Wartośc drzewostanu

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jaskrawy
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 05 sie 2018, 01:09

Wartośc drzewostanu

Post autor: jaskrawy »

Witam wszystkich
Pisze wniosek o zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne. Jestem w trakcie tworzenia tabeli dotyczącej odszkodowań za przedwczesny wyrąb drzewostanu. Wśród mojego drzewostanu wg PUL jest CZR – czereśnia pospolita. W tabelach wartości Ws, Wi, Wk w rozporządzeniu nie jest wymieniona, a rozporządzenie mówi, że jeśli jakiegoś gatunku tam nie ma to należy liczyć odszkodowanie wg art. 12 ust. 5 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. A tam taki zapis:
„Wysokość jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu stanowi różnicę między spodziewaną wartością drzewostanu w wieku rębności, określonym w planie urządzania lasu, a wartością w chwili jego wyrębu. W drzewostanach młodszych, w których nie można pozyskać sortymentów drzewnych, odszkodowanie to stanowi wartość kosztów poniesionych na założenie i pielęgnację drzewostanów.”
I moje pytanie: skąd wziąć spodziewaną wartość czereśni w wieku rębności (100 lat) i wartość w chwili wyrębu? Moje czereśnie mają: 52 (II klasa), 37 (II klasa), 42 (I klasa) lata.
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Najpewniej to będzie wartość któregoś z gatunków o podobnej dynamice wzrostu do czereśni. Wtedy z tablic tegoż gatunku będziesz mógł ją odczytać. Na pytanie, który to gatunek mogę jedynie zasugerować olszę czarną... (dość szybki wzrost w młodym wieku, nie osiąga też rozmiarów tak bardzo różniących od tego co może osiągnąć czereśnia jak inne gatunki z listy jednak to i tak te niższej klasy bonitacji egzemplarze)


https://www.arslege.pl/rozporzadzenie-m ... tanu/k735/

Tutaj masz tablice wskaźników wartości drzew.
ODPOWIEDZ