zabudowania gospodarcze w lesie prywatnym

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
GriszaP
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 14 sie 2007, 15:13
Lokalizacja: piaseczno

zabudowania gospodarcze w lesie prywatnym

Post autor: GriszaP »

witam,
zwracam się z prośbą o opinie na temat następującej sprawy - jestem właścicielem blisko 5 ha lasu sosnowego w woj. kujawsko-pomorskim, teren traktuję jako lokatę nie mniej jednak przy okazji uzgodnień dotyczących zabiegu pielęgnacyjnego w tym lesie, leśniczy właściwy dla lasów prywatnych wyraził opinję, że mógłbym wybudować tam zabudowania gospodarcze, które miałyby mi umożliwić produkcję leśną czyli jakieś pomieszczenia mieszkalne, magazynowe itp. jako przykład podał ziemię rolną powyżej 1 ha na której podobno automatem można takie siedlisko utworzyć

moje pytanie dotyczy ewentualnych przepisów regulujących takie przypadki, a może ktoś już taką procedurę przetestował

dzieki za wszystkie odpowiedzi
pozdrawiam
piotrek
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Miejscowy leśniczy troszkę chyba Cię wpuszcza w maliny. Teoretycznie jest to możliwe, żeby postawić zabudowania służące gospodarce leśnej na terenie własnego lasu. Teoretycznie nie trzeba nawet zmieniać planu zagospodarowania przestrzennego jeżeli jest to w planie miejscowym las (gdy brak planu miejscowego to troszkę bardziej skomplikowane), ani uzyskiwać zgody na wyłączenie gruntu leśnego z produkcji w rdLP. Ale diabeł tkwi w szczegółach............

Trudno wykazać, że raptem 5 ha lasku wymaga na stałe budynków gospodarczych i pomieszczeń mieszkalnych. Ponadto mogą się pojawić pytania czy Twoja działalność gospodarcza to faktycznie gospodarka leśna. Na 5 ha możesz zrobić tylko to co przewiduje uproszczony plan urządzania lasu - z reguły jeden zabieg trzebieżowy w ciągu 10 lat i nie będziesz w stanie wykazać, że wykonujesz wszystkie prace wskazane w definicji gospodarki leśnej: gospodarka leśna - działalność leśną w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - z wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów oraz realizację pozaprodukcyjnych funkcji lasu - nie da się tego wszystkiego zrobić na 5 ha lasu.
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Postawienie jakiegoś budyneczku na zasadzie 2x2 w tym pół kuchni i dwa fotele, pewnie jakoś dałoby się uzasadnić prowadzeniem "racjonalnej gospodarki leśnej" Na budynek mieszkalny jednak nie licz.
Jest jedna taka furtka, ale może się nie udać. Grunt rolny można zgodnie z Art. 13 ust. 2 w uzasadnionych potrzebach właściciela lasu przekwalifikować na grunt rolny. Robi to starosta z urzędu i nie wymaga to zgody na zmianę przeznaczenia. Na gruncie rolnym możesz wybudować budynek mieszkalny w ramach budowli siedliskowej, jeżeli jesteś właścicielem gruntu rolnego o łącznej powierzchni większej niż przeciętna w gminie. Nie wymaga to odrolnienia. Grunt zostaje rolą a ty dostajesz zgodę zna budynek. Znam przypadek, że się udało. Poza tym wyłączenie gruntu leśnego do 5a pod budynek mieszkalny jest nieodpłatne. Warunek PZP musi dopuszczać zabudowę mieszkalną.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
GriszaP
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 14 sie 2007, 15:13
Lokalizacja: piaseczno

Post autor: GriszaP »

Witam
Postanowiłem postarać się o wyłączenie z produkcji leśnej 500 m2 pod budownictwo jednordzinne z działki 5 ha (grunt leśny LS). Na razie spotkałem się głównie z niewiedzą urzędniczą. Poistanowiłem działac w trybie art. 11 usawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ponieważ nie ma na moim terenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Urząd powinien wydać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowana terenu dla mojej działki i z tą decyzją oraz innymi dokumentami powinienem wystąpić do regionalnej dyrekcji LP o decyzję o wyłączeniu z produkcji tego kawałka ziemi i ustalenie opłat. Urzędnk jak do tej pory upierał się iż tylko przy pomocy PZP można jakikolwiek grunt odlesić i w sumie ma racje gdyż tak brzmi art 7 przywołanej już ustawy. Jednakże odlesienie i wyłączenie z produkcji leśnej są to dwa odrębne pojęcia zdefiniowane we wstępie do niniejszej ustawy. Na razie jestem po wstępnej rozmowie telefoicznej, teraz czas na spotkanie w cztery oczy :-) widzę jednak że łatwo nie będzie ale ja mam czas. Postaram się na bieżąco opisywać postępy w mojej sprawie na tym wątku. Liczę na wasze podpowiedzi i mam nadzieję, że moja sprawa pomoże innym posiadaczom lasów prywatnych. Chętnie odpowiem na pytania.

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Zanim pójdziesz do RDLP musisz mieć zgodę marszałka województwa na zmianę przeznaczenia gruntu. Występujesz do marszałka za pośrednictwem wójta (burmistrza, prezydenta). Bez tego dokumentu u regionalnego nic nie załatwisz...
Wszystko jest w ustawie. A urzędnicy... no cóż, nikt nie wie wszystkiego, a dla nich nie jest to chleb powszedni...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ