Wycinka drzew w lesie prywatnym - pozwolenie?

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
andrzejek
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 05 sie 2011, 18:13

Post autor: andrzejek »

...też w Irlandii...
miłego dnia
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

andrzejek pisze:...też w Irlandii...
A tak w ogóle to jesteście w stanie się porozumie co do tej wycinki? Są telefony, Skype, mail...
Jeśli jest dobra wola to odległość nie powinna by przeszkodą.
Niech Ci przyślą listem na piśmie zgodę na tę wycinkę i upoważnienie do reprezentowania ich w tej sprawie. I po kłopocie.
Niestety, aż nazbyt często w momencie rozpoczynania sprawy współwłaścicieli nie ma, albo nic o nich nie wiadomo. A jak już dojdzie do cięć to niestety się znajdują i jest afera - kto zezwolił, kto zalegalizował tylko jednemu ze współwłaścicieli itp. ;/

Zobacz np. temat: http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=22509
Najpewniej występujący w tej sprawie z wnioskiem o cechowanie też zapewniali, że nie nikt się nie będzie czepiał... :(
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
andrzejek
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 05 sie 2011, 18:13

Post autor: andrzejek »

Dziękuję za informacje. Niestety od roku nie mam z nimi kontaktu...
miłego dnia
Dziadek_borowy
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2012, 14:57
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Dziadek_borowy »

Mój pierwszy post, więc serdecznie witam, Darz Bór.

Mam kilka pytań:
1. jeśli na gruncie rolnym rośnie mi las wymagający przeprowadzenia czyszczeń, to czy muszę uzyskać zgodę od wójta czy mogę przeprowadzić taki zabieg bez starania się o zgodę? Czy w takim wypadku też muszę starać się o dokumenty potwierdzające odbiór drewna pozyskanego w wyniku pielęgnacji?

2. Czy jeśli grunt przekwalifikował bym na grunt leśny to mogę taki zabieg wykonać bez uzyskania pozwolenia na wycinkę i czy w takim wypadku dokument potwierdzający odbiór drewna byłby wystarczający?

z góry dziękuje i pozdrawiam
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Dziadek_borowy pisze:1. jeśli na gruncie rolnym rośnie mi las wymagający przeprowadzenia czyszczeń
Jeśli na gruncie rolnym, to masz zadrzewienie
Koniecznie zgoda wójta - kary są ogromne - przeczytaj Ustawę o ochronie przyrody art 83-92
Dziadek_borowy pisze:Czy w takim wypadku też muszę starać się o dokumenty potwierdzające odbiór drewna pozyskanego w wyniku pielęgnacji?
Nie.
Dziadek_borowy pisze:2. Czy jeśli grunt przekwalifikował bym na grunt leśny to mogę taki zabieg wykonać bez uzyskania pozwolenia na wycinkę i czy w takim wypadku dokument potwierdzający odbiór drewna byłby wystarczający?
W lesie działamy w oparciu o uproszczony plan urządzenia lasu - kontakt z osobą nadzorującą lasy niepaństwowe - pracownik starostwa, lub leśnik jeśli starostwo przekazało nadzór.
Wystarczający jest UPUL lub decyzja administracyjna, jeśli brak planu i wskazany kontakt z osobą nadzorującą gospodarkę w LN.
Świadectwo legalnego pozyskania drewna dotyczy lasu, jest wymagane ustawą o lasach, za jego brak nie ma kar, ale mogą być długie tłumaczenia.... więc warto go mieć - jest darmowy.
olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

Atlas pisze:Wystarczający jest UPUL lub decyzja administracyjna, jeśli brak planu i wskazany kontakt z osobą nadzorującą gospodarkę w LN.

A ja mam wobec tego takie pytanie - jak gospodarować w lesie gdy nie ma podstawowego dokumentu (czyli UPUL)?
Pytanie to stawiam w kontekście zastrzeżeń Najwyższej Izby Kontroli co do możiwości stosowania art. 79 ust 3 ustawy o lasach.
Zastrzeżenia NIK budzi zakres spraw powierzanych nadleśniczym i dyrektorom parków,
wszystkie porozumienia zawierały bowiem zadanie określone w art. 79 ust. 3 ustawy
o lasach3, podczas gdy przepis ten obowiązywał tylko do końca 1996 r. Izba podziela
stanowisko Biura Prawnego Ministerstwa Środowiska z 11 października 2010 r., w myśl
którego nie moŜe on być juŜ podstawą do wydawania decyzji, a jego wykorzystywanie
stanowi de facto obejście regulacji ustawy o lasach, nakazujących starostom zlecanie
wykonania i zatwierdzanie uproszczonych planów urządzenia lasu.
Oczywiście pomijam tu lasy rozdrobnione (gdzie starosta może wydać decyzję na podstawie inwentaryzacji stanu lasu) oraz tzw . decyzje nakazowe.
Czy w przypadku braku planu właściciel lasu może pozyskać z niego drewno czy może musi czekać aż starosta łaskawie sfinansuje UPUL ( a to może trwać i parę lat) ? Macie jakieś sugestie w temacie?

Ahoj
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

olifant pisze:A ja mam wobec tego takie pytanie - jak gospodarować w lesie gdy nie ma podstawowego dokumentu (czyli UPUL)?
Zapytaj NIK-u. Faktem jest, że w ogłoszonym 13 grudnia 2010 roku obwieszczeniu Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o lasach (Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59) art. 79 jest oznaczony jako "pominięty". :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

Piotrek pisze:Zapytaj NIK-u.
Wiedziałem, że na tym branżowym forum znajdzie się jakiś niekwestionowany autorytet, który wnikliwie podejdzie do tematu :) .
Dzięki, łaskawco :spoko:

Ahoj
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

olifant pisze: Czy w przypadku braku planu właściciel lasu może pozyskać z niego drewno czy może musi czekać aż starosta łaskawie sfinansuje UPUL ( a to może trwać i parę lat) ? Macie jakieś sugestie w temacie?
Jako praktyk napiszę krótko:

zalecam pisemnie zapytać Starostwo Powiatowe. List oczywiście polecony lub potwierdzenie złożenia pisma na naszej kopii.
ps
początkujący
początkujący
Posty: 54
Rejestracja: środa 28 mar 2012, 09:32
Lokalizacja: z lasu :-)

Post autor: ps »

olifant pisze:[A ja mam wobec tego takie pytanie - jak gospodarować w lesie gdy nie ma podstawowego dokumentu (czyli UPUL)?

Oczywiście pomijam tu lasy rozdrobnione (gdzie starosta może wydać decyzję na podstawie inwentaryzacji stanu lasu) oraz tzw . decyzje nakazowe.
Czy w przypadku braku planu właściciel lasu może pozyskać z niego drewno czy może musi czekać aż starosta łaskawie sfinansuje UPUL ( a to może trwać i parę lat) ? Macie jakieś sugestie w temacie?

Ahoj
No to mamy podobny problem . :)
Ja nawet chcę już ten plan dla swoich działek sfinansować tylko nie wiem czy tak można .
Bo to zadanie starosty ...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Glaca pisze:
olifant pisze: Czy w przypadku braku planu właściciel lasu może pozyskać z niego drewno czy może musi czekać aż starosta łaskawie sfinansuje UPUL ( a to może trwać i parę lat) ? Macie jakieś sugestie w temacie?
Jako praktyk napiszę krótko:zalecam pisemnie zapytać Starostwo Powiatowe. List oczywiście polecony lub potwierdzenie złożenia pisma na naszej kopii.
Jako praktyk również odpowiem krótko:
W odpowiedzi na Pana pismo z dnia Z informujemy, że Starosta zlecił porozumieniem z dnia X nadzór nad gospodarką leśną zlecił nadleśnictwu Y. W związku z powyższym Pana zapytanie przesłaliśmy do nadleśnictwa Y, które z pewnością udzieli Panu wyczerpującej odpowiedzi.Kropka ;)
Niestety brak UPUL powoduje bezkarność każdych, nawet niezgodnych z innymi postanowieniami u.o.l., cięć. Tak, mam na to wyrok SR z uzasadnieniem.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

poreba pisze: Niestety brak UPUL powoduje bezkarność każdych, nawet niezgodnych z innymi postanowieniami u.o.l., cięć. Tak, mam na to wyrok SR z uzasadnieniem.
Na obecny moment na to wygląda. Do czasu, do kiedy funkcjonował art. 79 uol można było ukarać właściciela lasu za bezprawne pozyskanie drewna we własnym lesie:
rt. 158. § 1. Właściciel lub posiadacz lasu, który dokonuje wyrębu drzewa w należącym do niego lesie albo w inny sposób pozyskuje z tego lasu drewno niezgodnie z planem urządzenia lasu, uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej albo bez wymaganego pozwolenia,podlega karze grzywny.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

j24 pisze:
poreba pisze:Niestety brak UPUL powoduje bezkarność każdych, nawet niezgodnych z innymi postanowieniami u.o.l., cięć. Tak, mam na to wyrok SR z uzasadnieniem.
Na obecny moment na to wygląda. Do czasu, do kiedy funkcjonował art. 79 uol można było ukarać właściciela lasu za bezprawne pozyskanie drewna we własnym lesie:
art. 158. § 1. Właściciel lub posiadacz lasu, który dokonuje wyrębu drzewa w należącym do niego lesie albo w inny sposób pozyskuje z tego lasu drewno niezgodnie z planem urządzenia lasu, uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej albo bez wymaganego pozwolenia,podlega karze grzywny.
A DO KIEDY art. 79 funkcjonował? Pytam w kontekście tego, że zmiana art. 158 kw dodająca decyzję to sprawa z września 1997r. ;)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba pisze:A DO KIEDY art. 79 funkcjonował?
Wedle mojej wiedzy do momentu ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy. A to zostało zamieszczone w obwieszczeniu Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o lasach (Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59).
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ravag
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 09:51
Lokalizacja: w/m

usuwanie drzew - trudny temat

Post autor: ravag »

Witam wszystkich forumowiczów - specjalistów.
Ostatnio drążę temat wycinki drzew na różnym polu (w lasach państwowych, prywatnych, sadach, itd).
Proszę powiedzcie, czy w przypadku jeśli drzewa rosną nad gazociągiem, można nakazać właścicielowi ich wycinkę?
Jest rozporządzenie, które mówi o tym, że nad gazociągami ma być pas wolny od drzew bo mogą one uszkodzić gazociąg. Czy przedsiębiorstwo, które eksploatuje taki gazociąg może nakazać właścicielowi wycinkę w takim przypadku?
Jak ktoś ma taką wiedzę, to proszę o wypowiedzenie się w tej sprawie - pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

http://sluzebnosc-przesylu.pl/sluzebnosc-przesylu - jest tam i o służebności przesyłu w przypadku gazociągów.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ravag
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 09:51
Lokalizacja: w/m

wycinka bez służebności przesyłu

Post autor: ravag »

dziękuję bardzo, a czy bez określenia służebności przesyłu można zrealizować wycinkę w opisanej wyżej sprawie?
ravag
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 09:51
Lokalizacja: w/m

Post autor: ravag »

Moim zdaniem nie można domagać się jakiegokolwiek odszkodowania, skoro drzewa zostały posadzone nielegalnie lub same wyrosły w miejscu, w którym nie mogą rosnąć. Drzewa należy usunąć bo wolałbym nie mieć do czynienia z gazownikami jeśli pojawiłaby się jakaś awaria...
telsa
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 25 sie 2012, 04:41
Lokalizacja: Hajnowka

Post autor: telsa »

Witam wlasnie wszedlem w posiadanie 8 hektarow lasu chcialbym dowiedziec sie czy jest jakas mozliwosc wycinki calego terenu i zasiania nowego?? Czy to zaduzy obszar zeby nadlesnictwo sie na takie cos zgodzilo?? bo wiem ze w innych krajach jest taka mozliwosc ale tylko pod warunkiem zasiania nowego. :help: dzieki wielkie
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

telsa pisze:Witam wlasnie wszedlem w posiadanie 8 hektarow lasu chcialbym dowiedziec sie czy jest jakas mozliwosc wycinki calego terenu i zasiania nowego?? Czy to zaduzy obszar zeby nadlesnictwo sie na takie cos zgodzilo?? bo wiem ze w innych krajach jest taka mozliwosc ale tylko pod warunkiem zasiania nowego. :help: dzieki wielkie

Możesz zrobić to, co zapisano w uproszczonym planie urządzania lasu. Do wglądu w Starostwie Powiatowym i u leśniczego nadzorującego lasy niepaństwowe.

Ps. Jak się okaże, że Twój "las" to jednak rola porośnięta samosiejkami to sprawa będzie prostsza. Czekamy na to co ustalisz :roll:
ODPOWIEDZ