Tabelka do szacunków

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Tabelka do szacunków

Post autor: Kuna Tumak »

Witam, jak wypełniliście tabelki do szacunków, jeśli z danej pozycji zrywane jest drewno z dwóch tras, przykład W zrywka 800 mb, s2a 1100 bo tam jest plac gdzie można poddz.wydz 2m S2a, rozpisaliście na dwie pozycje czy średnie, a jak mam rozumieć.
to ja jestem
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

dajesz średnie najlepiej średnio-ważoną . Zakładając że średnia to 800+1100= 1900/2 = 950 = po zaokrągleniu 1000 a tak naprawdę 1.0
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Mam wrażenie, że się narobiliśmy (albo narobimy) a z tej "tabelki" to pożytku będzie tyle, że ktoś najwyżej doktorat zrobi. ;/
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
rusek77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 352
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:02
Lokalizacja: Russia

Post autor: rusek77 »

Fichtel pisze:Mam wrażenie, że się narobiliśmy (albo narobimy) a z tej "tabelki" to pożytku będzie tyle, że ktoś najwyżej doktorat zrobi. ;/
Podoba mi się ten tok myślenia! :)
"...to tylko dwa piwa, to żaden grzech..."
Awatar użytkownika
falszywyfaraon
początkujący
początkujący
Posty: 91
Rejestracja: piątek 16 lis 2018, 11:47

Post autor: falszywyfaraon »

rusek77 pisze:Podoba mi się ten tok myślenia!
szczególnie z tego względu, że przy tworzeniu tabelki raczej żadnego toku myślenia nie było. :lol: :lol: :lol:
większość rzadko miewa rację
Awatar użytkownika
rusek77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 352
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:02
Lokalizacja: Russia

Post autor: rusek77 »

falszywyfaraon pisze:
rusek77 pisze:Podoba mi się ten tok myślenia!
szczególnie z tego względu, że przy tworzeniu tabelki raczej żadnego toku myślenia nie było. :lol: :lol: :lol:
Po prostu spełniamy fantazje jakiegoś maniaka tabelek i excelów tudziez exceli ! :lol:
"...to tylko dwa piwa, to żaden grzech..."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

:spoko:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Nie rozumiem należy ją dokładnie wypełnić bo od tego będzie zależec stawka za wykonanie usług leśnych zatem to trzeba zrobić bardzo dokładnie, niektórzy w lesie muszą spendzić wszystkie soboty i niedziele.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna Tumak pisze:od tego będzie zależec stawka za wykonanie usług leśnych
Zatem należy podejść od drugiej strony. Wyjść od oczekiwanej stawki i tak dopasować tabelkę, aby dała żądany wynik. :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Tylko w terenie musi to idealnie się zgadzać ile mb po szlaku czasowym, ile po stałym, musi się zgadzać bo to będzie podlegać kontroli, dlatego należy to zrobić dokładnie.
to ja jestem
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

powodzenia...` ;/
My to mieliśmy zrobić do końca marca. :P
P.S. Ileż to już było takich "tabelek" :roll:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5473
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Kontrola- najwyższą formą zaufania.
Aby kontroler mógł się wykazać , należy zlecić zadanie niewykonalne :lol:
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

:spoko:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

trzeba zrobić bardzo dokładnie
Dokładność przy uśrednionych kryteriach jest taka jak wspólne picie jednej flaszki z gwinta. Zależy od wielkości miarki... :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

:jupi: :drunk: :beer:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna Tumak pisze:ile mb po szlaku czasowym, ile po stałym, musi się zgadzać bo to będzie podlegać kontroli
Jeżeli ktoś sprawdza jakikolwiek pomiar w terenie to nie ma szans na taki sam wynik, jaki 10x wcześniej zrobiła inna osoba. Nie ma bowiem fizycznej możliwości, aby w terenie dokonać dwóch dokładnie takich samych pomiarów. Zwłaszcza na dużych odległościach.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5473
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

...przy zaokrągleniu do 100mb :lol:
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

Kuna Tumak pisze:Nie rozumiem należy ją dokładnie wypełnić bo od tego będzie zależec stawka za wykonanie usług leśnych zatem to trzeba zrobić bardzo dokładnie, niektórzy w lesie muszą spendzić wszystkie soboty i niedziele.
poważnie? lubisz sobie życie utrudniać.
Dam przykład - kolega leśniczy zadzwonił i mówi "weź no mi wytłumacz jak to policzyć". Ok - podjadę - pokażę. Włączył KNXU - otwórz szkicownik leśniczego. Narysuj mi jak będzie szłą zrywka - dokąd zrywasz "czasowym" a dokąd od czasowego stałym do składnicy. Narysował - ok. czyli szkice robić umiesz. Wejdź na https://mapy.geoportal.gov.pl, włącz Warstwę - dane instytucji - Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, znajdź to swoje leśnictwo i oddział. No to teraz Numeryczny model terenu - Profil terenu, no to teraz rysuj i narysuj mi tak samo zrywkę po szlaku stałym. No narysowałeś to teraz weź sobie przepisz dane do tabelki przy zmianach wysokości, miałeś więcej zmian, ok - dołożę ci kolumn - chcesz 8 - OK. Przepisuj odczyty z tych zmian wysokości. Jaka wyszła średnia? A 4% a odległość 840 metrów. No to wpisuj do tabelki co dostałeś z nadleśnictwa. Jaka jakość tej drogi a zła no to zaznacz, gruntowa, to zaznacz. OK. czyli za biurkiem po wyznaczeniu szacunku w terenie zrobiłeś 2 szkice przy mnie, chociaż w szkicowniku przy TPP nie musisz, no ale to dla nauki żebyś wiedział jak tak samo narysować w geoportalu - ile ci zajęło? 5 minut? OK - to jeszcze 40 szacunków i masz z głowy. 5 x 40 = 200 minut czyli 3,5 godziny.

Nie utrudniajcie sobie życia bo szkoda czasu na soboty i niedziele żeby te % liczyć, lepiej już te % wypić
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

:spoko:
I tak za dużo czasu to zajęło. :wink:
P.S. W opisie taksacyjnym jest "nachylenie terenu" :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
sylvan2
początkujący
początkujący
Posty: 170
Rejestracja: piątek 12 gru 2008, 21:44

Post autor: sylvan2 »

Capricorn pisze:
trzeba zrobić bardzo dokładnie
Dokładność przy uśrednionych kryteriach jest taka jak wspólne picie jednej flaszki z gwinta. Zależy od wielkości miarki... :lol:
Gdzieś kiedyś pisali, że jak siadali na dalekim wschodzie do picia z gwinta, to zawsze szukali do spółki 3 ludzi.. Bo butelka 0,5l ponoć rozlewa się na 21 guli :)
ODPOWIEDZ