Tablice

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Tablice

Post autor: jakub »

Jakie tablice należy stosować żeby oznakować powierzchnie robocze przy pozyskaniu i zrywce drewna? W instrukcji BHP jest wzór ale nadleśnictwo ma inny. Może jest nowy wzór. W umowie mamy ten z instrukcji z 2012 roku ale podobno jakiś inny jest.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Z tego co się orientuję, to nadal obowiązuje instrukcja z 2012 r. Jutro dowiem się, czy w tzw. międzyczasie coś się zmieniło ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Mamy mieć z 3 elementów z datami rozpoczęcia prac i terminem zakończenia. Dolna krawędz tablicy ma być na wysokości 1,80 metra. Obsadzona na kołku. Będziemy musieli 3 metrowe kołki wozić ze sobą i kilof, żeby je wkopać.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Reguluje to Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 6.01.1998 r. w sprawie określenia wzoru znaku zakazu wstępu do lasu oraz zasad jego umieszczania.

Tu przykładowa oferta - zakładu LP:

http://www.ztis.katowice.lasy.gov.pl/ta ... formacyjne
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

jest to tablica dwuczęściowa i taka jakie zawsze były stosowane. Jest gdzieś napisane na czym i jak maja być zawieszone? Nie znalazłem też trzeciej części od kiedy zakaz obowiązuje i do kiedy
borowiak

Post autor: borowiak »

Opisane jest tu:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 980039.pdf
My mamy obie tablice na jednym "podkładzie". Zarządzenie mówi, że tablica musi być na słupku metalowym lub drewnianym, a dół tablicy ma być na wysokości 1,8 m.....
Mamy coś takiego, jak na zdjęciu umieszczone na słupku drewnianym z kotwą metalową na dole.
Całość działań to pismo z GDLP z października 2018 r. będącego reakcją na sprawy w sądach. Tak więc cytuję: "brak którejkolwiek z informacji graficznych lub też sporządzenie tablicy niezgodnie ze wskazaniami rozporządzenia powoduje, iż w istocie zakaz wstępu do lasu uznać należy za nieobowiązujący. Art. 26 ustawy o lasach jest przepisem ingerującym w sferę praw i wolności. Musi więc być ściśle przestrzegany, a ponadto poddany tzw. wykładni „wolnościowej” (in dubio pro libertate), co oznacza, że w razie jakichkolwiek wątpliwości rozstrzyga się je na korzyść zachowania zasad wynikających z poszanowania praw i wolności jednostki. Nie można także pominąć okoliczności, iż umieszczona w terenie tablica jest de facto podstawowym źródłem informacji o tym, że na danym obszarze obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Dlatego też niedopuszczalne są jakiekolwiek odstępstwa powodujące umniejszenie zakresu informacji przekazywanych przez takie tablice."
A zdarzały się w lesie kserokopie z napisem „Zakaz wstępu” zawieszone na drzewach.........
Zalecono też, jako działanie dodatkowe pozwalające na uniknięcie w przyszłości zarzutów odnośnie niewłaściwego pouczenia co do okoliczności uzasadniających wprowadzenie zakazu
wstępu do lasu, umieszczanie informacji o przyczynach wprowadzenia takiego zakazu a także określenie czasu, na jaki zakaz zostaje wprowadzony, co też czynimy :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Czy te tablice muszą być dzielone? Jeżeli tak to jaki odstęp powinien być między tablicami? Ja mam tablice ba jednej blasze. Muszę je pociąć? Pociąć i złączyć? Rozsunąć o 1 cm? 2 cm?
Leśniker
początkujący
początkujący
Posty: 151
Rejestracja: środa 22 sie 2018, 09:22

Post autor: Leśniker »

ciekawe jak z polowaniami?
borowiak

Post autor: borowiak »

jakub pisze:Czy te tablice muszą być dzielone? Jeżeli tak to jaki odstęp powinien być między tablicami? Ja mam tablice ba jednej blasze. Muszę je pociąć? Pociąć i złączyć? Rozsunąć o 1 cm? 2 cm?
My mamy jedną bezpośrednio pod drugą na jednej podkładce.
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Musimy kupić sobie busa albo przyczepke, żeby te tablice(kołki) wozić :lol:
borowiak

Post autor: borowiak »

jakub pisze:Musimy kupić sobie busa albo przyczepke, żeby te tablice(kołki) wozić :lol:
Życie...... :)
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5600
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

A kto u was owe tablice wystawia , i kto za terminowe wystawienie i zdjęcie odpowiada, oraz kto je kupuje.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Odpowiada ZUL, kupiło nadleśnictwo.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
borowiak

Post autor: borowiak »

Capricorn pisze:Odpowiada ZUL, kupiło nadleśnictwo.
Podobnie, po zakupie przez nadleśnictwo przekazujemy ZUL-om w użytkowanie.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

W takim razie identycznie :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5600
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

O dziwo tak i u nas :lol:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Niesamowite, że coś może być u nas jednolite... :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

A ile tych tablic kupiliście zulom? Ja dostałem 3
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

jakub pisze:Ja dostałem 3
A ile potrzebujesz? Ile pozycji na raz musisz oznaczyć?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Często kilkanaście a na każdej 3 to minimum. Są powierzchnie, że 5 to mało. Do tego rzadko się zdarza że wszystkie tablice się zdejmuje bo zniknęły. Kupiłem większa ilość tablic po podpisaniu umowy (zgodnych z normą) a po roku okazało się, że nadleśnictwo wymyśliło inną i chyba będziemy kupować nowe.
ODPOWIEDZ