M2 zasady odbioru i ewidencji

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67207
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak pisze:Jest to napisane w wytycznych z RDLP ze nie wolno układać M2 przy drodze, tylko na lesie przy miejscu pozyskania,
Możesz podesłać na PW treść tego pisma? :roll:
Kuna Tumak pisze:laczego nikt się nie odnosi do odbioru tych 10 konarów m2 porozkładanych co 80 m
No przecież się odniosłem. Nie ma problemu, by zbierający ułożył sobie jeden stos jeśli tylko znajduje się w jednym wydzieleniu. Ma to jeden, zasadniczy sens - może się zdarzyć, że taka gałąź ułożona gdzieś w lesie uzyska mniej niż 0,0056m3 i masa takiego stosu wyniesie 0,00m3, co spowoduje, że co prawda przyjmiesz drewno na stan, ale go nie zobaczysz z powodu zerowej masy. Chytry dwa razy traci... :roll: Poza tym uważam, że złośliwością jest kazać klientowi ułożyć drewno w takim miejscu, by musiał je ponownie przenosić celem wywiezienia.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Prześlę co prawda mam pewne obawy, bo pracuję w LP ale może zeskanuje bez pieczątek, może być tylko zeskanowany ten paragraf o tym, czy cała strona, a poza tym wiesz jak jest w LP każdy kto przekazuje dokumenty może już jutro mieć kłopoty.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67207
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

PW zobowiązuje.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170086
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Kuna Tumak RDLP w Krakowie to stan umysłu ... niestety ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

A jak jest w innych RDLP bo dużo jeżdżę i widziałem w północnej Polsce takie różne odpadki wymieszane z M2 porzucane wzdłuż dróg i jakoś dobrze, a w innych RDLP rozcięcie odpadów po manipulacji to już przerób.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67207
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak pisze:A jak jest w innych RDLP
My trzymamy się WT, zaś sprzedaż drewna... No cóż, chyba już opisałem :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

U nas jest normalnie. Zgodnie z najnowszymi WT.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Odnośnie nowych warunków technicznych to jeszcze gorzej jak było mamy odebrane 10mp M2 w tym jest trochę grubszych konarów takich 8-10 cm czyli te 10% podczas kontroli tego pada pytanie jak Pan to pomierzył że tego grubszego jest 10 procent a nie 11 proszę udzielić odpowiedzi o metody pomiaru lub ustalenie ilości. Dlatego wielu leśniczych chce mocno lub całkowicie ograniczyć pozyskiwanie samowyrobem ale niech to przyjdzie z DGLP lub RDLP bo ludzie miejscowi maja do nas zal że to teren to wprowadza.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67207
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak pisze:podczas kontroli tego pada pytanie jak Pan to pomierzył że tego grubszego jest 10procent a nie 11 proszę udzielić odpowiedzi o metody pomiaru lub ustalenie ilości.
Kurcze, chłopaki... czytajcie te WT. Przecież tam są odpowiedzi na każde pytanie. Myk polega na tym, że ci, którzy pytają wiedzą jaka powinna być odpowiedź, jeśli zaczniecie kombinować to znaczy, że brak Wam kompetencji. Ja odpowiedziałbym tak jak stanowią WT. Czyli jednym słowem. SZACUNKOWO!
W przypadku drewna pozyskiwanego na drodze samowyrobu dopuszcza się układanie w jednym stosie drewna z grup sortymentowych
(łączenie grup) S4 i M2 - wówczas dokonujący pomiaru stosu określa w sposób szacunkowy udziały poszczególnych sortymentów w stosie.

To jest mój szacunek i ja tak twierdzę. Masz kolego inne wyobrażenie to rozbieraj ręcznie stos, kup wannę, zanurz w wodzie i zmierz ile cieczy wyparł surowiec S4, a potem zmierz wartość procentową. W tzw. międzyczasie daj mi święty spokój, bo ja muszę pracować.

Wierz mi, po pierwszym dokładnie takim zdaniu osoba pytająca będzie się ciężko zastanawiać, czy warto zadać drugie pytanie, bo może się okazać, że Ty zapytasz ją o coś, o czym pytający pojęcia nie ma. Nie wolno się bać trudnych pytań, należy jednak umieć na nie odpowiadać.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Odnośnie przesłania tego dokumentu mozlwe jest tylko tego zapisu bez innej treści bo wyjdzie z kąt to wyszło, zatem jest problem, z tym szacunkowym to kontrolujący może rozszerzyć pytanie do jakiego rodzaju szacowania i jakim błędem procentowym wtórnym ten szacunek jest obarczony.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67207
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak pisze: do jakiego rodzaju szacowania i jakim błędem procentowym wtórnym ten szacunek jest obarczony.
A jaki jest dopuszczalny w WT? :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Tutaj i asertywność jest niestety niezbędna.
Chcesz gałęzie, to rób je tak jak ja Ci każę.

P.S. Chociaż "gałęziarze" to już wybierająca grupa... :wink: I jak nie chcesz miec problemu to na trzebieże nie wpuszczaj a na zrębie wymagaj od ZUL-a posprzątania :P
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67207
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Fichtel pisze:I jak nie chcesz miec problemu to na trzebieże nie wpuszczaj a na zrębie wymagaj od ZUL-a posprzątania
Tylko nie w tym rzecz, aby ludziom zakazać pozyskania samowyrobu, a na tym, by potrafić rozmawiać z kontrolującym. Zawsze się może zdarzyć jakiś wałek w M2, a jeśli to zgodne z WT, to w sumie nie mamy się czego czepiać. Wolno tak układać, więc i wolno tak odbierać, a na pytania należy potrafić odpowiedzieć :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Ja osobiście, nauczony doświadczeniem, wolę nie rozmawiać. :D
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67207
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Ja odwrotnie. Doświadczenie mnie nauczyło, że jeśli znam odpowiedzi, odpowiadam. Gdy kontrolujący wie, że ma partnera do rozmowy zmienia temat na bezpieczny dla niego, co bardzo często znacznie umila rozmowę :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170086
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Czyli rozmowa schodzi na d... Maryni ...? :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Capricorn pisze:Ja odwrotnie. Doświadczenie mnie nauczyło, że jeśli znam odpowiedzi, odpowiadam. Gdy kontrolujący wie, że ma partnera do rozmowy zmienia temat na bezpieczny dla niego, co bardzo często znacznie umila rozmowę :)
To jeszcze trzeba mieć z kim dyskutować... :mg:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67207
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Fichtel pisze:To jeszcze trzeba mieć z kim dyskutować
Wystarczy odpowiedzieć na pytanie. Nie warto dyskutować od razu.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105139
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna Tumak pisze: cechowanie drewna m2 musi się odbyć na lesie w miejscu pozyskania, a jego przemieszczanie jest już transportem i nie dopuszczalne
Ktoś tu czegoś nie zrozumiał albo ja całe lata tkwiłem w błędzie. Bo zawsze interpretowałem, że transport i przemieszczenie to jest wówczas gdy drewno zmienia wydzielenie...
Co jest sensowne, bo ewidencji numer drewna powiązany jest z wydzieleniem, a nie z jego pozycją GPS na powierzchni roboczej.
Kuna Tumak pisze:z tym szacunkowym to kontrolujący może rozszerzyć pytanie do jakiego rodzaju szacowania i jakim błędem procentowym wtórnym ten szacunek jest obarczony
Na takie pytanie odpowiadasz, że WT tego nie określają.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Transport M2 dopuszczalny jest tylko w przypadku wywiezienia drewna z lasu, wcześniej musi być odebrana i zanumerowana każdy stos osobno, nie ma możliwości wywiezienia do szlaku zrywkowego, czy drogi wywozowej, co do zapisów w WT to wszystko jasne, ale chcę przedstawić problem interpretacji tych warunków czyli jak mierzyć udział s4 w m2
to ja jestem
ODPOWIEDZ