Trzebież późna - jak się zmieścić w limicie ?

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Trzebież późna - jak się zmieścić w limicie ?

Post autor: haru112 »

Dzień dobry, zgodnie z decyzją wydaną przez Nadleśniczego jako pełnomocnika Starostwa w sprawach lasów niepaństwowych zostałem zobligowany do przeprowadzenia w lesie trzebieży później i cięć sanitarnych. Wszystko jest ogólnie w porządku, lecz mam jeden problem, a mianowicie w dokumencie widnieje zapis: "ilość drewna do pozyskania do 15 m3". Proszę pomoc w jaki sposób mogę podejść do sprawy i wyliczyć sobie miąższość drzew, tak żeby nie przekroczyć wskazanego limitu, a jednocześnie przeprowadzić zabieg pielęgnacyjny w sposób wystarczający (w d-stanie głównym i podrzędnym).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

W trzebieżach istotniejsze są potrzeby lasu niż wyliczenia miąższości...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Piotrek pisze:W trzebieżach istotniejsze są potrzeby lasu niż wyliczenia miąższości...
W ln jedno i drugie jest tak samo ważne. A nawet kwestie formalne ważniejsze.

Odpowiadając autorowi wątku: na jakiej podstawie ustalono owe 15 m3? Ktoś nadzorujący lasy niepaństwowe był i drzewostan oglądał? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

j24 pisze:
Piotrek pisze:W trzebieżach istotniejsze są potrzeby lasu niż wyliczenia miąższości...
W ln jedno i drugie jest tak samo ważne. A nawet kwestie formalne ważniejsze.

Odpowiadając autorowi wątku: na jakiej podstawie ustalono owe 15 m3? Ktoś nadzorujący lasy niepaństwowe był i drzewostan oglądał? :?:
Była przeprowadzona inwentaryzacja stanu lasu i wydana decyzja, nie mam UPUL. Mam tylko decyzje z bardzo małą ilością informacji. Nie mam pojęcia na jakiej podstawie ustalono, że ma być to akurat do 15 m3. Oględziny przeprowadzał podleśniczy. Chciałbym jeszcze wspomnieć, że jest to las ochronny jako, że znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Rośnie praktycznie sama sosna w podszycie jałowiec i leszczyna, dereń, trzmielina. A także miejscowo dąb szypułkowy tak jakby drugie piętro, ale występuje sporadycznie. Nie ukrywam, że zależy mi na tym, żeby formalnie było wszystko w porządku, bo jeżeli lesniczy podczas odbiórki drewna i cechowania stwierdzi, że za dużo wyciąłem to narażam się na karę finansową. Z drugiej strony chciałbym przeprowadzić nie tylko trzebież dolną i wyciąć wyłącznie "zgniłki" z d-stanu podrzędnego, ale także przejśc do d-stanu głównego i tam trochę "podziałać", dać miejsce na przyrost drzewom uznanym za dorodne.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Jaka jest powierzchnia tego drzewostanu? Jaki wiek? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

wiek 60 lat, powierzchnia ok. 0,2 ha
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

to wypada 60m3/ha...
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Fichtel pisze:to wypada 60m3/ha...
Możesz mi powiedzieć, w jaki sposób to obliczyłeś ?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Podaj średnią pierśnice ( grubośc na wysokości 1,3 m od ziemi ) i wysokość ( tak mniej więcej lub jak leży jakaś sztuka to ją zmierz) oraz jaki gatunek przeważa to można trochę policzyć , oczywiście będzie to wartość przybliżoną ale to już coś .
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Kuna lesna pisze:Podaj średnią pierśnice ( grubośc na wysokości 1,3 m od ziemi ) i wysokość ( tak mniej więcej lub jak leży jakaś sztuka to ją zmierz) oraz jaki gatunek przeważa to można trochę policzyć , oczywiście będzie to wartość przybliżoną ale to już coś .
W drzewostanie przeważa sosna pospolita, średnia wysokość ok 13 m, średnia pierśnica załóżmy ok 25 cm
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Mam w tym d-stanie także tzw. dwójki, jak należy postępować w przypadku takich drzew ? Lepiej je zostawić żeby zbytnio nie rozluźniać drzewostanu lub nie narazić drugiej części drzewa (tej która pozostaje) na zakażenie grzybem ?
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

haru112 pisze:W drzewostanie przeważa sosna pospolita, średnia wysokość ok 13 m, średnia pierśnica załóżmy ok 25 cm
W wieku 60 lat?
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

haru112 pisze:
Fichtel pisze:to wypada 60m3/ha...
Możesz mi powiedzieć, w jaki sposób to obliczyłeś ?
Więcej.

15 m3 na 0,2 ha daje 75 m3/ha.
Bardzo mocna trzebież.

Nie wiem jak jest w Twoich stronach, ale ja w takiej sytuacji jako nadzorujący ln wyznaczam drzewa do wycięcia. Nie mam takiego obowiązku, ale - powierzchnia nieduża, to zrobię to szybciej, niż wytłumaczę zasady trzebieży właścicielowi. Nie mówiąc już o tym, by on załapał, jak taki zabiego prawidłowo wykonać.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

j24 pisze:Bardzo mocna trzebież.
Przy wysokości 13m ta masa to przecież rębnia :shock:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

j24 pisze:
haru112 pisze:
Fichtel pisze:to wypada 60m3/ha...
Możesz mi powiedzieć, w jaki sposób to obliczyłeś ?
Więcej.

15 m3 na 0,2 ha daje 75 m3/ha.
Bardzo mocna trzebież.

Nie wiem jak jest w Twoich stronach, ale ja w takiej sytuacji jako nadzorujący ln wyznaczam drzewa do wycięcia. Nie mam takiego obowiązku, ale - powierzchnia nieduża, to zrobię to szybciej, niż wytłumaczę zasady trzebieży właścicielowi. Nie mówiąc już o tym, by on załapał, jak taki zabiego prawidłowo wykonać.
Obawiam się, że mi nikt z tym nie pomoże więc muszę to jakoś sam ogarnąć. Możesz mi powiedzieć, w jaki sposób Ty przeprowadzasz trzebieże ? Jaka jest Twoja metodyka tak w skrócie (jeżeli się tak da) np. czy zaczynasz od zaznaczenia tych drzew najcenniejszych ? Może masz jakiś wzór tabelki która pomaga w ogarnięciu tego w terenie ? Zaznaczasz tylko drzewa do wycinki czy oznaczasz także te które mają pozostać ?
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Capricorn pisze:
j24 pisze:Bardzo mocna trzebież.
Przy wysokości 13m ta masa to przecież rębnia :shock:
Ta wysokość to taka przykładowa, zupełnie przykładowa :)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

haru112 pisze:
j24 pisze:
haru112 pisze:
Możesz mi powiedzieć, w jaki sposób to obliczyłeś ?
Więcej.

15 m3 na 0,2 ha daje 75 m3/ha.
Bardzo mocna trzebież.

Nie wiem jak jest w Twoich stronach, ale ja w takiej sytuacji jako nadzorujący ln wyznaczam drzewa do wycięcia. Nie mam takiego obowiązku, ale - powierzchnia nieduża, to zrobię to szybciej, niż wytłumaczę zasady trzebieży właścicielowi. Nie mówiąc już o tym, by on załapał, jak taki zabiego prawidłowo wykonać.
Obawiam się, że mi nikt z tym nie pomoże więc muszę to jakoś sam ogarnąć. Możesz mi powiedzieć, w jaki sposób Ty przeprowadzasz trzebieże ? Jaka jest Twoja metodyka tak w skrócie (jeżeli się tak da) np. czy zaczynasz od zaznaczenia tych drzew najcenniejszych ? Może masz jakiś wzór tabelki która pomaga w ogarnięciu tego w terenie ? Zaznaczasz tylko drzewa do wycinki czy oznaczasz także te które mają pozostać ?
Wyznaczam (zacios siekierką) drzewa do wycięcia. Posusz, złomy, drzew zamierające, zagłuszone (sosna - np. 12 m wysokości rosnąca pod sosnami o wysokości 18 m), silnie pochylone np. nad drogę czy ogrodzenie działki, a także najgorsze jakościowo i pod względem żywotności rosnące w górnej warstwie drzewostanu, by przerzedzić zbyt przegęszczony drzewostan.
Tyle teorii. W praktyce wyznaczanie trzebieży to część leśnego fachu i na ogół łatwiej mi wyznaczyć niż wytłumaczyć właścicielowi, jak to zrobić.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

haru112 pisze:Obawiam się, że mi nikt z tym nie pomoże więc muszę to jakoś sam ogarnąć(...)
Intuicja Ci dobrze podpowiada - internet jest dobry na każdy problem ale nauka wyznaczania trzebieży on line to nie jest dobry pomysł.
Ps. Z tą pierśnicą 25 to coś namieszałeś...
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

haru112 pisze:"ilość drewna do pozyskania do 15 m3"
Zwróć uwagę na słówko "do"... To oznacza, że jak pozyskasz 5 m3, to zmieściłeś się w limicie do 15 m3...
haru112 pisze:chciałbym przeprowadzić nie tylko trzebież dolną i wyciąć wyłącznie "zgniłki" z d-stanu podrzędnego, ale także przejśc do d-stanu głównego i tam trochę "podziałać"
Wyznacz sobie najpierw drzewa dorodne (najlepsze w tym lesie), rozłożone równomiernie co około 5 mb jedno od drugiego. Następnie z bezpośredniego sąsiedztwa dorodnych zaznacz do usunięcia drzewa z d-stanu głównego, przyjmując zasadę że usuwasz tylko jedno - najbardziej przeszkadzające dorodnemu ("dwójki", drzewa których korony najbardziej ograniczają przestrzeń drzewu dorodnemu, itp).
W wyjątkowych wypadkach tylko usuwa się dwa drzewa z d-stanu głównego, sąsiadujące z dorodnym...
Do tego wyznacz do usunięcia wszystkie chore, zamierające i nie rokujące na przeżycie drzewa z drzewostanu dolnego.
Na pewno w ten sposób nie przekroczysz limitu i nie zrobisz krzywdy w drzewostanie.
Oczywiście dobrze by było, żeby na Twoje wyznaczania rzucił okiem jakiś praktyk... (0,2 ha to dla praktyka z pół godzinki pracy)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wiesław pisze:Zwróć uwagę na słówko "do"... To oznacza, że jak pozyskasz 5 m3, to zmieściłeś się w limicie do 15 m3...
On się obawia, że wytnie ponad limit...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ