Uprawnienia pilarza

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nickA
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: sobota 07 sty 2017, 15:13

Uprawnienia pilarza

Post autor: nickA »

Czy w Polsce będzie aktualnie ukraińskie uprawnienia pilarza?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Nie sądzę.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Re: Uprawnienia pilarza

Post autor: poreba »

nickA pisze:Czy w Polsce będzie aktualnie ukraińskie uprawnienia pilarza?
A co to są "uprawnienia pilarza"? Czy jakiś przepis zakazuje posługiwania się pilarką bez tych "uprawnień"?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66907
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Poręba, nicka jest obcokrajowcem. Chodzi mu o tamtejszy odpowiednik naszego kursu pilarza.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba pisze:A co to są "uprawnienia pilarza"?
Po naszemu - świadectwo ukończenia kursu.
poreba pisze:Czy jakiś przepis zakazuje posługiwania się pilarką bez tych "uprawnień"?
Żaden przepis prawa państwowego nie zabrania posługiwania się pilarką bez ukończenia kursu, ale aby móc wykonywać prace na rzecz PGL LP posiadanie takiego uprawnienia jest konieczne. Wewnętrzne bowiem uregulowania zabraniają ZUL-om zatrudniania nie posiadających uprawnień przy pracach na rzecz PGL LP.

PS. Wybacz - zapytałeś tak jakbyś nie wiedział o co chodzi wiec i tak jakbyś nie wiedział odpowiedziałem...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:PS. Wybacz - zapytałeś tak jakbyś nie wiedział o co chodzi wiec i tak jakbyś nie wiedział odpowiedziałem...
Bo mnie chodzi, żebyśmy nazywali rzeczy po imieniu, nie są to uprawnienia . Nawet PGL LP (w większości przypadków) nie określają dokładnie, jaki to ma być kurs. Samo siwzowe 'specjalistyczny kurs' powoduje, że papier wystawiony przez dowolną jednostkę wpisaną do rejestru firm szkolących, niezależnie od poziomu i zakresu kształcenia, musi byś uznawane.
Myślę, że sensownym byłoby wprowadzenie podobnego,chociaż może nie na tak zbójeckich zasadach, rozwiązania jak mają kierowcy. Do zawodowego wykonywania przewozu potrzebne są uprawnienia, samo PJ nie wystarczy, a pracodawca ma obowiązek powierzać obowiązki kierowcy tylko tym z uprawnieniami.
Chociaż... nawet tam to się chyba inaczej nazywa.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Capricorn pisze:Poręba, nicka jest obcokrajowcem. Chodzi mu o tamtejszy odpowiednik naszego kursu pilarza.
Zatem uważasz, (w przeciwieństwie do Stena), ze będzie ważny?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66907
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie, nie... Zwróciłem jedynie uwagę na fakt, że nickA czasem pisze językiem polskawym i na to trzeba brać poprawkę. Ichnie "uprawnienia" mogą oznaczać nasz "kurs", ale niekoniecznie. W sumie nie słyszałem, żeby trzeba było nostryfikować zagraniczne kursy, ale też nie słyszałem, żeby można było mieć kursy zagraniczne.
Inna rzecz, że nie tak dawno skanowałem i drukowałem człowiekowi zaświadczenie o posiadanych dokumentach elektryka i spawacza do pracy w Niemczech. Wystarczyły nasze papiery do podjęcia pracy... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
666Przyrodnik
początkujący
początkujący
Posty: 112
Rejestracja: sobota 29 paź 2011, 19:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: 666Przyrodnik »

Dochodzimy do NORMALNOŚCI i zaczyna nam to przeszkadzać :?: :idea: :shock: Normalny właściciel zachodniej firmy działającej na naszym terenie , oczekując znajomości j. angielskiego - bierze gościa na rozmowę i po trzecim znaniu wie wszystko (nie żąda żadnych zaświadczeń) .
Identycznie powinno być w wypadku pilarza :!: I tak to jest uregulowane :!: Byłem kiedyś wykładowcą na kursie pilarza dla ludzi ształujących towary na statkach i to tylko dlatego ,że MĄDRY właściciel firmy zauważył braki w umiejętnościach swoich pracowników :D
Animal
początkujący
początkujący
Posty: 99
Rejestracja: piątek 12 lut 2010, 20:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: Animal »

Papier jak papier. Ja do przetargu jako wymóg nawet dawałem. Nie było problemu.
Nie samą pracą człowiek żyje..
Awatar użytkownika
lis
początkujący
początkujący
Posty: 135
Rejestracja: poniedziałek 03 lip 2017, 09:53

Post autor: lis »

Zagadnienia związane z przygotowaniem do zawodu operatorów pilarek do ścinki drzew (czytaj uprawnienia drwala do ścinki jednoosobowej), reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki Leśnej. (Dz.U. nr 161, poz 1141 z 2006) oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001r w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych....(Dz.U.Nr 118, poz.1263 z 2001 r.) podsumowując jeśli kolega chce wykonywać zawód drwala-pilarza to niezbędnym jest ukończenie z wynikiem pozytywnym kursu dla operatorów pilarek spalinowych (w myśl rozporządzenia Ministra Edukacji trwa on 140 godzin i ma ściśle określony program, choć zdarzają się kilku lub kilkunastu godzinowe kursy, ale według mnie to patologia). Myślę że jeśli posiadasz uprawnienia do pracy pilarką zdobyte za granicą wystarczy przedstawić ich poświadczone tłumaczenie na język polski, ponieważ Minister Środowiska nie określił organu jaki ma wydawać zaświadczenia o ukończeniu kursu drwala- operatora pilarki spalinowej. Pozdrawiam :spoko:
Drzewiej, być leśnikiem oznaczało: służyć lasom, być szanowanym, uczciwym - teraz.......?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

lis pisze:uprawnienia drwala do ścinki jednoosobowej
A co z tym:
§ 24. Na obszarze, na którym wykonywane są prace związane ze ścinką, zrywką i załadunkiem drewna, powinni przebywać co najmniej dwaj pracownicy pozostający ze sobą przez cały czas w kontakcie wzrokowym lub głosowym.
:wink:
lis pisze:Myślę że jeśli posiadasz uprawnienia do pracy pilarką zdobyte za granicą wystarczy przedstawić ich poświadczone tłumaczenie na język polski, ponieważ Minister Środowiska nie określił organu jaki ma wydawać zaświadczenia o ukończeniu kursu drwala- operatora pilarki spalinowej.
Nie jest to takie pewne, ponieważ trudno uznać, że uprawnienia zdobyte za granicą są zgodne z wymaganiami
§ 23 powołanego przez ciebie Rozporządzenia:
§ 23. Szkolenia, o których mowa w § 16 i 21, prowadzi się na zasadach i warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 oraz z 2006 r. Nr 31, poz. 216) oraz określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216).
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
lis
początkujący
początkujący
Posty: 135
Rejestracja: poniedziałek 03 lip 2017, 09:53

Post autor: lis »

Piotrze wspomniane przeze mnie uprawnienia do ścinki jednoosobowej (starsza nazwa uprawnień pilarza obecnie "operator pilarki spalinowej w zakresie ścinki i manipulacji drewna" określają tylko technikę pracy pilarza (weszło gdy z użycia wyszły pilarki w obsłudze dwuosobowej). Nazwa nie nie określa ilości osób na powierzchni na, na której wykonywane jest pozyskanie lub zrywka drewna lecz technikę pracy. przywołany przez Ciebie paragraf 29 instrukcji BHP dla LP (te 24 To rozumiem pomyłka) rzeczywiście nakazuje aby na tych powierzchniach, gdzie wykonywane jest pozyskanie lub zrywka drewna były minimum dwie osoby- to może być pomocnik, zrywkarz itp. Co do samego zaświadczenia wydanego na Ukrainie to ma tu zastosowanie ta sama zasada na bazie której Polacy pracowali w Niemczech czy Szwecji. Minister określił że ma posiadać zaświadczenie dopuszczające do wykonywania zawodu drwala. Sposób w jaki je uzyskamy czyli kto i na jak zorganizowanych kursach określa Minister Edukacji. Zdarza się że i w Polsce ośrodki szkolenia i doskonalenia zawodowego wydają te zaświadczenia po kilku lub kilkugodzinnym kursie w parku miejskim lub na skwerach zieleni. Ich wątpliwą jakość widać w statystykach wypadków śmiertelnych w LP choćby w tym roku. Dlatego moim zdaniem jeżeli NickA posiada ukraińskie zaświadczenie dopuszczające go do pracy w charakterze drwala-pilarza, to uwiarygodnione tłumaczenie tego dokumentu jest wypełnieniem warunków postawionych przez Ministra Środowiska dopuszczających do wykonywania zawodu drwala-operatora pilarki spalinowej
Drzewiej, być leśnikiem oznaczało: służyć lasom, być szanowanym, uczciwym - teraz.......?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

lis pisze:przywołany przez Ciebie paragraf 29 instrukcji BHP dla LP (te 24 To rozumiem pomyłka)
Nie. To nie jest paragraf z Instrukcji BHP. To paragraf z tego samego rozporządzenia, o którym pisałeś (Dz.U. nr 161, poz 1141 z 2006). :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ