Niewywiązanie się z umowy a nowy przetarg

Ustawa o zamówieniach publicznych, formy, tryby...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
markwood
początkujący
początkujący
Posty: 123
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 13:51

Niewywiązanie się z umowy a nowy przetarg

Post autor: markwood »

Czy w przetargu może brać udział zakład usług leśnych który nie wywiązał się z poprzedniej umowy? Co nadleśnictwo może - powinno z takim zulem podpisać umowę. Co stanowi dowód formalny tego że zul nie wywiązuje się z umowy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

markwood pisze:Czy w przetargu może brać udział zakład usług leśnych który nie wywiązał się z poprzedniej umowy?
Może. Ale nadleśnictwo powinno "uwalić" ofertę "w przedbiegach" i nie dopuścić do tego by taki ZUL wygrał przetarg.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
markwood
początkujący
początkujący
Posty: 123
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 13:51

Post autor: markwood »

Piotrek pisze:
markwood pisze:Czy w przetargu może brać udział zakład usług leśnych który nie wywiązał się z poprzedniej umowy?
Może. Ale nadleśnictwo powinno "uwalić" ofertę "w przedbiegach" i nie dopuścić do tego by taki ZUL wygrał przetarg.
Ale nadleśnictwo "z pewnych przyczyn" nie chce takiego delikwenta "uwalić" w "przedbiegach" Co więcej ZUL ten dąży do podpisania umowy z wolnej ręki...Czy jest jakieś racjonalne i sensowne wyjście (patrząc z punktu widzenia leśniczego) z takiej sytuacji?
Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1360
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

Z punktu widzenia leśniczego praktycznie nie ma. O tych sprawach decyduje Nadleśniczy i Zastępca. Pytanie czy zgłaszałeś w formie notatek te nieprawidłowości? I jak "biuro" reagowało na te nieprawidłowości? Pogadaj z szefem o swoich wątpliwościach. To i tak na końcu jego decyzja.
"Ja cię nie mogę" - J.K.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

markwood pisze:ZUL ten dąży do podpisania umowy z wolnej ręki...
A można takie "dążenia" skutecznie podejmować??? Jeśli nie ma co najmniej "cichego przyzwolenia" ze strony zamawiającego?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1360
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

Piotrek pisze:
markwood pisze:ZUL ten dąży do podpisania umowy z wolnej ręki...
A można takie "dążenia" skutecznie podejmować??? Jeśli nie ma co najmniej "cichego przyzwolenia" ze strony zamawiającego?
Jeżeli "nie przeszedł" drugi przetarg i nie było chetnych na nim na dany pakiet, to zamawiający może rozpocząć negocjacje. Jak byli chętni, ale przewalili z ceną to nie można negocjować, ale musi być chyba trzeci przetarg.
"Ja cię nie mogę" - J.K.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Bory5, to wszyscy wiemy. Mnie interesuje jakie działania może podjąć jeden z potencjalnych zleceniobiorców, aby doprowadzić do wyboru z wolnej ręki i aby w tej procedurze wybrano jego. Bo mnie to pachnie troszkę kryminalnie...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
markwood
początkujący
początkujący
Posty: 123
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 13:51

Post autor: markwood »

Piotrek pisze:Bory5, to wszyscy wiemy. Mnie interesuje jakie działania może podjąć jeden z potencjalnych zleceniobiorców, aby doprowadzić do wyboru z wolnej ręki i aby w tej procedurze wybrano jego. Bo mnie to pachnie troszkę kryminalnie...
Sprawa wygląda tak że ten potencjalny zleceniobiorca jest tak zdeterminowany by "wynegocjować" wyższe stawki że zrobi wszystko (włącznie z doniesieniem do Papierza i Genrerała) . Nie wykonywanie prac leśnych też było formą szantażu...Dlatego pytam co można zrobić w takiej sytuacji gdy się nie chce takiego szefa zula bo robotnicy są OK. Wygląda na to że najlepiej siedzieć cicho i akceptować co nadleśnictwo postanowiło. I nie robić nic....
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

markwood pisze:gdy się nie chce takiego szefa zula bo robotnicy są OK
No takiej opcji nie ma.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1360
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

Piotrek, formalnie zul nie może podjąć żadnych skutecznych działań żeby zmusić Nadleśnictwo do negocjacji. Natomiast nieformalnie może zrobić wszystko...
markwood, Zula bierze się z dobrodziejstwem inwentarza czyli z szefem. Jedyne, co możecie zrobić, to znaleźć inną firmę która weźmie ten pakiet. Najlepiej jakąś firmę z zewnątrz bo wewnątrz nadleśnictwa to najczęściej zulowcy są między sobą dogadani i jeden drugiemu nie będzie wchodził w paradę.
"Ja cię nie mogę" - J.K.
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

Co to znaczy, że ZUL się nie wywiązał z umowy? Jeśli nie wykonał Zleceń a umowa nie została zerwana z winy wykonawcy to ZUL wywiązał się z Umowy bo Zleceniodawca nie zrobił nic, żeby Umowa została wykonana. Nie będzie to podstawą do wykluczenia
Awatar użytkownika
markwood
początkujący
początkujący
Posty: 123
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 13:51

Post autor: markwood »

g pisze:Co to znaczy, że ZUL się nie wywiązał z umowy? Jeśli nie wykonał Zleceń a umowa nie została zerwana z winy wykonawcy to ZUL wywiązał się z Umowy bo Zleceniodawca nie zrobił nic, żeby Umowa została wykonana. Nie będzie to podstawą do wykluczenia
Właśnie, brzmi to bardzo logicznie. Że ZUL wywiązał się z umowy nawet jak z niej się nie wywiązał. Praktyka wygląda tak że przymyka się oko na to że ZUL z umowy się nie wywiązuje do końca. (by nie było wojny, bo lepszy rydz niż nic) Czy są jakieś sensowne (wartościowe) rozwiązania takiej sytuacji. W sensie zdyscyplinowania ZULa ? Czy po prostu wszędzie toleruje się kiepską jakość usług w LP?
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Umowa powinna zawierać zapisy o karach umownych i podstawie ich naliczania. Umowa powinna zawierać zapisy o rękojmi i gwarancji, że o zabezpieczeniu należytego wykonania umowy nie wspomnę. To są główne i bezpośrednie podstawy do uczciwego "gnębienia" niesolidnych i nieterminowych wykonawców. Jeśli się tego nie robi, a jest się szefem jednostki, to się - mówiąc delikatnie - strzela sobie w stopę. No chyba, że niesolidność wykonawców nie ma udokumentowania w protokołach odbioru i w kontrolach funkcjonalnych, a jest tylko marudzeniem (przepraszam za określenie) leśniczego. Wtedy sugeruję zmianę pracy.
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1360
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

TomCio, ma rację. Nie ma innej drogi, by zmusić ZUL'a do pełnej i prawidłowej realizacji umowy. Tylko zastosowanie tych zapisów. Leśniczy ze swojej strony może nie odebrać roboty - z dopiskiem "z winy ZUL". Jest to dość poważna sankcja, bo w większości umów jest zapis, że trzykrotne nieodebranie prac z winy ZUL jest podstawą do rozwiązania umowy i naliczenia kar (a są one - moim zdaniem dość surowe). I jedna porada: KONSEKWENCJA! Nie odbierać, aż będzie robota zrobiona!
Z drugiej strony jak odbierze źle wykonaną, lub nie wykonaną robotę nie wnosząc uwag, to bierze odpowiedzialność na siebie. I tak powolutku zaciska sobie przysłowiową pętlę na szyi.
A tak z ciekawości ja reaguje na te sytuacje inżynier nadzoru? Przecież część tych czynności musi skontrolować?
"Ja cię nie mogę" - J.K.
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

markwood pisze:Właśnie, brzmi to bardzo logicznie. Że ZUL wywiązał się z umowy nawet jak z niej się nie wywiązał.
dam przykład - wzywasz malarza do domu, ma poszpachlować a potem pomalować w ciągu tygodnia. Facet maluje bez szpachlowania czyli niezgodnie z umową w dodatku z opóźnieniem. Ty mu płacisz za robotę i facet wychodzi. Wykonał swoją pracę czy nie. Skoro nie miałeś zastrzeżeń, zapłaciłeś za robotę, to jeśli po zakończeniu roboty mówisz, że jest nierzetelny i źle robi to możesz przegrać z nim sprawę bo najpierw uznałeś robotę za prawidłowo wykonaną, zapłaciłeś a potem po zakończeniu umowy mówisz, że robi źle.

Właśnie po to są zapisy umowy dotyczące terminów, kar, zmiany terminu i wielkości wykonania zlecenia żeby to przestrzegać. Jeśli ktoś przez cały rok, nie zgłaszał pisemnych zastrzeżeń, nie karał, a finalnie, jak wykonawca nie wywiązywał się ze zleceń - nie zerwał umowy to Wykonawca ma prawo twierdzić, że wykonuje prace rzetelnie i ma prawo do startowania w przetargach, negocjacjach z wolnej ręki.
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

g pisze:dam przykład (...)
Przykład dobry. Jednak tu mamy do czynienia z umową. I to sążnistą i szczegółową. Dlatego stosujemy tzw. odbiór robót częściowych i ulegających zakryciu (w budowlance). Może ma to znaczenie przy prowadzeniu książki budowy i dużej inwestycji, a nie malowania mieszkania z umową na tzw. "krzywy ryj".
Kto się wychował w tym kraju (i nie tylko zapewne w tym) wie, że na zaufanie to sobie robotnik musi zasłużyć. Potrzebny jest bieżący nadzór i z tego nie jest zwolniony leśniczy, IN, z-ca, SL i cała służba leśna. Jeśli w jakiś sposób ucierpi las zawsze zostanie wyciągnięty argument o gospodarowaniu majątkiem Skarbu Państwa, niedostatecznym nadzorze etc. etc... i po tyłku oberwie "teren". Na nierzetelnych wykonawców usług leśnych skuteczne mogą być tylko bieżące i zdecydowane reakcje służb terenowych. Choć z drugiej strony coraz trudniej nawet o tych nierzetelnych w lesie i zaczyna to być problemem. Sytuacja zmierza do patowej.
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

TomCio pisze:Sytuacja zmierza do patowej.
Nie - "zmierza", tylko LP zawsze "na pata" grały.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Piotrek pisze:
TomCio pisze:Sytuacja zmierza do patowej.
Nie - "zmierza", tylko LP zawsze "na pata" grały.
No niby tak. Źle się wyraziłem. Bo skoro co roku mówimy, że tak źle to jeszcze nie było, znaczy że sytuacja zmierza... /takie niedomówienie/
Umówmy się, że ja tylko o zamówieniach usług leśnych. Choć z drugiej strony ich już nie zamawiam :D i dobrze mi z tym. Ale innych to mam już powyżej gwizdka.
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

TomCio pisze:Ale innych to mam już powyżej gwizdka.
Uuuu... To problem. Mam nadzieję, że to nie oznacza, iż masz gwizdek spuszczony na kwintę... :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Piotrek pisze:
TomCio pisze:Ale innych to mam już powyżej gwizdka.
Uuuu... To problem. Mam nadzieję, że to nie oznacza, iż masz gwizdek spuszczony na kwintę... :wink:
:lol: nie znaczy. Starczy w BIP popatrzeć. Po prostu dużo ich, w tym kilka dużych z elektronizacją, której jeszcze nie zgłębiłem empirycznie, więc z drżeniem lekkim....
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
ODPOWIEDZ