uproszczony plan urządania lasu czym właściwie jest ?

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

uproszczony plan urządania lasu czym właściwie jest ?

Post autor: niania »

Witam
Czym właściwie jest uproszczony plan urządzania lasu dla właścicieli prywatnych opracowany przez starostwo ?
Jakie to niesie za sobą wady , co należy brać pod uwagę bo jest jeszcze czas by móc wnieść zastrzeżenia ...
Czytałem że jako właściciel lasu będę musiał dostosować się do planu . Nie będzie mi wolno wycinać drzew - w miejscach gdzie w planie jest to zabronione...
Dodatkowo zostanę zmuszony do zalesienia terenów - które zostały uwzględnione w tym planie oraz realizacji zadań w zakresie gospodarki leśnej w latach 2018 do 2027 - cokolwiek kryje się pod tym pojęciem ...

Jako właściciel wiem najlepiej jak dbać o prawidłowy rozwój lasu ,gdzie , co w danej chwili wyciąć , wsadzić… bo w końcu jest to moja własność ... nad którą to ja powinienem mieć pełną kontrolę ...

Plan jedynie powinien pełnić rolę wskazówki , ale nie obowiązku ...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Niestety. Własność lasu to ograniczone prawo rzeczowe. Nie możesz swobodnie władać lasem jak mógłbyś inną rzeczą. Między innymi gospodarkę leśną musisz prowadzić zgodnie z ustawą o lasach czyli zgodnie ze wskazaniami zawartymi w upul.

Trochę wyjaśnień: https://www.ibles.pl/documents/10180/51 ... wiazki.pdf
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Ale na etapie uzgodnień działaj jak najmocniej .Widziałem takie UPULe że ograniczają wszystko w lesie prywatnym .
PRINCZI
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 396
Rejestracja: sobota 21 cze 2014, 11:20

Re: uproszczony plan urządania lasu czym właściwie jest ?

Post autor: PRINCZI »

niania pisze:
Jako właściciel wiem najlepiej jak dbać o prawidłowy rozwój lasu ,gdzie , co w danej chwili wyciąć , wsadzić… bo w końcu jest to moja własność ... nad którą to ja powinienem mieć pełną kontrolę ...

Plan jedynie powinien pełnić rolę wskazówki , ale nie obowiązku ...

masz już ten las czy zakładasz ??Ja na ponad dwu hektarach zasadziłem 8 lat temu brzozę , buka , dęba , sporo modrzewia , jesion , klon. Gmina już dwa razy chciała zmienić zapis z rola na las nie zgodziłem się i na razie mam spokój. Trzeba sadzić ładnie w rzędach w razie czego to plantacja drzew .
niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Post autor: niania »

Piotrek plan urządzania lasu jeszcze bardziej te kompetencje rozszerzy ...
Właściwie stajemy się niewolnikiem własnego lasu - lasu który zbudowaliśmy własnymi rękoma , za własne pieniądze ..., gdzie nie będzie można nawet ciąć - chyba że plan to zakłada :)

Kuna lesna możesz to bardziej rozwinąć ...? U nas mają robić manifestacje ,a że co drugi z mieszkańców w domu ma broń , ludzie się nudzą - mogą komuś puścić nerwy ... Zresztą już się odgrażają ... O tragedie nie łatwo ... Kilka miesięcy temu urzędnikom powybijano szyby w samochodach, jednemu spalono samochód - chodziło o podwyżki, a drugiemu dom podpalili i to wszystko w jeden dzień ... Sprawców nie znaleziono :) ,a w mediach oczywiście cisza :) ...

PRINCZI - nie to stary las. W naszym rejonie każdy ma las :) , z tą różnicą że społeczność trzyma się razem ... Taka jedna wielka rodzina - no może trochę przesadzam ....
niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Post autor: niania »

Co znaczy w tabeli o numerze 8 zapis BON.
I.
IA ?

Dalej numer tabeli 16
Rb IV -40%
Mel. agr.
Odn.
Piel
numer tabeli 19
P. rębnym
numer tabeli 20
rębnym

Tabela 21 ( w uwagach) -
klasa odnowienia

Ktoś to rozszyfruje :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169490
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

BON = bonitacja, w tym przypadku I i Ia.
Rb IV -40% - rębnia IV na 40% powierzchni.
Mel. agr. - melioracje agrotechniczne.
Odn. - odnowić.
Piel - pielęgnować.
p.rębnym - w użytkowaniu przedrębnym.
rębnym - w użytkowaniu rębnym.

Czy wyjaśniać rozwinięcia skrótów?

PS. Zapomniałem "klasa odnowienia" wyjaśnić -> http://www.encyklopedialesna.pl/haslo/klasa-odnowienia/
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Post autor: niania »

Piotrek - byłbym bardzo wdzięczny o rozwinięcie :)

Drugie pytanie ... może ktoś się orientuje.
Załóżmy że mamy las ... o powierzchni 10 hektarów w tym :
- 10% powierzchni do drzewa rozlokowane losowo w obrębie 10 hektarów których wiek przekracza 70 lat ..
-90 to nowe nasadzenia - wiek nie przekracza 40 lat ...

Teraz najtrudniejsze pytanie jak się wylicza podatek leśny? Z całej powierzchni ?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

niania pisze:Piotrek - byłbym bardzo wdzięczny o rozwinięcie :)
Oj leniuszek... ale dziś mam dobry dzień :)
  1. Bonitacja
  2. Rębnia IV
  3. melioracje agrotechniczne
  4. odnowić
  5. pielęgnować
  6. użytkowanie rębne i przedrębne
Jeśli chodzi o podatek leśny, to w związku z tym co napisano tutaj: http://www.finanse.mf.gov.pl/podatki-i- ... atek-lesny pytanie takie powinieneś zadać w urzędzie, w którym składasz informację o lasach i deklarację podatkową.
Przy czym jeśli te słowa:
niania pisze:10% powierzchni do drzewa rozlokowane losowo
oznaczają zmieszanie jednostkowe (opisane w opisie taksacyjnym kodem pjd.) to moim zdaniem raczej nie ma to wpływu na wiek drzewostanu.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Post autor: niania »

Piotrek - najpierw napisałem , później znalazłem ,a posta już nie dało się edytować :)

Te zadania podane w zakresie gospodarki leśnej obligują do ich wykonania czy są zaleceniami ....

To rozumiem że jeżeli TP mam wyznaczone na poziomie 100 m3/h przy powierzchni leśnej działki 3 h to da mi P. rębnym na poziomie 300 m3/h ?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

niania pisze:Te zadania podane w zakresie gospodarki leśnej obligują do ich wykonania czy są zaleceniami ....
Jak sama nazwa mówi, są wskazówką, co można (ale i co należy) zrobić. Chyba, że maja status "Pilne" - wówczas trzeba je wykonać jak najszybciej.
niania pisze:To rozumiem że jeżeli TP mam wyznaczone na poziomie 100 m3/h przy powierzchni leśnej działki 3 h to da mi P. rębnym na poziomie 300 m3/h ?
Najpierw skróty jednostek. Nie "h" bo to oznacza "godzina". Powierzchnia to "ha" :)
Ale dobrze liczysz - 100 m³/ha to przy lesie (lesie, nie działce, bo działka może być tyko w części lasem!) o powierzchni 3 ha da 300 m³ z całej powierzchni. Jest maksimum, jakie możesz pozyskać w tym zabiegu TP.
No i TP to nie przygodne. Przygodne to drewno z cięć nieplanowanych. Powstają w wyniku usuwania posuszu, wywrotów, złomów :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Post autor: niania »

Czy TP definiuje wiek pozyskiwanego drzewa czy tylko określa ilość m3/ha .
Czy jest jakaś graniczna wartość wieku ?

Dla kilku działek mam określoną rębnię (Rb IV -40%) . Czyli mówimy tu o odnowieniu na danej powierzchni , dokonaniu nowych nasadzeń ... Rozumiem ,ze takie nasadzenie należy zgłosić ,żeby zostało to odnotowane...

Co do podatku to Pani powiedziała , że liczy się to co jest w projekcie urządzania lasu, w starostwie ,jaki został tam wpisany wiek ...

Natomiast jeżeli dokonam wycinki ( o ile przewiduje to projekt urządzania lasu) ,a później (nowych nasadzeń) i zostanie to odnotowane to podatek z tej działki zapłacę za 40 lat ... Nie była w stanie odpowiedzieć mi na pytanie co w sytuacji , gdy nowych nasadzeń dokonam tylko na jakimś niewielkim obszarze ...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

niania pisze:Czy TP definiuje wiek pozyskiwanego drzewa czy tylko określa ilość m3/ha .
Czy jest jakaś graniczna wartość wieku ?
Wiek to tylko orientacyjnie. Definicja ogólna trzebieży i terminu jej wykonania (nazwy) jest bowiem taka:
  • trzebież wczesna -
    Zabiegi pielęgnacyjne prowadzone w okresie dojrzewania drzewostanu nazywa się trzebieżami wczesnymi. Jest to okres wzmożonego, najintensywniejszego rozwoju drzew w tym maksymalnego nasilenia procesu wydzielania się drzew. W jednogatunkowych drzewostanach sosnowych na siedlisku boru świeżego okres ten przypada w wieku od 20 do 40 lat.

    Celem trzebieży wczesnych jest doprowadzenie drzewostanu dojrzewającego do etapu, jakim jest początek okresu drzewostanu dojrzałego. Drzewostan powinien wówczas osiągnąć pożądany skład gatunkowy zgodny z celem hodowlanym produkcji, cechować się wysoką jakością i pełnym zadrzewieniem.
  • trzebież późna -
    Ostatnim etapem cięć pielęgnacyjnych są trzebieże późne. Rozpoczyna się je wykonywać w drzewostanach, które przeszły już fazę najbardziej intensywnego przyrostu na wysokość i w których proces wydzielania się drzew zaczyna stopniowo słabnąć. Z chwilą przejścia do wieku dojrzałości drzewa przekroczyły okres maksymalnego przyrostu na wysokość. Długość części pnia oczyszczonego z gałęzi zasadniczo się nie powiększa. Pozostała, górna część powinna stanowić koronę, która w tym wieku powinna obejmować nie mniej niż 1/3-1/2 wysokości całego drzewa. Tak duża korona jest potrzebna do zwiększenia bieżącego przyrostu grubości i miąższości drzewa.

    Orientacyjnie przyjmuje się, że do trzebieży późnych przystępuje się, zależnie od jakości siedliska, składu gatunkowego i sposobu założenia, w drzewostanach w wieku 30-50 lat. Najwcześniej, w wieku 30 lat, przystępuje się do trzebieży późnych w drzewostanach mieszanych, pochodzących z siewu lub sadzenia czy odroślowych na siedliskach olsu typowego i lasu łęgowego górskiego. Najpóźniej (w wieku 50 lat) rozpoczyna się trzebieże późne w jednogatunkowych drzewostanach na siedliskach boru suchego i boru wysokogórskiego.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Post autor: niania »

Skoro trzebiesz późna zalecana jest w wieku max. 50 lat ,a wiek drzewostanu dla tej działki jest określony na 80 lat to po co wprowadza się taki martwy zapis ?
Co miało zostać usunięte to raczej już zostało ...

Moim zdaniem dla tej działki powinno być zalecane
Rębnia II -5% by przygotować kilka nowych pięter , które za 40 lat stanowiłby ochronę , zaporę przed wiatrem itd. dla nowych nasadzeń
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

niania pisze:Skoro trzebiesz późna zalecana jest w wieku max. 50 lat
"Rozpoczyna się najpóźniej" nie oznacza, iż to co się tnie w wieku późniejszym nie jest już trzebieżą (lub, że nie może nią być). Tutaj ten zwrot określa tylko, że w wymienionych drzewostanach ten wiek wynosi ok. 50 lat. Rozpoczynasz trzebieże późne w momencie osiągnięcia przez drzewostan dojrzałości i prowadzisz je do momentu osiągnięcia wieku rębnego. Ile u ciebie wynosi wiek rębności?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Post autor: niania »

Dla sosny 120 lat.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Zastosowanie konkretnego zabiegu zależy od cech drzewostanu a w przypadku drzewostanu zgodnego z siedliskiem głównie od wieku. Jeśli drzewostan nie osiągnął jeszcze wieku rębności (osobiście wolę nazwę wiek dojrzałości rębnej) stosuje się w nim zabiegi pielęgnacyjne. Jest to okres na tyle dużego przyrostu masy, że pozyskanie plonu nie jest zasadne ekonomicznie (ogólnie - przyrost drzew starszych jest znacznie większy niż młodych). Celem pielęgnacji teraz jest właśnie to by przyrost skumulował się w najwartościowszych sztukach (stąd selekcja pozytywna czyli popieramy najwartościowsze drzewa). Proponowana przez ciebie rębnia II nie jest zasadna głównie z powyższych przyczyn. Ponadto rębni częściowej nie stosuje się w litych sośninach, chyba że zachodzi konieczność przekształcenia lub przebudowy, ale o tym może powiedzieć GTD. Poza tym cięcie rębne jest cięciem, którego celem jest odnowienie lasu. W twoim przypadku odnawianie tego drzewostanu nie jest gospodarczo zasadne. Zaufał bym urządzeniowcom, oni naprawdę wiedzą co robią. Poza tym to wcale nie wygląda tak, że goście wchodzą i wymyślają jakieś niestworzone rzeczy z kapelusza albo na zamówienie bliżej nieokreślonych sił. Do tego wszystkiego są instrukcje, które mówią co jak i kiedy. Najważniejsze jest żeby opis był zgodny z rzeczywistością. Wtedy pole manewru dla takiego taksatora naprawdę pozostaje niewielkie.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jaźwiec, Tam jest zaprojektowana rębnia częściowa...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

A, rozumiem, że to są 2 drzewostany... Tak się kończy czytanie po łebkach... :oops:
Nie mniej jednak rodzaj rębni raczej lepsze IV niż II...
W kwestii podatku obawiam się, że właściciel będzie płacił dopóki kolejne urządzanie nie określi wieku drzewostanu na < 40. Choć oczywiście zawsze można się uprzeć i za tym połazić. Tylko czy za te parę zł warto?
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ