Odnowienie naturalne

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Pawelko4
początkujący
początkujący
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 10 lut 2008, 18:12

Odnowienie naturalne

Post autor: Pawelko4 »

Witam. Mam pytanie odnośnie odnowienia nat. Przejąłem w zastępstwie leśnictwo i były zaplanowane poprawki na odn. nat które nie były uznane. Poprawka So. Przyjechał inżynier i uznaliśmy na 3 ha, 2 ha odn nat so. 1 ha poprawka So gdyż tak było w planie. Pytanie czy jak się robi odn nat to nie trzeba patrzeć na skład Gat zgodny ze siedliskiem? I można 100 procent sosny? Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Odnowienie naturalne

Post autor: Capricorn »

Trochę to dla mnie niezrozumiałe. Jeśli powstało odnowienie naturalne na jakiejś powierzchni, to ono jest. Sprawdzone i uznane. Areał poza tą powierzchnią nie jest zaliczony do odnowienia, bo i jak? Więc skąd się wzięły poprawki? Jeśli np. w pierwszym roku pojawiły się odnowienia sosny, a po roku 30% zdechło, to coś się zadziało w międzyczasie. No i teraz trzeba się zastanowić dlaczego. Może to osutka, może to woda... Cokolwiek jest na rzeczy trzeba to rozpoznać, zerknąć do PUL i dopiero myśleć o poprawce. Może jestem zbyt niedoświadczony, ale nie panimaju, dlaczego poprawka na powierzchni hektara musi dotyczyć gatunku, który się obsiał. Ja bym zerknął na rodzaj siedliska i myślał o poprawce w odniesieniu do niego. Może się okazać, że będziesz się pchał na siłę w sosnę, a faktycznie 50% powinno byś w składzie liściaków. Poza tym warto pomyśleć, czy na pewno ostatni rok był rokiem nasiennym. Jeśli nie, to może warto poczekać z poprawkami jeszcze rok, a nawet dwa.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Odnowienie naturalne

Post autor: Kuna lesna »

Tak jak napisałeś chyba coś pokręciłeś . Po pierwsze jak się uznaje odn.nat. to się uznaje reszta to uzupełnienia a nie poprawki . Nigdy nie sadzi się 100 % jednego gatunku .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Odnowienie naturalne

Post autor: Capricorn »

Prawda. Kolega napisał nieco niezrozumiale, a ja jak te ciele za nim powtórzyłem.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Odnowienie naturalne

Post autor: Sylvan »

Różnie bywa. Jeśli jest odnowienie naturalne na ponad 50% powierzchni to uznaje się całą powierzchnię za odnowioną naturalnie nawet jeśli resztę się robi pod sznurek.
I może być jednigatunkowa.
Ale jeśli nie ma 100% pokrycia i trzeba uzupełnienia wprowadzać to tylko głupi nie wprowadzi innych gatunków niż to co się o stało. Poza tym, co jeden zaplanował,ktoś może zmienić. To,że poprzednik zaplanował to jeszcze święte nie jest. Z drugiej strony wydaje mi się, że przynajmniej ja najpierw gadłbym z IN i Zastępcą. Oni powinni wiedzieć co poprzednik miał na myśli i jakie zasady przyjęto w konkretnym Nadleśnictwie. ...........
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Odnowienie naturalne

Post autor: Fichtel »

Pawelko4 pisze: sobota 26 lut 2022, 23:19 Witam. Mam pytanie odnośnie odnowienia nat. Przejąłem w zastępstwie leśnictwo i były zaplanowane poprawki na odn. nat które nie były uznane. Poprawka So. Przyjechał inżynier i uznaliśmy na 3 ha, 2 ha odn nat so. 1 ha poprawka So gdyż tak było w planie. Pytanie czy jak się robi odn nat to nie trzeba patrzeć na skład Gat zgodny ze siedliskiem? I można 100 procent sosny? Bardzo proszę o pomoc.
Powyżej 50% powierzchni odnowionej naturalnie wystarczy a by uznać ją za "naturalną".
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
PAKITO
początkujący
początkujący
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 31 sty 2010, 18:40
Lokalizacja: z bydgoszczy

Re: Odnowienie naturalne

Post autor: PAKITO »

Inne gatunki odpowiednie dla stl powinno się dosadzić sztucznie, ale biorąc pod uwagę że zazwyczaj odn. naturalne robimy na ubogich siedliskach/ nie zarastających/ to np. brzozy wcale nie musimy dosadzać bo zwykle sama się pojawi i podczas pielęgnacji uprawy ją spokojnie wyprowadzimy w ilości właściwej dla stl. Warto wprowadzić głównie gat. biocenotyczne oraz na np. BMśw -db czy Md. Nie muszą być w takim udziale jak przy odnowieniu sztucznym.....ale być w uprawie powinny.
hej
PARANOJA
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Odnowienie naturalne

Post autor: Capricorn »

Wy na ubogich, ja na każdych się staram. 2020 to u mnie rok nasienny buka :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Odnowienie naturalne

Post autor: Sylvan »

Capricorn pisze: niedziela 27 lut 2022, 22:12 Wy na ubogich, ja na każdych się staram. 2020 to u mnie rok nasienny buka :)
Jak to leciało?
"Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma!"
A u mnie sosny to się poprzewracały nie od wiatru, a od ilości szyszek chyba.
Dawno nie widziałem więcej. Swoją drogą: czasem człowiek idzie na powierzchnię i dziwi się skąd niektóre gatunki się pojawiły.....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Odnowienie naturalne

Post autor: Capricorn »

To prawda. W ogóle ludzie bywają nad wyraz zdziwieni czasami. Pchają się w odnowienia, gonią z przygotowaniem gleby, orkami i inne takie, a po pięciu latach nagle dostrzegają, że tam, gdzie posadzili dęba w ogrodzeniach trzeba decydować co tak naprawdę pielęgnować, bo cały ogródek pełen sosny jest i dąb się z nią musi tłuc o pierwszeństwo. Gdy widzę takie zjawisko to się ciężko zastanawiam, po jakiego grzyba ktoś wydał ciężką kasę na sadzenie skoro ma las za darmo... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Odnowienie naturalne

Post autor: Kuna lesna »

Bo lasu uczyć się trzeba całe życie.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Odnowienie naturalne

Post autor: Capricorn »

...a na koniec przychodzi pańcia z pieskiem i mówi, że to skok na kasę, skandal i morderstwo na przyrodzie... :roll: :cwaniak:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ