Jak powinien być rozpatrywany skład gatunkowy odnowień

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Atlas pisze:...Zgodnie z Instrukcją urządzania lasu zaokrąglamy tak:
np So 65% Brz 16% Dbb 13% Ol 6% to 6So 2Brz 1Dbb 1Ol
Zaokrąglamy od 6 w górę.
Zaraz pojawią się pytania co będzie jak So byłoby 66% Dbb 17% i Brz 17% ano nic by nie było suma w opisie taksacyjnym musi wynosić 10 i każdy z Was opisując taki d-stan poradzi sobie z tym, a d-stan nie zauważy co jest w tym opisie i dalej będzie sobie radośnie rósł.
Zaraz zaraz...
A Wy to w operacie nie macie składów...?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Fichtel pisze:
Atlas pisze:...Zgodnie z Instrukcją urządzania lasu zaokrąglamy tak:
np So 65% Brz 16% Dbb 13% Ol 6% to 6So 2Brz 1Dbb 1Ol
Zaokrąglamy od 6 w górę.
Zaraz pojawią się pytania co będzie jak So byłoby 66% Dbb 17% i Brz 17% ano nic by nie było suma w opisie taksacyjnym musi wynosić 10 i każdy z Was opisując taki d-stan poradzi sobie z tym, a d-stan nie zauważy co jest w tym opisie i dalej będzie sobie radośnie rósł.
Zaraz zaraz...
A Wy to w operacie nie macie składów...?
Dyskusja dotyczy składów odnowień.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

no tak - chociaż to zapewne wydzielony wątek bo na str.1 nie ma wyraźnego pytania. Odniosłem się, więc do ostatniej wypowiedzi.
Ale
ZHL są "ramą", wytycznymi i tyle.
Nie wiem jak u Was ale u mnie w leśnictwie w operacie mam % udziały gatunków dla poszczególnych siedlisk. (Oczywiście rozpatrujemy wydzielenie czyli -00, lub -01 czy nawet -02) :wink:
A że mam siedliska od Bs po Lś to mam zabawę. Pomijam Bs i Lś bo tam nie gospodarzę. Dla takiego Bśw o ile dobrze pamiętam mam 2 lub 3 możliwości zestawiania składu gatunkowego. Podstawa to So i Brz ale jest tez zapis INNE np 10%. To sobie mogł "poszaleć" jak mamy to w szkółce.
Tu myślę jest temat dopasowania gatunków to zróżnicowania mikro-siedliskowego, dlatego znając las wiem gdzie lepiej będzie rosła sosna a gdzie brzoza. Można tez sobie podczytać mapę siedliskowa o ile jest dobrze zrobiona.
Niestety to tylko pobożne życzenia, bo raz jest "wytyczna" sadzić np. Lp. w "16" a później po 5 arów. i tak z każdym domieszkowym i uzupełniającym gatunkiem.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

j24 pisze:Dyskusja dotyczy składów odnowień.
Dokładnie.
U nas leśniczy sam planuje skład gatunkowy uprawy i zań odpowiada. Zawsze na pierwszym miejscu jest odnowienie naturalne, potem sztuczne. No i jak już wspomniałem skład gatunkowy uprawy, jeśli jest niewielka, dostosowujemy do siedliska, a wręcz mikrosiedliska. W razie wątpliwości przyjeżdża IN, potwierdza lub nie zasadność ułożonego składu i wniosek zostaje przyklepany. Podobną sytuacje mamy z rębniami. Jeśli uważam, że powinienem zmienić rębnię to piszę wniosek do szefa, podpieram go argumentami i składam do poczty. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby wniosek nie został przyjęty :)
Fichtel pisze:ZHL są "ramą", wytycznymi i tyle
Dokładnie tak. Podobnie jak PUL - to wskazówki, a nie sztywny i niezamienialny rozkaz.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ