Drewno surowcem strategicznym.

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

Sylvan

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Sylvan »

Blues Brothers pisze: czwartek 21 lip 2022, 06:46 Lista kolejkowa u leśniczego ? Śliski temat .
A kto określa gatunek i ilość przydziału 🤔
:ok: :beer:
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: j24 »

Blues Brothers pisze: czwartek 21 lip 2022, 06:46 Lista kolejkowa u leśniczego ? Śliski temat .
A kto określa gatunek i ilość przydziału 🤔
Dotąd klienci deklarowali przy zapisach ile i jakiego drewna potrzebują. Przydział na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy, do planu rocznego danego sortymentu".

W latach 2019 - 2020, gdy popyt równoważył się z podażą, zapisy nie były potrzebne. Klienci mogli kupować na bieżąco. Najwyżej musieli poczekać kilka tygodni.

Na obecną sytuację macie jakiś lepszy pomysł? Podaż Brz S4 ok. 200 m3, So S4 400 m3. A popyt można określić na kilka tysięcy m3. :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Sylvan

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Sylvan »

To może jeszcze przetarg ogłoś.....
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5470
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Blues Brothers »

Jest drewno ?
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Jest 6mp - biorę wszystko jaki jestem szczęśliwy
Ale to topola - nie szkodzi
Sylvan

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Sylvan »

Blues Brothers pisze: czwartek 21 lip 2022, 20:31 Jest drewno ?
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Jest 6mp - biorę wszystko jaki jestem szczęśliwy
Ale to topola - nie szkodzi
A w wersji na zapisy to nie jest przypadkiem tak:
Jest drewno ?
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Nie ma
Nie ma
....xn
- To k... tyle rżniecie, a tylko dla znajomków?! Komuna k.jego mać!




;
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: j24 »

Raczej tak było - przypadek sąsiada:

- Dzień dobry.
- Dzień dobry.
- Chciałem kupić opał sosnowy.
- Aktualnie nie ma.
- To kiedy będzie.
- Nie wiem.
- A czy mogę się zapisać.
- Nie. Proszę się dowiadywać.

(...)

Po kilku takich cyklach skarga na leśniczego. W efekcie rozmowa dyscyplinująca. "Proszę nie lekceważyć klientów detalicznych."

Poza tym dziś - w dobie zapisów - dziennie odbieram 30 - 40 telefonów. Każdy klient dzwoni przeciętnie 1 raz. I albo się zapisuje, albo dowiaduje, że w tym roku u mnie opału nie kupi. Gdybym zapisów zaniechał, miałbym pewnie 50 - 100 telefonów dziennie. A tego bym nie ogarnął. Już jest ciężko wyrobić się z robotą.

PS. Z tego co widzę, to żyjemy w innych światach. Kompletnie się nie rozumiemy.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Sylvan

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Sylvan »

W tym akurat temacie Twoje stwierdzenie może być prawdziwe. :(
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5470
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Blues Brothers »

Być może są światy🤔, że to sprzedawca w sklepie robi listę np na cukier i jej pilnuje.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77497
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: drwalnik »

... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Capricorn »

Blues Brothers pisze: piątek 22 lip 2022, 06:38 Być może są światy🤔, że to sprzedawca w sklepie robi listę np na cukier i jej pilnuje.

Cukier nie, ale chleb piekarze na listę u nas pieką. Co prawda tylko w soboty, ale zawsze ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Sylvan »

Wszystko przed nami....
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5470
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Blues Brothers »

Capri twój świat kocham, jeżeli jeszcze macie tylko jeden telefon we wsi i rozmowy zamawiane..... Alkohol prosto z lasu...... mięsko też, no czasami z chlewika.......a o internecie nikt nie słyszał :roll:
Sylvan

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Sylvan »

... znaszli ten kraj,
gdzie.............

Ano znam.
I coraz mniej mi się podoba.....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Capricorn »

Blues Brothers pisze: piątek 22 lip 2022, 13:55 Capri twój świat kocham, jeżeli jeszcze macie tylko jeden telefon we wsi i rozmowy zamawiane..... Alkohol prosto z lasu...... mięsko też, no czasami z chlewika.......a o internecie nikt nie słyszał :roll:
Niestety, jak chyba wszędzie, telefonów we wsi po kilka na rodzinę, choć mój teść miał pecha i jedyny telefon we wsi.. Pielgrzymki przychodziły pogadać, a że normalny człowiek bez butelki przez próg nie przechodzi to i nieraz międzymiastowa stawała się najmniej istotnym zakłócaczem międzysąsiedzkich wymian myśli egzystencjalnych ;) Szczęśliwie w lesie mam parę miejsc bez zasięgu, więc mogę spokojnie popracować bez zawracania gitary. Internetem też doświadczony zostałem. Za to mięsko z chlewika i owszem, do garażu czasem zagląda. Kury są durne, więc mają szlaban i siedzą za budynkiem gospodarczym, ale kaczki i gęsi łażą po podwórku i próbują obgryzać samochody. Fajna gadzina, w dodatku towarzyska bardzo, a i słabo umocowany zderzak zawsze znajdzie wymuszając poprawne wykonanie naprawy... ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: j24 »

To jeszcze - artykuł zalinkowany w sąsiednim temacie:

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news ... Id,6173137

Powielam, z uwagi na fragment:

" Jakie są liczby? Lasy Państwowe przesłały nam odpowiedź dotyczącą pierwszych pięciu miesięcy roku. Wzrost sprzedaży jest tu wyraźnie zauważalny, a po nagłośnieniu sprawy zainteresowanie prawdopodobnie tylko wzrosło. Niektóre nadleśnictwa podawały bowiem, że tworzą się kolejki, a chętnych musi wpisywać się na listę oczekujących. "

Kto - Waszym zdaniem - wpisuje chętnych na te listy? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Sylvan

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Sylvan »

Ty wpisujesz.
Ja nie.
A owczy pęd robi swoje.
Co roku niektóre sklepy wprowadzały ograniczenie ilości sprzedawanego w detalu cukru.
A i tak było go nadmiar.
Teraz zaczyna się nowa panika, bo w kropkach cukier reglamentowany. Wprawdzie jest go dość ale kiedyś będzie droższy. Taka argumentacja a lemingi w kolejkach.... Następna powinna być sól i zapałki jak pamiętam... Skąd się te ceny biorą? Zapowiadane 5000 za tonę węgla czy peletu to dla kogo? Nie dla mnie. Chyba, że mi trzy razy wypłatę zwiększą i nakręcą dalej spiralę. Ale ktoś (niewidzialna ręka) do tego prowadzi. Ostatnie dwa lata się wszystkich ubezwłasnowolniało. W międzyczasie pozbywając się towarów zalegających magazyny i drenując portfele z oszczędności. Teraz dalszy ciąg programu. Kupuj drogo, bo drożej będzie. A jakby się komuś chciało protestować to od nowa zarazę się z obostrzeniami reaktywuje i szlus.
Na razie więc idę nazbierać szyszek na opał. A może przy tym wpadnę na pomysł zdobycia cukru? Żeby to wiosna była to z klonów trochę by było. Pszczoły by się zahodowało. A tak? Jak się nie obrócić dupa z tyłu.
I z tym optymistycznym akcentem ----baju, baaaaj! :)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: j24 »

OT

Co do cukru - dziś byłem na zakupach.
W dyskoncie na D. półki puste. Wczoraj ludzie wykupowali, bo był w promocji. Nawet nie wiem, po ile. Za to w drugim sklepie jest go pod dostatkiem. Po 5,99 zl / kg.
Ale z cukrem mamy mniej lub bardziej sterowany rynek. Z grubsza - jak napisałeś. A ceny drewna opałowego zamrożone. Ludzie z lasów prywatnych drożej niż my teraz sprzedają ...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Capricorn »

Prawda. Znajomy kupił buka zmieszanego z osiką 80/20% po 700zł/m3 z prywatnego lasu i cieszył się jak dziecko, bo prowadzi skład drewna i zamówienia ma niemal na rok do przodu. Nawet na aukcjach tak drogo drewno nie chodzi.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: j24 »

Capricorn pisze: sobota 23 lip 2022, 12:13 Prawda. Znajomy kupił buka zmieszanego z osiką 80/20% po 700zł/m3 z prywatnego lasu i cieszył się jak dziecko, bo prowadzi skład drewna i zamówienia ma niemal na rok do przodu. Nawet na aukcjach tak drogo drewno nie chodzi.
U nas klienci detaliczni kupują opał w mp. Bo to metr, który widać. I tak w jednej z wiosek, po sporym pożarze, właściciel sprzedaje opał sosnowy w opalonych wałkach metrowych po 100 zl / mp. W drugiej wsi inny właściciel sprzedaje drewno sosnowe opałowe po 150 zł / mp - z dowozem.
Tymczasem cena nadleśnictwa to ok. 90 zł / mp brutto loco las...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Capricorn »

U mnie wyłącznie za M3, bo to cena urzędowa i widniejąca na paragonie. Nikt mi nie powie, że został oszukany, bo inna cena na paragonie, a o innej się z leśniczym umawiał.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ