Brogi

Zwierzęta łowne, hodowla, broń śrutowa i kulowa, psy myśliwskie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Misieq
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2015, 00:43
Lokalizacja: Dziki Wschód

Brogi

Post autor: Misieq »

Witam szukam jakiś informacji na temat używania i budowy brogów najlepiej jakieś skany albo łatwo dostępna literatura gdzie miałbym przykładowe szkice oraz jakiś może rys historyczny oraz wyjaśnione jak się to użytkuje, po co, dlaczego itd.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170266
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Tak na szybko znalazłem rysunek.
Źródło: Gospodarstwo Łowieckie - A. Haber, T. Pasławski, S. Zaborowski Wyd. PWN Warszawa 1980 str. 202.
Opisu w tej pozycji niestety brak.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Misieq
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2015, 00:43
Lokalizacja: Dziki Wschód

Post autor: Misieq »

Bardzo dziękuję za rysunek :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170266
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Może jeszcze coś uda mi się znaleźć w literaturze :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Misieq
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2015, 00:43
Lokalizacja: Dziki Wschód

Post autor: Misieq »

Sten pisze:Może jeszcze coś uda mi się znaleźć w literaturze :)
No właśnie z tym jest mały problem ponieważ muszę na czymś oprzeć prezentację ale niestety niewiele jest na ten temat w źródłach które posiadam. Zdjęcia brogu mam ale przydałby się opis jak po co na co. :roll:
Döhler
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5892
Rejestracja: czwartek 30 sty 2014, 23:33
Lokalizacja: Schweingrubowy Las

Post autor: Döhler »

Ten daszek jest ruchomy. Można go w pionie przemieszczać w zależności od potrzeb. Każdy z czterech słupów posiada otwory o śr. ok. 30mm, rozstawione o ok. 400mm, w których umieszcza się przetyczki oporowe. Przetyczki są wykonane z pręta stalowego, rzadziej z twardego drewna. Jeżeli siano, słoma ma być przechowywana dłużej, to opieramy daszek na niej. Przetyczkę wkładamy od góry, zabezpieczając daszek przed zdmuchnięciem go przez wiatr.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170266
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Misieq
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2015, 00:43
Lokalizacja: Dziki Wschód

Post autor: Misieq »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170266
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

:beer: Jutro przejrzę jeszcze biblioteczkę w pracy. może znajdę jakieś dodatkowe opisy.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

DĂśhler pisze:Ten daszek jest ruchomy. Można go w pionie przemieszczać w zależności od potrzeb. Każdy z czterech słupów posiada otwory o śr. ok. 30mm, rozstawione o ok. 400mm, w których umieszcza się przetyczki oporowe. Przetyczki są wykonane z pręta stalowego,
W moim regionie do dziś stosuje się pewną formę brogów.
Ponieważ 4 główne słupy muszą być precyzyjnie wykonane i z dobrego drewna, żeby otwory nie osłabiły konstrukcji i nie spowodowały wzdłużnych pęknięć - stosuje się słupy energetyczne (betonowe, ażurowe) .
Na początek dach jest u góry i siano ładuje się pod sam dach. W trakcie zimy siano jest zużywane do karmienia zwierząt i poziom siana pod dachem spada - wtedy się stopniowo opuszcza dach (przenosząc po kolei przetyczki w dół do niższych otworów), tak żeby dach cały czas skutecznie osłaniał wierzch siana w brogu (nie dopuszczenie do zacieków na samej górze zapobiega zgniciu siana; brzegi są z zewnątrz ładnie ułożone i jakby "sczesane" w dół, przez co woda po nich spływa, nie wnikając w środek brogu, a wiatr szybko osusza powierzchowne zewnętrzne zacieki).
Gdzieś miałem zdjęcia brogu z tymi betonowymi słupami, ale nie mogę teraz znaleźć...

Projekt konstrukcji brogów
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170266
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W pracy znalazłem jeszcze coś takiego:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Misieq
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2015, 00:43
Lokalizacja: Dziki Wschód

Post autor: Misieq »

Dziękuje :D
ODPOWIEDZ