Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

crocidura pisze:zakaz „nacjonalizacji” naszej własności jest już sformułowany w Konstytucji i wynika z jej art. 21 ust. 2. W myśl tego przepisu „wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem”
Wymienione w Konstytucji wywłaszczenie dotyczy tylko nieruchomości. :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

crocidura pisze:Warto też zauważyć, że zakaz „nacjonalizacji” naszej własności jest już sformułowany w Konstytucji
W początkowej fazie OFE, zgromadzone środki były nasze dopóki nie były potrzebne rządzącym.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

I nadal zachowały ten charakter. Przesłano je do subkonta w ZUS... Jedynie teraz jeśli trwales przy OFE możesz oświadczyć, że nie chcesz IKE, a chcesz aby stały się publiczne trafiając do ZUS na publiczny FUS.
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

crocidura pisze:I nadal zachowały ten charakter. Przesłano je do subkonta w ZUS...
Jakoś nie zauważyłem. Po konfiskacie kapitał początkowy dalej jest taki sam jak na początku.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

? A dlaczego uważasz, że kapitał początkowy powinien zostać zwiększony?

Zaczynam lubić argumenty przeciwników PPK. Z reguły potwierdzają zupełny brak zrozumienia dla funkcjonowania systemu emerytalnego.
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

crocidura pisze:Z reguły potwierdzają zupełny brak zrozumienia dla funkcjonowania systemu emerytalnego.
Jak większość pracowników ZUS.
Awatar użytkownika
Jarosław K.
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1201
Rejestracja: środa 05 lut 2020, 13:21

Post autor: Jarosław K. »

Ale się zdziwicie, jak to co wymyślił Rząd będzie dobre dla wszystkich pracujących.
Awatar użytkownika
Nioska
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 06 lip 2018, 22:20

Post autor: Nioska »

Witajcie. Moim zdaniem ten kto jeszcze nie posiada konta IKE ten traci rokrocznie swoje pieniądze na rzecz Państwa. Kto zrezygnuje z PPK (IKE 2) ten zwyczajnie pozbawia się podwyżki wynagrodzenia. W obecnej formie PPK jest bezpieczne. Trzeba być tylko czujnym i w momencie ewentualnego podejmowania w przyszłości przez władzę jakichkolwiek prób dobrania się do tych pieniędzy, zwyczajnie trzeba będzie je wypłacić. Co prawda pozbawiając się części profitów za przedwczesną likwidację konta ale jednak środki otrzymamy. Niemniej jednak przy obecnym stanie rzeczy byłyby bezpieczne.
Warto posłuchać mądrego, więc odsyłam do wg. mnie marytorycznych analiz finansowych jak na przykład ta:

PS Skoro ZUS jest bankrutem to czy warto oddawać tam swoje środki z OFE? Po pierwsze można podejrzewać, że pójdą one na 14 lub 15 emeryturę przed kolejnymi wyborami :P
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Takie przeznaczenie tych środków już zostało zaplanowane https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/likwidac ... 94792.html
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nioska pisze:zwyczajnie trzeba będzie je wypłacić
Nie żyj złudzeniami. Ktoś kto trzyma łapę na twojej (teoretycznie) kasie, gdy będzie miał ochotę ci ja zajumać to przede wszystkim uniemożliwi ci jej podjecie w sposób prosty i bezstratny.
Pamiętasz jak niejaki Fidel Alejandro Castro Ruz obiecał rodakom, że nikogo na Kubie siłą nie zatrzymuje - kto chce może otrzymać paszport i wyspę opuścić. Pod warunkiem, że spłaci państwu wszystkie nakłady jakie na jego wychowanie i wykształcenie państwo poniosło...
Co do merytoryczności przywołanego przez ciebie eksperta pozwolę sobie na daleko idącą rezerwę...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Piotrek - sęk w tym, że ty żyjesz złudzeniem, że emeryturą z ZUS będzie przysługiwała jeszcze długie lata.

Mysląc o tym że trzeba składać samemu, każda alternatywa zyskuje punkty. Przy czym składając na koncie, tracisz rocznie podatek Belki od zysku a uwzględniając inflację twoje oszczędności wyparowują. Masz może mądre sugestie na inwestowanie niewielkich kwot nie obciążających budżet domowy i niezagrożone Belką?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

crocidura pisze:Piotrek - sęk w tym, że ty żyjesz złudzeniem, że emeryturą z ZUS będzie przysługiwała jeszcze długie lata.
Ja niczym takim nie żyję. Zaręczam ci, ze nie spotkałeś jeszcze takiego luzaka jak ja, który totalnie żyje z dnia na dzień. Co los podaje to biorę i jeszcze mojemu Bogu dziękuję, że mogę brać.
Takie podejście daje mi dużo szczęścia i powoduje, że jestem zdrowszy bo kompletnie wolny od stresu. :D
A w sferze finansów to już w ogóle nic nie planuję, nie składam i nie oszczędzam. Trumna kieszeni nie ma. :)

PS. A co do porad finansowych, są lepsi spece ode mnie. Jeden mi radził, żeby założyć konto na Kajmanach. Rzeczywiście skuteczna metoda, tylko proces transferowania tam pieniędzy, tak aby polski rząd się o tym nie dowiedział, wydał mi się nieco skomplikowany...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

W IKZE - przy wpłacie odliczasz od podstawy opodatkowania. Przy wypłacie - płacisz 10% podatku. Wniosek - jeśli w roku wpłaty płacisz więcej niż 10% podatku, to się opłaca.

W IKE - nie odliczasz od podstawy w momencie wpłaty. Wypłata sumy wpłat bez podatku, natomiast "przyrost" opodatkowany jest w wysokości 19%.

Prawdę mówiąc, nie rozumiem, dlaczego rząd nie wprowadza zachęt do oszczędzania w IKZE/IKE np. przez zwiększenie limitu wpłat, zmniejszenie opodatkowania, a uruchamia nowy program, o dość skomplikowanych procedurach (np. przy zmianie pracodawcy, dopłaty pracodawcy itp)
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Bo IKE jest indywidualne... ogół społeczeństwa nie rozumie jego funkcjonowania i nie radzi sobie z takimi formalnościami, poza tym chodziło o zdrenowanie pracodawcy i zwiększenie podatku ściąganego z wynagrodzeń (przez ich wzrost).
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

https://www.prawo.pl/kadry/ile-kosztowa ... 05645.html

A taka ciekawostka... DGLP wybrało PKO, które zresztą rekomendowało wszystkim zamierzającym oszczędzać na emerytury. Wypadlo zaskakująco dobrze w analizie zleconej portalowi Analizy.pl

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Lasy-P ... 69256.html

Niestety nie mieli nosa. Okazuje się że PKO wypada mizernie na tle konkurencji.
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

crocidura pisze:Wypadlo zaskakująco dobrze w analizie zleconej portalowi Analizy.pl
Ale wcale nie najlepiej. W ocenie dużą wagę miała mobilność aplikacji (na podstawie ankiet wśród pracowników)
crocidura pisze:PKO wypada mizernie na tle konkurencji
Jako bank czy w osiągniętych wynikach inwestowania?
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Pomalutku - co to za twór jest ta firma: "Instytut Emerytalny Sp. o.o."? Bo mnie to brzmi jak stworek propagandowy do stwierdzania, że jest świetnie i żyjący z pieniążków "zleceniodawców". Ten "think tank" (jak sami siebie określają) tak o sobie pisze:
O Nas

Instytut Emerytalny to niezależny Think Tank skupiający ekspertów zajmujących się systemem emerytalnym, ubezpieczeniami oraz długoterminowym oszczędzaniem.

Dlaczego?

Pomimo istotnego znaczenia emerytur i funduszy emerytalnych dla osób fizycznych, przedsiębiorstw i władz publicznych, a także pomimo szerokiego zainteresowania kwestiami związanymi z długoterminowym oszczędzaniem oraz sprawami emerytalnymi, nie było dotychczas ośrodka poświęconego wyłącznie zabezpieczeniu emerytalnemu.

Misja

Zadaniem Instytutu Emerytalnego jest podejmowanie wysokiej jakości badań we wszystkich dziedzinach związanych z zabezpieczeniem emerytalnym i długoterminowym oszczędzaniem, rozpowszechnianie wyników tych badań w debacie publicznej współtworzenie międzynarodowej sieci badaczy emerytur z różnych dyscyplin, a także doradztwo dla sektora rynkowego, pracodawców i władz publicznych.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Piotrze, my już tylko możemy poobserwować, jak po jednym torze, z przeciwnych kierunków, zasuwają dwa pospieszne... :roll: :lol:
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

A ja się cieszę, że wypisałem się z tego nabijania ludzi w butelkę jak to było z końcem lat 90'tych kiedy obiecywano palmy za przystąpienie do OFE.
Wtedy przynajmniej miałem wybór i mogłem zdecydować, do jakiego funduszu popłyną moje składki. Z perspektywy lat okazało się, że "moje" OFE plasowało się zawsze w 3-ce.

Co do IKE - sam odkładam i żadne pseudo zachęty 250-złotowe mnie nie skuszą do tego aby z moich pieniędzy KTOŚ zabrał mi i na dodatek sam zdecydował gdzie te pieniądze ulokuje.
:brawo: JA!!!
A w/w wybór "składkobiorcy" tylko uświadczył mnie w tym przekonaniu.

P.S. Kasa zostanie zapewne zainwestowana, jeśli można tak to nazwać, np. w inwestycje Poczty Polskiej... :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Mnie też to zasadniczo już dynda :D
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ