniunktura się odwróci? Kto poniesie koszty ewentualnych upadłości istniejących zakładów? Teraz dodaj do tego kwestie prawne, kwestie procesów, wojna z drzewiarzami, protesty społeczne, bo jeśli choć jeden zakład upadnie z powodu działań PLG LP to dym się podniesie do samego nieba.
Jestem spokojny, a moje pomysły to nie chęć zakrzyczenia. Jeszcze jedno - dlaczego Skarb Państwa ma ograniczać się wyłącznie do PGL LP? Dlaczego nie ma kontynuować tego pomysłu w stosunku do np. szeroko rozumianego górnictwa, czy innego hutnictwa? Dlaczego mamy być traktowani wyjątkowo?
Taki kierunek zmian w gospodarce i obrotem drewna byłby zabójczy dla Skarbu Państwa i tym samym dla naszego Kraju.
wujek12
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Piotrek »

bynajmniej pisze: środa 31 sie 2022, 21:38Mój post o bezmyślnym prawie dotyczy wypowiedzi o deputatach. Jaka jest wina górnika emeryta który mieszka w jednym domu z dwoma synami również z emerytowanymi górnikami i wszystkim należy się deputat. To dopłata na piec węglowy im się należy czy nie i w jakiej wysokości?
Czy leśnikowi nie pobierającemu deputatu w naturze, mieszkającemu w bloku w w którym opłaty za co wzrosły 150% dodatek się należy?
Proponuje przeniesienie dyskusji do nowego tematu.
bynajmniej, nie znasz ani ustawy ani informacji o tym, jak wypełnić wniosek, a wypowiadasz się i oceniasz, że to głupie prawo.
Na początek wyjaśniam, że jeśli więcej niż jedna osoba zamieszkała pod danym adresem złoży wniosek, to dodatek zostanie wypłacony temu, kto złoży wcześniej (rozpatrzenie wg kolejności zgłoszeń).
W budynku wielorodzinnym dodatek należy się każdemu, kto złoży wniosek, jeśli zarządca mający pieczę nad kotłem CO na paliwo stałe zgłosił go do CEEB. W takim wypadku o wniosku trzeba załączyć oświadczenie zarządcy o zgłoszeniu.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

wujek12 pisze: czwartek 01 wrz 2022, 07:31 Taki kierunek zmian w gospodarce i obrotem drewna byłby zabójczy dla Skarbu Państwa i tym samym dla naszego Kraju.
Dlatego też robimy to, na czym znamy się najlepiej. Przetwarzaniem surowca niech zajmują się firmy drzewiarskie.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: bynajmniej »

Moja wypowiedź jest może mało zrozumiała bo w jednym poście chciałem odpowiedzieć na wpis forumowiczów „ wujek12” o deputatach oraz o dopłatach węglowych.
Nie jestem omnibusem jak Piotr i nie znam ustawy w szczegółach, a to co według mnie jest złym prawem to to, że antagonizuje społeczeństwo, pomaga się tym co mają piece węglowe a o innnych cisza. A co z mieszkańcami blokowisk w których mieszka ok.1/3 mieszkańców Polski gdzie w większości ciepłownie opalane są węglem? Rachunki na nowy okres wzrastają drastycznie. Czy mają się blokowiska przerodzić w slumsy?
ODPOWIEDZ