Jak to jest... z tymi zamówieniami

Ustawa o zamówieniach publicznych, formy, tryby...

Moderator: Moderatorzy

haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Jak to jest... z tymi zamówieniami

Post autor: haru112 »

Witam, chciałbym się zapytać o zakres działań których finałem jest zawarcie umowy pomiędzy LP a przedsiębiorstwem np. w przypadku wykonania cięć albo czynności budowlanych związanych z utrzymaniem dróg leśnych ? Jak odbywa się procedura po kolei ? Kiedy ustalany jest SIWZ ? Są to umowy roczne, wieloletnie ?
borowiak

Post autor: borowiak »

haru112 pisze:akres działań których finałem jest zawarcie umowy pomiędzy LP a przedsiębiorstwem np. w przypadku wykonania cięć albo czynności budowlanych związanych z utrzymaniem dróg leśnych ?
Ściśle reguluje to PzP (prawo zamówień publicznych). Procedurę poszczególnych postępowań określa wspomniane PzP, uzależnione jest od rodzaju zamówienia, inne dla utrzymania dróg, robót budowlanych i prac z zagospodarowania lasu. Ściśle określają to stosowne procedury dodatkowo uzależnione od progu (kwoty) postępowania..... W odniesieniu do powyższych uwarunkowań stosowane są odpowiednie procedury i związane z nimi SIWZ bądź zapytania kosztorysowe itp, itd. Nie da się tego wyjaśnić w kilku słowach......
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

A i tak wyjaśniłeś to w sposób jasny i przejrzysty.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:A i tak wyjaśniłeś to w sposób jasny i przejrzysty.
A bo to wiesz, istnieje taka teoria, że im lepiej ktoś się zna na zagadnieniu w tym mniejszej ilości (i przejrzystszych) słów potrafi wyjaśnić temat...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Ano właśnie. Tu wystarczyły tylko cztery zdania.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
borowiak

Post autor: borowiak »

Sten pisze:A i tak wyjaśniłeś to w sposób jasny i przejrzysty.
:shock:
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

borowiak pisze:
haru112 pisze:akres działań których finałem jest zawarcie umowy pomiędzy LP a przedsiębiorstwem np. w przypadku wykonania cięć albo czynności budowlanych związanych z utrzymaniem dróg leśnych ?
Ściśle reguluje to PzP (prawo zamówień publicznych). Procedurę poszczególnych postępowań określa wspomniane PzP, uzależnione jest od rodzaju zamówienia, inne dla utrzymania dróg, robót budowlanych i prac z zagospodarowania lasu. Ściśle określają to stosowne procedury dodatkowo uzależnione od progu (kwoty) postępowania..... W odniesieniu do powyższych uwarunkowań stosowane są odpowiednie procedury i związane z nimi SIWZ bądź zapytania kosztorysowe itp, itd. Nie da się tego wyjaśnić w kilku słowach......
Dzięki, no wyobrażam sobie, że trudno to wyjaśnić na forum, dla mnie jak czytam tą ustawę to jest czarna magia. Czy w SIWZ są odpowiednie wskazówki dotyczące realizacji zamówienia np budowy czegoś w taki sposób aby mieć na uwadzę oddziaływanie budynku na środowisko, jakieś wymagania pozwalające ograniczyć do minimum wpływ na środowisko ? Istnieje takie opracowanie jak "Informator w sprawie realizacji inwestycji i remontów budowlanych w PGL LP" lub "Wytyczne dotyczące prowadzenia robót drogowych w lasach"?. Chodzi o wersję elektroniczną informatora z 2012 roku ? W internecie jest dostępna tylko z 2001.
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Uwaga zgaduję, procedura jest taka:
1. Opracowywany jest SIWZ
2. Ogłaszany jest przetarg
3. Wykonawcą który wygrał podpisuję umowę z PGL LP
4. Wykonuję czynności do których zobowiązał się w umowie
5. ???
z doskoku
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 303
Rejestracja: sobota 15 paź 2011, 19:03
Lokalizacja: las

Post autor: z doskoku »

Różnie bywa w różnych stronach ;)
borowiak

Post autor: borowiak »

haru112 pisze:dla mnie jak czytam tą ustawę to jest czarna magia.
Nie tylko dla Ciebie, nowelizacje powodują zamieszanie.....
haru112 pisze: Czy w SIWZ są odpowiednie wskazówki dotyczące realizacji zamówienia np budowy
Nie, SIWZ określa przede wszystkim: warunki jakie powinien spełnić wykonawca, wykaz elementów jakie powinny znaleźć się w ofercie oraz podstawowe dane dotyczące zamówienia.
Szczegóły:
https://mfiles.pl/pl/index.php/Specyfik ... 3%B3wienia
haru112 pisze:mieć na uwadzę oddziaływanie budynku na środowisko, jakieś wymagania pozwalające ograniczyć do minimum wpływ na środowisko ?
Tego typu sprawy leżą po stronie zamawiającego chyba że określi tryb zamówienia jako: Zaprojektuj, uzyskaj zgody i zrób (w wielkim skrócie) ;) Z reguły postepowanie toczy sie po uzyskaniu wszelkich zgód wymaganych prawem, jest to korzystne ze względu na różne terminy rozpatrywania poszczególnych wniosków w właściwych urzędach....
haru112 pisze:Istnieje takie opracowanie jak "Informator w sprawie realizacji inwestycji i remontów budowlanych w PGL LP" lub "Wytyczne dotyczące prowadzenia robót drogowych w lasach"?.
Oczywiście, jednak z reguły podpierają sie nimi projektanci dróg, osoby sporządzające kosztorys remontu/budowy.
Dokumentem charakteryzującym zakres wykonywanych prac i standard ich wykonania określa zależnie od rodzaju wykonywanych prac:
- opis wykonawstwa prac
- projekt budowlany
- kosztorys wykonywanych prac
itp.
Najważniejszą częścią realizacji zdania wynikającego z PzP są zapisy umowy, które ściśle określają wolumen kar, terminów itp itd... Warunki SIWZ spełniasz (w skrócie) przystępując do przetargu, warunki umowy spełniasz realizując jej wymagania i założenia projektu itp.
haru112 pisze:1. Opracowywany jest SIWZ
2. Ogłaszany jest przetarg
3. Wykonawcą który wygrał podpisuję umowę z PGL LP
4. Wykonuję czynności do których zobowiązał się w umowie
5. ?? ?

W przybliżeniu, dołóż nadzór inwestorski, odbiór prac zanikowych, zgodność z opisem przedmiotu zamówienia, zgodność z terminem realizacji itd....
Nadal twierdzę, że tak na forum nie da sie tego na szybko wytłumaczyć ;)
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

borowiak pisze:Nadal twierdzę, że tak na forum nie da sie tego na szybko wytłumaczyć ;)


Dzięki, mimo wszystko dobrze Ci idzie :) a posiadasz może wskazane przeze mnie opracowania w wersji elektronicznej bo niestety nie mogę znaleźć ich w internecie ?
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Infrastruktura, taka jak drogi, szlaki zrywkowe, mosty oraz wyposażenie techniczne powinna być utrzymywana i odpowiednio rozbudowywana oraz powinna zagwarantować sprawne wykonywanie operacji leśnych w sposób minimalizujący zarówno wysiłek ludzki jak i negatywny wpływ na środowisko leśne.

Tak wygląda kwestia którą się zajmuję, muszę udokumentować, że jest ona spełniona i polskie prawo gwarantuje, iż wykonanie wspomnianej infrastruktury bierze pod uwagę, że wykonanie tego typu inwestycji powoduje jej minimalny wpływ na środowisko oraz minimalizuje uciążliwość dla pracowników. Dlatego potrzebuje pewnych punktów odniesienia w prawie na które mógłbym się powołać. Ktoś ? Coś ?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Co do szlaków zrywkowych:

http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=44797

Nie tyle dyskusja, ile samo zarządzenie tam zalinkowane.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

haru112 pisze:minimalizujący ... negatywny wpływ na środowisko leśne.
Nie rozśmieszaj mnie. Planowe pozbycie się drzew na powierzchni miliona czterystu tysięcy hektarów (szlaki zrywkowe, wyliczenia szacunkowe, autor: DAKa) ma minimalizować szkodliwy wpływ na środowisko leśne???
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Nie rozśmieszaj mnie. Planowe pozbycie się drzew na powierzchni miliona czterystu tysięcy hektarów (szlaki zrywkowe, wyliczenia szacunkowe, autor: DAKa) ma minimalizować szkodliwy wpływ na środowisko leśne???
Zawsze musisz się do czegoś przypieprzyć. Ogólnie NIE POMAGASZ. Rzeczywiście z obliczeń wynika, iż niezagospodarowane zostanie ok 1 400 000 ha w związku z wprowadzaniem szlaków operacyjnych. Jest to oparte na przesłankach naukowych i tego typu zabieg musiał zostać solidnie uargumentowany skoro tego typu zarządzenie weszło w życie. Na efekty tego będzie trzeba długo poczekać i dopiero wtedy można będzie ocenić czy był to strzał w dziesiątkę czy nie. Jeśli rzeczywiście ZNACZĄCO wpłynie to na zminimalizowanie szkód spowodowanych przez maszyny w stosunku do gleby i drzewostanu i pozwoli na uzyskania wymiernych korzyści z tego tytułu to ok, jeśli nie to spowoduje to straty materialne, a także środowiskowe więc stawka jest wysoka. Szlaki operacyjne odnoszą się do lasów zagospodarowanych które mają dostarczać surowca i poprzez ich obecność ułatwią pracownikom wykonywanie swoich obowiązków oraz według założenia mają ograniczyć szkody w drzewostanach poprzez ograniczenie ich występowania do powierzchni szlaku. W lasach w których tak czy siak będzie pozyskiwane drewno minimalizuje te szkody. Aby dokonać oceny czy ten zabieg był słuszny czy nie, trzeba poczekać, a nie wyciągać pochopne wnioski. Osobiście nie wiem czy dożyjemy wyników tych badań bo to trochę potrwa :lol: Nie mi oceniać czy to jest słuszne czy nie.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

haru112 pisze:Na efekty tego będzie trzeba długo poczekać
Niekoniecznie. W sąsiednim nadleśnictwie szkody od maszyn zostały rzeczywiście mocno ograniczone. Zwłaszcza z powodu tego, że rozluźniona nad miarę sosna już w wielu miejscach została wycięta. Harwestery wycięły część, a część załatwił wiatr. Wcale nie taki mocny. Ot zwykłe letnie burze :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

haru112 pisze:Zawsze musisz się do czegoś przypieprzyć.
No taki mały, chłopski, upierdliwy rozumek posiadam.
haru112 pisze:Ogólnie NIE POMAGASZ.
"Ogólnie" to tylko twoja opinia. Pozostali 342 razy nacisnęli "Pomógł". Wiem, czasami w tematach gdzie to naciśnięcie było bez sensu, ale i tak jest to drugi (po Stenie) wynik w statystykach. I to jest dla mnie ważne a nie twój krzyk. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Niesamowity wynik, powinieneś startować na radnego :lol: Pozwól drogi Piotrze, że wytłumaczę Ci o co mi chodzi. W moim zapytaniu poprosiłem o pomoc, dotyczących wyżej wymienionych kwestii. Nie interesują mnie osobiste wywody i opinie na ten temat słuszności owych zabiegów. Poza tym styl w jaki napisałeś swój post nie wskazywał w żadnym wypadku na chęć pomocy z Twojej strony (wyśmiałeś mnie), pomogłeś wielu osobom mi nie, trudno jakoś to przeboleje. Potrzebuje konkretnych opracowań, punktów odniesienia, na które mogę się powołać i wskazać, że aspekt środowiskowy w LP przy budowie infrastruktury ma znaczenie i jest brany pod uwagę. Swoim postem wprowadziłeś zamęt i skierowałeś rozmowę na inny tor, poprzez to odbiegamy od tematu (to też trochę moja wina powinienem zignorować). Chociażby poprzez takie bezwartościowe utarczki słowne. Serdecznie Cię pozdrawiam i życzę Ci miłego dnia.
borowiak

Post autor: borowiak »

Piotrek pisze:Nie rozśmieszaj mnie.
Nie rozśmieszaj z kolei mnie...... ;)
Od szlaków nie uciekniemy, z roku na rok w postępie geometrycznym ubywa pracowników "do piły" i bez maszyn się nie obejdziemy...
Piotrek pisze: Planowe pozbycie się drzew na powierzchni miliona czterystu tysięcy hektarów
Zauważ, że kilkanaście lat później większości z tych drzew i tak nie ma...
haru112 pisze: Potrzebuje konkretnych opracowań, punktów odniesienia, na które mogę się powołać i wskazać, że aspekt środowiskowy w LP przy budowie infrastruktury ma znaczenie i jest brany pod uwagę.
haru112 pisze:Infrastruktura, taka jak drogi, szlaki zrywkowe, mosty oraz wyposażenie techniczne powinna być utrzymywana i odpowiednio rozbudowywana oraz powinna zagwarantować sprawne wykonywanie operacji leśnych w sposób minimalizujący zarówno wysiłek ludzki jak i negatywny wpływ na środowisko leśne.
Trochę tu pomieszane....
haru112 pisze:drogi, szlaki zrywkowe, mosty oraz wyposażenie techniczne
Część z w/w z urzędu wymaga decyzji środowiskowych, część nie ;)
Należy pamiętać, że niski poziom inwestycji wymusza ich lokalizowanie w sposób:
haru112 pisze:minimalizuje uciążliwość dla pracowników
Życie ;)
Wejdź na stonę zamówień publicznych i znajdziesz sporo aktualnych i zakończonych przetargów z zakresu prac interesujących Ciebie, kilka słów kluczowych i znajdziesz wraz załącznikami....
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

haru112, nie było moim zamiarem wyśmiewanie się z ciebie. Jeśli tak to odebrałeś to serdecznie cię przepraszam. Rzuciłem informację, że to co napisałeś dla mnie brzmi śmiesznie i wyjaśniłem dlaczego mnie to śmieszy. I tylko tyle.
I na tym proponuję zakończyć tę dygresję żeby rzeczywiście w temacie nie śmiecić.

PS. A za pozdrowienia i życzenia dziękuję i odbijam owe w twoją stronę :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ