sklejka brzozowa

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

larix_osa
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: środa 11 mar 2020, 10:22

sklejka brzozowa

Post autor: larix_osa »

Hej.
Jak to jest z odbiorem sklejki w liściu ? Całe sztuki jako WB1 czy sekcje są konieczne ?
Jeśli nie ma ustalonej długości z odbiorcą, to jaka długośc brana jes pod uwagę ? 4 metry z możliwością np. wymanipulowania krzywizna na 1,3 ? Co z pozostałą cześcią częścią, jeśli sztuka ma powiedzmy metrów 10 i cała jest jako WB1?
Ciekawe co w lesie słychać...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

W WB1 nie ma sekcji... :? 4 metry to minimalna długość, Maksymalna to ok. 13,5, bo reszta to nadmiar i ochrona czół. Chyba, że w umowie zapisano inaczej.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Może też być drewno towarzyszące, czyli jakby inna sekcja. Oczywiście o ile umowa to przewiduje.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
larix_osa
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: środa 11 mar 2020, 10:22

Post autor: larix_osa »

To znaczy, że cała sztuka musi spełniać normę wb1 ?
Ciekawe co w lesie słychać...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Tak, cała sztuka powinna być w WB1. No chyba, że jak napisał Góral, umowa przewiduje inaczej.
Co więcej, według WT nie są przewidziane wyłączenia. Jeśli wada uniemożliwia produkcję sklejki to taka sztuka powinna zostać rozcięta.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
larix_osa
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: środa 11 mar 2020, 10:22

Post autor: larix_osa »

ok . Dzieki. Co jesli porrzebuje do produkcji wałek 2,5, a brakarzz i sie upiera na 1,3 ??? :?
Ciekawe co w lesie słychać...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

WT przewidują wałek minimalnej długości 1,3m. Jeśli chcesz kupić wałki o specjalnych długościach musisz to zgłosić przed podpisaniem umowy. Jeśli tego nie uczyniłeś nie masz podstaw do reklamacji (rozumiem, że pisząc "produkcja" masz na myśli to, że Ty z surowca produkujesz i potrzebujesz nieco innych wymiarów niż nadleśnictwo wyprodukowało).
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
larix_osa
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: środa 11 mar 2020, 10:22

Post autor: larix_osa »

Dobrze rozumiesz. Przygotowali w całych długościah. straszne "banany". Nie da się tego porozinać nz 2,5 bo nic z tego i tak nie bedzie. ;-(
Ciekawe co w lesie słychać...
Awatar użytkownika
rusek77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 352
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:02
Lokalizacja: Russia

Post autor: rusek77 »

Każda zmiana dotycząca odbioru surowca, nie obejmująca WT odbywa się za porozumieniem stron w trakcie przystępowania do zawarcia umowy, za dodatkową opłatą na rzecz LP :) Także jeżeli WT przewidują minimalną długość 1,3 to w przypadku otrzymania takiego surowca nie ma prawa reklamacji. Za dodatkową opłatą możesz zwrócić się o wyrabianie surowca we wskazanym wymiarze, chociaż LP nie muszą się na to zgodzić.

Chyba tak to u nas w LP jest traktowane :)
"...to tylko dwa piwa, to żaden grzech..."
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169485
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Z leśnego kalendarza:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Obawiam się, że to nie wina nadleśnictwa. Przygotowali drewno jak należy i zgodnie z obowiązującymi WT. Nawet jeśli chciałbyś odebrać inną partię drewna to i tak leśnicy przygotują ją dokładnie tak samo...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: sklejka brzozowa

Post autor: Fichtel »

larix_osa pisze:Hej.
Jak to jest z odbiorem sklejki w liściu ? Całe sztuki jako WB1 czy sekcje są konieczne ?
Jeśli nie ma ustalonej długości z odbiorcą, to jaka długośc brana jes pod uwagę ? 4 metry z możliwością np. wymanipulowania krzywizna na 1,3 ? Co z pozostałą cześcią częścią, jeśli sztuka ma powiedzmy metrów 10 i cała jest jako WB1?
radzę zajrzeć do WT... :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
larix_osa
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: środa 11 mar 2020, 10:22

Post autor: larix_osa »

Dzieki chłopy. Temat dogadany, zakończony. Wszyscy zadowoleni.
Ciekawe co w lesie słychać...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

:beer:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Bo z tą sklejką to w ogóle z tą krzywizną jest tak w normie napisane że nikt nie wie, powinno być jasne w przypadku długości 4 odnosimy do danej długości i jej wielokrotności np 6.8, co do wałka 1,3, bo takie też np. Pisz odbiera to krzywiznę odnosimy do długości 2,6 a poza tym firmy sklejkarskie twierdzą Panie nie patrz Pan na normy np skręt włókien jest dopuszczalny, a na maszynie wychodzą wiórki, dlatego są firmy co przy grubości 45-55 cm krzywizna ma małe znaczenie.
to ja jestem
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: sklejka brzozowa

Post autor: j24 »

A tak z innej beczki - robić już sklejkę brzozową, czy jeszcze trzeba te sztuki po ścince, a przed manipulacją - wysuszyć?
Będą pękać z przesychania, czy to już nie ten czas?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: sklejka brzozowa

Post autor: Fichtel »

:wink: Powiem Ci jedno, ja robię "na telefon" - uzgodnione odbieranie - robię.

P.S. A ile tego masz do zrobienia? I czy Ci to blokuje inne prace na powierzchni/niach?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: sklejka brzozowa

Post autor: j24 »

Fichtel pisze: piątek 09 wrz 2022, 08:43 :wink: Powiem Ci jedno, ja robię "na telefon" - uzgodnione odbieranie - robię.

P.S. A ile tego masz do zrobienia? I czy Ci to blokuje inne prace na powierzchni/niach?
Odbiorca jest. Chodzi mi o pękanie z przesychania.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: sklejka brzozowa

Post autor: Fichtel »

:wink: Jak dzisiaj zrobisz a jutro pojedzie to raz.
A dwa to chyba masz zabezpieczenie.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: sklejka brzozowa

Post autor: Capricorn »

Dawno temu z konieczności ścinałem sklejkową brzozę nawet w lipcu i sierpniu. Wykombinowałem, żeby zostawiać po ścięciu drzewa bez okrzesywania przez ok. dobę, czy dwie. Założyłem, że w międzyczasie pompa liści wyciągnie wodę z kłody i drewno się nie będzie zaparzać. Nie wiem, czy miałem rację, czy może to przypadek, ale ani mi drewno nie pękało, ani się mimo upałów nie zaparzało nawet ponad tydzień. Możesz spróbować cwancyku na jakimś drzewie WDP i albo potwierdzisz, albo zaprzeczysz moim spostrzeżeniom. Sam jestem ciekaw tego doświadczenia.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ