Leśnicy deportowani na Syberię - pomoc!

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lerka
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 07:24

Leśnicy deportowani na Syberię - pomoc!

Post autor: Lerka »

Pisze pracę na temat służby leśnej z terenów wschodnich w latach 1924-1945. Poszukuje informacji, zdjęć oraz kontaktów z rodzinami leśników, którzy zostali deportowani na Syberię? Czy ktoś coś wie i może mi pomóc?
carabus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1796
Rejestracja: piątek 01 gru 2006, 08:28
Lokalizacja: z kłody

Post autor: carabus »

A nie lepiej trochę rozszeżyć zakres do roku np 1947??? Wtedy też dużo wywozili. Możesz mieć kłopot by zebrać dane ...jednym z miejsc to IPN...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Skontaktuj się z Panem Tomaszem Skowronkiem Z-cą Dyrektora RDLP w Szczecinku i z Panem Edwardem Orłowskim z Nadleśnictwa Komańcza.
W książce tego pierwszego pt. "Las Katyński" jest też sporo informacji o deportacjach leśników i ich rodzin na wschód Rosji ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Lerka
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 07:24

Post autor: Lerka »

carabus pisze:A nie lepiej trochę rozszeżyć zakres do roku np 1947??? Wtedy też dużo wywozili. Możesz mieć kłopot by zebrać dane ...jednym z miejsc to IPN...
W pracy chce się skupić na pierwszej deportacji, która w szczególny sposób dotyczyła leśników. Dlatego wolę nie rozszerzać tematu. Materiały w rożnych archiwach mam już w dużej mierze zebrane. Liczę, że może koleżanki i koledzy znają osobiście jakieś historię albo rodziny leśników, którzy byli deportowani i podzielą się wspomnieniami o bliskich.
Lerka
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 07:24

Post autor: Lerka »

Sten pisze:Skontaktuj się z Panem Tomaszem Skowronkiem Z-cą Dyrektora RDLP w Szczecinku i z Panem Edwardem Orłowskim z Nadleśnictwa Komańcza.
W książce tego pierwszego pt. "Las Katyński" jest też sporo informacji o deportacjach leśników i ich rodzin na wschód Rosji ...
Dziękuję za informacje. Z Panem Tomaszem Skowronkiem jestem na bieżąco w kontakcie, tata mi trochę pomaga:)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Polecam też książkę profesora Andrzeja Szujeckiego pt. "Na rozstajnych drogach ...".
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33523
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Potwierdzam podpowiedź Stena, żeby skontaktować się z Edkiem Orłowskim. Edek jest strasznie w tym tematem zakręcony, ale ma też kontakty z różnymi organizacjami historycznymi.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

O, zdaje się że mamy przyjemność z Doktorantką która otworzyła przewód w naszej firmie :-)

Carabus wspomniał o IPN, więc w uzupełnieniu dodam, że drugą instytucją, która gromadzi dane na temat martyrologii II wojny, jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a konkretnie Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, do którego włączony został jeden z Wydziałów rozwiązanej w 2016 roku Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Sylvan

Post autor: Sylvan »

Myślę, że kontakt z RDLP w Olsztynie może dostarczyć dużo danych.
Lerka
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 07:24

Post autor: Lerka »

Brzost pisze:O, zdaje się że mamy przyjemność z Doktorantką która otworzyła przewód w naszej firmie :-)

Carabus wspomniał o IPN, więc w uzupełnieniu dodam, że drugą instytucją, która gromadzi dane na temat martyrologii II wojny, jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a konkretnie Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, do którego włączony został jeden z Wydziałów rozwiązanej w 2016 roku Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Zgadza się, otworzyłam przewód w firmie 🙂 Dziękuję za wskazówkę.
Lerka
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 07:24

Post autor: Lerka »

Sylvan pisze:Myślę, że kontakt z RDLP w Olsztynie może dostarczyć dużo danych.
Do kogo najlepiej się zgłosić w dyrekcji?
Sylvan

Post autor: Sylvan »

W tej chwili nie wiem, ale się dowiem. Myślę, że nawet przez sekretariat to możliwe. Ale mnie zapewne będzie ciut łatwiej. Wystarczy spytać o współpracę z Rodziną Katyńską albo Kołem Sybiraków. Coś takiego w Olsztynie jest i współpracuje z RDLP. Przynajmniej wspólpracowali niedawno jeszcze
Aga B.
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 02 lut 2024, 10:59

Re: Leśnicy deportowani na Syberię - pomoc!

Post autor: Aga B. »

Do pracy doktoranckiej się już to nie przyda ale swojego czasu trafiłam na ciekawą pozycję, dzięki której uzupełniłam luki nt. zsyłki na Syberię członka własnej rodziny. Wrzucam tutaj, bo być może ktoś jeszcze skorzysta

https://www.researchgate.net/publicatio ... ie_Hoovera
ODPOWIEDZ