trzebież

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

benek95
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2019, 00:15

trzebież

Post autor: benek95 »

Witam, czy znajdę gdzieś instrukcję dotyczącą trzebieży?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

W sumie to ona jest dość prosta: się wchodzi, się znaczy, się wchodzi, się rżnie... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Jest taka broszura Zasady Hodowli Lasu, czy jakoś tam... A oprócz tego pewnie z kilkanaście opasłych tomów fachowej literatury.
benek95, ponad pół roku zbierałeś się do zadania tego pierwszego pytania na forum? :lol:
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

góral bagienny pisze:Jest taka broszura Zasady Hodowli Lasu, czy jakoę tam.
Ino, że tam jest mniej więcej to, co napisałem, tylko strasznie tak marudnie i rozwlekle... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
pasiecznicki
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1435
Rejestracja: czwartek 14 paź 2010, 19:52

Post autor: pasiecznicki »

Tak na szybko : https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl ... t:trzebiez
A z literatury polecam: "Trzebieże poradnik leśniczego" (autorzy: prof. prof.: Bernadzki , Ilmurzyński, Szymański) ewentualnie "Trzebieże" autorstwa prof. dr hab. E. Bernadzkiego.
"Ano, posłuchaj ty o tym, że życie jest nie do przewidzenia i że każdy ma jakieś drzwi, co ich nie otworzył".
Andrzej Mularczyk, "Każdy żyje jak umie"
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

No i wziął i polazł w rozlazłość, a można było po prostu... :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
pasiecznicki
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1435
Rejestracja: czwartek 14 paź 2010, 19:52

Post autor: pasiecznicki »

Jesteś adminem Capricorn?! ;/
"Ano, posłuchaj ty o tym, że życie jest nie do przewidzenia i że każdy ma jakieś drzwi, co ich nie otworzył".
Andrzej Mularczyk, "Każdy żyje jak umie"
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

pasiecznicki pisze:Jesteś adminem Capricorn?!
Wreszcie ktoś zasadniczy!
Wiedziałem, że Duda się w końcu weźmie za nas, oj weźmie! :shock:
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

pasiecznicki pisze:Jesteś adminem Capricorn?!
Jestem i co? Traktuję kolegę poważnie wbrew pozorom. Hasło "trzebież" wpisane do wyszukiwarki było na pewno pierwszym, co uczynił, więc i encyklopedia nie pomoże w tej sprawie. ZHL też niespecjalnie pomogą jeśli kolega jest kompletnym laikiem w temacie (uważam, że gdyby był fachowcem, albo po jakiejkolwiek szkole leśnej to by nie zadał takiego pytania), bo coś będzie wiedział o klasyfikacji Krafta, a już na pewno wchodząc z książką do lasu nie będzie potrafił prawidłowo zaklasyfikować drzew.
Sensowną odpowiedzią była taka jaką udzieliłem. Teraz po stronie kolegi jest to, czy będzie chciał się dowiedzieć jakie drzewa i czemu należy uciąć, jakie pozostawić, a jakie promować. No i w tym możemy co nieco pomóc, ale wpierw należy wiedzieć o czym rozmawiamy i czy pytający zrozumie nasze odpowiedzi :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
malkontent
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 386
Rejestracja: sobota 26 paź 2019, 06:23

Post autor: malkontent »

Capricorn pisze:Sensowną odpowiedzią była taka jaką udzieliłem.
Nie....
Bo jeśli:
Capricorn pisze:jeżli kolega jest kompletnym laikiem
To skąd będzie wiedział, co to znaczy:
Capricorn pisze:się znaczy,
Nie zmienia to faktu, że z książek bez nauczyciela w terenie wiele się nie nauczy....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

To skąd będzie wiedział, co to znaczy
Wówczas zacznie drążyć temat (a nawet już zaczął) i będzie pytał o rzeczy, których nie wie, nie rozumie, a wtedy nam będzie łatwiej udzielić odpowiedzi, bo będziemy wiedzieli, czy mamy mówić łatwym dla nas językiem technicznym, czy też raczej opisowym językiem "dla mas".
No cóż, poczekamy co kolega napisze.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Bardzo dziwnym mi się wydało pytanie, założenie w tym celu nowego wątku, zadane jako pierwszy wpis na forum przez kogoś, kto "dołączył" do forum wiele miesięcy temu. Pytanie bardzo dziwne, bo z jednej strony w oczywisty sposób naiwne, a z drugiej świadczące o niejakiej znajomości tematu...
Słowem, od razu zapachniało mi tu prowokacją. Tyle, że ja żyję w klimacie oblężonej twierdzy i wszędzie węszę szpicli, prowokatorów i dywersantów! :P
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5473
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Trzebić, można nie tylko las :roll:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

góral bagienny pisze:Bardzo dziwnym mi się wydało pytanie
A mnie nie. Przypomniałem sobie panikę jaka mnie ogarnęła gdy kazano mi po raz pierwszy w życiu samodzielnie wyznaczyć trzebież. Dawno to było temu, ale wciąż pamiętam. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Ja pamiętam dyskusje czy dana trzebież jest wyznaczona dobrze czy źle, słabo czy za mocno, co z okrajkiem, co z podatnością na wiatr, okiść, przypłaszczka itp.
Też polecam autorowi tematu poradnik leśniczego "Trzebieże".
benek95
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2019, 00:15

Post autor: benek95 »

Glaca pisze:Ja pamiętam dyskusje czy dana trzebież jest wyznaczona dobrze czy źle, słabo czy za mocno, co z okrajkiem, co z podatnością na wiatr, okiść, przypłaszczka itp.
Też polecam autorowi tematu poradnik leśniczego "Trzebieże".
Dokładnie o to mi chodzi. Pytanie faktycznie wygląda na śmieszne i laika. W sumie może i nim jestem. Jeśli o mnie chodzi, jestem na stażu i kilkadziesiat hektarów wyznaczyłem, ale szukałem teorii na ten temat, w hodowli lasu Jaworskiego nie do końca znalazłem to co chciałem, kiedyś na terenówki prof. Skrzyszewski dał nam fajne opracowania, jednakże gdzieś się zapodziały przez kilka lat. Ogólnie wiem jak wyznaczać trzebież, ale zdarzają się takie sytuacje w których nie do końca wiem co byłoby poprawniejsze, stąd pomysł, że może gdzieś w teoriach znalazłbym rozwiązania.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

benek95 pisze:Ogólnie wiem jak wyznaczać trzebież, ale zdarzają się takie sytuacje w których nie do końca wiem co byłoby poprawniejsze, stąd pomysł, że może gdzieś w teoriach znalazłbym rozwiązania.
Ech... no to mamy problem. Powiem Ci jedno - ilu leśników tyle zdań. Jedni tną bardziej, ale jednorazowo, inni delikatnie, ale za to dwuzabiegowo w dziesięcioleciu, jeszcze inni tną tyle, ile zakłada PUL, a kolejni wyłącznie tak, jak las potrzebuje. Żeby bardziej zagmatwać powiem, że wielu z nas ostatnie trzebieże późne traktuje jako czas do planowania odnowień naturalnych, a jeśli już takie są, to do doświetlania takich stożków wzrostu. Krótko mówiąc trzebież do taka sztuka, gdzie każdy jest jedynym w sowim rodzaju artystą :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
malkontent
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 386
Rejestracja: sobota 26 paź 2019, 06:23

Post autor: malkontent »

Capricorn pisze:każdy jest jedynym w sowim rodzaju artystą
Znaczy się, w nocy znaczy?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169490
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Oczywiście telefon ... :lol:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

...oczywiście... :oops: :x
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ