Praca Licencjacka POMOCY!!!

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Zawlo
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 15:36
Lokalizacja: Lubliniec

Praca Licencjacka POMOCY!!!

Post autor: Zawlo »

Przy okazji witam wszystkich, bo jestem tu pierwszy raz :)
Jak w temacie-piszę, a raczej próbuję napisać pracę na temat sprzedaży gruntów leśnych będących własnością SP. Jestem studentem administracji i z lasami mamy niewiele wspólnego jedynie przy okazji wykładów z Prawa Rolnego, więc coraz bardziej zdaję sobie sprawę z shitu w jaki wszedłem, ale w tej chwili nie mam za dużo czasu, żeby coś zmieniać. Piszę 'shitu', bo zdążyłem już się przekonać, że dosyć trudno dotrzeć do i tak skąpych publikacji na ten temat, a przynajmniej tak mi się wydaje.
I tutaj doszedłem do sedna sprawy- jeśli ktokolwiek z Was wie coś na ten temat lub mógłby polecić jakąś literaturę byłbym wielce zobowiązany.

[ Dodano: 2007-03-27, 21:39 ]
Oj widzę, że naprawdę będę musiał zmienić temat... :( serio nikt nie wie nic na ten temat?
Maszulka
początkujący
początkujący
Posty: 164
Rejestracja: środa 16 sie 2006, 17:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: Maszulka »

Zawlo pisze:na temat sprzedaży gruntów leśnych będących własnością SP.
Literatura w całości to:
1. "ustawa o lasach" + rozporządzenia do niej obowiązujące. -to dla lasów w zarządzie PGL LP,
2. lasy w zarządze ANRSP trzeba szukać w odp. ustawie o nich.

Powinieneś częściej korzystać z google.
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Poszukaj też w najbliższej okolicy jakiegoś Nadleśnictwa, czy nawet Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Idź tam i poproś o pomoc. Na tyle ile znam Koleżanki i Kolegów lesników, zawsze pomogą. W nadleśnictwach najwięcej wiedzą na ten temat, poza nadleśniczymi, sekretarze.
Zawlo
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 15:36
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Zawlo »

@maszulka - ustawa+rozporządzenia ok, ale to ciut za mało na temat sprzedaży jest tylko Art.38, a z google i nie tylko, korzystam na tyle na ile się da i nie ma tego wiele .

@Chrobry - masz rację co do chęci pomocy Kolezanek i Kolegów leśników. Byłem w 2 Nadleśnictwach w obu spotkałem się ze zrozumieniem i życzliwością, ale w obu przypadkach ludzie rozkładali ręce mówiąc, że takich historii się nie praktykuje, a wręcz odwrotnie zgodnie z jakimś rozporządzeniem nadleśnictwa mają kupować grunty, a nie je sprzedawać. Także czarno to widzę :( Niemniej jednak bardzo Wam dziękuję za rady.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zawlo pisze:... @Chrobry - masz rację co do chęci pomocy Kolezanek i Kolegów leśników. Byłem w 2 Nadleśnictwach w obu spotkałem się ze zrozumieniem i życzliwością, ale w obu przypadkach ludzie rozkładali ręce mówiąc, że takich historii się nie praktykuje, a wręcz odwrotnie zgodnie z jakimś rozporządzeniem nadleśnictwa mają kupować grunty, a nie je sprzedawać. ...
Fakt. Na terenie mojego N-ctwa i sąsiednich nie spotkałem sie z przypadkiem SPRZEDAŻY gruntów leśnych będących własnością Skarbu Państwa. Znam jedynie przypadki ZAMIANY gruntów.
IMHO wynika to z tego, że dość trudno jest uzasadnić sprzedaż gruntów, bowiem aby dokonać takiej sprzedaży należy wykazać interes Skarbu Państwa. Nie bardzo widzę możliwość wykazania takowego interesu w przypadku pomniejszenia powierzchni gruntów leśnych. No może na upartego udało by się wykazać, że jakowyś nieużytek (np. wyrobisko po nieczynnej żwirowni lub kamieniołomie) - którego w żaden sposób uproduktywnić się nie da - jest Skarbowi Państwa zbędny. Ale czy ktoś chciałby takie cacko kupić? :?
Maszulka
początkujący
początkujący
Posty: 164
Rejestracja: środa 16 sie 2006, 17:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: Maszulka »

piotrk pisze:Nie bardzo widzę możliwość wykazania takowego interesu w przypadku pomniejszenia powierzchni gruntów leśnych.
To wyobraź sobie kawałek lasu jako enklawę wśród obcych gruntów bez prawa dojazdu w górach (a górale hardzi są i "moja miedza"). Po co N-ctwu taki las?

[ Dodano: 2007-04-10, 22:27 ]
Zawlo pisze:@maszulka - ustawa+rozporządzenia ok, ale to ciut za mało na temat sprzedaży jest tylko Art.38, a z google i nie tylko, korzystam na tyle na ile się da i nie ma tego wiele
Nie wiem jaki masz temat tej pracy. Jeżeli podstawa prawna sprzedaży lasu to przepisy prawa (ustawy o lasach wystarczą).
Jeżeli masz szczegółowo przeanalizować sprzedaż lasów w PGL LP na za ostatnie 10 lat to trudniej.
Cen i warunków przetargu nikt ci nie poda.
Myślę sobie tak: skora wymagana przy sprzedaży jest zgoda Dyr. Gen. to musi to iść najpierw przez RDLP.
Zwróć się z konkretną prośbą do RDLP a jak nie to do DGLP.
Z pewnością nie było dużo takich sprzedaży lasów.
Łatwiej o zamianę niż sprzedaż.
A tak na logikę to skoro to Własność Skrbu Państwa to Ministerstwo Skarbu państwa powinno mieć tu najwięcej do gadania.
Doprecyzuj tematykę pracy, może coś pomożemy.
Zawlo
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 15:36
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Zawlo »

Maszulka pisze:
piotrk pisze:Nie bardzo widzę możliwość wykazania takowego interesu w przypadku pomniejszenia powierzchni gruntów leśnych.
To wyobraź sobie kawałek lasu jako enklawę wśród obcych gruntów bez prawa dojazdu w górach (a górale hardzi są i "moja miedza"). Po co N-ctwu taki las?


O tym m.in. mówi Art.38...ale jak ten temat rozbudować do powiedzmy 50 stron ehhh
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Maszulka pisze:To wyobraź sobie kawałek lasu jako enklawę wśród obcych gruntów bez prawa dojazdu w górach (a górale hardzi są i "moja miedza"). Po co N-ctwu taki las?
Może są i hardzi ale zgodnie z polskim prawem służebność przejazdu jakby N-ctwu przysługuje.
Ale ja nie pisałem o tym, pisałem że nie wiem jak można by wykazać interes Skarbu Państwa w zbyciu jakiegoś terenu. Nawet w przypadku podanym przez Ciebie.

[ Dodano: 2007-04-10, 22:36 ]
Zawlo pisze:... O tym m.in. mówi Art.38...ale jak ten temat rozbudować do powiedzmy 50 stron ehhh
No właśnie teraz zrozumiałem po co wprowadzono stopień licencjata :wink: Do zwiekszenia zużycia papieru :beer:
Zawlo
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 15:36
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Zawlo »

Ok, temat pracy to:

Sprzedaż gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa będących w zarządzie Lasów Państwowych.
Awatar użytkownika
czklott
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1026
Rejestracja: poniedziałek 26 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: czklott »

Jeśli ktoś da więcej niż drewno uzyskane z tego lasu w skali 200 lat to dlaczego "nie"?
Zawlo
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 15:36
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Zawlo »

@piotrk- jak napisałem w pierwszym poście- to nie mój temat, nie moje zainteresowania i nie moja brocha. Temat w pewnym sensie został mi narzucony ja w odpowiednim czasie nie wykręciłem się z niego, a teraz jest już za późno. Można tak to nazwać, że przyczynie sie tą pracą tylko do zwiększenia zużycia papieru...
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Nie tragizuj, trzy razy pójdziesz do lasu i łykniesz bakcyla. ;)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

czklott pisze:Jeśli ktoś da więcej niż drewno uzyskane z tego lasu w skali 200 lat to dlaczego "nie"?
I tu Cię mam. Załóżmy, że jestem Urzędnikiem Państwowym Jakiejś Wysokiej Kontroli (albo może lepiej jakiejś CzeKa Paraliżmentu bo wtedy pytania jakie zadam nie wydadzą się głupie) i przychodzę za lat 4 z kontrolą. I pytam: A dlaczego Pan przy ocenie korzyści dla Skarbu Państwa oparł się jedynie na przewidywanej wartości drewna? A biorąc pod uwagę tę wartość dlaczego Pan przyjął okres 200 lat? Czy po 200 latach na tym gruncie nie będzie już rósł las? I siedzisz i kwiczysz :twisted:

[ Dodano: 2007-04-10, 23:01 ]
Zawlo pisze:@piotrk- jak napisałem w pierwszym poście- to nie mój temat, nie moje zainteresowania i nie moja brocha. Temat w pewnym sensie został mi narzucony ja w odpowiednim czasie nie wykręciłem się z niego, a teraz jest już za późno. Można tak to nazwać, że przyczynie sie tą pracą tylko do zwiększenia zużycia papieru...
Ojej, sorki, ja tak tylko żartem. Bo mnie naprawdę szczerze ubawiła myśl rozwinięcia TYLKO art. 38 do rozmiarów 50 stron...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Zawlo
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 15:36
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Zawlo »

@piotrk - spox. Kochani mam wielką prośbę do Was abyście w miarę możliwości, czasu i ochoty wykminili cosik na ten temat, bo za chwilę będę siedział i kwiczał :wink:
lastel

Post autor: lastel »

Aleś w depnął . Najbardziej śliski temat w lasach . Poproś jakiegoś dziennikarza ,to może w ramach dziennikarskiego sledztwa coś z lasów wydusi . Mamy kilku specjalistów m.innymi w nadleśnictwie Gołąbki , ale nimi zajmuje się prokurator. :)
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Lastel, nie strasz ludzi :lol: , praca już zaczęta, zobaczysz jakie cacko wyjdzie :D , jeszcze będziesz chciał egz. z autografem autora :D
Maszulka
początkujący
początkujący
Posty: 164
Rejestracja: środa 16 sie 2006, 17:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: Maszulka »

piotrk pisze:Może są i hardzi ale zgodnie z polskim prawem służebność przejazdu jakby N-ctwu przysługuje.
Owszem ale przejazdu a nie zrywki i w związku z tym zniszczeniem drogi, wyrobieniem kolein itp.
Pogadaj z kimś z gór dowiesz się ile spraw w sądzie o te drogi. Ciągle N-ctwa mają problem.
Poza tym ustanowienie służebności to nie tak łatwo, procedura długa i odwołania itd.
lastel

Post autor: lastel »

Kasia pisze: jeszcze będziesz chciał egz. z autografem autora
Już się piszę , nawet odpłatnie . Spróbuj spytać borodzieja , jest na forum , tylko prywatnie .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Maszulka pisze:Owszem ale przejazdu a nie zrywki i w związku z tym zniszczeniem drogi, wyrobieniem kolein itp.
Pogadaj z kimś z gór dowiesz się ile spraw w sądzie o te drogi. Ciągle N-ctwa mają problem.
Poza tym ustanowienie służebności to nie tak łatwo, procedura długa i odwołania itd.
Fakt, nie jest to łatwe ale mnie chodziło o to, że możliwe (teoretycznie :wink: ).
Nie było by problemu, gdybyśmy mieli oczywiście zapis ustawowy o przymusowym wywłaszczeniu drogi na potrzeby Skarbu Państwa. Coś co mają np. drogowcy w stosunku do gruntów pod autostrady. Ale do tego trzeba by jakieś lobby w Para-lamęcie :twisted: ustanowić alibo cóś innego (nieformalne grupy nacisku - taki eufemizm na Pruszków czy inny Wołomin)... :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Czekajcie, czekajcie, lepiej skoncentrujmy się na pracy, trzeba chłopakowi podsunąć książki, z których dowie się co to jest nasadzenie, uprawa, grunty leśne itp. Od tego trzeba zacząć, żeby przybliżyć problem. Psioczyć na przepisy będziemy w zakończeniu pracy. Pamiętajcie, że każde pojęce musi być potwierdzone w bibliografii, podanie adresu strony internetowej nie jest mile widziane.
ODPOWIEDZ