Jak to niegdyś bywało...

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Jak to niegdyś bywało...

Post autor: Naj »

W Prusach Wschodnich niższe stanowiska leśników przewidziane były także dla władających polskim językiem. Poniżej przysięga w oryginale z 1738 roku po polsku pisana gotykiem.
Rota. Prusy
Ja N.N przysięgam Panu Bogu wszechmogącemu i wszystko wiedzącemu. Gdyż od Najjaśniejszego Króla Jegomości Pruskiego mego Najłaskawszego Króla i Pana, Ja za wartownika w powiecie N postanowiony i przyjęty jestem, że jemu samemu i całemu Królewskiemu Domowi ja szczery, posłuszny i przytomny być, na Jego poczet i dobro we wszystkiem patrzyć i się starać, sprzeciwka wszelkie wejście, szkodę i utratę według możności mojej zabraniać i odpędzać, i sam się od tego wstrzymywać, na te mnie powierzone puszcze i lasy, granice i zwierzyńce pilne baczenie dać, żeby ani według drzewa albo innej rzeczy jakowa szkoda i wpadnienie z łowieniem, strzelaniem, lub też z szczwaniem się nie stała, ale przestępców, gdy bym o niektórych się dowiedzieć mógł, zaraz imieniem oznajmić, i na należącym miejscu odpowiedzę, to też według przyjacielstwa, własnego pożytku, fortelu, podarunku, albo innych takowych przyczyn nie zamilczeć, po puszczach pilno jeździć i opatrywać, i tym którzy nade mną są postanowienie, wszelkie należyte posłuszeństwo w sprawach Najjaśniejszego Króla Jegomości czynić, według postanowienia strony drzewa od roku 1738 we wszystkim posłusznym być, i na ostatek tak jako wiernemu słudze przynależy każdego czasu sprawować się chcę. Tak mi Boże dopomóż przez Pana swego Jezusa Chrystusa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Jak to niegdyś bywało...

Post autor: Piotrek »

Naj pisze: wtorek 15 cze 2021, 20:58pisana gotykiem
A dokładniej - tzw. "szwabachą polską". :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ