Zakup drewna przez osobe prywatnę

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

bury13
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sobota 03 sie 2013, 20:15
Lokalizacja: z kontowni

Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: bury13 »

Witam Szanownych forumowiczów leśnych,

pewnie podobny temat gdzieś się pojawił, ale ja jakoś nie potrafię znaleźć. Otóż chodzi mi o zakup drewna opałowego, kominkowego, papierówki, jakiegokolwiek w jakiejkolwiek klasy jako osoba prywatna.
Kiedyś dzwoniłem do leśniczego, jeśli było to kupowałem i po problemie jeśli nie to dzwoniłem za jakiś czas aż trafiłem. Obecnie obdzwoniłem wszystkie możliwe leśniczówki w obrębie Gdańska i odpowiedź jest podobna, zasady się zmieniają czy zmieniły, a ogólnie to nie ma i szybko chyba nie będzie... że węgiel podrożał, że wojna i drewna z Rosji i Ukrainy nie będzie...

Stanowczo nie chcę kupować u handlarzy drewnem kominowym , bo niestety mam złe wspomnienia z takich zakupów. Chciałbym móc zakupić drewno, by móc je samemu pociąć i porąbać, bo to jest dla mnie najlepszy relaks.

Pytałem kilku leśniczych czy jako osoba prywatna mogę zakupić drewno w wałkach albo długie kłody z lasu, ale odpowiedź była że to tylko dla firm. Czy od takich firm można odkupić? Znalazłem ogłoszenie jednej z firm, ale oni mają minimum zakupowe 40mp - trochę dla mnie za dużo.

Czy ktoś mógłby mi doradzić gdzie takie drewno kupić?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77494
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: drwalnik »

... wszędzie, być upartym trzeba
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5468
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Blues Brothers »

Na zachodzie bez zmian....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Capricorn »

U nas tylko sortymenty przewidziane na umowy są zablokowane dla klientów indywidualnych. Opały sprzedajemy na bieżąco. Tyle, że do mnie daleko.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5468
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Blues Brothers »

Na stronie n-ctwa Gdańsk, sprzedaż w leśniczówkach, "na cele nie związane z działalnością gospodarczą" czyli po staremu.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Piotrek »

Jest wiele nadleśnictw, które takiej informacji nie zamieszczają. Albo ja nie potrafię jej dostrzec...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Kuna lesna »

Ogólnie z opałem jest w tym okresie gorzej ale to nie znaczy że nie można gdzieś znaleźć.Jeżeli dysponujesz czasem to może sam wyrobisz sobie drewno poprzez usuwanie pozostałości pozrebowych , gdzie drewno tanie a i kontakt z naturą bezcenny.Mowisz że firma tylko 40 m3 kwestia dogadania się z sąsiadami i zamawiacie na kilka gospodarstw.
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: malkontent2 »

Temat jest "szerszy" :) Co do zasady, ilość drewna przewidziana do sprzedaży detalicznej zawsze będzie dostępna na rynku, czyli u właściwych terytorialnie leśniczych. Bywa, że można kupić u nich, bywa, że trzeba podjechać do nadleśnictwa lub elektronicznie sfinalizować zakup.
Jest jednak jedno "ale".... w naszym nadleśnictwie 8 -10 lat temu sprzedaż detaliczna osiągała 12-14 tys m3 grubizny i 6-7 tys m3 drobnicy PKN. potem nastąpiła era termomodernizacji, ekogroszku i pelletu, na "hura" wymieniano piece i poziom popytu spadł do 7-8 tys m3 grubizny i 3-4 tys m3 drobnicy. Reagując na to pracowaliśmy nad nowymi rynkami zbytu typu M2E czy lepsze zagospodarowanie S2ap itp. Po wzroście cen węgla i pozostałych nośników energii wiele osób przeprosiło sie do opalania drewnem a roczny etat i podpisane umowy z kontrahentami nie pozwalają na zwiększenie puli detalicznej. Ot i tyle :) Mając sprzedaną S2ap po 390 zł/m3 nie puszczę tego jako S4....
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Piotrek »

O ile pamiętam w skali całych LP drewno dla indywidualnych odbiorców stanowi ok. 15% drewna pozyskanego. Nie bardzo jest czym obdzielić wszystkich chętnych...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bury13
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sobota 03 sie 2013, 20:15
Lokalizacja: z kontowni

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: bury13 »

Panowie, bo tu chyba tylko Panowie odpowiadali.

Dzięki wielkie za wpisy i konstruktywne podpowiedzi. Sprawy mi się trochę dodatkowo wyklarowały po Waszych wpisach oraz rozmowach z leśniczym i gościem z nadleśnictwa. Miły pan leśniczy wpisał mnie na coś w rodzaju 'listy kolejkowej' i będzie dzwonił jak coś się pojawi. Podobno ma mega dużo telefonów od takich jak ja, chcących kupić drewno. Wytłumaczył mi również, że dodatkowy problem u nich akurat jest w braku ZULi do wycinki. Nie ma ZULi lub jest mało, u niego 2 sąsiednie leśnictwa obsługiwane są przez ten sam ZUL i powoli to idzie...

Pan (również bardzo miły) z nadleśnictwa wytłumaczył mi na czym polega cała sprawa z zakupem drewna w dużych wałkach, że to dla firm, że przetargi itd. Ogólnie w chwili obecnej jako odbiorca 'mały' jestem w czarnej dupie z zakupem z LP. Może jak poczekam do czerwca, lipca, może sytuacja się trochę unormuje, bo lato i gorąco to mniej ludzi myśli o opale na zimę... Albo jak napisał drwalnik, będę uparty i dzwonił do leśniczych jak firmy oferujące fotowoltaikę...

A tak przy okazji: czy jest tu na forum któryś jakiś leśniczy z szerokopojętych okolic Gdańska, który podpowie kiedy i do kogo dzwonić w tej sprawie?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Piotrek »

Sedno twego problemu leży w tym, co napisał malkontent2:
[...] Mając sprzedaną S2ap po 390 zł/m3 nie puszczę tego jako S4.... [...]
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bury13
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sobota 03 sie 2013, 20:15
Lokalizacja: z kontowni

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: bury13 »

Piotrek pisze: piątek 06 maja 2022, 12:10 Sedno twego problemu leży w tym, co napisał malkontent2:
[...] Mając sprzedaną S2ap po 390 zł/m3 nie puszczę tego jako S4.... [...]
Piotrze,
może nie zabłysnę tutaj bardzo, ale tego zdania nie rozumiem... Wiem, ze chodzi o klasę i rozmiar drewna, ale dalej nie kumam.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Piotrek »

W dużym uproszczeniu - S2AP to sortyment przeznaczony dla energetyki i sprzedawany na umowy. S4 to drewno opałowe. Leśniczy (tak jak całe PGL LP) musi dbać o to, aby zysk ze sprzedaży był jak największy. Jeśli więc ma sortyment, który mógłby odebrać jako opał albo tę "dziwną" papierówkę S2AP, to wybiera sortyment droższy.

PS. A niezrozumiałość wypowiedzi malkonent2-a wynika z błędu gramatycznego. Powinien napisać:
Mogąc sprzedać S2ap po 390 zł/m3 nie puszczę tego jako S4....
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bury13
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sobota 03 sie 2013, 20:15
Lokalizacja: z kontowni

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: bury13 »

Dzięki za wytłumaczenie.

Osobiście chętnie kupiłbym sortyment droższy, byle kupić.
Ktoś powie, że po co przepłacać, lepiej kupić w składzie opałowym pocięte i przesuszone... Ale tak jak napisałem u góry, handlarze drewnem kominkowym podobnie do handlarze używanymi samochodami działają na mnie alergicznie, więc unikam obu.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Piotrek »

bury13 pisze: piątek 06 maja 2022, 15:03Osobiście chętnie kupiłbym sortyment droższy, byle kupić.
Problem w tym, że ten droższy jest przeznaczony na wypełnienie umów i uszczknąć z puli coś dla indywidualnego nabywcy jest na ogół niemożliwe.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: malkontent2 »

Piotrek pisze: piątek 06 maja 2022, 17:23
bury13 pisze: piątek 06 maja 2022, 15:03Osobiście chętnie kupiłbym sortyment droższy, byle kupić.
Problem w tym, że ten droższy jest przeznaczony na wypełnienie umów i uszczknąć z puli coś dla indywidualnego nabywcy jest na ogół niemożliwe.
Nie do końca jest to prawdą..... W puli sprzedaży detalicznej jest wszystko, problem tkwi w ilości :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Capricorn »

bury13 pisze: piątek 06 maja 2022, 15:03 Osobiście chętnie kupiłbym sortyment droższy, byle kupić.
Tak więc musisz polować. Czasem zdarzają się po wywozie resztki stosów, po które nie opłaca się jechać dużym autem. Wówczas można kupić takie drewno na asygnatę. Myślę, że za miesiąc, dwa powinna się sytuacja nieco unormować. Ludkowie będą myśleli o wakacjach, a na nie potrzebne są pieniądze. Kolejny bum na drewno zacznie się jesienią.
malkontent2 pisze: piątek 06 maja 2022, 18:02 Nie do końca jest to prawdą..... W puli sprzedaży detalicznej jest wszystko, problem tkwi w ilości :)
Dokładnie tak. Sprzedawałem W0 dębowe na asygnaty :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Piotrek »

Oj, traktujecie odpowiedź moją zbyt dosłownie. Właśnie o to mi chodziło - nie starcza puli dla drobnych, a z umów nikt nie zdejmie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: Capricorn »

Nie Piotrze. Zwyczajnie dopełniamy informację, bo kolega nie siedzący w temacie może ją dosłownie zrozumieć :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Zakup drewna przez osobe prywatnę

Post autor: malkontent2 »

Piotrek pisze: piątek 06 maja 2022, 20:00 Oj, traktujecie odpowiedź moją zbyt dosłownie. Właśnie o to mi chodziło - nie starcza puli dla drobnych, a z umów nikt nie zdejmie.
Hmmm.... Wielu naszych kontrahentów "od umów" też twierdzi, że dla nich nie starcza.... ;)
ODPOWIEDZ