M2 zasady odbioru i ewidencji

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

...a najśmiszniejsze jest to, że w ogóle takie przelegiwanie jest kompletnie niepotrzebne. Przelicznik 0,25, cena niska, wartość drewna niewielka, a koszt "obrobienia" (odbiórka, kontrola, sprzedaż oraz czas na wydanie drewna) dość wysoki. Nie wspominając o wymiernych oszczędnościach naszych sił i środków na melioracje i porządkowanie powierzchni do orek. Kurna, my tak właściwie powinniśmy dopłacać do tych ludzi, byle nam te gałęzie z lasu zabrali i przygotowali powierzchnie od odnowień za free. :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

No tak koszt melioracji rozdrabniaczem to ok 1000 zł za ha .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Znaczy, że Kraków musi być cholernie bogaty, że stać go na zniechęcanie klientów durnymi fanaberiam... :roll:

Nie, żebym wskazywał Panu Generałowi gdzie w Krakowie ma na melioracjach oszczędności szukać... ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
malkontent
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 386
Rejestracja: sobota 26 paź 2019, 06:23

Post autor: malkontent »

Capricorn pisze: Nie wspominając o wymiernych oszczędnościach naszych sił i środków na melioracje i porządkowanie powierzchni do orek. Kurna, my tak właściwie powinniśmy dopłacać do tych ludzi, byle nam te gałęzie z lasu zabrali i przygotowali powierzchnie od odnowień za free.
Hmmmmm, i tak i nie.....
Równie dobrze można zwieźć drobnicę i sprzedać na aukcji. Dostajemy +/- 100 zł za m3, Z 1 ha wychodzi około 32 m3, czyli 3200 zł/ha, koszt usługi to około 1200 zł, netto 2000 zł z 1 ha i gleba gotowa do odnowienia. Z PKN tyle nie wychodzi. Ot i tyle....
Jak na razie sprzedane ponad 3000 m3, byłoby więcej, ale trzeba ludziom gałęzówke zapewnić (sprzedane 4500 m3) :)
Oczywiście na przekór piszę ;)
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Lub nie sprzedać wcale :lol:

Rozliczamy drobnicę do centa, a grubiznę (5%) dajemy w gratisie. Może ktoś to podliczy :lol: najlepiej w skali kraju.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

malkontent pisze:Równie dobrze można zwieźć drobnicę i sprzedać na aukcji.
Można. Oczywiście. Ale jeśli tam każą każdą kupkę na osobny numerek składać, to na te 32m3 gałęzi tyle płytek zużyją, że będziemy musieli im nasze oddać, bo zabraknie w Polsce numerków, że o papierze do drukarki nie wspomnę, oponach dla lotnych brygad i paliwie na samochód kontrolujących...
Przecież tam nawet nie wolno drewna w sensowne kupy składać tylko gdzie upadło tam ma leżeć... :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

To nie tylko w Krakowie, tak jest szkoda że nikt tego jeszcze nie przerwał a S2a przeleguje i co jest problem ze sprzedażą bo wywóz do 15.00 i masa tyle na środku transportowym ile pod numerem jeżeli przyjeżdża ciągnik z dwukołóką po 3 mp s2a a pod numerem mamy przyjęte 5 mp i nie mamy takiej ilości pod jednym nr zgodnie z wytycznymi grup interwencyjnych musimy odmówić sprzedaży takich stosów częściowych, szkoda że wydane pieniądze na pozyskanie i zrywkę są zamrożone ktoś chce kupić i zapłacić i zabrać nie może bo kontrole, grupy itp itd.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak, proszę, zlituj się nad innymi i pisz choć trochę po polsku... :cry: ;/
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Tak oczywiście codziennie latają grupy interwencyjne , straż pilnuje twojego stosu itd. A jak zrobisz inaczej to co ci zrobią ? Ukradłeś , manipulowałeś czy co ? Na jakiej podstawie zostaniesz skazany ?
Sylvan

Post autor: Sylvan »

Capricorn pisze:Kuna Tumak, proszę, zlituj się nad innymi i pisz choć trochę po polsku... :cry: ;/
Znowu mnie uprzedził. :(
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Sylvan pisze:Znowu mnie uprzedził.
Już kolejny raz proszę bez skutku... ;/ Może jak Ty poprosisz to coś wskórasz... :prosze:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Trzeba by dotrzeć do tych zarządzeń:
Zarządzenie Nr 27 09.12.2019 r.
W sprawie utworzenia Doraźnej Grupy Interwencyjnej Straży Leśnej do wykonania zadania na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. DA.2502.9.2019
Zarządzenie Nr 9 01.04.2020 r.
W sprawie utworzenia Doraźnej Grupy Interwencyjnej Straży Leśnej do wykonania zadania na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska.
DA.2502.3.2020
Zarządzenie Nr 24 18.09.2020 r.
W sprawie utworzenia Doraźnej Grupy Interwencyjnej Straży Leśnej do wykonania zadania na terenie Nadleśnictwa Niepołomice.
DK.2502.7.2020
Zarządzenie Nr 25 24.09.2020 r.
W sprawie utworzenia Doraźnej Grupy Interwencyjnej Straży Leśnej do wykonania zadania na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. DK.2502.8.2020
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Sylvan

Post autor: Sylvan »

Niech będzie.
Kuna Tumak
Wszyscy rozumiemy Twoje problemy zawodowe.
Niemniej jednak i Ty powinieneś zrozumieć, że kierowanie się tylko emocjami może wywołać też nieoczekiwaną reakcję. Dobrze byłoby, abyś troszkę, troszeczkę te emocje powstrzymał, a wtedy na pewno łatwiej i lepiej wyłuszczysz swoje racje.
Ja wiem, że sam mistrzem gramatyki nie jestem ale Ty naprawdę przesadzasz. Kropki, przecinki, duże litery - to wszystko naprawdę ma znaczenie. Składnia też. Inaczej tekst szyfr zaczyna przypominać, albo co gorsza zaczyna świadczyć o niechlujstwie piszącego. Jest jeszcze wersja, że to lekceważenie pozostałych. Tak daleko bym nie poszedł, ale jeszcze raz proszę: Powściągnij emocje.
I weź pod uwagę to co profesor Bralczyk kiedyś powiedział: "To czy komuś zrobisz łaskę czy laskę to chyba jednak jest duża różnica".
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

:prosze: :beer:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:Trzeba by dotrzeć do tych zarządzeń
Nie sądzę aby było to możliwe.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wystarczy wniosek o udzielenie informacji publicznej ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Nie nie zostałem skazany, dobrze już koniec moich wpisów, nie rozumiecie problemu, to kończymy już dyskusję a głównym celem moim było przedstawienie nie jasności w interpratacji zarządzeń, WT i tak dalej, szkoda że niby wszyscy wszystko wiedzą a tu jednak, taka nie zrozumiałość tematu, wiem że w pisowni jestem słaby i zawsze jakoś tak ze mną było. Dziękuję wszystkim którzy brali udział w dyskusji i rozumieją problemy interpretacji przepisów przez różne służby i to jest no napiszę że dobrze.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna Tumak pisze:rozumieją problemy interpretacji przepisów przez różne służby
Ja nie rozumiem. Przepis, który dopuszcza (może raczej: pozwala) na dowolną interpretację w zależności od interpretującego i jego celów, nie jest dobrym przepisem i powinien być jak najszybciej zmieniony. Oczywiście, przepis ogólny powinien dopuszczać interpretację szczegółową. Ale ona musi wynikać z przesłanek merytorycznych a nie z widzimisię "interpretatora".
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Ad. Piotrek tak w pełni zostałem przez ciebie zrozumiany bo skoro WT zostały wprowadzone zarządzeniem DGLP to ma być jasne czy tam pisze że każdą gałąż należy odbierać osobno, czy masa transportowa na danym środku transportowym równa numerowi drewna jest zapisana w WT nie, ktoś musi jasno i precyzyjnie powiedzieć co to jest WT co to było KJW a teraz grupy interwencyjne czy strażnicy leśni wprowadzają swoje mini WT to ma sens, tak czy nie, czy ten biedny człowiek o którym pisał wcześniej co czekał te 3 dni na kontrolę chrustu czy konarów ma sens takie działanie, kiedyś był taki baner lasy dla ludzi no , koniec.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak WT to tylko i aż warunki techniczne, sposób ułożenia, pomiaru, odbioru i znakowania drewna. Jeśli chodzi o ułożenie drewna, to jak najbardziej jest to napisane.
Objętość stosu powinna wynosić minimum 1 m3p. (...)Dla drewna pozyskiwanego na zasadach samowyrobu dopuszcza się odstępstwo od stosowania legarów oraz wymagań minimalnej objętości stosu. Nigdzie nie ma ani słowa, że należy układać każdą gałąź z osobna, a wręcz napisano, że stos powinien mieć objętość metra przestrzennego. Jeśli tylko jest możliwość stosy powinny mieć wielkość co najmniej metra, a mogą mieć i kilka, kilkanaście metrów. Nie ma zakazu znoszenia gałęzi na stos, a poza tym stos to nie jedna gałąź. Gdybyś nie wiedział, w lesie posługujemy się również Słownikiem Języka Polskiego. Oto, co jest napisane w słowniku:
stos
1. «wiele rzeczy ułożonych jedna na drugiej»
2. «sterta drewna przeznaczona do spalenia na niej czegoś»
3. «śmierć przez spalenie na stosie»
4. «podpora stropu wyrobiska górniczego»
5. «foremna bryła ułożona z drewna jednego sortymentu i zwykle jednakowej długości, w celu jego składowania i pomiaru»

To znaczy, że stosem nie jest jedna gałąź. Proste i logiczne.
Piszemy o tym od początku i gdybyś tylko spróbował doczytać to problem byłby już dawno rozwiązany. Ponieważ WT nie są jakimś utajnionym dokumentem, klient ma pełne prawo się z nim zapoznać przed rozpoczęciem pracy. Jeśli jakakolwiek grupa kontrolująca zakwestionuje legalność wywozu drewna ułożonego zgodnie z zarządzeniem generała, to niech sobie wezwie generała do złożenia wyjaśnień. Obawiam się, że to będzie ostatnie ich wezwanie. Nie bójcie się ludzie pracować zgodnie z tym, co zostało zarządzone. Dokumenty niższej rangi nie mają prawa być sprzeczne z dokumentami rangi wyższej. Tylko tyle i aż tyle.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ