Szkodniki ?

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Devon
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: piątek 09 lis 2018, 08:53

Szkodniki ?

Post autor: Devon »

Witam Wszystkich.
Jestem tu nowy i jako szczęśliwy posiadacz kawalątka lasu mam 2 pytania:
1- po obcięciu suchych gałęzi świerka pojawia się żywica a w niej czasem widuję "zatopione" jakieś larwy długości ok 7mm, barwy białej ale z niebieskim jednym końcem - co to jest i jak się w tej żywicy znalazło ?
2- pośród drzew rosną też mniejsze lub większe jarzębiny, czasem niektóre, takie grubości mniej więcej palca są złamane, dopóki złamania były na wysokości 0,5-1m to mnie nie dziwiło ale gdy pojawiły się takie na wys. ok. 2m to zacząłem zastanawiać się co mogło tego niecnego czynu dokonać ?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77786
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... ad. 1... wrzucisz dobre zdjęcie?
... ad. 2... jeszcze w zasięgu pyska jelenia
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Devon
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: piątek 09 lis 2018, 08:53

Post autor: Devon »

1- oj, komórką raczej nie zrobię takiego maleństwa, pomijając że do lasu mam 30 km :(
2- tak podejrzewałem bo łani to tam "na pęczki" więc i jeleń może się przyszwędać ale myślałem że poza złamaniem będą widoczne jakieś ślady zębów... a po co on to robi ? bo z reguły górna, nie całkiem odłamana część luźno zwisa i nie jest ogryziona z kory, więc raczej nie jest pożywieniem... i czemu tylko jarzębina skoro rosną też młode klony, jesiony, buki, czeremchy ?
Devon
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: piątek 09 lis 2018, 08:53

Post autor: Devon »

... takie fotki udało mi się zrobić:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f0094c4c6c0b03f4
https://www.fotosik.pl/zdjecie/6314ff2cc1ed3b31
https://www.fotosik.pl/zdjecie/a630eb560b4e1225
https://www.fotosik.pl/zdjecie/60c71a852ff983b6
https://www.fotosik.pl/zdjecie/7cb257ce442c17f9
... nie ma tu tej niebieskiej barwy o której pisałem wcześniej ale może to dlatego, że larwa była jeszcze żywa
Devon
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: piątek 09 lis 2018, 08:53

Post autor: Devon »

nic więcej się już nie dowiem ? :(
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Zalany owad przez żywice raczej się nie przebarwi przez to, że zginie... na pewno nie w tak krótkim czasie...
Devon
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: piątek 09 lis 2018, 08:53

Post autor: Devon »

Krążownik ok, może to są larwy różnych owadów. Mnie nie chodzi o rozpoznanie gatunku, pytam raczej o to czy są to jakieś korniki lub inne szkodniki żyjące w drzewie i przypadkowo wylazły w miejscu obcięcia gałęzi czy może coś zupełnie innego ? Nikt się z czymś takim nie spotkał ?
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

bingo30
Wypadałoby założyć oddzielny temat... Tak posusz czynny wyznacza się cały rok. Im szybciej się wywiezie tym lepiej. W okresie zimowania owadów można wywieźć tak jak się normalnie wywozi bo i tak nic nie wyleci. W okresie gdy następuje wylęg warto sukcesywnie wywozić zanim owad wyleci...

Devon

To nie są na pewno larwy korników... zapewne jest to jakiś szkodnik ale nie wskażę który to jest...
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Ze zdjęć trudno poznać, co to za owad z mało wyraźne. Mnie to wygląda na jakaś muchówkę. Jeśli chcesz sprawdzić, to na FB jest bardzo sympatyczny naukowiec z Łodzi - Grzegorz Tończyk. On zajmuje się takim drobiazgiem.
Czy próbowałeś ustalić, skąd te larwy się biorą? Może z jakiejś szczeliny w drewnie...
Tak, jak pisali poprzednicy , korniki to nie są.
Devon
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: piątek 09 lis 2018, 08:53

Post autor: Devon »

tak myślałem że fotki kiepskie :( - "robal" mały i jeszcze umazany w żywicy...
larwy pojawiają się pojedynczo, to tu to tam, na różnych świerkach optycznie wyglądających na zdrowe, w każdym razie nie ma tam żadnych szczelin, ubytków, spróchniałych fragmentów itp. a larwy widuję wyłącznie w miejscach po ściętych gałęziach jak już się taplają w żywicy...
w każdym razie dziękuję Panom za info i ukierunkowanie mych dalszych dociekań :)
Sylvan

Post autor: Sylvan »

To raczej nie to. Ale niedawno pojawiło mi się coś takiego w domu. łaziło po ścianach, po suficie. Tydzień trwało aż okazało się, że w ryży zalęgły się mole. Brrrrr!
W każdym razie bardzo podobne.
A jak zidentyfikujesz to dasz znać co to jest?
Devon
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: piątek 09 lis 2018, 08:53

Post autor: Devon »

Na forum entomologicznym dostałem taką odp. - "larwa: Diptera: Brachycera" - Naj, miałeś słuszną sugestię :) .
ODPOWIEDZ