Przetargi na prace leśne na 2018 rok.

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Ciekawi mnie jak duża część z tych obecnie 800 harversterow należy do ZULi a jak dużo do LP. Teraz to przecież i niektóre nadleśnictwa mają własne harvestery i pewnie są jakieś umowy leasingowe podpisywane z ZULami odnośnie owych harvesterów ( o ile tak rzeczywiście jest) Do pracy harvesterem nie trzeba wielu robotników a jedynie jednego wykwalifikowanego. Wydaje mi się, że w takim układzie kosztowo by wyszło to lepiej niż zatrudnianie kilku robotników, a skoro jest problem z ich znalezieniem to dlaczego by tą drogą nie iść. Pozostaje tylko kwestia wykwalifikowanego robotnika do pracy z harvesterem. Tu oczywiście zakładam, że nadleśnictwa udostępniają swoje harvestery ZULom. Jak to w praktyce wygląda?
Pochłaniaj wiedzę za młodu tak jak sucha gąbka wodę. Im starszy człowiek tym bardziej przesiaknięty przekonaniami...
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Krążownik pisze:Ciekawi mnie jak duża część z tych obecnie 800 harversterow należy do ZULi a jak dużo do LP. Teraz to przecież i niektóre nadleśnictwa mają własne harvestery i pewnie są jakieś umowy leasingowe podpisywane z ZULami odnośnie owych harvesterów ( o ile tak rzeczywiście jest) Do pracy harvesterem nie trzeba wielu robotników a jedynie jednego wykwalifikowanego. Wydaje mi się, że w takim układzie kosztowo by wyszło to lepiej niż zatrudnianie kilku robotników, a skoro jest problem z ich znalezieniem to dlaczego by tą drogą nie iść. Pozostaje tylko kwestia wykwalifikowanego robotnika do pracy z harvesterem. Tu oczywiście zakładam, że nadleśnictwa udostępniają swoje harvestery ZULom. Jak to w praktyce wygląda?
W praktyce to chyba 90 % harvesterów jest zuli. Czy jest ich 800 w kraju to nie wiem.
borowiak

Post autor: borowiak »

zulus pisze:Pytającemu chodziło o to, żeby wprowadzić zapis ograniczający termin płatności do 7 dni.
W sumie zapis jest dość czytelny i przystępując do przetargu godzisz się na to. Sądzę, że odpowiedź mówiąca o braku możliwości zmiany zapisu wiąże sie z tym, iż Dyr. Gen. wprowadził jednolite zasady dla wszystkich nadleśnictw w Polsce, ma to związek z wprowadzeniem w tym roku (na kolejny sezon) elektronicznego składania ofert i wymogu jednolitego opisu przedmiotu zamówienia (i pozostałych dokumentów) dla wszystkich jednostek....
borowiak

Post autor: borowiak »

jakub pisze:W praktyce to chyba 90 % harvesterów jest zuli.
A nie więcej? ;)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

O jeden więcej w LP...
Nadleśnictwo dokonało zakupu, a pierwsza z maszyn Komatsu trafiła już do nadleśnictwa. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, druga maszyna - forwarder Komatsu 875 ma dotrzeć do nadleśnictwa w przeciągu 2 tygodni.
http://firmylesne.pl/lista/lasy-panstwo ... la_lp,3924
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Naj pisze:O jeden więcej w LP...
Myślę, że w ciągu najbliższych lat więcej się ich pojawi. Ewentualnie w dalszej perspektywie z tych co przybędzie jak już swoje zrobią to ubędzie. :)
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1543
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

borowiak pisze:Sądzę, że odpowiedź mówiąca o braku możliwości zmiany zapisu wiąże sie z tym, iż Dyr. Gen. wprowadził jednolite zasady dla wszystkich nadleśnictw w Polsce
Dyr. Gen. wprowadził wzory dokumentów.
"Udostępnione wzory dokumentów można adaptować do występujących indywidualnych potrzeb i uwarunkowań w poszczególnych jednostkach organizacyjnych ... "
A w komentarzu do dokumentacji można przeczytać:
"1. Wzór umowy zakłada 21 - dniowy termin płatności. Termin ten może zostać określony przez Zamawiającego również jako krótszy."
Chyba nic dodać, nic ująć.
zulus pisze:Rozmawiasz że znajomymi zulami. Spytaj ich czy w relacjach z LP czują się (kiedykolwiek czuli się) równorzędnymi partnerami.
Przy takim traktowaniu to niemożliwe.
ODPOWIEDZ