Gps szukanie granic leśnych

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Marcin87
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 24 paź 2021, 09:44

Gps szukanie granic leśnych

Post autor: Marcin87 »

Witam. Mam problem nie znam się na działaniu GPS, który lepszy, który gorszy może ktoś pomoże, potrzebuje zlokalizować granice działek leśnych oczywiście tak mniej więcej (wiem od tego jest geodeta) mam telefon oppo a9 i do tego apki ze sklepu... I mam takie pytanie czy to wystarczy czy może inny telefon lub dokupienie zewnętrznego GPS aby wyniki były lepsze.
Może taki stary nadajnik jak nokia LD 3W będzie lepszy niż ten w telefon. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: Capricorn »

Wszystko zależy od tego jak bardzo "mniej więcej" dokładnych informacji potrzebujesz. Nawet dobry odbiornik ma pewne ograniczenia i trzeba dodatkowych poprawek, by odczyt był poprawny. Jeśli wystarczy dokładność kilku - kilkunastu metrów to każdy telefon będzie dobry. Oppo sczytuje informacje z GPS GLONASS Beidou i Galileo. Znaczy to, że do określenia danych w przybliżeniu w zupełności wystarczy.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Marcin87
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 24 paź 2021, 09:44

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: Marcin87 »

Jak najdokładniej się da ok 1 czy 2 metry. Chcę wiedzieć jak idą granice aby przy sprzedaży lub wycince nie było problemu.
Byłem ostatnio w lesie chciałem sprawdzić jak to działa z moim telefonem I było nawet ok tylko trochę się wieszało i pomyślałem że da się to jakoś usprawnić
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: Capricorn »

Cóż, metr to już dość duża dokładność jak na takie sprzęty. Pod okapem drzewostanu to kilka metrów jest niezłym osiągnięciem. Jeśli w grę wchodzi sprzedaż to lepiej wznowić granice... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Marcin87
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 24 paź 2021, 09:44

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: Marcin87 »

A w moim przypadku dokupienie zewnętrznego gps dało by coś np takiego jak pisałem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: Capricorn »

Nic nie da.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Marcin87
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 24 paź 2021, 09:44

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: Marcin87 »

Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: j24 »

Temat przeniosłem do działu merytorycznego.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: malkontent2 »

Pytanie dotyczy, jakich granic szukamy. Jeśli mowa o granicach zewnętrznych nadleśnictwa, to 1-2 m jest za mało. Mieliśmy wiele naruszeń typu woranie się na granicy drzewostanu na długości np 200 mb. W tym wypadku 1-2 m czyni istotną różnicę. W tym wypadku potrzebny jest przynajmniej Mobile Mapper 120-GPS z stosowna nakładką i anteną zewnętrzną. Granice wewnątrz drzewostanów z grubsza opanuje rejestrator, choć obecne ZEBRA TC57 maja nieco gorszą dokładność od "klasyków"... Wkrótce będę testować antenę zewnętrzną do w/w modelu.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: Capricorn »

Chodzi najpewniej o prywatny las, bo mowa jest zarówno o wycince, jak i potencjalnej sprzedaży :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Teo.
początkujący
początkujący
Posty: 136
Rejestracja: niedziela 13 cze 2021, 21:40

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: Teo. »

niby dobrze a potem odnajduje się drugi głębszy słupek za rzekomo dobrą linią GPS ;)
Zbyh12
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 30 gru 2021, 14:57

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: Zbyh12 »

Podstawowe pytanie przy szukaniu granic to jak dokładnie "siedzi" mapa. Czy obrazek na mapie przy dokładnym pomiarze faktycznie pokazuje granicę. Co do dokładnego pomiaru ok. 1m to bez anteny zewnętrznej zapomnij. Ostatnio sprawdzałem mLas inżyniera na telefonie z odbiornikiem GNSS Taxus TX1 - obecnie koszt jedynie 10 tyś netto :)
Przy pomiarze gniazd czyli w miarę otwarta przestrzeń bez poprawek RTK dokładność ok 0,6-1,0 m. Pod okapem - ale "złapał" dobry zasięg i pobierał poprawki RTK (obecnie bezpłatne) - dokładność była poniżej 0,1m. Polecam namówić do zakupu firmę bo prywatnie raczej nie realne.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Gps szukanie granic leśnych

Post autor: Kuna lesna »

Tak jak piszesz z tyczką to do 0,5 m ale na samym telefonie 2-5 m kiedyś 8 m .U mnie mapy trzymają się granic.
ODPOWIEDZ