M2 zasady odbioru i ewidencji

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Glaca pisze:Każde odstępstwo jest traktowane przez nadzór jako strasznie podejrzane.
Każdy mierzy swoją miarą...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Tak ale problem powstał w RDLP skoro przychodzą wytyczne do sprzedaży i zasad wyrabiania M2 mające na celu zniechęcenie miejscowej ludności do wyrobu M2, to niech ktoś z kierownictwa LP powie to ludziom że nie wolno, bo trzeba składać każdą konar osobno, każdy stosik osobno. Kiedyś podczas konferencji klimatyczne, można było ten problem poruszyć, że lepiej było by dla środowiska czy kraju, co tam Europy i świata żeby ludzi zachęcać do wyrabiania tego m2 niż maja palić w piecach plastikami czy odpadami z tworzyw, a gdzieś kiedyś też widziałem, taki napis lasy dla ludzi, no ciekawe to jak ktoś chciałby sobie pojechać wzdłuż drogi i na przyczepkę porzucać chrust i sęki z modrzewia czy sosny nie może bo musi być stos na lesie, nie jeden bo w jednym to już transport i przemieszczanie drewna, tyczki do groszku czy fasoli tez trudno pomierzyć na stosy jak ktoś potrzebuje 20 szt. od cała problematyka dla brakarzy. Najważniejsze to przedstawić problem bo co innego WT, co innego interpretacje brakarzy czy kontrolujących, może warto napisać nowe WT na m2 z interpretacjami.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Kuna Tumak pisze:może warto napisać nowe WT na m2 z interpretacjami.
W szczególności dla Twojej dyrekcji ... :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Nie tylko wiem że w kilku już te zasady są lub zostają wprowadzane i wnikliwie kontrolowane.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak pisze:może warto napisać nowe WT na m2 z interpretacjami.
A po co? Może wystarczy poczytać i stosować ten zapis WT:
Drewno z grupy S4 i M2 oraz drewno w balotach
Stosy układa się na legarach oddzielnie dla każdej grupy (sortymentu) i rodzaju drewna. W przypadku S4 stos powinien zawierać drewno o jednej długości nominalnej, dla drewna S4 pozyskiwanego na zasadach samowyrobu dopuszcza się układanie stosów składanych z drewna o długości od 0,5 m tak, aby długość stosu osiągnęła wymaganą długość nominalną.- wówczas dokonujący pomiaru stosu określa w sposób szacunkowy udziały poszczególnych sortymentów w stosie. Dopuszcza się zabezpieczanie stosów pionowymi kołkami, w szczególności podczas układania stosu w terenie pochyłym. Objętość stosu powinna wynosić minimum 1 m3p.
Dla drewna pozyskiwanego na zasadach samowyrobu dopuszcza się odstępstwo od stosowania legarów oraz wymagań minimalnej objętości stosu.

Dodać należy, że odstępstwo od stosowania wymagań to nie to samo, co nakaz stosowania innych objętości. To SAMOwyrób, więc kupujący SAM zbiera i układa stos.
Niechby mi kontrolujący przyjechał na powierzchnię i spróbował powiedzieć jako ewentualnemu klientowi, że mam mu stos rozłożyć na kilka, bo tak sobie życzy... :lol:

Załącznik nr 2. do Zarządzenia nr 51 DGLP z dnia 30.09.2019 r. i rysunek 17. pokazuje w jaki sposób ma wyglądać stos drewna z grupy "M". Czyżby któryś z regionalnych, a może któryś lokalny brakarz wpadł na pomysł podważania zarządzeń Generała?

Może odważy się napisać :| 8)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

W tej całej dyskusji jest wiele rad, rozwiązań, ale nikt nie napisał mi że w związku z wytycznymi z RDLP drewno m2 należy odbierać i numerować każdy stos osobno, zatem mamy trzebież w drzewostanie 5 so 3 db 2 gb, sosny nikt m2 nie wyrabia natomiast chętny na dęba podrzucił sobie takie suche konary z posuszu bez kory, w związku z tym że te dęby były co 200-300m w pasie powstały stosy 2-3 konary w stosie zatem odbieramy wszystko osobno 2 konary o średnicy 5 cm to szerokość 10 cm wysokość 12 cm długość 3,89 m należy na to nabić numer i wprowadzić na ROD, nie wspomnę o tyczkach do groszku czy fasolki, to dopiero są pomiary.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak pisze:nikt nie napisał mi że w związku z wytycznymi z RDLP drewno m2 należy odbierać i numerować każdy stos osobno,
A po co? Przecież to też wynika z WT. Każdy stos należy osobno odbierać i numerować. Nie wynika to z żadnego zarządzenia regionalnej tylko wprost z Zarządzenia nr 51 DGLP.
Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ten, kto zbiera drewno nie przeniósł go do stosu zgonie z tym samym zarządzeniem.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Drewno ma być przygotowane do pomiaru - wyrabiający powinien drewno poskładać w odpowiedniej wielkości stosy.
Więc z tymi "stosami" o wymiarach 10 cm na 12 cm to akademickie podejście, w praktyce nie ma takiej opcji.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ten, kto zbiera drewno nie przeniósł go do stosu zgonie z tym samym zarządzeniem.
Glaca pisze:wyrabiający powinien drewno poskładać w odpowiedniej wielkości stosy
Ależ w tym problem, że zasady obowiązujące u Kuna Tumak uniemożliwiają (wręcz zabraniają!) wyrabiającemu znoszenie na jeden stos. Czemu tego nie zauważacie?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Piotrek pisze:
Glaca pisze:wyrabiający powinien drewno poskładać w odpowiedniej wielkości stosy
Ależ w tym problem, że zasady obowiązujące u Kuna Tumak uniemożliwiają (wręcz zabraniają!) wyrabiającemu znoszenie na jeden stos. Czemu tego nie zauważacie?
Nie pisałem o JEDNYM stosie a o składaniu w odpowiedniej wielkości STOSY (l.mnoga).
To jest taki truizm że szkoda strzępić klawiatury :wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Glaca pisze:o składaniu w odpowiedniej wielkości STOSY
Nie zmienia to faktu, że znoszenie gałęzi na "odpowiedniej wielkości STOSY" jest tam zabronione. Jeśli tu leżą dwie gałęzie a następne dwie 5 metrów dalej to nie wolno zanieść ich w jedno miejsce, bo to by było (wg. zwierzchności) przemieszczanie, którego kategorycznie zabraniają zasady sprzedaży, przez owo "naczalstwo" ustanowione.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:uniemożliwiają (wręcz zabraniają!) wyrabiającemu znoszenie na jeden stos. Czemu tego nie zauważacie?
Nie do końca to prawda. Owszem zabraniają. Tylko pytanie, czy to decyzja władzy, czy też niezrozumienie. Kuna Tumak od początku pisze, że chodzi mu o układanie drewna na jeden stos. Pisał coś o grabie, pisał o sośnie. W dodatku pisał coś o S4 w takim stosie.
Chciałbym przeczytać zarządzenie dotyczące samowyrobu Wówczas mógłbym coś więcej powiedzieć, a tak muszę się domyślać.
Stosy się układa zgodnie z rodzajami i z lokalizacją. Jeśli więc mam składać drewno w jednym wydzieleniu to wykonując pozyskanie układam je zgodnie z WT.
Ciekaw jestem, co powie kontrolujący jeśli zobaczy np. dwa metry gałęziówki dębowej w jednym stosie. Odważy się nie odebrać? :|
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Kuna Tumak od początku pisze, że chodzi mu o układanie drewna na jeden stos.
Kuna Tumak, 2020-06-11, 18:10, pisze:teraz nie da radę bo każdą galąż lezącą osobno numerujemy osobno do to osobny stos, przykład ktoś sobie wyskładał 10 konarów dębowych w 10 miejscach takich bez kory, co 80 m odległości, numerujemy wszystko osobno czyli na każdej gałęzi, nie może tego ściągnąć do drogi bo cechowanie drewna m2 musi się odbyć na lesie w miejscu pozyskania, a jego przemieszczanie jest już transportem i nie dopuszczalne
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Dlatego napisałem, że trudno bez oglądania zarządzenia nadleśniczego stwierdzić, kto popełnia błąd. Może to zwykła nadgorliwość samych leśników.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Kuna Tumak pisze: każdą gałąź lezącą osobno numerujemy osobno do to osobny stos, przykład ktoś sobie wyskładał 10 konarów dębowych w 10 miejscach takich bez kory, co 80 m odległości, numerujemy wszystko osobno czyli na każdej gałęzi, nie może tego ściągnąć do drogi bo cechowanie drewna m2 musi się odbyć na lesie w miejscu pozyskania, a jego przemieszczanie jest już transportem i nie dopuszczalne.
Na powierzchni roboczej można ułożyć wszystko w jeden stos.
Zaś "ściąganie" do drogi wywozowej która jest 100 czy 500 metrów obok to formalnie już podwóz.
Nadal nie widzę przymusu składania gałęziówki w mikro stosy zamiast takich normalnych po 1-2 mp.
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Myślę że nie do końca zostałem zrozumiany, po pierwsze zgodnie z wytycznymi drewno musi być odebrane oddzielnie każdy stos, zatem te 2 konary dębowe czy innego gatunku jak tam chcecie stanowią stos, nie może być przemieszczane, zatem jak ktoś nie może sobie wozem ciągnikowym podwieść na jeden stos to co ma ciągnąć 800m na plecach no to powstają stosy osobne, po dwie gałęzie, na tyczki do groszku nie ma możliwości przybicia nr, to nie można takiego sortymentu wydać z lasu bo ja można wydać drewno bez nr z lasu, następny problem to sposób przeliczania udziału M2 w S4 i odwrotnie, ale to jeszcze nic termin wywozu AS na m2 wynosi 14 dni zatem jak ktoś nie ma możliwości wywieżć w terminie bo pada 3 tygodnie jak obecnie to co ponowna AS. Dlatego chcę przedstawić problem że coraz więcej leśniczych zastanawia się lub już zaczęło mocno ograniczać zgody na wyrób M2, komu na tym zależy kto do tego dąży można wywnioskować, bo łatwiej i szybciej odebrać 50m3 drewna W iglaste czy liściaste niż 20mp M2 w dwóch innych wydzieleniach z dojściem na pozycję, i potem wydatkiem dopasowanym z nr do masy transportowej z numerem, jak pisałem bo zasada jeden stos jeden nr i taka ilość transportowa bo np mamy 5 mp w jednym stosie w poniedziałek sprzedaż i wydatek odbiorca zabiera 3 mp i gałąż z nr, w czwartek kontrola brakarza, i co stos bez nr czyli problem wyjaśnienia i problem tłumaczenia. Co do warunków tech, to wiem ze są ale jeszcze jest interpretacja prze kontrole czyli brakarze, inspektorzy, grupy interwencyjne.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak, WT dokładnie opisują w jaki sposób należy układać stosy drewna i przygotowywać je do odbioru. Nie ma możliwości odbioru wirtualnych stosów. Zapomnij o tym. Jeśli nadleśniczy nie zezwala na transport mechaniczny drewna to nie ma innego sposobu jak tylko odbierać stosy tak, jak zarządzenie o tym mówi.
Inna rzecz, że ja bym się bardzo ciężko zastanawiał, czy naprawdę muszę dawać człowiekowi jedną gałąź w samowyrobie wykonywać. Nie ma innych powierzchni? Choćby po trzebieży? Martwe drewno w lesie jest potrzebne...
Kuna Tumak pisze:AS na m2 wynosi 14 dni zatem jak ktoś nie ma możliwości wywieżć w terminie bo pada 3 tygodnie jak obecnie to co ponowna AS
No i co w związku z tym? Jeśli nie ma możliwości wywiezienia drewna to nabywca zgłasza ten fakt i wywozi później. Masz książkę służbową, masz IN, masz przełożonego, SL i nie potraficie w całym nadleśnictwie daty przesunąć? :shock:
Kuna Tumak pisze:20mp M2 w dwóch innych wydzieleniach
No sorry, ale coś tu nie bangla. Albo 20mp w dwóch wydzieleniach, albo dwie gałęzie co 800m. Kupy się to nie trzyma.
Kuna Tumak pisze:Co do warunków tech, to wiem ze są ale jeszcze jest interpretacja prze kontrole czyli brakarze, inspektorzy, grupy interwencyjne.
Piotrek kiedyś w innym wątku mówił: Przepisy czyta się jak jest, a nie jak się komuś wydaje. Masz załącznik o układaniu drewna, masz obrazki, masz sposób pomiaru. Czego brakuje? :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

A jaki jest problem z terminem wywozu na AS? :?:
Czegoś tu nie rozumiem. To nie termin ważności ważności asygnaty, ale termin, do którego my (LP) odpowiadamy za drewno zakupione, ale jeszcze niewywiezione z lasu. Klient za drewno zapłacił i ma w ręku paragon - to jest dowód zapłaty. I zakupione drewno stanowi jego własność.
U nas (zarządzenie szefa) termin ten wynosi 7 dni. Jeśli klient w tym terminie się nie wyrobi i drewna z lasu nie wywiezie to jego sprawa. Jeśli się zgłosi po terminie, a drewno w lesie stoi, to nie ma problemu - wydajemy je. A jeśli części lub całości nie ma (bo zostało skradzione) - to strata klienta. I tyle w temacie.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

jeszcze raz powiem/napiszę - sztuczny problem albo czyjaś nadgorliwość.
Stawiam też na to, że wpadła kontrola a leśniczy odebrał M2 "na gębę" i wpadł... :P
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Fichtel pisze: a leśniczy odebrał M2 "na gębę" i wpadł... :P
Jak to było - 2,0 mp gałęziówki oznaczało "dwie małe przyczepy" :wink:
ODPOWIEDZ