Wysokość stosu

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Wysokość stosu

Post autor: goralniskopienny »

Witam,
Czy poza instrukcją bhp (zielona książeczka z 2012r) jest sprecyzowane jaka powinna być maksymalna wysokość stosu nieregularnego dla sortymentu np. S2B 1.20m?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

A po co dublować przepisy? :roll:
Z drugiej strony, jeśli istnieją indywidualne przyczyny (np. góry, niestabilny grunt itp.), to zawsze zamawiający ma prawo ze względów bezpieczeństwa zmienić te wielkości.
Ok. 20 lat temu pracowałem na pozycji klęskowej. Ponieważ forwardery były wówczas czymś u nas niespotykanym, codziennie oglądałem jak wygląda praca tego ustrojstwa i jego efekty. Wracając z pracy, w pewnym momencie na ok. trzymetrowym stosie zobaczyłem kilkoro nastoletnich dzieciaków, które biegały sobie po stosach drewna. Przegnałem towarzystwo, a następnego dnia rano ujrzałem ten sam stos leżący przez całą szerokość drogi i parę metrów po jej drugiej stronie. Niemal do ostatniego wałka z drżeniem nóg i serca obserwowałem operatora i ów leżący stos, licząc, że nie znajdę pod nim żadnego nieszczęsnego dzieciaka. Obyło się bez nieszczęścia, ale od tego czasu ograniczamy wysokość stosów do dwóch metrów. Żaden z ZULów nie zaprotestował. Każdy ma dzieci i wyobraźnię. Poza tym, zabezpieczenie stosu wykonujemy zazwyczaj z S2a 250cm. Dla celów zabezpieczenia, wiertnicą mocuje się wałki w gruncie na głębokość ok. 50-70cm i stabilizuje. Daje to ok. 1,8-200cm zabezpieczenia ponad gruntem i jest to zabezpieczenie stabilne. Gdyby chcieć zabezpieczyć trzymetrowy stos, trzeba by pewnie użyć kłody W0 o długości co najmniej 4 metry, bo przecież siła nacisku stosu z boku nie jest mała, więc i w gruncie trzeba ją umocować, i zabezpieczyć przed rozsunięciem. Reasumując nie ma sensu stosować wyższych stosów, bo to strata czasu dla ZULa i drewna na zabezpieczenie też szkoda.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Wysokość stosu

Post autor: goralniskopienny »

A jak się odnieść do tego, gdy zrywkarze stają okoniem i na siłę układają stosy wyższe niż 2m dla w/w sortymentu? Odwołując się do instrukcji bhp która mówi o 3m? Pomimo tego że była prośba słowna o to, żeby robili stosy na max 2m
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Wysokość stosu

Post autor: Piotrek »

przemoo pisze: piątek 08 paź 2021, 18:14A jak się odnieść do tego, gdy zrywkarze stają okoniem i na siłę układają stosy wyższe niż 2m dla w/w sortymentu? Odwołując się do instrukcji bhp która mówi o 3m? Pomimo tego że była prośba słowna o to, żeby robili stosy na max 2m
Obawiam się, że u was ogon kręci psem... Ja miałem prostą metodę "szkolenia" - gdy stos był ułożony nie tak, jak określiłem, to go nie odbierałem.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

Dokładnie tak. Zawsze na zleceniu można napisać takie wymaganie. Szef ZUL podpisuje i już nie masz "prośby" tylko "polecenie".
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Wysokość stosu

Post autor: goralniskopienny »

A co w momencie kiedy szef zula również stanie okoniem i zlecenia nie podpisze?
Jaka jest droga?
Notatka służbowa?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

Po pierwsze i najważniejsze rozmowa z BP.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Wysokość stosu

Post autor: Sylvan »

U mnie stosuję dla długiego 2m wys, 1,2 - do 1,5. Ze względów bezpieczeństwa jak również dla normalnego wykonywania pomiarów. Nie wiedzieć czemu zrywkarze próbują kłaść wyżej, jednakże mają stosować się do ustalonych warunków. Instrukcja dopuszcza, ale liczy się też co ustalimy. Naprawdę dziwię się gdy widzę stosy kłody pod niebo. Ja sięgam do 2m, mój podleśniczy może 10cm wyżej. I Moje bezpieczeństwo /BHP/ wymaga bym wyżej nie próbował.I tyle.
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Wysokość stosu

Post autor: goralniskopienny »

No i tyle w temacie.
Bhp najważniejsze a ich wymyślanie(bo gdzie indziej składają wyższe) na samym końcu.
Mają realizować to na co zul podpisał umowę,a w umowie znajduje się przestrzeganie bhp swojego, naszego i osób postronnych.
Stosy mają być złożone tak, aby dało się je normalnie odebrać bez skakania po wałkach, a że instrukcja bhp dopuszcza do 3m wysokości, nie oznacza ze stos ma mieć te 3 metry.
Dobra, dzięki za nakreślenie tematu-podejmę z tym walkę.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

To nie tak. Najważniejsze są przepisy BHP. WT określają sposób ułożenia stosów i ich zabezpieczenia. Jeśli istnieją obiektywne przyczyny konieczności układania niższych stosów to należy je przedstawić swojemu przełożonemu i wspólnie wypracować sposób postępowania. Albo przełożony zapewni narzędzia pozwalające bezpiecznie i skutecznie zabezpieczyć oraz pomierzyć surowiec, albo pomoże skłonić ZUL do przychylenia się wnioskowi. Tu godna polecenia jest również instytucja IN, który sprawdza zasadność uwagi w zleceniu.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
rusek77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 352
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:02
Lokalizacja: Russia

Re: Wysokość stosu

Post autor: rusek77 »

przemoo pisze: sobota 09 paź 2021, 16:01 No i tyle w temacie.
Bhp najważniejsze a ich wymyślanie(bo gdzie indziej składają wyższe) na samym końcu.
Mają realizować to na co zul podpisał umowę,a w umowie znajduje się przestrzeganie bhp swojego, naszego i osób postronnych.
Stosy mają być złożone tak, aby dało się je normalnie odebrać bez skakania po wałkach, a że instrukcja bhp dopuszcza do 3m wysokości, nie oznacza ze stos ma mieć te 3 metry.
Dobra, dzięki za nakreślenie tematu-podejmę z tym walkę.
W przypadku wysokich stosów, oczywiście wysokich w moim mniemaniu, tj. powyżej 220cm, bo tyle sięgnę, podczas odbiórek pomagamy sobie listwą 4 metrową :) I nie ma problemu! :)
"...to tylko dwa piwa, to żaden grzech..."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Wysokość stosu

Post autor: Piotrek »

rusek77 pisze: sobota 09 paź 2021, 16:52podczas odbiórek pomagamy sobie listwą 4 metrową
I co, stawiasz ją na ziemi i na oko oceniasz jak daleko od końca sięga stos?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
rusek77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 352
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:02
Lokalizacja: Russia

Re: Wysokość stosu

Post autor: rusek77 »

Nie stawiam na ziemi, przykładam od najniższego wałka w danym miejscu. Wysuwam tak długo aż złapię najwyższy wałek w tym miejscu - zazwyczaj to obserwuje leśniczy, podaję mu odczyt z listwy i tyle :)
"...to tylko dwa piwa, to żaden grzech..."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Wysokość stosu

Post autor: Piotrek »

Nadal mi to pachnie metodą "na oko" a nie pomiarem.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

No i masz rację. WT nie mówią o najniższym wałku tylko o górnej granicy legara. Wystarczy, że wałek jest nieco zbierzysty lub krzywy i wysokosć nie zabangla... Wiem, czepiam się, ale służby bramkarskie u nas też się czepiają... ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5468
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Wysokość stosu

Post autor: Blues Brothers »

Ej niedowiarki, wrzućcie w google - łata niwelacyjna teleskopowa, pomiar do centymetra. U nas to norma, szczególnie przy stosach na PP
Sylvan

Re: Wysokość stosu

Post autor: Sylvan »

Ja niedowiarek pytam jak pomierzyć w ten sposób kłodę????
Że nie spytam już ile rąk ma leśniczy i czy przyczepkę musi targać ze sobą na sprzęt?
A gdzie pomiary fotooptyczne umknęły?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5468
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Wysokość stosu

Post autor: Blues Brothers »

Kłodę też możesz odbierać w stosach.
Sylvan

Re: Wysokość stosu

Post autor: Sylvan »

Gdybym mógł to bym głupich pytań nie zadawał....
Wiem, że WT to dopuszcza.
Ale jak na razie udało się tylko z krótką i cienką.
A reszta po staremu.
Bo i odbiorcy po staremu.....
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5468
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Wysokość stosu

Post autor: Blues Brothers »

Tia, tylko u nich pomiar laserem w ułamek sekundy :lol: a Ty oklejony żywicą, robisz robotę głupiego wiele godzin
ODPOWIEDZ